FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cine si-a facut o AUDIOGRAMA ?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 12:29 pm    Titlul subiectului: Cine si-a facut o AUDIOGRAMA ? Raspunde cu citat (quote)

Care dintre voi si-a facut o AUDIOGRAMA ?
Care sunt performantele dvs auditive ?

Eu ma opresc la 19K. Un prieten, cu 10 ani mai in varsta (45), se opreste la 14K.

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 12:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Floricelu



Conectat la: 01 Aug 2003
Mesaje: 155
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 12:35 pm    Titlul subiectului: Audiograma Raspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza si pe mine. Unde se poate face asa ceva?
Merci

_________________
Hai sa evoluam!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 12:45 pm    Titlul subiectului: Re: Audiograma Raspunde cu citat (quote)

Floricelu a scris:
Ma intereseaza si pe mine. Unde se poate face asa ceva?
Merci
De exemplu aici ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam cat costa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 4:58 pm    Titlul subiectului: Re: Cine si-a facut o AUDIOGRAMA ? Raspunde cu citat (quote)

Ma gindesc de mult sa-mi trag una dar mi-e frica de ce o sa aflu. Sint curios, cam cum o fac?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 5:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

19k Shocked ! Te poti lua la intrecere cu pisicile si ciinii! Esti tare! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 7:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In casca buna si ultraliniara am avut urmatoarele rezultate in februarie 2004 .

Urechea stinga : 22 Hz - 17.600 Hz
Urechea dreapta : 24 hz - 16.900 Hz ( - 1,2dB fata de urechea dreapta )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

19k si eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Floricelu



Conectat la: 01 Aug 2003
Mesaje: 155
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2004 10:31 am    Titlul subiectului: Re: Audiograma Raspunde cu citat (quote)

Sar'naaa!!!


purs a scris:
Floricelu a scris:
Ma intereseaza si pe mine. Unde se poate face asa ceva?
Merci
De exemplu aici ...

_________________
Hai sa evoluam!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 580
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai baietzi, am si eu o intrebare dar va rog frumos sa nu faceti ochii asa Shocked dupa ce o veti citi: stiti cumva daca exista metode/tehnici/tratamente mai mult ori mai putin conventionale (exclus drogurile!) prin care auzul uman s-ar putea ameliora, in scopul unui mai bun impact al muzicii (la nivel fizic/biologic, nu dpdv al preferintelor) asupra...noastra, ca sa zic asa? Ma refer la yoga, ori poate la altceva ce inca nu cunosc, dar sper sa ma ajutati voi Confused . Se vorbeste atat de mult despre performantele tehnice ale sculelor hi-fi, dar despre cele ale propriului aparat auditiv...pauza! Ce ziceti de un tweaking pe propria ureche (in limita decentei, desigur) ? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iei 2 betisoare (sau 4) si le fixezi in spatele lobului urechii sa-ti stea mai pilnie si obtii un sound-stage de invidiat Laughing Laughing ....sa nu mai vorbim de elasticitate si transparenta Laughing Laughing
Daca vrei ceva mai high-end, iei 2 pilnii (de preferat ceramice si cu virful curbat) si le bagi direct in urechi si obtii niste hornuri Laughing Laughing
Scuze, n-am vrut sa fiu rau, mai glumim, dar sincer, nu cred ca se prea poate face ceva tuning (sunt medic) si sa n-ai alte riscuri , eventual sa scoti dopurile daca e cazul ; oricum , mai important e sa faci un surd sa auda, decit unul care aude bine sa auda si mai bine...Daca nu auzi prea bine e super, ai scapart de investitia high-end, auzi la fel si de la o combina Aiwa cu surround Laughing . Orice interventie asupra urechii, va face mai mult rau decit bine, deocamdata nu suntem mai destepti decit natura de asta poti fi sigur
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 580
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2004 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt, omul cu ce receptioneaza muzica? Cu urechea, veti raspunde. Dar oare nu cumva la nivelul creierului (sau macar la o parte a lui) se "contureaza" muzica asa cum o stim noi?! Cu alte cuvinte (mai audiofile, tehnice Smile ), urechea ar fi "transportul", iar creierul - "DAC-ul" care reconstruieste unda muzicala. Daca pe ureche oricum nu prea avem ce face, decat rau (vorba lui Jack), ce ziceti de o mai buna stare psihica a creierului care sa ne permita auditii muzicale cat mai bine receptionate, asadar o satisfactie sonora & sufleteasca sporita? Repet, ma gandesc la diverse metode (inclusiv la sport, yoga, odihna prin somn, medicamente nepericuloase), insa habar n-am in ce fel de "algoritm" le-am putea aplica asa incat sa fie si eficiente, nu doar sa ne aflam in treaba cu ele. Some little help from anybody??? Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2004 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Brighty ,

Iti recomand metoda mea de antrenament al urechii . Daca o sa fii suficient de incapatinat o sa ajungi intr-un an sa auzi diferente si de 0,2 - 0,5 dB .
Eu nu am facut antrenamente in mod special ci am lucrat ( inca mai fac din hobby ) in munca de restaurare sonora . Treptat , dupa citiva ani de lucru intens , am constatat ca auzeam diferente mult mai mici decat restul lumii .

Gradul de analiza al urechii se poate dezvolta si daca ne concentram in mod repetitiv pe ascultatul sunetelor suprapuse ce au nive diferit de intensitate .
Oriunde poti face astfel de exercitii .

Pe strada , te poti concentra sa auzi motorul unei masini ce stationeaza la stop si sa il separi de restul zgomotelor . In pasure poti incerca sa iti auzi ecoul pasilor si sa le stabilesti directia . In timp ce vorbesti intr-o incapere mai mare poti incerca sa localizezi ecoul si directia .
Secretul este sa inveti mai intii sa gindesti sunetul nu sa il asculti . Ascultatul se face instinctiv si te poate pacali . Trebuie sa inveti sa asculti si sa filtrezi orice sunet prin filtrul gindirii logice .

Invata sa depistezi si sa localizezi frecventele fundamentale cu o marja de 0,25 octave , adica sa recunosti un ton de 1000 Hz amstecat cu unul de 50hz si altul de 8000Hz .

Never - ever sa nu amesteci muzica in acest antrenament . Muzica este o pacaleala si o tulburare a subconstientului .

La inceput nu o sa simti nimic dar daca persisti o sa incepi sa auzi in citeva luni mai bine decat cei din jurul tau .

Suntem inconjurati de o mare de zgomot . Creierul a invatat sa ne fereasca si sa nu ne suprasolicite simturile . De aceea se comporta ca un filtru activ , refuzind anumite sunete sau exacerband pe altele . Autoeducatia simturilor este buna dar poate deveni si un motiv de suparare . Este posibil sa nu mai auzi diferente acolo unde toata lumea le aude sau sa auzi anumite sunete pe care nimeni nu le aude .

Ai grija ce iti doresti pentru ca poate o sa obtii !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mie Oct 27, 2004 1:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca mi-am facut una cand eram mic si mi-a ramas intiparit ce mi-a zis nenea doctorul atunci: am urecge de muzician Wink.

Acu serios,mi-as mai face una acum...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
muzyk_ant



Conectat la: 27 Oct 2004
Mesaje: 34
Locatie: cluj-n

MesajTrimis: Mie Oct 27, 2004 9:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intradevar, urechea externa este doar "microfonul" care capteaza sunetele dinjur , ei bine si asta conteaza , dar parerea mea e ca urechea interna (aici nu ma refer la scaritza , nicovala ciocanel, ci la partea creierului ce e specializat, sau se ocupa cu auzul), e mult mai importanta, si am o veste buna pt voi , aceasta poate fii "upgradata" Smile Ei bine , daca este vre-un muzician pe aici stie la ce ma refer, adica noi putem auzi orice sunet in raza de actiune a urechii externe sa zicem 20Hz-19Khz dar daca nu-l constientizam ....tot degeaba. Asta se poate doar prin exercitiu mult, asa cum au spus si altii mai sus si prin dorinta de a individualiza doar un aspect sonor din harmalaia unei multimi de ex , sau incercati sa ascultati o orchestra , sa zicem ca , o simfonie , Mozart, Beethoven , e bine sa incepeti cu ceva clasici , si incercati sa individualizati fiecare instrument si sa auziti doar ce canta acel instrument, astfel o sa vedeti cum se cizeleaza un fel de auz selectiv dar asta la comanda dumneavoastra. La ce ajuta un astfel de auz?......hmm....cred ca in momentul in care te preocupa calitatea artisitca a sunetului , nu te mai preocupa atat de mult calitatea sonora si deci in consecinta, mai putini bani dati pe scule hi-fi Smile) etc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community