FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Yamaha rx-v3800 vs Denon 3808
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
todiion



Conectat la: 26 Ian 2008
Mesaje: 99

MesajTrimis: Vin Mar 13, 2009 11:16 pm    Titlul subiectului: Yamaha rx-v3800 vs Denon 3808 Raspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza unu din aceste doua receivere Yamaha rx-v3800 si Denon 3808.
Am citit mult pe internet dar as vrea sa cunosc si parerea romanilor care au ascultat aceste receivere.
Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi ,pareri?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 13, 2009 11:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am detinut 3808 cam un an si am ascultat 3800 la un amic. Depinde ce-ti doresti....Denon are ca plusuri: excelent lucrat, made in jap, usor de instalat, meniu GUI de nota 10, excelent pt surround si HD; pe stereo este destul de monoton, trebuie imperchiat cu boxe sensibile. Yamaha: bine lucrat, mai muzical, mai usor de imperechiat cu boxe; ca minus ar fi telecomanda care cam lasa de dorit si un sunet cam obositor pt unii.
In final "este o chestie de gusturi" pt ca ambele sunt bine lucrate si au aceleasi facilitati pe partea de decodare audio si procesare video.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
todiion



Conectat la: 26 Ian 2008
Mesaje: 99

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza pe partea de sunet . Vreau sa il imperechez cu niste boxe Triangle pe care vreau sa le cumpar in viitor. Care presteaza mai bine, care este mai muzical, dupa cite am citit Triangle sunt un pic agresive.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yamaha este mai muzical, clar.
Daca folosim ca sursa un CD mai bun cam de 600E sa zicem, pe "pure direct" si ai ca boxe Triangle, cu Yamaha sunetul o sa fie mai aspru putin. As zice dedicat pt jazz. Denon este mai "moale" mai relaxant, chiar as recomanda imperechiera cu Triangle. Dar totul este o chestiune de gusturi.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
todiion



Conectat la: 26 Ian 2008
Mesaje: 99

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant din cite am citit pina acum am gasit ca denon este mai agresiv decit Yamaha . Iti multumesc mult de raspuns.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 12:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa este, corect dar pt modelele mai de jos.
Descriea sunetului a fost strict pt pure direct, fara tonuri. Iar set-up la mine a fost chiar Denon-Triangle, iar la amicul meu Yamaha-Focal.
Daca ai posib asculta inainte de cumpara ( regula nr 1!!), dar stiu ca pe partea de HT este mai dificil.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 3:16 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

la HT e un nonsens lipsa corectiilor (intarzieri ). ele sunt prezente prin definitie . de ex pozitia centrului trebuie corectata din dsp (1ms=jumatate de metru).

ma gandesc cat de de pertinente pot fi concluzii facute fara a respecta macar indicatiile din manualul de utilizare. (la yamaha sunt cam 5pag de ex)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

era vb despre pure direct pe stereo din sursa CD, cum isi seteaza fiecare sistemul este altceva.
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 3:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Denon are sunet metalic, electronic. Yamaha este mult mai neutru, mai natural in redarea muzicii. De timbrul aspru, electronic, al lui Denon, scapi numai la flagship-uri, dar nu cred ca e cazul tau din bugetul pe care l-am dedus ca il vrei alocat.
In plus, pentru surround, Yamaha are DSP-uri excelente.
Insa daca vrei pentru stereo in special, atunci orienteaza-te mai bine catre un setup decent pe doua canale.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Citat:
De timbrul aspru, electronic, al lui Denon, scapi numai la flagship-uri
asadar sunt mai multe.
Cum pt europa cap de serie la recivere este AVR 4308, AVR 3808 (care este urmatorul) unde este dupa parerea ta situat? De curiozitate te intreb cate Yamaha si Denon ai avut in casa si le-ai testat pe acelasi set-up? si ca sa ramanem la subiect pe boxe Triangle?

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
todiion



Conectat la: 26 Ian 2008
Mesaje: 99

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 7:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu va intreb ce sunt aceste flagship-uri?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
todiion



Conectat la: 26 Ian 2008
Mesaje: 99

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In general ascult Mp3 si Flac deci nu cred ca o sa fie prea mare diferenta dintre un receiver si un amplificator stereo. Oricum dintre aceste doua il vreau pe cel mai bun pentru muzica pe stereo .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Flagship-ul este varful de gama, sau cel mai bun. Se poate usor identifica deoarece de regula este cel mai scump produs din gama respectiva (receivere de ex.)
La flac-uri sigur vei auzi o diferenta foarte mare intre un receiver si un amplificator stereo bun. Receiverele care presteaza bine si pe stereo sunt putine si cunoscute.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
todiion



Conectat la: 26 Ian 2008
Mesaje: 99

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai putea sa imi faci un clasament a celor mai bune receivere pe stereo in suma de 1500 euro (cam cit ar costa cele doua de mai sus)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 14, 2009 8:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am Marantz SR8002 - flagship-ul de la Marantz. Au un sistem 7.1 compus din seria 80 de la Focal. Frontalele sunt standfloor-urile Focal 836V.
Se aure foarte bine pe stereo. Costa circa 2000 EUR.
Dar iti recomand sa asculti inainte de a cumpara. Ia ce iti place tie nu ce iti zice careva sa iei.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community