FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sa ne dam mari cu vintagele noastre...
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 23, 24, 25  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ALPAGE AL300
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 11:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 11:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:
ALPAGE AL300

Cine stie...cunoaste Cool
Da eu credeam ca o sa ziceti WOW de ce avea baiatul ala prin casa.... Shocked Shocked Shocked .
eu am vorbit singur un sfert de ora... Embarassed .
Cred ca are sute de magnetofoane... si eu nici unul Crying or Very sad
Bine, dramatizez putin, de fapt am un Sony TC-102 si un Tesla Sonet Duo, ambele pe lampi, ambele in stare de functionare si aratand impecabil.
Dar fata de sculele ADEVARATE pe care le are baiatul ala, astea ale mele nici nu se pun...se cheama ca n-am nimic. Evil or Very Mad

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 10:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi&Fan a scris:

Da eu credeam ca o sa ziceti WOW de ce avea baiatul ala prin casa....



nu ma las extaziat de sculele unui occidental, pentru ca le-a avut sub nas de cand s-a nascut. adica el nu a salivat la poze, ca noi, daca avea chef de acel ALPAGE, cobora din bloc, se suia in masina si se ducea la magazin sa-si cumpere. LA NOI, PANA SI RUINELE DE ELECTRONICA INDUSTRIALA SE DADEAU PE SUB MANA...
ca sa nu mai spun ca si acum, daca vreau un aparat oarecare, ma costa dublu sau triplu cat l-ar costa pe neamt. transportul aproape ca dubleaza pretul aparatului, daca vreau sa-l iau direct de pe e-bay.

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe mine ma extaziaza sculele in sine , nu faptul ca ar apartine cuiva anume.
Mai mult, admir faptul ca s-a gandit sa le colectioneze la vremea cand eu le aruncam sau le dadeam pe mai nimic pe ale mele.
Intre '91 si '95 am lucrat in diverse service-uri de electronice in Munchen si Geneva si mi-au trecut prin mana si prin fata ochilor in diverse targuri, flohmarkt-uri (DE) si brocante (CH) MII de scule IMPECABILE de 15-20 marci/franci pe care nu l-am luat , iar acum le cumpar pe sute (si chiar MII de EURO Rolling Eyes ).
Apoi, fie vorba intre noi, daca mi-as fi propus de cand mi-am luat primul AKAI deck nou-noutz la inceputul anilor 80 sa le colectionez, CREDE-MA ca aveam o colectie impresionanta acum.
De aceea nu pot decat sa-i admir pe cei care au gandit ACUM 20 DE ANI cum am ajuns eu sa gandesc abia azi.
In alta ordine de idei sunt si la noi oameni care au colectii deosebite.
De exemplu, acum cativa ani am vazut O PARTE din colectia FABULOASA a domnului Prigoana, e drept neorganizata inca, e doar un depozit URIAS plin cu scule, dar ce am vazut acolo m-a lasat masca, este plin de aparatura in special de studio, dar nu numai.
Faptul ca nu scriu pe forumuri si ca nu trimit poze peste tot, nu inseamna ca nu exista si la noi colectionari valorosi, de care probabil n-o sa aflam niciodata...
Dar, asa cum spuneai si tu, o colectie la noi e cu mult mai valoroasa ca la EI, tocmai pentru ca genul asta de scule erau MULT mai greu de gasit.
Si ai perfecta dreptate, nu numai ca se dadeau pe sub mana, dar faceam eforturi considerabile ca sa le procuram.
De exemplu, tin minte ca m-am dus CU TRENUL ( benzina era scumpa si greu de obtinut) pana la IASI, unde aveam informatii ca intr-o librarie din piata Unirii s-ar mai gasi pickup-uri Unitra NC430, in rest nu mai gaseam pe nicaieri. Si l-am carat cu trenul pana acasa Evil or Very Mad .
Pentru niste boxe Unitra de 140 W m-am dus pana la Targu Mures, cu masina de data asta si am stat DOUA ZILE la hotel pana m-am "lipit" de o pereche de boxe "originale", nu din cele facute la Tg.Mures.
Intr-adevar, colectiile noastre sunt mai valoroase, dar asta nu ma opreste sa ma uit cu jind la colectiile adevaratilor colectionari DE ORIUNDE.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Mar Mar 17, 2009 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Au fost.... Smile
Acum au facut loc altor jucarii.

_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Mar Mar 17, 2009 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din lipsa de edit, alaturi de ele au mai fost si SR 303, CTF-600 si CTF 900..

Cam atat din seria "Silver/Blue".

SA 708 ramane si azi, dupa atata vreme, un amplificator mai mult decat decent, daca e in forma lui initiala. Oricum ar fi, nu le spuneam degeaba "argintaria de-acasa". Smile

_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danzup



Conectat la: 08 Noi 2007
Mesaje: 90
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 18, 2009 12:33 pm    Titlul subiectului: philips+tec si technics Raspunde cu citat (quote)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mie Mar 18, 2009 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O raritate de colectie Cool din 1971,quadro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Enighel



Conectat la: 12 Ian 2009
Mesaje: 11
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Mar 24, 2009 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Enighel



Conectat la: 12 Ian 2009
Mesaje: 11
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Mar 24, 2009 7:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fredy20



Conectat la: 08 Mar 2009
Mesaje: 120
Locatie: Tg Jiu

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 4:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M2405-S si Concert 2030
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fredy20



Conectat la: 08 Mar 2009
Mesaje: 120
Locatie: Tg Jiu

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N 4520
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofan



Conectat la: 17 Mar 2006
Mesaje: 14

MesajTrimis: Vin Mar 27, 2009 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e chiar ca cele de mai sus....:

e un luxor dirigent 6000 (cred 1975): radio FM vest stereo, cu 3 butoane cu senzori, pick-up si amplif 2 X 30 wati SINUS
E fabricat in Suedia dupa licienta PHILIPS...se aude foarte bine..n-am dat la maxim sa nu distrug boxele...sunt tot suedeze TANBERG de banda larga...nu stiu cati wati au...au difuri elicoidale de circa 25 cm.... :

O poza mai mare.....
Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Mar Apr 07, 2009 10:04 pm    Titlul subiectului: marantz 5020 &2215 b Raspunde cu citat (quote)

marantz 5020 &2215 b

[/img]http://i155.photobucket.com/albums/s292/radiotubes/diverse/marantz50202215b-poza1.jpg[img][/img]

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 23, 24, 25  Urmatorul
Pagina 2 din 25

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community