FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sa ne dam mari cu vintagele noastre...
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 25, 2010 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa-ti traiasca, e frumusica foc ! Dar nu pare prea bucuroasa ca pozeaza drept model Laughing
_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Dec 25, 2010 2:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Sam Dec 25, 2010 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

va multumesc tuturor, dar este fetita unei colege.
_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Sam Dec 25, 2010 9:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

florinfloreanu , toate difuzoarele sunt originale? sansui sp x9000 dar nu sunt asa, cel putin pe hornurile de inalte scrie sansui si modelul, iar super inaltele sunt rotunde ma rog, in afara de cele fotografiate de tine nici in cataloguri nu am vazut sa fie asa cum sunt ale tale, cred ca din cauza asta si intarzii cu vanzarea lor...., oricum daca sunt originale, cel putin asa cum sunt ale mele inalta si media, mai ales media suna de mare clasa , pe bass intr-adevar pacatiueste insa depinde ce genuri sunt preferate, personal sunt foarte multumit de cum performeaza aceste boxe Wink
_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 25, 2010 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca aceasta boxa "pacatuieste" pe bass datorita lipsei de putere a amplificatorului folosit la testare. Un amplif de casa nu are suficient cojones ca sa impinga dif-ul de 15". Boxele ar trebui incercate pe un amplif profesional clasa AB.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 3:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu clauelf. Acum mai mult de 10 ani am avut ocazia sa folosesc o pereche foarte asemanatoare de Sansui (nu mai stiu modelul exact) la sonorizarea de nunti in spatii de dinmensiune medie. Foloseam un amplif Yamaha mare, de vreo 150W/canal (din pacate nici la asta nu mai tin minte modelul) iar basul era destul de consistent poate doar mai "uscat" decat la boxele actuale, asi zice, mai in stil "britanic".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Mie Dec 29, 2010 11:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Soul a scris:
florinfloreanu , toate difuzoarele sunt originale?....... cred ca din cauza asta si intarzii cu vanzarea lor....


se pare ca nu sunt chiar toate difuzoarele originale, si din cauza asta mi s-a intamplat o faza tare: le-am vandut unui tip care a venit din constanta pana la slobozia sa le ia - le-a studiat, le-a ascultat, am batut palma si a plecat cu ele. seara, ma suna sa-mi spuna ca s-a uitat pe net si a descoperit ca difuzoarele de inalte nu sunt originale, si ca le-a ascultat comparativ cu jbl-urile lui si ca alea suna mai bine. ce sa fac, i-am zis sa le aduca inapoi - azi a venit omul cu ele, i-am dat banii inapoi si asta a fost. el s-a ales cu 2 drumuri constanta-slobozia, si eu cu descoperirea ca boxele mele au fost manarite candva.
ce am mai descoperit: boxele cu care le-a comparat baiatul din constanta sunt niste jbl tl 260 pe care le are la vanzare cu 1500 euro. acum ma intreb si eu ca prostul: pai nu era normal ca niste boxe de 1500 euro sa sune mai bine decat unele de 300?

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

florinfloreanu a scris:
...pai nu era normal ca niste boxe de 1500 euro sa sune mai bine decat unele de 300?


Nu!
Apropos,aseara am facut o comparatie intre 2 boxe noi (nu dau nume)de 30 milioane si batranele mele Hitachi de 100 euro. Suna la fel,poate cele noi au o idee mai mult bas-fiind BR.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 10:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea: JBL a facut niste boxe de mare exceptie, mai ales din experienta mea, ceea ce am ascultat pana acum de la ei a fost clasa peste multe alte granduri si aici ma refer la incinte din aceeasi categorie de pret daca pot spune asa, dovada si faptul ca atunci cand sunt scoase la vanzare nu "fac pui" mai pe nicaieri. In alta ordine de idei plusul acestor boxe Sansui care poate face fata cu succes unor incinte mult mai scumpe este chiar media si inalta , care dupa umila mea parere suna bine spre foarte bine, iar minusul ramane totusi basul, nu contest faptul ca daca sunt "bine incalzite" auzi si bass, insa asta inseamna un volum puternic, ce pe mine ma cam supara intr-o auditie, deci daca inalta si media nu sunt de origine, sincer nu-mi pot imagina cum suna....
Vanzatorul a spus ca a dat pe ele 300eur, parerea mea ca nu-si va mai lua banii pe ele decat numai printr-o vanzare okazionala si inchisa daca pot spune asa, adica nu una publica, pe net ci cu vreun amic din.... cartier, parerea mea este ca ori le va lua cineva care are asa ceva dar cabinetele sa arate rau, dar si in acest caz pretul ar fi de maxim jumatate din cat au fost platite!
Am indraznit sa afirm aceste lucruri pentru ca am acest model de sansui in stare impecabila si sincer nu le-as vinde, au un sunet aparte si estetic sunt o incantare, imi cer scuze anticipat daca am suparat pe cineva cu aceste randuri si nu in ultimul rand va urez "La Multi Ani!" vintage-istilor mei! Wink

_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

situatia a fost cam asa: omul a venit, a ascultat boxele, i-au placut. mi-a dat un avans si dupa cateva zile a venit si le-a luat. a ajuns acasa cu ele si A CAUTAT POZE CU ELE PE NET. asta a fost momentul psihologic: faptul ca a VAZUT ca difuzoarele alea nu sunt originale i-a alterat perceptia si automat a CONCLUZIONAT ca se aud mai slab ca celelalte.

razvan, ce faci tu aici e antireclama grea, dar te iert, pentru ca nu vreau sa intru in noul an suparat pe cineva.
te pricepi sa desfiintezi o scula la fel de bine ca si atunci cand o pui pe soclu (tocmai am bagat la vanzare un deck pioneer ct939 si absolut toti cei care s-au interesat de el, au indicat ca sursa a bunelor referinte chiar topicul asta, unde ai laudat tu aparatul).

daca nu se vor vinde pana la vara, te provoc la un duel intre perechile noastre de boxe - daca ale tale se vor auzi mai bine, ti le dau la jumatate de pret - dar daca ale mele suna mai bine, le dai pe ale tale?

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici vorba, insa putem sta la un pahar de vin bun, ca am un coniac de o sa ma pomenesti Wink , oricum punctul cel mai bun al acestor boxe sunt mediile, iar acestea sunt nepipaite, deci la un pret bun sunt o afacere si mai mult decat atat, sincer eu as evalua aceste incinte intre 600-800euro fara nici un fel de discutie pentru ca suna de 1000!!! Daca se prefera un jazz, atunci sunt cu adevarat spectaculoase, iar pe ale mele nu le-as da pe 2000 si iti spun asta cu mana pe inima! Imi pare sincer rau daca randurile mele ti-au adus vreun prejudiciu insa te rog sa ma crezi ca nu aceasta a fost intentia, iar in ceea ce priveste auditia, nu ascultam "Adrian" sau poate putin ca e revelion, insa ca un tip care prefera vintage atat din punct de vedere estetic, dar nu in ultimul rand ca si performanta, oricat ar fi sa fie nu este cum erau Laughing . In alta ordine de idei te admir foarte pentru colectia si pasiunea ce se vede ca este foarte aprinsa si in tine, iar luand in considerare aceste lucruri eu unul te cred cand spui ce spui fara a contesta, insa nu am facut decat sa-mi spun un punct de vedere mai.... purist, daca mi se permite alaturarea de cuvinte.
Urez inca o data vintage-uri autentice si nepipaite in noul an, sa fim sanatosi ca de bagatori de seama si pareri care mai de care or sa se gaseasca intotdeauna Laughing

PS: Eu as fi cumparat boxele astea,daca nu le aveam pe ale mele, la 1000ron sa zicem numai dupa cum arata, iar daca modificarea facuta nu a denaturat nuanta sunt o adevarata afacere si o sa ascultati un sunet special bucurandu-va totodata de o bijuterie in casa Wink

_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Sam Ian 01, 2011 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)


_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 02, 2011 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)



Voi face si poze mai clare... daca prezinta interes.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Ian 02, 2011 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e prima oara cand vad timer-ul ala AKAI .....sigur , vrem poze Twisted Evil
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 02, 2011 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Are o multime de functii si modalitati de programare. Foarte util pentru inregistrarea emisiunilor radio interesante sau pentru a face "ceas desteptator" din linia audio. In fine, are 4 programe ce pot fi presetate dupa voia utilizatorului. Pe fiecare program se poate progama ca programul sa se intinda pe mai multe zile.





PS: Nu luati in seama acel fir de deasupra sculelor audio. Este de la instalatia de iluminat pentru ambianta. Inca nu e definitivata.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 12:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

superbe , imi place si eq-ul , iti mai lipseste un rack AKAI si te-ai aranjat cu ceva deosebit Cool
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Urmatorul
Pagina 24 din 25

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community