FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Yamaha DSP-Z7 primele impresii
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 3:38 pm    Titlul subiectului: Yamaha DSP-Z7 primele impresii Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit ca poate sunteti curiosi sa aflati inca o opinie despre Z7.
Este a patra scula AV pe care o detin dupa un Marantz SR6200, apoi Denon AVR 2805 urmat de 3808. Cautam o scula care sa ma satisfaca cat de cat si pe Stereo pt un sistem unic AV si sa folosesc o singura pereche de boxe pe fata, adica Triangle Quartet. Pe spate si centru sunt Comette si Voce din seria Esprit EX.
Yamaha DSP-Z7 este relativ nou, vine ca si amplif AV adica nu are tuner; optional este TX492 sau mai vechiul TX592RDS disponibile pe negru si titan. Restul de caracteristici sunt sigur ca le puteti gasi pe net asa ca nu are rost sa le insir. Pretul de catalog este de 2800E; pe net este in jur de 2500-2800 functie de tara.
7 canale x 140w/ 8ohm, procesare completa AV, calibrare automata YPAO si network reciver. Dar cum este si cum suna?
Prima impresie este ca este bine lucrat (in Malaezia), facut sa dureze. Aceiasi telecomanda ca si la DSP-Z11 care nu ma impresioneaza de loc, acesta fiind unul dintre minusurile pt Yamaha in general. Meniu GUI intuitiv destul de simplu si usor de folosit. 7 canale pt surround, sau pt cine doreste inca doua boxe pt prezenta pe fata sunt disponibile. Am folosit 5.1, dar si 7.1 pt BD codat DTS HD-MA.
Pe DVD, folosind ca sursa Denon-ul meu 3930 ( iesire HDMI, semnal PCM cablu Supra ht100) am fost placut surprins. Sincer nu mai exista diferenta aproape intre DTS si DD, lucru care pana acum la 3808 era elocvent. Am folosit calibrarea automata, apoi am ajustat un pic eq dupa gustul meu pt muzica pe suport dvd si filme. Un mare plus!
Pe Blue-Ray am folosit ca sursa Pana BD50 iesire HDMI cablu HDMI Harmonic Tech semnal bitstream. Rezulatul a fost un sunet extrem de detaliat, dar usor obositor. Inca mai lucrez la setari pt a obtine sunetul dorit.
Pe stereo prima impresie a fost buna; oricum este mult peste 3808. Primul lucru a fost sa schimb cablul de alimentare cu un Supra. Am folosit ca sursa Arcam FMJ CD36 si cateva XRCDuri alaturi de discurile preferate. Sunetul era insa cam obositor asa ca am inceput sa ma joc la cabluri cu ce mai aveam in casa. La interconect dintre Roksan, Van Den Hul 102 si QED am ramas pt moment la VDH 102 dar urmeaza sa mai incerc; caut ceva care sa mai taie din putere dar sa pastreze detaliile, un sunet mai dulce. Pt boxe aveam Trianle siver ghost care insa nu sunt nimerite in set-up. Rezulatete mai bune am obtinut cu Supra 3.4PLY depsre care nu aveam o parere prea buna folosite in sistemele anterioare. Aici mai am de testat, dar fara argint.
Concluzia finala este ca suna destul de bine; mai este de facut tunning dar nu este rau. Nu este un sistem neutru ca si sunet, dar fiecare asculta sunetul care ii place. Pt neutralitate alte boxe ar fi recomandate, poate B&W.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 3:38 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci tot mai bine se auzea Denonul in combinatie cu Triangle?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
todiion



Conectat la: 26 Ian 2008
Mesaje: 99

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 9:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In ce fel se aude Yamaha mai bine decit Denon pe stereo (detalii, muzicalitate)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin, nu am scris ca se auzea mai bine! am scris ca se auzea mai linistit; dar fara detalii, fara soundstage, imagine stereo...etc...
Daca un amplif AV de 2800E se aude mai prost decat un reciver de 1500E atunci Yamaha o sa faca numai piane si motociclete, indiferent de opinia mea sau a ta. Alegerea este o chesie de buget si de gusturi.
todiion, nu-ti cunosc experineta in domeniul AV asa ca am sa fiu scurt: din toate punctele de vedere. Dar! stereo nu este totul, depinde ce doresti. Daca as fi putut si as fi luat un Denon AVC A1HD...punct.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Steliani, sa inteleg ca ai testat si DSP-Z1 ? In caz afirmativ poti face o comparatie succinta cu Z7 ?
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DSP Z1? nu cumva discutam despre Z11? pe Z11 l-am asculat doar in showroom; as spune ca sunetul se aseamana. Z7 este fratele mai mic, doar cu 7 canale; stii bine ca sunetul depinde de set up, dar este la fel de detaliat. Superb soundstage pt un amplif AV + imagine stereo. Nu pot decat sa banuiesc ca in materie de componente sunt pe aproape. In orice caz pe partea de stereo nu sunt diferente majore, in opinia mea.
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 12:15 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

reglajul manual la yamaha e destul de complex. am avut un yamaha dsp free si am stat cam o zi sa-l bibilesc ca si reglaj. atentie la delay-ul centrului. (vezi cat i-l face sistemul automat fata de cat ar trebui sa fie teoretic pt ca am intalnit un caz in care rezultatul era aberant si sunetul prost )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate m-am exprimat gresit. Am vrut sa spun ca dintre Denon 3808 si Yamaha z7 , Denonul s-a potrivit mai bine cu Triangle? Normal ca diferenta de bani se justifica. Deci te intreb pur si simplu de potriveala nu de calitatea sunetului ,deoarece spuneai ca Denon e mai moale iar Triangle am si eu si stiu foarte bine cit sunt de agresive. Deci ma repet dintre cele 2 care s-a potrivit cel mai bine cu Triangle Quartet pe care le cunosc deja foarte bine?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 10:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din punctul asta de vedere, da. Denon este mai moale iar Triangle are coloratia specifica pe medii. Cred ca si cu Marantz ar suna destul de bine. Dar din nou este chestie de gusturi....am un amic care nu asculta decat jazz si nu accepta decat sunetul Yamaha; mai nou foloseste tot Triangle pe fata.
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu tot Denon folosesc cu Trianglele mele si ma gindeam la un Yamaha dar acum sunt linistit.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin, incearca, daca poti, sa probezi si un receiver AV Yamaha din clasa superioara (RX-V 3900 sau Z7/Z11) intr-un setup Triangle. Parerea mea este ca numai o proba la tine in sistem poate conduce la o parere pertinenta vis-a-vis de propiile asteptari...

Personal, am reusit sa audiez atat Denon 3808 cat si Yamaha 3900 pe incinte Antal EX (serie ce se preteaza foarte ok la HT in cazul in care nu se prefera un bass "bubuit, rotund, cauciucat") si Yamaha a fost avantajat in ceea ce priveste matching-ul incinte-receiver, atunci cand vine vorba de muzicalitate, soundstage si nu in ultimul rand detaliu. In special pe stereo in modul "Pure Direct", as spune ca Yamaha se detaseaza fata de concurenta de la Denon.

Sunt de parere ca Denon pastreaza sunetul consacrat al casei, si anume ceva mai sec si "fad", lucru care nu e tocmai de bun augur cand vine vorba de incintele Triangle care au tendinta sa sune mai "uscat" pe partea de bass.Pe de alta parte, Yamaha are un sunet mai putin "rece" si un avantaj in ceea ce priveste puterea debitata, in comparatie cu Denon, lucru care reprezinta un plus binevenit pt. Triangle-uri, care sunt conduse mai ok.Se observa o atentie mai mare acordata alimentarii si filtrajului in cazul lui 3900.

Plus de asta, sunt de parere ca si partea de surround e mai ok implementata software la Yamaha (dar asta e iarasi o parere pur subiectiva).

Cat priveste Triangle Quartet, acestea sunt incinte care pot suna foarte ok si duse de un receiver, atunci cand sunt incadrate intr-un setup HT (si aici am avut ocazia sa audiez pt. o perioada scurta un receiver Yamaha pe Quartet), insa adevaratul potential si-l arata cun amplificator stereo dedicat, culmea, de putere mare (desi sensibilitatea lor ridicata ar sugera ca suna ok si pe lampase de 20W Smile, si chiar suna ok... )

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domle o sa caut un Yamaha pina la urma sa ma conving. Mi se pare ca am pe cineva cu un yamaha 3800 parca. E aproape de 3900 si z7 nu la fel dar macar pe aproape?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

3800 e foarte apropiat dpdv sonic de 3900 (daca nu chiar identic), diferentele fiind la partea de filtraj (acum de 2 X 18.000 uF fata de 2 X 17.000 uF la 3800) si un circuit revizuit de Pure Direct, asta daca vorbim strict de aspectul audio, nu de si de cel video, meniu si firmware.

Din pacate nu am avut ocazia sa ascult Z7, dar presupun ca amprenta sonica e foarte asemnatoare cu seria 3800/3900.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 5:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E bine daca sunt apropiate o sa incerc sa fac rost de un Yamaha.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 10:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin iti confirm ca un test cu 3800 poate sa-ti faca o impresie pozitiva.
Da, sunetul Yamaha este specific si Z7 se aseamana cu 3800. Mai multe detalii, mai vibrant dar asa cum am spus este o chestie de gusturi.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community