FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Yamaha DSP-Z7 primele impresii
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dragogabriel



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 100
Locatie: UK

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 5:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca doresc sa imi schimb boxele, as fi curios ce boxe recomandati la un receiver gama Yamaha z7/3800/3900 mergand pe principiul ca boxele ar tb sa fie mai scumpe ca amplificatorul? Ca sursa as folosi Arcam MS250.
_________________
Gabi
Yamaha RX3800 Canton GLE409 Pioneer LX60d Arcam MS250
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 5:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 8:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

User steliani , este interesant ce ne-ai spus ;dar poate ne mai spui cite ceva :
1.Utilizare de boxe tip "prezence "o recomanda chiar producatorul ; daca le punem pe un sistem 7.1 insemna ca avem de fapt 9 boxe ; intrebare -chiar merge treaba asta ? sau poate trebuie sa renunti la cele 2 canale de S back ? ai incercat cumva treaba asta ?

2.Ce decodoare are incorporat si cum merge pe fiecare , comparativ cu celelalte piese discutate.

3.Cite sisteme de matrixare are si cum merge fiecare ?

4.Cite setari de sali are pentru muzica si cum ti se pare ca se aude fiecare ?

5.Cum este butonul de volum ? cit de apropiat este de mina omului ?

6.Are setari de scena ? cite , cum ,etc

7.Diversifica problema cu "pure direct" ; cu mai multe amanunte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Sep 15, 2009 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut
DSP Z-7 m-a parasit...sau eu pe el...nu se potrivea cu Triangle (in opinia mea).
Ceri prea multe detalii care pe mine nu ma interesau; pe acelea le gasesti pe net sau in manual pe care poti sa-l descarci.
Boxele de prezenta pe fata nu le-am folosit din motive de estetica, nu stiu cum suna pe 9+1.
Setarile pt film erau Sci-Fi modificate si pt muzica Viena Hall, tot modificate. In gen setarile la Yamaha nu sunt usor de realizat, meniul este cam dificil..duc dorul lui 3808..am mers mult pe mana calibrarii automate.
Nu am inteles la ce te referi cu butonul de power.
Pure Direct este o functie care opreste alimentarea la toate circuitele video daca este folosit pe audio. Receiverul ramane un amplif integrat fara tonuri, fara procesare video; asta pt partea de stereo.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 17, 2009 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dragogabriel, ca si recomandare din partea unui fost posesor de Yamaha 3900, un set incinte foarte potrivit pt. acest receiver s-au dovedit, pentru mine, a fi Canton Ergo 609DC, acum inlocuit in gama de modelul Ergo 690 DC. Se pot gasi si la noi cred, la Hi-Life...ultima oara cand am trecut eu pe la ei, acum cateva luni bune, aveau un set Ergo 609 la un pret redus (similar celui din Germania). La vremea cand cautam o pereche de incinte pt. receiver-ul meu Yamaha 2700 de pe atunci (f. similar ca amprenta sonora cu 3900), am plecat cu amplificatorul la auditii si am ascultat mai multe modele de incinte, printre care Focal 826V, Triangle Antal EX, Triangle Quartet, B&W 684, etc.

Potriveala cea mai buna insa, ca si sistem complet 5.1, mi s-a parut a fi cu Canton Ergo 609DC, care desi avand o sensibiliatate specificata medie (si anume 88dB), sunt foarte bine controlate de catre receiver, oferind un sound "vioi", in nici un caz agresiv sau rece.Cat despre finisaj si rigiditate incinta, aici treburile stau extrem de bine, seria Ergo fiind dupa parerea mea, clar peste concurenta aferenta gamei de pret respective.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dragogabriel



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 100
Locatie: UK

MesajTrimis: Joi Sep 17, 2009 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt sugestie.
As fi curios de ce esti fost posesor de 3900, model nou. Ai optat pt altceva? Referitor la boxe m-am decis sa aloc un buget mai mare si as pleca de la seria Karat. Ai avut ocazia sa asculti seria Karat sau Vento? Din cate imi aduc aminte cred ca tu aveai nemultumirea legata de OSD care nu apare pe HDMI. Ar fi unul din motive?

_________________
Gabi
Yamaha RX3800 Canton GLE409 Pioneer LX60d Arcam MS250
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 17, 2009 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ai pentru ce, suntem aici ca sa impartasim din experientele noastre, fie ele si foarte subiective, cu atat mai mult cu cat traim intr-o tara unde este foarte greu sa incerci diverse combinatii.

Personal nu m-a interesat niciodata foarte tare subiectul afisarii OSD-ului prin intermediul HDMI, caci odata realizate setarile si salvate intr-un unul din cele 6 memory banks, nu prea vad multe ocazii in care sa revii la setari (si daca da, acestea pot fi realizate foarte facil si prin intermediul unui cablu S-Video cuplat la iesire dedicata "Monitor out" de pe panel-ul din spate al receiver-ului). Oricum, din ce imi aduc aminte, RX-V 3900 era capabil sa afiseze OSD-ul si prin intermediul HDMI, mai mult decat atat, poate ruta semanlul video si fiind in stand-by (avand doar logo-ul HDMI iluminat pe panoul frontal), cu un consum de aproximativ 65W insa...

Motivul vanzarii receiver-ului a fost unul legat de incropirea unui sistem stereo dedicat, si dat fiind ca si comanda aferenta centralului si "satelitilor" din gama incintelor mele actuale va mai dura o perioada, am hotarat ca ma pot desparti o perioada de receiver-ul AV, dar cu siguranta alegerea mea se va indrepta tot asupra unui model Yamaha pe viitor.

Tin totusi sa precizez, ca dupa gusturile mele, Yamaha este cea mai inspirata alegere atat dpdv al muzicalitatii (atat cat se poate vb despre acest aspect la receivere AV) cat si din punct de vedere al functiilor, versatilitatii,si foarte important, al fiabilitatii, caracteristica pe care o consider f importanta. De exemplu, la acest capitol, desi cu produse din gama AV foarte ok, Onkyo sta mult mai slabut (sau cel putin eu am experimentat diverse probleme cu toate cele 4 modele Onkyo din gama medie-sus a producatorului in cauza).

Revenind la categoria incinte, pot spune ca am ascultat doar seria Vento in 2 ocazii, mai exact Vento 807DC, care sunt niste incinte rezolute, cu sunet destul de "in fata", dar consider ca un parteneriat cu un receiver AV nu le-ar face dreptate, in sensul ca nu ar fi puse in evidenta la potentialul de care sunt capabile. Aceste incinte merita achizitionate doar daca exista si un amplificator stereo care sa le puna in valoare asa cum merita.Despre seria Karat nu ma pot pronunta, deoarece le-am ascultat fugitiv in Germania, intr-o camera amenajata separat pt. echipamente Hi-Fi intr-un magazin general de elctronice/electroasnice Saturn, dar atentie, caci pot fi nazuroase la amplasament, avand difuzoarele de joase dispuse lateral (desi m-am lamurit personal ca poate fi o preconceptie faptul ca acest design este unul mai dificil de implementat intr-o camera de bloc, trebuie experimentat si tinut cont si de locatia si amplasementul propriu).

Observ ca detii deja un AV receiver Yamaha 3800, similar in mare masura cu modelul 3900 (am expus mai demult pe forum diferentele dintre cele 2 modele), iar un eventual upgrade la 3900 nu ar justifica in acest moment diferenta de bani, in vizunea mea, intre cele 2 modele.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 18, 2009 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut MariusO

Sunt posesorul unui V2700 pe care de altfel l-am listat catre vanzare dorind un V3900, fun al acestei marci, trecand pana acum prin Pioneer, NAD, Akai, Marantz, am ajuns la aceasta marca care inregistreaza performante deosebite legate de sistemul 5.1, desigur din pucntul meu de vedere. Posed o serie de front speaker, back si centru PSB care din punctul meu de vedere nu este compatibil deloc cu AV in posesie. Pe NAD sincer sunau exceptional insa dupa cum toti stim e chestie de ureche, stil muzical, incapere si multi alti factori in alegerea configuratiei. Ma gandeam la set 5.1 complet de la Wharfedale, ce zici de combinatia asta, desigur ma agit acum sa gasesc o sursa pentru noua serie Diamond 10, care desigur din Romania este imposibil de procurat sau nu stiu eu unde sa apelez. AV Yamaha ai avut ocazia sa asculti cu KEF cu predilectie IQ90 ? Care opinia ta referitoare la aceste boxe ? De mentionat ca aplicatiile in 90% din cazuri folosite de mine sunt filemele si 10% auditie stereo. Cand fac auditie ascult si muzica clasica sau muzica trance. La filme nu avem ce comenta, sunt filme DTS si asa mai departe. Extrem de important, ce sursa video recomanzi din gama BlueRay ? Tot Yamaha sau alt brand ?

Multumesc ,
Razvan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dragogabriel



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 100
Locatie: UK

MesajTrimis: Vin Sep 18, 2009 1:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, am in prezent receiverul V3800 foarte putin folosit (cam 3 zile pe luna) numai ca am un amic care ar vrea sa il cumpere si de aici idea de a merge catre 3900 sau Z7. Crezi ca Z7 are fi mai indicat pentru stereo comparativ cu 3800/3900? Chiar mi-am propus sa am un sistem care sa ma incante indiferent de bani. Imi doresc linistea care ti-o aduce o muzica buna ascultata pe un sistem bun. Si acum imi aduc aminte cum am ramas traznit auzind diferenta intre Sony MF600 si Canton.
_________________
Gabi
Yamaha RX3800 Canton GLE409 Pioneer LX60d Arcam MS250
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu02



Conectat la: 08 Sep 2009
Mesaje: 14
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 18, 2009 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AS VREA SA STIU DACA ACEST RECIVER DSP DE LA YAMAHA , REDA INALTELE INTEPAT SAU SUNT DULCI (FARA EQ) , AM OBSERVAT O MARE DIFERENTA INTRE UN SISTEM STEREO SI UNUL SOUROUND , IN SENSUL CA CEL STEREO REDA FOARTE BINE GAMA DE INALTE SI MEDII , IAR CEL SOUROUND (FARA CALIBRARE ) SUNA CU PREPONDERENTA PE BASS , MEDII , SI INALTE , DACA FACI CALIBRAREA CU MICROFONUL , SE MAI ARANJEAZA UNPIC SUNETUL , INSA NU SUNA ASA DE BINE CUM E SISTEMUL STEREO ,
DIN ACEASTA CAUZA CAUT UN SISTEM SOUROUND CARE SA SUNE APROPIAT DE SISTEMUL STEREO , MA REFER LA INALTE , SI MEDII
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 18, 2009 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut Razvan,

Ca si fost posesor de Yamaha 2700, respectiv 3900, tin sa precizez ca diferentele de sound sunt extrem de subtile, cu un plus pe partea de dinamica in cazul 3900, un plus de putere (un control mai bun asupra incintelor, dar nu diferente “night & day”), datorat filtrajului marit, de la 2 X 17.000 uF la 2 X 18.000 uF, si un sunet ceva mai deschis “aerisit”.

Ce aduce in plus 3900 fata de 2700 este, ca si dotari, din ce imi aduc aminte acum:

1. decodoare Dolby Digital True HD, DTS-HD High Resolution Audio si DTS-HD Master Audio
2. una intrare TOS-Link + HDMI in plus
3. una iesire HDMI in plus
4. upscale HDMI la HDMI si posibilitate pass-trough (chiar si cu receiver-ul in stand-by)
5. posibilitate upgrade firmware (ajuns la a 3- versiune in cazul 3900)
6. posibilitate reglare frecvente crossover independent canale Front, Surround, Centre & Rear
7. Telecomanda iluminata (model comun cu Z-11)
8. Meniu GUI cu interfata ceva mai prietenoasa
9. Posibilitate DSD pass-through prin HDMI (util la ora actuala numai in cazul in care se detine un player universal Denon DVD-A1UD sau OPPO BD-83)
10. circuit Pure Direct imbunatatit
11. Support pt. Deep Colour (30 / 36 bit), x.v.Colour, 100 Hz / 120 Hz si rata Rferesh 24 Hz
12. PReP™ (Progressive ReProcessing) cu detectie 2:2 / 2:3 Pull-Down, Motion Adaptive Deinterlacing


Acum depinde numai de tine sa hotaraesti care sunt caracteristicile si facilitatile aditionale ale lui 3900 care ar putea fi de interes pt. tine si care este diferenta de pret pe care esti dispus sa o platesti pt. A face acest upgrade...si aici putem initia o discutie separata 

In ceea ce priveste incintele, inclin sa cred ca la matching-ul PSB-Yamaha te-a deranjat agresivitatea in prezentare, sunetul “intepat”. Din pacate nu am ascultat PSB pe Yamaha, ci pe amplif stereo dedicat, insa cunoscand amprenta PSB la seriile mai de jos si sunetul Yamaha, mi-am permis sa fac aceasta presupunere.

Despre Whaferdale seria noua nu cunosc absolut nimic, pe vremuri erau importate de Real Acustic daca imi aduc bine aminte. Am avut ocazia sa audiez, in treacat, seria 9.5 de la ei dar nu pot expune o parere, dat fiind ca nu am avut ocazia sa audiez mai mult, dar impresia de moment a fost una de incinte...ieftine, corecte pt. banii ceruti.

KEF iQ 90 sunt un model excelent dupa mine, ca si raport calitate-pret, obtinut prin prisma mutarii facilitatilor de productie in China, dar din pacate nu l-am ascultat pe Yamaha, dat fiind ca importatorul local nu tine in stoc acest model si nu este adus decat pe comanda (ultima oara cand am incercat sa le ascult, in primavara, vanzatorul a refuzat sa mai desigileze o percehe sigilata ce isi astepta posesorul ce le comandase bazandu-se pe “instinct”  ). Oricum, daca ai ocazia, merita audiate si ele.

In cazul in care spui ca filmele/concertele reprezinta 90% din materialul ce va fi rulat pe receiver, si in cazul in care boxele nu vor deservi decat acest scop, nu stiu insa daca merita o cheltuiala atat de mare niste incinte mai rezolute, fine.

Imi mentin pararea ca o pereche de Canton Ergo 609DC (inca dipsonibile la un pret extrem de avantajos daca se stie unde sa se cautte), fac o treaba mai mult decat decenta pt. Scopul mentionat mai sus.

De luat in considerare sunt si incintele Heco, mai nou, din cate am vazut, disponibile si in Romania..

Pe partea de Blu-Ray, trebuie sa afirm intransigent ca un raport pret-calitate mai bun ca la Panasonic nu exista, asadar orice solutie de la acest brand (fie ea un model 2008 gen BD-55, sau din seria noua, 2009, gen BD-60, sau fara decodoare audio HD integrate, gen BD-35). Din pacate, dupa umila mea parere, Yamaha nu a reusit sa scoata un produs competitiv din acest pct de vedere cu player-ul lor BD-S 2900, care a fost lansat, un pic dupa vremea lui...

Gabi, am ascultat doar Z-11 personal, nu si Z-7..insa in afara de un aport de putere si control, si exceptand alte dotari de top care presupun ca nu sunt pe lista ta de prioritati absolute, nu cred ca se justifica diferenta de pret la setup-ul tau actual...sau daca spatiul de auditie este o camera de bloc de 20 mp. Plus de asta, trebuie achzitionat si un tuner separat (daca este de interes acest domeniu). Din pacate, pt. muzica , trebuie sa recunosc ca o varianta dedicata stereo ar face o treaba mult mai buna, asta daca vb de amplficatoare din gama de 700 Euro in sus....in cazul tau as face un upgrade la incinte si as pastra linistit 3800-le, daca tii musai la HT, si as adauga un amplofocator si sursa dedicata stereo in ecuatie (mai ales ca au si pre-out-uri la modelul tau).[/b]

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 21, 2010 10:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MariusO a scris:
dragogabriel, ca si recomandare din partea unui fost posesor de Yamaha 3900, un set incinte foarte potrivit pt. acest receiver s-au dovedit, pentru mine, a fi Canton Ergo 609DC, acum inlocuit in gama de modelul Ergo 690 DC. Se pot gasi si la noi cred, la Hi-Life...ultima oara cand am trecut eu pe la ei, acum cateva luni bune, aveau un set Ergo 609 la un pret redus (similar celui din Germania). La vremea cand cautam o pereche de incinte pt. receiver-ul meu Yamaha 2700 de pe atunci (f. similar ca amprenta sonora cu 3900), am plecat cu amplificatorul la auditii si am ascultat mai multe modele de incinte, printre care Focal 826V, Triangle Antal EX, Triangle Quartet, B&W 684, etc.


Cum a sunat cu Focal-urile ?

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community