FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Accuphase
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 203, 204, 205  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
shiva



Conectat la: 11 Iun 2007
Mesaje: 46
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 10:51 am    Titlul subiectului: Accuphase Raspunde cu citat (quote)

Sunt interesat de impresi din partea persoanelor care au ascultat scule Accuphase, in special amplificatoare...

Sunt chiar atat de formidabile pe cat se spune? Isi merita banii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 10:51 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Kostas



Conectat la: 07 Apr 2007
Mesaje: 309
Locatie: Traco-daco-trancotaria

MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le-am ascultat in in mai multe randuri, o data cu boxe Sonus Faber, odata cu Triangle Magelan, o data cu alte boxe, nu mai tin minte exact, suna bine, conduc boxe mari. Sunet full size, aproape de natural .
_________________
Iar ala mare negru de respira greu, ala era tasu !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shiva



Conectat la: 11 Iun 2007
Mesaje: 46
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si ce model de amplificator ai ascultat mai exact?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kostas



Conectat la: 07 Apr 2007
Mesaje: 309
Locatie: Traco-daco-trancotaria

MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

7100 power amp. 1 monobloc cu 2 vumetre pe fata. Ala cu 2 monoblocuri mono e seria 8000, nu l-am ascultat.
_________________
Iar ala mare negru de respira greu, ala era tasu !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate memoria nu ma mai ajuta pentru ca au trecut cativa ani, asa ca nu am informatii exacte.

Tot ce stiu este ca am ascultat Accuphase de 2 ori:
- o data cu un CD player Denon si niste boxe Infinity, sunau bine, dar mi s-a parut cam rece, metalic sunetul;
- a doua oara, cu un CD player (cel mult) mediocru, de origine JVC si o pereche de boxe T+A de mari dimensiuni, si am ramas absolut impresionat, a fost una din cele mai impresionante auditii pe care o tin minte.

Singurul mare regret este ca nu ma ajuta memoria sa mai stiu exact modelele de scule din aceste doua auditii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
solo_400



Conectat la: 10 Sep 2006
Mesaje: 274
Locatie: Milano

MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am fost aseara sa asculta exact acest amplificator , tipul il vinde si pe ebay :

http://cgi.ebay.it/Accuphase-E-211-no-krell-levinson-mcintosh_W0QQitemZ230173367598QQihZ013QQcategoryZ39783QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Sursa un Maranz , boxe Mgneplanar , cabluri Chord .

Un sunet rafinat , cald , natural . Poti asculta ore in sir fara minimul de oboseala . Din pacate sistemul era amplasat prost ( in coltul unei mansarde total asimetrica ) si am ascultat la volum prea mic ( dormeau copii ) . Dar chiar si asa mi-a lasat o impresie buna . Daca sunteti in cautarea unui amplificator agresiv , atunci nu de Accuphase aveti nevoie.

solo

PS. Multi spun ca a detine un accuphase e ca si cum ai fi posesorul unui Rolex . Totusi la TAV Milano 2007 mi-a lasat o impresie proasta , desi nu se poate da un verdict final in evenimente de genul asta .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 1:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am ascultat asa:

1. Accuphase A60 power http://www.accuphase.com/model/a-60.html pe Triangle Magellan Concerto in 2 variante diferite, unele noi si unele mai vechi precum si o pereche ASCENDO mari cu ribbon si difuri de hartie.

Sursele au fost diferite, de la Metronome Audio (nu stiu daca e corecta denumirea), CEC 51TX pana la diverse surse Accuphase.
Am avut si posibilitatea compararii ocazionale cu alte puteri audio cat si combinatia cu diverse preuri de la Accuphase pana la BAT pe lampi sau chiar Ayre Acoustics.

Concluzia mea - calitate desavarsita, lipsa de coloratie in sunet, o putere uimitoare fara distorsiuni (atinge peste 600W in clasa AB dupa cei 60W in clasa A). Desi e racit pasiv nu se incinge decat rezonabil, pot spune ca e cel mai rece "monstru" in clasa A pe care l-am vazut si auzit!
Pe scurt, perfectiune japoneza!

Conteaza enorm partea de preamplificare si dupa cum se stie, preul e cel care da mai mult in sunet.
Fatza de alte powere se remarca prin finetze constanta pana la putere foarte mare, soundstage imens daca are sursa potrivita de sunet si da senzatia ca nu are limita de calitate, de nici un fel. L-am ascultat dealungul timpului in diverse sisteme si combinatii si tot timpul a fost o revelatie, mereu mi-am dat seama ca poate si mai mult tocmai cand credeam ca mai bine nu se poate!
In opinia mea isi face banii din plin si datorita faptului ca nu are culoare la sunet si se poate integra in foarte multe combinatii facand putine mofturi cu boxele dificile.

2. Accuphase DP 57 http://www.accuphase.com/model/dp-57.html care desi nu e model de top mi-a placut FOARTE mult! Am ramas cu impresia ca un player atat de curat si perfect la banii lui nu prea e usor de gasit!

3. Accuphase DP 67 http://www.accuphase.com/model/dp-67.html deasemenea mi-a placut foarte mult. Imediat se simte clasa superioara. Imi pare ceva mai pretentios la potriveli si cabluri. Are si o particularitate....suna la potentialul maxim abia dupa 24 de ore de stat in priza! Greu de batut la clasa lui de pret! (am ascultat playere si DAC-uri care costau aproape dublu si erau categoric inferioare acestuia!)

4. Integrat -213 http://www.accuphase.com/model/e-213.html . In combinatie cu niste boxe Triangle mici, nu mi-a placut deloc. In combinatie cu alte boxe mici sau mari....nu mi-a placut deloc. O singura data l-am auzit pe un mic sistem cu sursa playerCD Arcam si presta binisor la banii lui. Pare un amplif care nu merge cu orice boxe, destul de dificil si slabut la putere cu tendinta de piztigaiala.....dar si cel mai ieftin de la Accuphase!
Am ascultat ocazional si alte integrate superioare acestuia din seriile E-550/450. Cu totul alta poveste iar acestea au un mare avantaj, se poate monta in ele pe partea de preu o placa asemanatoare cu cele PCI de computer care contine un DAC audio. Acel DAC este pur si simplu fantastic! Placa costa cam 800 euro si pe banii astia NU exista NIMIC mai bun in materie de DAC (bate chestii grele!) dar din pacate NU poate fi folosita independent inafara unui preu sau integrat Accuphase. Schema nu se poate salta de pe cablaj si e foarte complicat folosind multe DAC-uri in paralel. Nici legaturile nu se pot banui....ideea e ca trebuie in integrat sau preu Accuphase pentru DAC-ul asta!

5. la urma am lasat supriza! Marele privilegiu de a asculta timp de 3 zile cele doua piese de rezistenta de la Accuphase, DC 801 http://www.accuphase.com/model/dc-801.html cu DP 800 http://www.accuphase.com/model/dp-800.html pe power A60 cu boxe Magellan Concerto. Desi noi noute, nerodate abia scoase din lada, aceste 2 piese (in valoare de 25.000 euro!) pur si simplu mi-au demolat sistemul de valori in materie de redare digitala! Pe scurt....m-au facut praf!
Opinia mea (o spun pentru cei mai chitibusari!) este ca sursa digitala mai buna ca astea doua am MARI DUBII ca ar putea exista! Sunt pur si simplu SUPREMUL SOUND! A fost absolut incredibil cum schimband sursa in acel sistem, adica cupland cele doua piese, s-a schimbat dramatic TOTUL! Boxele nu mai erau de recunoscut si....nu mai existau! Sunetul tridimensional umplea camera, nu mai exista o sursa de sunet ci totul era ca in natura! Am pus MULTE (am profitat de ocazie! Very Happy ) discuri "grele" si atunci parca am aflat pentru prima oara ce se afla pe ele! A fost din rarele ocazii in care mi-am dat seama ca vechiul si depasitul format CDDA nu este deloc atat de prost cum il credem! Fantastic, e cuvantul! Au fost si altii de fatza si cu totii am ramas pur si simplu uimiti!

Cele doua aparate au fost legate printr-un cablu special, proprietar Accuphase Accuphase´s proprietary digital audio interface HS-Link (carries both SA-CD and CD signal) care suna considerabil mai bine ca obisnuitul SPDIF (incercat si acela cu cabluri extrem de bune si scumpe dar degeaba, inferior micului cablu verde).

Aspectul aparatelor este teribil. Pozele nu redau eleganta lemnului lacuit perfect, "ca o cutie de samurai"...asta a fost constatarea mea! Very Happy . Greutatea imensa a fiecarui aparat se poate banui doar cand vrei sa-l ridici de jos!

Desi pretul este foarte mare, pentru majoritatea dintre noi inaccesibil, totusi este de remarcat....CA SE POATE! Din banalul CDDA se poate obtine nesperat de mult!

La comparatie, ulterior plecarii celor doua piese la proprietar, celelalte playere mi-au dat acea senzatie pe care o ai pe autostrada cand dupa ce rulezi constant cu 180 Km/ora trebuie sa incetinesti la 100km/ora, acea senzatie ca dintr-o data te tarasti desi viteza e inca foarte mare ..... Wink

Inca o data mai spun, am mari dubii ca exista ceva care sa redea formatul digital mai bine!

La Top Audio Milano exista Accuphase intr-o camera si voi cauta acum pozele. Dar combinatia in care le pusesera aia m-au facut sa nici nu le bag de seama. Se poate scoate foarte usor un sunet nefericit cu scule bune daca nu sti ce sa faci cu ele?! Dar si acolo li se simtea totusi finetea si muzicalitatea deosebita! Daca insisti poti obtine un sunet prost si din Accuphase cu ceva eforturi.
Modelele vechi pe care le-am audiiat mai demult erau net inferioare celor noi. Puse in sisteme nepotrivite pot suna metalic si agresiv sau aiurea. Insa ceea ce este de retinut, modelele noi au un potential imens.

In concluzie, Accuphase nu au nici in clin, nici in maneca cu ceea ce consideram noi "sunet japonez" si reprezinta o concurenta teribila pentru multe marci audiofile de calibru greu ! Sincer va spun ca daca maine as avea banii necesari as lua un "turn" Accuphase de sus pana jos fara ezitare, fara sa mai stau la comparatii si alegeri! Pe banii ceruti, preturi dealtfel foarte mari, Accuphase ofera in mod onest CALITATE (audiofila....sa nu uitam! Wink ) Pot conduce multe boxe, chiar si din cele mai dificile iar combinate intre ele nu dau gres, se potrivesc perfect pana intracolo incat nici cablurile nu sunt atat de vitale la modelele de varf. Fara dubiu ca exista si alte oferte excelente sau ca e posibil a se gasi combinatii mai ieftine ca sa dea satisfactie insa un om care cumpara de la Accuphase nu prea are cum sa ramana dezamagit.
Sus
shiva



Conectat la: 11 Iun 2007
Mesaje: 46
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 4:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc frumos de descriere...ma bate gandul sa-mi iau un accuphase 207 sau 207, am o pereche de boxe Infinity kappa 8.2. Sunt curios cum se potrivesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dj Ovidiu1983



Conectat la: 17 Apr 2007
Mesaje: 109
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 6:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat Amplificator integrat E 203 cu sursa cd player Sony, model bunicel, boxe Cabasse cu dif-ul de bass de 12 toli. Extraordinar sunet. Atunci mi-am dat seama ce inseamna modele mai vechi de scule audio. L-a vandut dupa aceea cu 400 euro.
Si eu mi-as lua un Accuphase dar costa ceva bani.

_________________
Respecta si vei fi respectat !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 25, 2007 12:07 pm    Titlul subiectului: Accuphase Raspunde cu citat (quote)

Ca detinator de Accuphase, aplif E-213, cd DP-500 pot spune ca nu am ascultat amplificatoare sa se auda mai bine sau cd-playere de la alte firme (nu zic asta ca le am eu). Le-am ascultat pe rand la Yura toate modelel de integrate si suna absolut la fel cu exceptie lui E-530 care e in clasa A. Am studiat schemele electronice si sunt identice de la cel mai "ieftin" E-213 pana la E-408 diferenta constand in putere si numarul de intrari la spate plus design si in fine, pretul. (pana si telecomenzile sunt identice) Intre E-213 si E-308 e diferenta de 10W putere, o intrare in plus la spate de aux si design si te costa 1000 euro in plus-nu se merita. Practic nu exista boxe sa nu le poata duce. LA Hifi Arena de la MAriott de acum 4 ani; imensele boxe Jamo Oriel de 1.80 metri si 100kg una erau jucate pe degete de E-213, fiind revelatia targului. In plus domina toate topurile in revistele de specialitate; practic topurile incep cu acesata marca fiind cotate intotdeauna cu 125+ puncte si in plus ca in piata de SH se vand la pret de nou aproape. Firma a fost fondata in 1972 ca o ramura a firmei Kenwood. LA cd-playere la fel; mai realist nu am ascultat vreodata un cd-player; imaginea care o creeaza, atmosfera si faptul ca te simti integrat in mijlocul orchestrei si al artistilor nu poate fi egalat de nici un cd-player; le-as putea considera cele mai putin digitale cd-playere din lume. Am pus cd-uri diverse de la gioarse bulgaresti sau chinezesti pana la XRCD-uri sau cduri pe foita de aur, din toate a stors maximul posibil.... Pot spune ca isi merita banii pe deplin; sunt scule mult mai scumpe care suna ca sony sau technics. Asta nu inseamna ca sunt ieftine; numai cardul phono MM\MC m-a costat 500 de euro (poti sa iei un amplif la banii astia de nou), iar un card pentru extindere cu inca o intrare aux e "numai" vreo 300 de euro. Ce mai e de spus ca au garantie life-time..daca aveti posibilitatea luati-le fara probleme, nu veti mai sta deloc sa upgradati sculele din 2 in 2 ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 25, 2007 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Am ascultat ocazional si alte integrate superioare acestuia din seriile E-550/450. Cu totul alta poveste iar acestea au un mare avantaj, se poate monta in ele pe partea de preu o placa asemanatoare cu cele PCI de computer care contine un DAC audio. Acel DAC este pur si simplu fantastic! Placa costa cam 800 euro si pe banii astia NU exista NIMIC mai bun in materie de DAC (bate chestii grele!) dar din pacate NU poate fi folosita independent inafara unui preu sau integrat Accuphase.


La toate modelele de amplificatoare Accuphase se pot monta diverse "placi" , inclusic cea de DAC. Ba chiar mai mult de atat poti sa le legi de cd player cu acel cablu inventie proprie Accuphase HS-link care se aseama ff bine mufa cu cele de la placa de retea de la PC. In lume mai exista la Wadia un cablul asemanator zic ei din "sticla" intre transport si DAC.

Citat:
la urma am lasat supriza! Marele privilegiu de a asculta timp de 3 zile cele doua piese de rezistenta de la Accuphase, DC 801 http://www.accuphase.com/model/dc-801.html cu DP 800 http://www.accuphase.com/model/dp-800.html pe power A60 cu boxe Magellan Concerto
...
aici ai dreptate; este supremul suprem; il cappo di tutti cappi in lumea transporturilor si dac-urilor, dar si pretul este pentru seici arabi....

Citat:
Pare un amplif care nu merge cu orice boxe, destul de dificil si slabut la putere cu tendinta de piztigaiala.....dar si cel mai ieftin de la Accuphase!

Momolo aici te inseli, nici vb de pitigaiala (si eu le-am ascultat pe toate), aceasi structura si schema electronica la toate cu execptia lui E-530 cum am mai spus. Este adevarat ca este cel mai ieftin de la Accuphase "numai" 3250 Euro, 4 intrari + 1 optional (acele placi de care zicea Momolo sau mai bine ziscarduri optionale)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
solo_400



Conectat la: 10 Sep 2006
Mesaje: 274
Locatie: Milano

MesajTrimis: Mar Sep 25, 2007 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones , ca detinator de Accuphase (vad ca ai ascultat mai multe modele) te rog sa imi dai cateva info :

Am ocazia sa iau un Accuphase E-211 . Imi poti spune ce diferente sunt (mai ales in sunet ) intre acesta si E-213 ? Cam ce suma maxima merita investita intr-un E-211 ( care arata ca nou , nu are placa MM\MC ) .
Ce boxe sunt recomandate ?

Thanks
solo

Ps. "La toate modelele de amplificatoare Accuphase se pot monta diverse "placi" , inclusic cea de DAC" .. aici cred ca te inseli , la E-211 nu se poate monta DAC-ul .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Sep 25, 2007 5:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
La toate modelele de amplificatoare Accuphase se pot monta diverse "placi" , inclusic cea de DAC. Ba chiar mai mult de atat poti sa le legi de cd player cu acel cablu inventie proprie Accuphase HS-link care se aseama ff bine mufa cu cele de la placa de retea de la PC

TomJones mai citeste o data ce-am scris mai sus.
Stiam de toate aceste carduri si preturile lor, din aceeasi sursa.

Mai stiam ca vei aparea pe acest topic din cauza modelului E-213. Eu mi-am exprimat propria opinie in urma ascultarii respectivului model cu diversele boxe bookshelf aflate pe acolo. Probabil ca din cauza puterii reduse nu poate duce chistoace gurmande. Cert este ca pe Triangle Titus (boxe de 90dB pe care le consider de exceptie la clasa lor!) nu a prestat DELOC multumitor pentru mine, dimpotriva, dezamagitor! Un amplificator NAD care costa de 5...6 ori mai ieftin decat acest E-213 a prestat pe aceste boxe MULT mai bine.
Dar asta nu e un fapt relevant. Stim cu totii ca matchingul e vital! Asta nu poate duce automat la concluzia ca un amplif anume e prost sau bun.

Dar, am spus ca integratele Accuphase mai scumpe sunt MULT mai "universale" si se potrivesc cu mult mai multe feluri de boxe avand un sunet mai apropiat de modele lor de varf (preu+power), un sunet neutru, cald si muzical in combinatia corecta.

Fara dubiu ca de la o schema si pana la realizara acesteia e cale lunga. Irelevant faptul ca doua scheme sunt identice (desi in cazul tau nu sunt, totusi!), conteaza implementarea.

Si in mod cert Accuphase nu cere in plus 1000 euro doar "pe 10W si o mufa"! Cine stie ceva electronica audio de varf stie ca piesele bune au costul lor si se aduna!

E-213 e varianta "buget" de la Accuphase, intrand intr-o alta nisa de piata decat restul modelelor mai scumpe. La acest model pot spune, opinia mea, ca au concurenta serioasa tinand cont de pret insa mai sus am evidentiat modelele lor de varf, la clasa lor, evident!

DP-500 nu l-am ascultat decat fugitiv. Nu pot emite opinii insa din ce am discutat cu oameni a caror opinie conteaza pentru mine, se pare ca este un player superb ! Peste clasa lui de pret.

TomJones pacat totusi de asa scule puse pe niste B&W ! Opinia mea. Dar sunt sigur ca la tine este o situatie temporara treaba asta.

Cum am zis de atatea ori, TRADUCTOARELE sunt cele mai importante! Wink
Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Sep 25, 2007 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Am ocazia sa iau un Accuphase E-211 . Imi poti spune ce diferente sunt (mai ales in sunet ) intre acesta si E-213

solo_400, E-213 este fara dubiu superior din punctul meu de vedere fatza de E-211, un model pentru care m-as entuziasma doar functie de pret si stare. Accuphase au scos modele din ce in ce mai bune, constant.

Nu am nici o idee cu ce s-ar potrivi?! Vezi si tu ce gasesti pe piata sh de acolo si umbla cu el in portbagaj (daca-l cumperi pe un pret bun). E mai simplu asa. Degeaba ti-ar da cineva aici reteta combinatiei, mai conteaza si sursa de sunet, cablurile si in mod special acustica bat-o vina!
Sus
solo_400



Conectat la: 10 Sep 2006
Mesaje: 274
Locatie: Milano

MesajTrimis: Mar Sep 25, 2007 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
Citat:
Am ocazia sa iau un Accuphase E-211 . Imi poti spune ce diferente sunt (mai ales in sunet ) intre acesta si E-213

solo_400, E-213 este fara dubiu superior din punctul meu de vedere fatza de E-211, un model pentru care m-as entuziasma doar functie de pret si stare. Accuphase au scos modele din ce in ce mai bune, constant.

Nu am nici o idee cu ce s-ar potrivi?! Vezi si tu ce gasesti pe piata sh de acolo si umbla cu el in portbagaj (daca-l cumperi pe un pret bun). E mai simplu asa. Degeaba ti-ar da cineva aici reteta combinatiei, mai conteaza si sursa de sunet, cablurile si in mod special acustica bat-o vina!


1100 - 1300 E poate fi un pret bun , pentru un E-211 care arata ca nou ?

Legat de boxe , am intrebat sperand sa reduc cat mai mult posibil "searching list-ul "


solo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 203, 204, 205  Urmatorul
Pagina 1 din 205

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community