FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
cele mai bune adaptoare NAB

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pusttiu



Conectat la: 09 Oct 2005
Mesaje: 99
Locatie: iasi

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 11:57 am    Titlul subiectului: cele mai bune adaptoare NAB Raspunde cu citat (quote)

buna ziua,
am achizitionat de pe ebay (mai bn zis l-am platit abia ca inca nu a sosit) un akai 635d din USA.
role de tabla mi-am luat 2maxell si 1 philips ( inca goale) si acum caut sa achizitonez niste adaptoare nab..
din ce am citit eu pe net sunt mai multe modele si ns pt care sa optez.
as dori ca atunci cind schimb rola sa nu trebuiasca sa dau jos adaptorul de pe akai, iar prinderea sa fie cit mai solida si materialul din care e facut cit mai rezistent ( pt ca nu-mi permit sa cumpar adaptoare in fiecare an )
ii rog pe cei care au si/sau au testat mai multe asemenea adaptoare sa puna o poza si sa-si dea cu parerea.
mentionez ca nu sunt omul care sa cumpere adaptor akai pt ca este akai magul, vreau ceva practic si functional
cu stima,
florin c.
ps : pm daca ai asa ceva si te incurca Smile

_________________
vaii mii rau !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 11:57 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adaptoarele Akai sunt si bune si ieftine.
Mai bune si mult mai frumoase sunt cele mari, de aluminiu, de la Revox, dar acelea sunt mai mult destinate aplicatiilor pro, caci se pot invarti rolele cu ele (la Revox). Plus ca probabil costa cat ai dat pe magnetofon...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 5:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ptr magnetofonul Akai cele mai bune adaptoare ce pot fi utilizate sunt cele Akai, si spun asta nu pentru faptul ca sunt facute tot de Akai, ci deoarece tamburul magului Akai are suprafata profilata astfel incat numai un astfel de adaptor se aseaza perfect numai intr_o singura pozitie, existand si un marcaj pe tambur si adaptor pentru asezarea corecta. Folosirea oricarui alt tip de adaptor duce la bataia rolelor in timpul derularii, putand provoca in timp ruperea picioruselor din plastic care ghideaza centrul rolei pe tamburul magului.
Se poate vedea in centrul paginii din link_ul de mai jos o discutie mai detaliata vis a vis de acest aspect:

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=7228&start=15
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 4:38 am    Titlul subiectului: nab Raspunde cu citat (quote)

Fereste-te de adaptoare revox la akai ! Cele akai au un sistem de strangere pe axul tamburului care revox nu il au. De multe ori erau sa imi sara rolele de pe akai cu nab-urile revox Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 29, 2009 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ambele tipuri de naburi de la Revox au sistem de strangere pe axul tamburului. Poate erau defecte cele pe care le-ai avut tu ..

Dar sunt perfect de acord ca naburile Revox mici sunt mult mai proaste decat adaptoarele Akai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 12:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ceea ce spune djmk este f adevarat. Am si Akai 747 precum si Revox PR 99 impreuna cu adaptoarele originale in perfecta stare (brand new) pentru fiecare mag. Adaptorul Revox din pacate este inferior celui Akai dpv al strangerii pe tamburul magnetofonului, care se face destul de rudimentar prin acel O-ring care strange oarecum adaptorul pe tambur in momentul fixarii rolei de 26. In cazul in care acel O-ring este obosit s-a dus si efectul de strangere pe tambur. De multe ori acele "palnii" care se pot realiza si artizanal ptr adaptoarele Revox, dau imaginea cum ca aceste adaptoare ar fi cele mai dezvoltate dpv tehnic, dar cu toate astea acest adaptor este o "jucarie" in comparatie cu un adaptor Akai.
Adaptorul Akai are dubla strangere cu rozete total separate, ceea ce este cu totul alta treaba, realizata profi, mai ales ca si suprafata de asezare adaptor-tambur este special profilata cu marcaj de ghidare, care elimina total orice risc de bataie sau fixare neconforma a rolei de 26 pe tambur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 11:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf - de curiozitate, ai naburile Revox mari, cele din aluminiu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nab_urile acelea nu sunt din Al, practic pe nab_ul original Revox se monteaza acea palnie din Al care se fixeaza prin 3 suruburi dispuse pe cele 3 laturi ale adaptorului, pentru usurinta in utilizare si design, functionarea adaptorului nu se schimba, ramane tot cu o singura strangere. Functionarea este neschimbata, numai ca pentru strangere se actioneaza direct asupra palniei care este prinsa direct de rozeta adaptorului si la care se adauga si design_ul. In ce ma priveste nu posed acele palnii, nu tin f mult la acel design. Eventual voi reveni cu poze, insa ceva mai tarziu acum nu am aparat disponibil. Toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In link_urile de mai jos se vede adaptorul original Revox, precum si modul cum acea palnie este montata pe adator prin cele 3 suruburi aferente.

Adaptorul:

http://www.soundonsound.com/images/forum/www_revox-bandmaschine_de_Zubehoer_revox_nab2.JPG.png

Palnia montata pe adaptor:

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.audio-extasa.eu/imagemagic.php%3Fimg%3Dimages/ReVox%2520Nab%2520Adapter%25201b.JPG%26w%3D150%26h%3D112%26page%3Dprod_info&imgrefurl=http://www.audio-extasa.eu/revox-nab-adapters-p-398.html&usg=__257mc29YREKw_dVyMYsbK0C65bY=&h=112&w=150&sz=8&hl=ro&start=31&um=1&tbnid=iSt0oJs1gLXnCM:&tbnh=72&tbnw=96&prev=/images%3Fq%3Dnab%2BRevox%26ndsp%3D18%26hl%3Dro%26sa%3DN%26start%3D18%26um%3D1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf - multumesc mult pentru lamurire.
Am avut un B77 MKII cu multi ani in urma si i-am injurat mereu adaptoarele nab. Vazusem modelul cu palnii de aluminiu in pozele din prospecte - mai intotdeauna intunecate, si am crezut ca este un model complet diferit, integral din duraluminiu. Cum in acea perioada (82-83) o pereche din acei tamburi mari (adaptoare) costau enorm pt a fi cumparate separat, nu am avut ocazia sa le vad indeaproape. Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.darklab-magnetics.de/darklab_webshop/index.htm

salutari.

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="shambala"]clauelf - multumesc mult pentru lamurire.
Cu multa placere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pusttiu



Conectat la: 09 Oct 2005
Mesaje: 99
Locatie: iasi

MesajTrimis: Dum Iul 19, 2009 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am luat akai si se potrivesc perfect pe mag Smile
_________________
vaii mii rau !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ECL



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 89
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mie Aug 26, 2009 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ptr Teac se pot folosi alte Nab-uri? La darklab au adaptoare de teac/tascam dar nu arata prea fain... M-as baga la cele de aluminiu.

Ceva sugestii de la cei care au Teac, sau altii care se pricep?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 26, 2009 10:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merg adaptoarele de Revox cu palnie de Al pe Teac.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community