FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandare monitor LCD 24

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Vespa



Conectat la: 29 Sep 2008
Mesaje: 59
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 8:11 pm    Titlul subiectului: Recomandare monitor LCD 24 Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa achiziționez in scurt timp un monitor wide de 24".
M-am orientat spre doua variante in principal:
- Monitor Dell LCD 2408WFP 24" 6 ms panou S-PVA - versiunea A01
si
- Monitor HP LCD LP2475w 24" 6 ms panou H-IPS

Ar mai fi si un model de la NEC 2490WUXi insa nu l-am gasit la vanzare in RO si are doua specificatii mai low ( care s-ar putea sa nu faca vreo diferenta in mod rel) : timp de raspund de 8 fata de 6 la celelalate doua modele si contrast 800 fata de 1000. Insa are filtru Advanced True Wide.

Monitorul il voi folosi in primul rand pentru games astfel incat cred ca ar fi mai important un input lag spre zero. Foarte putin sau deloc pentru filme. Aplicatii grafice etc zero. Deci imi doresc un wide de 24 pt gaming.

Nu ma pot decide deoarece primul monitor ar avea probleme mari cu imput lag. Se zice ca revizia A01 le-ar fi rezolvat. Imi conforma cineva?
Cand ma refere la gaming ma refer in principal la FPS.

Cel de la HP ar avea probleme cu citez " temperaturii de culoare: jumatatea stinga cu tenta verzuie iar jumatatea dreapta cu tenta roz - rosiatica inacceptabila pentru editare foto (balans de alb) si aparent progresiva o data cu utilizarea monitorului peste citeva zeci de ore. Primul achizitionat avea si backligh bleeding in colturile inferioare "

NEC nu este la vanzare inca si e posibil ca timpul de raspuns sa fie prea mare. Dupa testul de aici http://www.tftcentral.co.uk/reviews/nec_2490wuxi.htm si asta are imput lag cam mare.

Asadar care dintre cele trei monotoare este de recomandat pt gaming?
Care sunt avantajele si dezavantajele paonului S-PVA si cele ale unui panou H-IPS? filtru Advanced True Wide are vreo relevanta in jocuri?
Care panou este mai bun pentru gaming?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 8:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 11:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://en.wikipedia.org/wiki/Thin_film_transistor_liquid_crystal_display

Pe scurt ai de ales ori culori bune (editare foto si din astea) - panouri S-IPS, S-PVA ori timp de raspuns mic (gaming) - panouri TN
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
outofdark



Conectat la: 01 Apr 2006
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mergi pe Acer ... eu am de 22" si sunt f multumit. se vede super in comparatie cu alte monitoare

http://www.e-tc.ro/articol/509/36081/acer_monitor_lcd_24_quot_x243wb_wide_1920x1200_5ms_400cd_mp_3000_1_acm_adm_tco03_black_acer.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 29, 2009 7:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am HP2405 cu matrice PVA.
Ce pot sa spun este:
nu are deloc background bleeding
calitatea imaginii excelenta(inclusiv unghiuri)
mult prea luminos(nu cred ca modifica backlight-ul)
conectica buna
rama argintie - cah
lag-ul este cu adevarat mare. Ai senzatia ca mouse-ul are raspuns intarziat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adic95



Conectat la: 09 Apr 2004
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 29, 2009 8:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc un DELL E248WFP rev.01 - 5ms.
In jocuri se misca foarte bine, nu am observat ghosting.

_________________
Cat's motto:
No matter what you've done wrong, always try to make it look like the dog did it.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vespa



Conectat la: 29 Sep 2008
Mesaje: 59
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 2:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu ma cam gandesc la Monitor Dell LCD 2408WFP 24.
Insa nu stiu daca revizia A01 a rezolvat problema imput lag-ului.
Stie cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei cu lag muc, stiu ca monitorul de la HP, cel de 30 inci sta f bine.
Pe testate Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
iuliustanescu



Conectat la: 16 Oct 2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Oct 16, 2009 9:29 pm    Titlul subiectului: Ce ai cumparat in final? Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma ce monitor ai luat? Sunt tare curios ca si eu vreau sa-mi iau unul si sunt in dubii ce sa aleg. Ce monitor ti-ai ales si cum ti se pare? Pros, Cons...
_________________
Daca doresti ceva arunca o privire aici: Monitoare, camera video digitala, Laptop, Mp3 playere
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bloggerX



Conectat la: 02 Iun 2009
Mesaje: 69
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 16, 2009 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

recomand HP LCD LP2475w 24"
e un monitor excelent pentru grafica/CAD/gaming/filme
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community