FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Problema turatie pickup AKAI AP D40 - pls help

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 29, 2009 8:13 pm    Titlul subiectului: Problema turatie pickup AKAI AP D40 - pls help Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Am scos de la naftalina pickup-ul meu din anii 80, un Akai AP-D40 si am avut o surpriza neplacuta. Desi a fost folosit extrem de putin, nu mai pot regla turatia astfel incat sa fie corecta pe stroboscop. Pana la urma l-am desfcut sa ma uit daca e vre-un condensator cu probleme dar nu se vede nimic in neregula, nici macar nu sunt oxidate semireglabilele. Din pacate fara schema nu ma descurc, orice ajutor e binevenit.

Multumesc,
Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mar 29, 2009 8:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa il ungi. Cauta-i manualul de utilizare si vei gasi acolo cand si unde trebuie uns. Eu am un technics tot direct drive si trebuie uns dupa 2000 de ore de folosire.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frecvența rețelei nu este corectă, adică 50Hz! Pick-up – ul se așează pe frecvența corectă și, din cauza asta, pare că dungile stroboscopului o iau înainte. Dacă ar fi fost pe cuarț nu se producea efectul acesta. Eu cred că platanul are viteza de rotație corectă. Prin urmare, chiar dacă vreți ca liniile stroboscopului „să stea”, reglajul propriu duce platanul la rotația corectă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 8:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ Andy din pacate nu mai am manualul lui. Nu tin minte sa fi scris asa in manual intrucat il am de nou. Oricum nu are 2000 de ore de functionare cred ca max 300.

@ BV stiu ca reteaua nu are exact 50 Hz dar ultima oara cand am masurat-o eu era 49.9Hz. Pickup-ul nu are reglaj automat al turatiei. As putea sa masor turatia folosind discul de test Electrecord care are 1000 HZ pe el.
Lasand asta la o parte nici macar nu reusesc sa il fac stabil la frecventa retelei oricare ar fi ea.

O schema mi-ar prinde tare bine.

Multumesc.
Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

„Lasand asta la o parte nici macar nu reusesc sa il fac stabil la frecventa retelei oricare ar fi ea.” – (dan13l)

Nu-l puteți face stabil, ceea ce spuneam și eu mai sus, dar e stabil. Ceea ce vă arată stroboscopul este fluctuația rețelei, nu a turației platanului. Ascultați-mă ce vă spun: lăsați-l așa că e bine. Am si eu un pick-up Akai AP-206C. În 1990, când am primit curent de la nemți, brusc stroboscopul a stat, pentru că nemții ne-au furnizat curent cu frecvența de 50 Hz. A ținut câteva luni, până când am revenit la oile noastre și stroboscopul a luat-o razna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi//viewtopic.php?p=96728&sid=8ece2d67df0decff071f0d0e242216ef
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 10:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit o parte din acel topic. In principiu afirmatiile cu privire la frecventa retelei sun corecte, aceasta variaza pe termen lung si scurt, am avut si eu ocazia sa constat asta.
Problema nu e ca reglat dupa stroboscop nu stabilizez imaginea reflectata ci ca pe turatia de 33 eu nici macar nu ma apropii de o turatie cat de cat corecta. Ca sa ajung la turatia de 33 RPM trebuie sa dau butonul pe turatia de 45 si sa reglez de acolo cat de cat aproape de stabilizarea stroboscopului. Daca chiar vreau sa fiu sigur iau discul de test de la Electrecord pun frecventmetrul si masor frecventa. Dar pana acolo mai am destul de mult, turatia la mine este cu mult sub ce ar trebui sa fie. Primul lucru schimb electroliticii de pe regulatorul de turatie, nici macar nu sunt multi, am mai facut acest lucru si la magnetofon cu rezultate bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
GF9898



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 86
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Mar 30, 2009 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa inlocuiesti si acei semireglabili, in timp se "coclesc" la capete iar rezistenta lor se modifica mult fata de cea initiala.
Tot ce e cond electrolitic mai mic sau egal cu 2,2uf inlocuieste cu nepolarizati.

_________________
caut boombox-ghettoblaster la fel cu cel din videoclipul Madonnei "Hung up"http://www.youtube.com/watch?v=Mb8iP3jow6w
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Mar Mar 31, 2009 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

„Ca sa ajung la turatia de 33 RPM trebuie sa dau butonul pe turatia de 45 si sa reglez de acolo cat de cat aproape de stabilizarea stroboscopului.” – (dan13l)

Asta e altceva! Dumneavoastră ați scris: „Desi a fost folosit extrem de putin, nu mai pot regla turatia astfel incat sa fie corecta pe stroboscop.”.
Dacă diferența de turație este așa de mare înseamnă că nu mai lucrează stabilizatorul de turație. Nu știu!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Mar 31, 2009 2:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In loc de neonul alimentat de la retea care lumineaza stroboscopul se poate folosi lumina unui tv cu tub catodic (pe 50Hz, nu model care dubleaza nr. de cadre - 100Hz).

Insa oricum, acolo este defect ceva serios. Confused Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mobius



Conectat la: 17 Sep 2005
Mesaje: 210
Locatie: TM

MesajTrimis: Mar Mar 31, 2009 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aceeasi problema am avut si eu cu Akai-ul meu, dupa o perioada mai
lunga de nefolosire.
Problema s-a rezolvat cu inlocuirea unora dintre condesatori.

_________________
Forget perfection, you`ll never reach it !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 31, 2009 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-a rezolvat prin inlocuirea tuturor condensatorilor. Deocamdata e ok pana voi lua altul mai bun.

Multumesc pentru ajutor,
Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 01, 2009 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ajuns la concluzia neplacuta ca amplif-ul meu nu are premplificator de doza. Unde gasesc un preamp de doza decent la un pret la fel?

Multumesc,
Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community