FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nelamurire despre cablu
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hfg



Conectat la: 06 Apr 2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Lun Apr 06, 2009 10:11 pm    Titlul subiectului: Nelamurire despre cablu Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Am o nelamurire. Cum sta treaba cu grosimea si lungimea cablului, daca nu chiar si cu tipul cablului de la amplifactor la boxe.

Cred ca voi cumpara un Logitech Z5500, sau orice altceva, dar probabil cablurile originale vor fi prea scurte pentru nevoile mele (le trag prin pereti) deci s-ar putea ca unele cabluri sa nu ajunga.

Initial am crezut ca voi cumpara un cablu simplu rosu/negru apoi am observat ca sunt si transparente si de diferite grosimi: 0.35, 0.5, 0.75, 1, 1.5, 2, 2.5, 4...

Intrebari:

Ce diferenta este intre cablurile groase si cele subtiri? Ce grosime este recomandata pentru mine?

Ce diferenta este intre cele transparente si cele rosu/negru?

Cablurile trebuie sa aiba aceeasi dimensiune toate sau pentru o boxa pot sa am 1 metru iar pentru alta 7 metri?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 06, 2009 10:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dj su9cut



Conectat la: 01 Dec 2004
Mesaje: 204
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 07, 2009 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

trebuie sa aiba aceias lungime toate. ptr ca altfel o sa ai niste mici delayuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 08, 2009 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca incap in mufele boxelor, cabluri de 1.5 mm2 sunt OK pentru ce ai tu.

In principiu exista cabluri de toate felurile, de la foarte ieftine la aberant de scumpe. Din nou, pentru ce ai tu, ti-as recomanda sa nu iei chiar cele mai ieftine cabluri, ci unele cat de cat decente, gen Bandridge, Profigold etc de prin supermarket. Iarasi, in principiu cred ca e o idee mai buna sa ai acelasi dimensiuni si sa infasori eventual cablul daca e prea lung; totusi daca vei avea dimensiuni diferite, mai mult ca sigur nu vei sesiza vreo diferenta.

_________________
C.E.C cd3300(putin modificat)/Myryad Z140/Elac FS68
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 23, 2009 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dj su9cut a scris:
trebuie sa aiba aceias lungime toate. ptr ca altfel o sa ai niste mici delayuri.


poti sa explici un pic, sau sa detaliezi fenomenul, te rog? sau e doar o banuiala...
multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dj su9cut



Conectat la: 01 Dec 2004
Mesaje: 204
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 07, 2009 2:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
dj su9cut a scris:
trebuie sa aiba aceias lungime toate. ptr ca altfel o sa ai niste mici delayuri.


poti sa explici un pic, sau sa detaliezi fenomenul, te rog? sau e doar o banuiala...
multumesc.


pai e foarte simplu actually... un impuls o sa ajunga la difuzor mai repede datorita cablului mai scurt iar celalalt cu o mica diferenta de timp (delayed) tradus intarziat... cum spunea cineva mai sus pe scule nu tocmai profi si cu o ureche nu foarte antrenata este foarte posibil sa nu sesizezi diferenta. eu am sugerat asa ptr ce e varianta corecta. si in plus poate sa apara efectula psihic ulterior daca afla ca trebuia sa le puna de aceias lungime ptr ca se intampla chestia asta si nu le-a pus. hope you get my point...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dj su9cut



Conectat la: 01 Dec 2004
Mesaje: 204
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 07, 2009 2:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

referitor la diferentele dintre cele subtiri si cele groase treaba sta cam in felul urmator
- alea mai groase conduc mai mult curent alea subtiri mai putin, se aleg in functie de ce putere ai in sistem. acum treaba cu cablurile este un pic mai complexa... un audiofil cred ca ti-ar putea vorbii cateva ore despre cabluri... depinde din ce material sunt facute cum sunt ecranate ce conectori si asa mai departe. daca vrei mai mult info poti sa google subiectu si sunt sigur ca vei avea destul material la indemana.

care este diferenta intre cablurile izolate negru rosu si alea transparente
- probabil ca te referi la cablurile comercializate in magazinele de componente care sunt cam de 2 feluri unul mai subtire izolat cu negru si rosu si unu mai gros izolat transparent. daca despre alea este vorba atunci iti pot spune ca cel transparent are stratul de izolare mai gros fata de cel negru/rosu cat despre faptul ca unul este transparent si unul nu (cel putin in cazult de fata) e doar o treaba estetica. in general la cablruile profi le vei intalnii cu o izolare colorata (opaca) si nu transparenta pentru ca aceasta din urma este alcatuita din mai multe straturi acestea fiind realizate din materiale diferite lucru care ar ipedica folosirea unui tratament transparent.

dupa cum spuneam este mult de discutat despre cabluri... o alta intrebare pe care puteai sa o pui este: OFC (oxigen free copper) sau nu Smile

anyway concluzia este ca nu are rost sa bagi prea multi bani in cabluri daca nu ai un echipament deosebit. ai un setup decent ia-ti niste cabluri decente end of story
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 07, 2009 10:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dj su9cut, nu mai dezinforma aiurea oamenii din lecturi de pe net!!!

mie imi pare ca ai scris numai lucruri pe care eu de exemplu, prin experimente concrete, le constat ca fiind aberatii!!! concluziile trase, la fel!!!

e drept ca pt cazul in cauza nu se pune problema de...nimic. important este sa faca contact si atat!

no, i didn't get your point!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dj su9cut



Conectat la: 01 Dec 2004
Mesaje: 204
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 10, 2009 3:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poate ma inviti si pe mine la laboratorul tau unde ai sustinut aceste teste Laughing . pana atunci astept sa ne impartasesti din vasta ta experienta in domeniu ca sa ne luminezi si pe noi astia mai varza care citim dp net si mancam din gunoi Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dj su9cut



Conectat la: 01 Dec 2004
Mesaje: 204
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 10, 2009 3:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poate castigi si vre-un premiu pentru ca din ce afirmi tu... testele tale sfideaza legile fizicii. anyway succes in continuare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Mie Mai 13, 2009 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dj su9cut a scris:
poate ma inviti si pe mine la laboratorul tau unde ai sustinut aceste teste Laughing . pana atunci astept sa ne impartasesti din vasta ta experienta in domeniu ca sa ne luminezi si pe noi astia mai varza care citim dp net si mancam din gunoi Cool

Eu cred ca a facut acest om experimente si are ceva experienta in materie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Boxepro



Conectat la: 25 Iun 2008
Mesaje: 4
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 18, 2009 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dj su9cut a scris:
catalinmetal a scris:
dj su9cut a scris:
trebuie sa aiba aceias lungime toate. ptr ca altfel o sa ai niste mici delayuri.


poti sa explici un pic, sau sa detaliezi fenomenul, te rog? sau e doar o banuiala...
multumesc.


pai e foarte simplu actually... un impuls o sa ajunga la difuzor mai repede datorita cablului mai scurt iar celalalt cu o mica diferenta de timp (delayed) tradus intarziat... cum spunea cineva mai sus pe scule nu tocmai profi si cu o ureche nu foarte antrenata este foarte posibil sa nu sesizezi diferenta. eu am sugerat asa ptr ce e varianta corecta. si in plus poate sa apara efectula psihic ulterior daca afla ca trebuia sa le puna de aceias lungime ptr ca se intampla chestia asta si nu le-a pus. hope you get my point...



Mega LOL

dar ce te faci cand ai 4 boxe profesionale puse pe un singur amp si unele au un cablu de 2 metri si celelente -puse in parte opusa a salii - au 20 de metri de cablu.La ce filme te uiti tu?

BTW
firul de 1.5 mp merge la boxe profesionale pana cam in 400 w.Crezi ca logitec are mai mult de 100 w ?asta adunate toate boxele Laughing

_________________
mai ai multe de invatat pana sa aflii cat de prost esti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
citizen kane



Conectat la: 07 Sep 2008
Mesaje: 41

MesajTrimis: Joi Iun 18, 2009 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
pai e foarte simplu actually... un impuls o sa ajunga la difuzor mai repede datorita cablului mai scurt iar celalalt cu o mica diferenta de timp (delayed) tradus intarziat...


Chiar a observat cineva diferente de timp de (x metri diferenta)/(3*10^8 ) secunde? Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Boxepro



Conectat la: 25 Iun 2008
Mesaje: 4
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 18, 2009 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calculul se aplica la sute de metri de cablu nu la un sistem 5.1 de camera care si asa e facut cu firul de rear mai lung si front mai scurt.
_________________
mai ai multe de invatat pana sa aflii cat de prost esti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 18, 2009 4:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca am vazut prin Cora cablu de 1.5 la mosor (sigilat, dar la un pret f bun)
Cat timp tragi totul prin canal(adica sa poti face oricand o schimbare, asta este ok)Daca il prinzi fix, poate ar merita o mica investitie.. ca nu poti stii cum o sa evoluezi cu sistemul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Boxepro



Conectat la: 25 Iun 2008
Mesaje: 4
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 02, 2009 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gasesti si in hornbach la 58 ron 25 metri de 2 x 2.5
_________________
mai ai multe de invatat pana sa aflii cat de prost esti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community