FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Egalizatoare
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Schindler



Conectat la: 10 Sep 2008
Mesaje: 84
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Apr 11, 2009 7:17 pm    Titlul subiectului: Egalizatoare Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti despre rolul unui egalizator intr-un sistem audiofil ? Intreb asta deoarece :
- nu toate inregistrarile sint perfecte
- nu toate camerele sint perfecte
- nu toate sistemele sint perfecte
- am observat ca firme de prestigiu precum : Accuphase, McIntosh, Luxman etc. au construit egalizatoare, unele destul de scumpe.
Pe scurt - se merita un egalizator in sistem, sau nu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Apr 11, 2009 7:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Sam Apr 11, 2009 8:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

„Pe scurt - se merita un egalizator in sistem, sau nu ?” – (Schindler)

Cum ar putea un lucru să se merite pe sine?
Poate că ați vrut să întrebați dacă merită să se folosească un egalizor într-un sistem audio.
Merită!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Off-topic
BV a scris:
„Pe scurt - se merita un egalizator in sistem, sau nu ?” – (Schindler)
Cum ar putea un lucru să se merite pe sine?


Simplu: se considera Alfa si Omega (de ce doar "omega", nu stiu, ca nu-i ultima litera din alfabet, da' parca asa se spune...), deasupra tuturor lucrurilor , "capo di tutti capi" (dac-oi fi scris corect), Dumnezeul nostru si al lor, cel mai "asa si pe dincolo"...

Ca sa nu fiu si eu carcotas, daca raspundeai doar "Merita", era OK; pentru greseli de exprimare, parca exista un topic unde ai fost printre cei mai activi participanti, sau esti de permanenta, la vanatoare? Strangi puncte, participi la vreun concurs inedit?

On-topic
O vreme ma strofocam sa caut egalizatorul care sa faca minuni din muzica prost inregistrata, sau sa transform melodiile dupa cum imi sunau mie mai bine.
Dupa un timp am renuntat, ceea ce, probabil, se intampla (s-a intamplat) in cazul multora.
Nu discut despre sacrilegiul (anti-audiofil) de a transforma originalul in altceva, ci pur si simplu de obiceiul de-a adapta sunetul la ceea ce-ti place tie. Unora le place, altora nu; unii accepta egalizatorul, altii - nu.
Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa incerci: iti place... bine; nu-ti place... nu-l folosi.

Off-topic
Pana una-alta, daca tot am ajuns aici: La multi ani, florilor!

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Personal, nu aș folosi egalizatoare și nici corecții în sistem, prefer să ascult cd-ul exact așa cum este el.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Off topic: La multi ani sarbatoritilor de azi si sa auzim de bine!

On topic:
Personal prefer amplif. cu reglaje tonale desi in cea mai mare parte a timpului ascult "defeat".

Sanatate! Trink

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

„Simplu: se considera Alfa si Omega (de ce doar "omega", nu stiu, ca nu-i ultima litera din alfabet, da' parca asa se spune...), deasupra tuturor lucrurilor , "capo di tutti capi" (dac-oi fi scris corect), Dumnezeul nostru si al lor, cel mai "asa si pe dincolo"...

Ca sa nu fiu si eu carcotas, daca raspundeai doar "Merita", era OK; pentru greseli de exprimare, parca exista un topic unde ai fost printre cei mai activi participanti, sau esti de permanenta, la vanatoare? Strangi puncte, participi la vreun concurs inedit?” – (fcon)

Din observația mea învață omul ceva, dar din ceea ce ați scris dvs. nu învață nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BV a scris:
Din observația mea învață omul ceva, dar din ceea ce ați scris dvs. nu învață nimic.


Ceea ce doream sa subliniez eu, daca nu s-a inteles, este ca nimeni nu ar trebui sa dea, intotdeauna si neaparat, lectii altora.
Devine absolut neplacut, obositor si sacaitor, de aceea am adaugat ca exista un topic special pentru indreptare ortoepice.
Aceasta vanatoare dupa greseli si sanctionarea lor imediata, este un sport pe care nu cred ca il gustam intotdeauna si oriunde.
Ramaneti la subiect, lasati-i pe oameni in pace si nu veti mai auzi de mine decat daca am ceva de spus on-topic.

Daca doresti neaparat sa ai ultimul cuvant, ultimare punere la punct ... te rog.
Daca nu, sper ca incheiem aici.

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnule fcon, știu foarte bine ce fac și de ce. Vedeți-vă de dumneavoastră și fiți politicos, că n-am bătut maidanul împreună!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnule BV in diputa asta nu aveti dreptate si raspunsul pe care l-ati dat nu are de a face cu politetea. Cine doresete sa fie respectat si doreste sa aiba parte de comportament politicos din partea celorlati in primul rand trebuie sa fie un exemplu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 10:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

„Domnule BV in diputa asta nu aveti dreptate si raspunsul pe care l-ati dat nu are de a face cu politetea. Cine doresete sa fie respectat si doreste sa aiba parte de comportament politicos din partea celorlati in primul rand trebuie sa fie un exemplu.” – (katalin)

Așa cum dumneavoastră puteți să fiți politicos în exprimare, poate fi oricine.
Prin urmare, greșelile de genul celei semnalate de mine, au devenit excesiv de frecvente, atât de frecvente încât am început să cred că la fel greșesc și profesorii din școli. Cred că este nevoie de atenționare la vedere, pentru că învață și alții. Nu este admisibil să nu se știe că verbul „a merita” nu este reflexiv. Domnul acesta, care semnează fcon, nu este îndreptățit să mă tutuiască, nu este îndreptățit să-mi dea lecții și nu este îndreptățit să-mi ceară ceva, nefiind moderator. Ceea ce scrie sub pseudonim, cum că este moderator, nu este adevărat - domnul Vasile a declarat că nu mai sunt moderatori – așa că și-a depășit drepturile. A dojeni pe cineva că semnalează o greșeală gramaticală echivalează cu încurajarea celor care fac greșeli gramaticale.
Dumneavoastră, domnule katalin, încercați să mă convingeți că cel tratat cu lipsă de politeți trebuie să înghită orice și că, dacă nu înghite, nu este politicos și nu este un bun exemplu. Aici vă înșelați. Totdeauna acest gen de modestie este de natură să încurajeze pe cei impertinenți, or eu nu sunt dispus să-i încurajez. Sper că nici nu sunt, pe acest forum. Dar anumite greșeli gramaticale, sistematice și sâcâitoare, sunt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 10:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu fcon si katalin,persoane care s-au dovedit sa fie on topic cu orice spun din tot ce am citit de la ei si nu au izbucniri de Don Quijote inutile, dupa parerea mea.Sunte-ti in pofida intentiilor agasant,lucru spus de fcon foarte neinvaziv si elegant.Ce faceti este un fel de dragoste cu fortza ca de buna voie.Pai, se poate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alooo,alooo,unde e egalizatorul ,ca nu-l mai vad. Laughing Se merita au ba?Eu inclin sa cred ca nu.Iarasi se ajunge la aceleasi lucruri.Eterna si fakscinananta Romanie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cheloo a scris:

Personal prefer amplif. cu reglaje tonale desi in cea mai mare parte a timpului ascult "defeat".



Mi se pare o atitudine corecta.Folosesti asa ceva cand nu te ajuta sistemul,camera,inregistrarea.Puritanismul (lipsa eq.din sistem) ca sa il susti,trebuie sa ti-l si permiti financiar (scule serioase care nu sunt ieftine & inregistrari bune calitativ)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 12, 2009 11:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon a scris:

Simplu: se considera Alfa si Omega (de ce doar "omega", nu stiu, ca nu-i ultima litera din alfabet, da' parca asa se spune...), deasupra tuturor lucrurilor , "capo di tutti capi" (dac-oi fi scris corect),...
..............
Pana una-alta, daca tot am ajuns aici: La multi ani, florilor!

Omega este , intr-adevar , ultima litera a alfabetului din care provine: http://www.ibiblio.org/koine/greek/lessons/alphabet.html

Si din partea mea , La multi ani ! tuturor celor care au nume de flori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 13, 2009 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BV a scris:
Domnul acesta, care semnează fcon, nu este îndreptățit să mă tutuiască, nu este îndreptățit să-mi dea lecții și nu este îndreptățit să-mi ceară ceva, nefiind moderator.

Altfel ziceai "Saru'mana, coane!", nu-i asa?
Nu mai sunt moderator, asa incat, nemaifiind oficial si cu inhibitii, imi permit:
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu...
Tie, tie, tie, tie; tie....


Constantin C. a scris:
Omega este , intr-adevar , ultima litera a alfabetului din care provine...


Asa este; am intins si eu o nada, care a fost inghitita cu carlig, guta si undita cu tot; acuma se pare ca vrea si bratul, capul si restul corpului, dupa care ar da si cu aspiratorul si, eventual, cu spray, ca sa nu-i mai puta...

On-topic
Este interesant cum, cu aparate sub medie, cu matching prost si conditii de auditie precare, credeam ca imi trebuie egalizator.
L-am cumparat si parca nu era bine; am mai cumparat un egalizator, de alta firma, mai scump: tot nu era bine... Am schimbat boxele, CD Playerul, amplificatorul, CD-urile; mai ramanea sa-mi pun aparat auditiv sau sa vand casa...
Am ramas cu alte doua-trei amplificatoare, 5-6 CD Playere, 2 pick-up-uri, vreo 3 tunere si 2 cass-deckuri. Singura constanta au fost cablurile de acum 4-5 ani, in jurul carora a fost intregul carusel (insa nu ca ar fi fost de cine stie ce calitate, deoarece atunci cand s-au intamplat toate acestea, nu ma gandisem ca ar trebui schimbate; pareau asa de nesemnificative...).
Trecand prin atatea transformari, am ajuns la concluzia ca nici nu trebuie date sfaturi; variabilitatea individuala, gusturile, cultura muzicala, deprinderile personale, tehnica si-atatea altele, ne fac inapti de a ne potrivi, de-a rezona la aceleasi valori, de-a aprecia utilitati, nevoi si dorinte.
As mai folosi egalizator? Nu stiu; deocamdata nu am nicio dorinta de a experimenta +/- 6-12dB, pe nu stiu cate canale, numai ca s-aud ceva intr-un anumit fel...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community