FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Egalizatoare
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 15, 2009 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=2124
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 15, 2009 11:58 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 15, 2009 7:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Egalizatorul, indiferent de calitate si model introduce numeroase defazaje in special la capetele fiecarei benzi de reglaj, efect care altereaza sunetul.
Mai mult, capetele benzilor alaturate se suprapun, caci nu exista filtre perfecte si apar aceleasi sunete suprapuse, care la randul lor pot fi usor defazate intre ele, caci au parcurs cai (filtre) diferite.
Pe sisteme Hi-Fi detaliile astea sunt insesizabile, iar efectul egalizorului poate fi benefic, corectand nelinearitati ale diverselor elemente din lant, de asemenea poate corecta efectele unui spatiu de auditie necorespunzator.
Intr-un sistem HighEnd efectul este dezastruos, nu mai recunosti nimic, se schimba tonalitati, ritmuri, etc.
Pe probate, nu recomand.
In ce priveste exprimarea, sincer sa fiu si pe mine ma agaseaza expresii de genul "se merita ?" sau "mai e decat una, sefu!" care tind sa ne sufoce, atat pe forum, cat si pe strada sau magazin.
Acum un an sau doi, am avut o experienta traumatizanta la expozitia de carte de la Romexpo cand intreband o doamna de la un stand cu carti cu autori englezi daca are P.G.Wodehouse, am primit raspunsul" avem decat Shakespeare" . Pai daca la o expozitie de carte se vorbeste asa, inseamna ca situatia este cu adevarat grava si probabil ca nu mai e prea mult de salvat...
Totusi, de multe ori imi vine sa fac ce face BV si (macar) sa le atrag atentia celor care au gresit ca nu asa se scrie, doar ca n-am nici timpul si nici "aplecarea" catre indreptarea oamenilor... Rolling Eyes
Asta nu inseamna ca aprob metoda de educatie BV de a da cu capul de tabla elevul, caz in care se obtin (puternice) efecte contrare, dupa cum s-a vazut.
In fond, e vorba de un forum de adulti, cu pregatiri diferite si cu talente diferite.
Pana la urma ce e mai util pentru utilizatori? Un user care n-are nimic de spus, dar o face intr-o romana perfecta, sau unul care stie multe dar are carente de exprimare?
Cred ca numai o (mare) majoritate a forumului poate decide.
Chiar si eu am fost criticat de BV, ca n-as lasa spatiu intre virgula si cuvantul urmator. Asa e, are dreptate, dar nici nu-mi propun sa fiu EU MAI CATOLIC DECAT PAPA. Sunt un om batran, care scriu greu (90% din caractere le bat cu un deget Embarassed ) si mai fac si eu economie de caractere. In schimb, nu fac greseli gramaticale, nu fac dezacorduri, imi place sa cred ca scriu cat de corect poate scrie un inginer care a citit si ceva carti la viata lui. Oricum, critica lui BV a fost constructiva in cazul meu, de cate ori pot las spatiul respectiv, asta CAND NU MA GRABESC si cand nu sunt obosit..
De fapt POT PUNE PARIU ca n-o sa-mi gasiti nicaieri pe forum genul asta de "greseli" pe care le face BV aici:
[url]http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=7228&postdays=0&postorder=asc&start=5 [/url]
Cand scrii "iam dat lui Gigel cartea" se poate presupune ca ai batut in tasta"-", dar n-a iesit, poate are tasta ceva, dar cand scrii daca "V-A REAPAREA", nu mai e tasta de vina...
Sa nu va inchipuiti ca m-am apucat sa-i caut greseli lui BV, dar tocmai mi-am luat un GX-636 , am fost curios sa vad tot ce s-a scris pe forum pe tema asta si mi-a sarit in ochi (ochi de INGINER Wink ) minunea, venita tocmai din partea "literatului".
Culmea e ca in acelasi post din link-ul amintit da cu batu'n balta si in electronica, cand bate campii cu ". Sunt sarcini electrostatice care se adună, datorită grafitului deteriorat, și se descarcă rotind potențiometrul." Inchipuiti-va cam ce "sarcini electrostatice " se aduna intr-o carcasa metalica de potentiometru legat la masa si in interiorul caruia singura suprafata care ar putea acumula sarcini este acoperita de un strat de grafit bun conducator.
Ma rog, sunt lucruri care de ceva timp se tot aduna si acum s-a nimerit sa prind putin timp sa le pun pe hartie(ecran).
Indiferent ce se va mai scrie, nu intentionez sa continui in principal din lipsa de timpului.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Mie Apr 15, 2009 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnule Hi&Fan, am mai spus-o de câteva ori: sunt greșeli sistematice și greșeli aleatoare. Nu spun nimic, atunci când văd doi de „i”, acolo unde nu trebuie decât unul, sau o cratimă lipsă, sau în plus, dacă văd că este ceva întâmplător. Dar când se fac greșeli sistematice îmi dau seama că respectivul nu știe, sau nu vrea să știe, și atunci, după caz, sau trimit un mp, sau fac observația direct. Când fac observația direct înseamnă că acea greșeală o fac și alții, și este bine să vadă și ei cum e corect. Doar nu vă închipuiți că nu știu când se scrie „v-a” și când „va”. Nu am reflexul de a nu greși. Nici scriitorii nu sunt scutiți de asemenea greșeli întâmplătoare. Manuscrisele lor sunt o dovadă. Din păcate școala a devenit excesiv de tolerantă și copiii promovează, fără să știe cum se scrie corect. Ceea ce ați scris acum este mai de folos decât multe baliverne care apar pe forum. Și, în încheiere, ca să lămurim și treaba asta: nu sunt literat, ci inginer!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 10:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

of-topic

BV a scris:
nu sunt literat, ci inginer!


Poti sa spui in ce ai specializarea de inginer? (chimist, metalurg etc...)

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 11:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

„Poti sa spui in ce ai specializarea de inginer? (chimist, metalurg etc...)” – (TomJones)

Are vreo importanță? Important este că sunt inginer. Dar, pentru satisfacerea curiozității tuturora, vă pot spune. Sunt inginer hidrotehnist și am lucrat în proiectare și cercetare. În cercetare m-am ocupat de hidraulică și de hidrologie, am elaborat câteva metode de calcul și m-am ocupat de programare, nefiind programator, pur și simplu pentru a-mi verifica metodele de calcul. Am făcut și altele, dar m-ați întrebat ce specialitate am. Totuși, ca să înțelegeți unele lucruri, vă pot spune că am fost și sunt pasionat de matematică și de fizică teoretică. Daca vreți să scrieți o carete despre mine, vă stau la dispoziție cu date suplimentare. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vreți să scrieți o carte despre mine, vă stau la dispoziție cu date suplimentare. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
moby a scris:
...CAND V/ATI FACUT ULTIMUL TEST AL CAPACITATII AUDITIVE ???NO OFFENCE !


Moby, eu imi fac anual audiograma, nu am nimic , dar asta tine tot de nebunia audiofila. Recomand sa se faca anual , costa numai 30 lei.
Pe audiograma este usor de explicat: sunt frecvente joase (sunete grave) si frecvente inalte (sunete acute). Cand pe audiograma ai probleme la sunetele joase, problema se poate rezolva (polipi, deviatie de sept, otite etc), dar daca apar probleme la sunetele inalte, din pacate te paste aparatul auditiv, nu se mai poate face nimic....


Asta e tare de tot !!! Razz

Si ce te faci daca peste cativa ani rezultatul "audiogramei" nu o sa te mai satisfaca? Iti iei un egalizator, sau renunti la "audiofilie"? Razz

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
serge
Vizitator





MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BV a scris:
Daca vreți să scrieți o carte despre mine, vă stau la dispoziție cu date suplimentare. Laughing

O carte nu, dar un "Mic indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie" tot ar iesi din posturile tale de pe acest forum.
Asteptam datele suplimentare, de luni incep sa culeg textele.

P.S. Am sa-l rog pe aifaq sa scrie prefata.
Sus
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

„Asteptam datele suplimentare, de luni incep sa culeg textele.” – (serge)

N-am înțeles? Păi, tot eu să scriu? Shocked Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eduardlapas a scris:
Si ce te faci daca peste cativa ani rezultatul "audiogramei" nu o sa te mai satisfaca? Iti iei un egalizator, sau renunti la "audiofilie"?


Iti pui stufarisi si libarci pe pereti pentru efecte...

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
eduardlapas a scris:
Si ce te faci daca peste cativa ani rezultatul "audiogramei" nu o sa te mai satisfaca? Iti iei un egalizator, sau renunti la "audiofilie"?


Iti pui stufarisi si libarci pe pereti pentru efecte...


Pai si ce lagatura are asta cu faptul ca te lasa urechile odata cu inaintarea in varsta?

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

serge a scris:


P.S. Am sa-l rog pe aifaq sa scrie prefata.



Daca o sa fie asa,o sa aiba lucrarea vreun avertisment special, de genul - ''interzis persoanelor sensibile care nu poarta echipament neadecvat de protectie'',adica amulete,matanii,dexteritate in a duce mana rapid la ochii in caz de ''lezari'' ale retinei din cauza ''conditiilor de lectura cu posibile emanatii virulente,acide (neintamplator,intemeiate)'',sau o sa fie blajin ? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Butonul de ''edit''.... Sad
Echipament adecvat am vrut sa zic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uitați-vă la cazul domnului kaav, față de care am tot respectul! Dumnealui, cu toate că s-a mai discutat „cestiunea”, refuză să lase spațiu după semnele de punctuație. Zău că nu înțeleg de ce. Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Joi Apr 16, 2009 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer sa fiu, de chestiunea cu spatiul dupa semnele de punctuatie nu o mai stiu; am terminat demult scoala si cu toate ca consider gramatica importanta (ajuta ca exprimarea ideile sa fie mai concisa, da cursivitate textului cu conditia ca si argumentatia sa fie solida, punand exprimarea mai bine in valoare) sunt lucruri care le-am uitat (si lucruri bune si rele) ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community