FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bob Dylan live in Bucuresti

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 03, 2010 8:48 am    Titlul subiectului: Bob Dylan live in Bucuresti Raspunde cu citat (quote)

Bob Dylan a cantat aseara in fata a 5 mii de nostalgici in Bucuresti. Daca ar fi sa rezum atmosfera de la concert intr-un singur cuvant as spune ca a fost un eveniment 'vintage'. Spectatori din toate categoriile de varsta, cel mai tanar avea aproximativ 6 luni de zile si se odihnea in burtica mamicii, cel mai in varsta cred ca se indrepta relaxat catre 70 ani.
Mai multe informatii despre concert veti gasi pe blogul meu pe care am sa-l incep de saptamana viitoare. Rock

PS: Daca a mai fost cineva la acest eveniment, poate ne impartaseste cateva impresii.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iun 03, 2010 8:48 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 03, 2010 10:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte foarte slab! Sad
Poate cel mai slab concert pe care l-am vazut vreodata - si chiar am vazut o gramada la viata mea...
Daca nu recunosteam vag timbrul, habar n-as fi avut cine e pe scena. Orice trupa mai spalatica de blues ar fi cantat la fel sau chiar mai bine.
Poate asteptarile mele au fost mari! Insa concertul a fost ca o ciorba lunga, buna sa tina de foame, da' atat!
Faceam o comparatie cu Cohen si ma gandeam ca daca la anul Dylan vine din nou, nici 10% din publicul de aseara n-o sa-l aiba... La Cohen au fost mai multi a doua oara! Pentru ca a fost chiar Cohen pe scena...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Joi Iun 03, 2010 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu am constatat ca nu suporta comparatie cu prestatiile lui Leonard Cohen.
Din punct de vedere muzical, trupa lui se vedea ca era alcatuita din profesionisti, pacat de problemele tehnice. In plus, se vedeau obligati sa-i ofere intotdeauna prim plan lui Dylan, pentru solo-uri muzicuta/orga, ceea ce taia din elanul jam-session-ului.

Dar:
evenimentul de aseara intra in categoria "legend", nu era atat despre muzica in sine, cat mai ales despre retrairea tineretilor multora + senzatia de legenda vie pentru cei mai tineri. Din punctul asta de vedere, si-a atins scopul.
Totusi, l-am vazut aici la noi pe Bob Dylan, unul din fondatorii miscarii flower-power, creator al unor piese preluate de catre mai toate trupele importante.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 03, 2010 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

saureign a scris:
evenimentul de aseara intra in categoria "legend", nu era atat despre muzica in sine, cat mai ales despre retrairea tineretilor multora + senzatia de legenda vie pentru cei mai tineri. Din punctul asta de vedere, si-a atins scopul.
Totusi, l-am vazut aici la noi pe Bob Dylan, unul din fondatorii miscarii flower-power, creator al unor piese preluate de catre mai toate trupele importante.


Asta am vrut de fapt sa spun: ar fi intrat (pentru mine cel putin) in categoria legenda, daca as fi auzit macar o piesa din alea celebre, cantata asa cum le-am ascultat de sute/mii de ori in tinerete (a mea si a lui) pe discuri... Dar am auzit o trupa de blues care a cantat (parca) din repertoriul lui Dylan... Crying or Very sad
Alifantis a facut toti banii... Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
decanul



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 04, 2010 1:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg de ce la faima si (chiar) virsta asta, trebuie sa mai promovezi piese noi de pe ultimele albume si de ce sa mai vii cu playlist-ul facut dinainte, probabil de baietii de marketing de la casa de discuri?
Toata lumea vroia sa asculte piesele lui de referinta, si cred ca nici n-ar mai fi contat maniera "obosita" de interpretare!
La sfirsitul concertului, inainte de bis, ma gindeam ca are o mare sansa sa ne dea pe spate cu totul, si "sa-i iertam" imbatrinirea, daca ar fi cintat la revenire, in mod inteligent, chiar daca auto-ironic: "Forever Young"!!!
Dar n-a fost sa fie ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community