FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Interzicere acumulatori pt Nikon L100???

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Radu_Florescu



Conectat la: 22 Apr 2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Apr 22, 2009 10:03 pm    Titlul subiectului: Interzicere acumulatori pt Nikon L100??? Raspunde cu citat (quote)

Am cumparat un nikon L100 si in manual se spune sa nu se foloseasca baterii reincarcabile. Am sunat La nikon si mi s-a spus ca se pot supraincalzi si distruge aparatu pierzandu-se garantial. Am intrebat daca au fost asemenea cazuri si mi-a zis Niciodata dar ca daca folosesc acumulatori o fac pe raspunderea mea.
Am vazut un set de acumulatori cu incarcator de la Duracell, incarcare rapida 1 ora La 145 ron si sa vrea sa-l cumpar.
Ce parere aveti, daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema, astept sugestii.
Multumesc
Radu [/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 22, 2009 10:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 23, 2009 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt cateva motive pt care un producator recomanda utilizarea bateriilor
si nu a acumulatorilor:
- este nevoie de o tensiune mai mare decat ofera acumulatorii
- aparatul are indicator de baterie, indicator care nu poate functiona bine cu acumulatorii ni-mh (datorita variatiei mici de tensiune in cursul descarcarii lor, si panta abrupta din momentul descarcarii complete)
Problema supraincalzirii nu cred ca este reala, deoarece un aparat care consuma ff mult cat sa incalzeasca acumulatorii sigur nu poate fi folosit doar pe baterii! Te-ar duce la faliment.

Interesant ar fi de vazut cum se comporta aparatul pe intregul ciclu de descarcare al acumulatorilor. Sigur gasesti pe cineva care sa iti imprumute un set de acumulatori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu_Florescu



Conectat la: 22 Apr 2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Apr 23, 2009 10:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci pot sa cumpar acumulatori fara un risc real asupra aparatului.
am vrut sa cumpar duracell. ce parere ai? sau maha?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
m0nique



Conectat la: 19 Aug 2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie Aug 19, 2009 6:22 pm    Titlul subiectului: Probleme utilizare acumulatori NIKON COOLPIX L100 Raspunde cu citat (quote)

Am intampinat probleme in ceea ce priveste utilizarea acumulatorilor. Am doua seturi (a cate 4 bucati), unul Duracell 2300mAh si altul Duracell 2650mAh. Le incarc pe ambele, folosesc in prima faza pana cand se descarca pe cele de 2300mAh, iar cand vreau sa le inlocuiesc cu cele de 2650mAh imi apare acelasi mesaj "Baterry exhausted" si sub nici-o forma nu mai poate fi utilizat. Am incercat un alt set de 2700mAh si la fel se comporta ca si cum bateriile ar fi descarcate, cu toate ca le-am probat pe un alt aparat si erau incarcate. Insa cu baterii normale functioneaza.
Aceasta situatie am intampinat-o de doua ori pana acum.
Am verificat si cazul in care utilizez acumulatorii de 2650mAh direct dupa incarcare si functioneaza.
Si mai am o problema, respectiv blocarea aparatului. In timp ce fotografiez nu mai raspunde la comenzi si isi revine doar prin scoaterea si reintroducerea bateriilor.
Ati avut aceste probleme? Nu stiu ce sa fac, ma gandesc sa merg cu el reprezentanta sa cer inlocuirea lui. Ce parere aveti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community