FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
subwoofere pt incinta "portbagaj"
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mishu.daniel



Conectat la: 03 Mai 2009
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 03, 2009 2:29 pm    Titlul subiectului: subwoofere pt incinta "portbagaj" Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
am tot avut pe masina sisteme audio cu boxe separat sau cu difuzoare care foloseau porbagajul drept incinta. Pana la urma am vandut ultimul sistem si m-am gandit sa fac din nou un sistem cu 2 subwoofere care sa foloseasca drept incinta portbagajul masinii (Passat 2003 berlina). Ideea mea este sa scot placa aia de plastic de sub luneta, sa fac 2 gauri cu flexul, sa pun o placa de pal deasupra si pe ea difuzoarele. Nu stiu exact ce difuzoare ar fi mai bune ?!?
In principiu nu as vrea sa decupez metal, adica nu as vrea sa modific masina, dar nici nu mai vreau sa car boxe in portbagaj deci voi decupa din tabla respectiva.
In concluzie, daca cineva ma poate sfatui cu privire la niste subwoofere pt aceasta instalatie ar fi minunat. De asemenea astept o parere cu privire la acest tip de sistem pe care vreau sa il implementez.

Mai adaug un comentariu: sunt adeptul unei sonorizari echilibrate. Nu vreau SPL-ul la bas sa fie de 10 ori mai mare decat SPL-ul pe medii sau inalte. In consecinta voi pune si tweetere. Folosesc instalatia standard a masinii care e originala cu 4 difuzoare + 2 tweetere. De aici scot mediile necesare si ceva inalte. Iar pe statie vreau sa pun 2 subwoofere cu tweetere si filtrele aferente. Nu as vrea sa depasesc diametrul de 10" pentru difuzoare sa nu fie gaura prea mare.

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mai 03, 2009 2:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mai 03, 2009 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut, acum vreo 2 luni am instalat pe un passat un sistem audio. Omul tot asa nu vroia bassul dus la extrem si solutia care i-am oferit-o a fost o pereche de In Phase XT6C MKII montate in portierele din spate amplificate tot de un In Phase. Are un bass plin si nu simti nevoie de sub. Tweeterele au un spl ceva mai mare dar cu putina egalizare ajungi la un sunet echilibrat. Solutia cu difuzoare montate in spate nu prea am agreat-o. Placa cu care e echipata masina nu e rezistenta iar sa pui tu o placa din pal sau mdf nu prea e elegant. Daca vrei bass mai mult cea mai buna solutie e sa ai un subwoofer separat in portbagaj, astfel difuzorul o sa se bucure de o incinta rigida si etansa. O alta solutie mai scumpa ar fi sa apelezi la cineva care sa-ti customizeze un subwoofer din fibra de sticla asa cum vrei tu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mishu.daniel



Conectat la: 03 Mai 2009
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 03, 2009 3:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hentai a scris:
salut, acum vreo 2 luni am instalat pe un passat un sistem audio. Omul tot asa nu vroia bassul dus la extrem si solutia care i-am oferit-o a fost o pereche de In Phase XT6C MKII montate in portierele din spate amplificate tot de un In Phase. Are un bass plin si nu simti nevoie de sub. Tweeterele au un spl ceva mai mare dar cu putina egalizare ajungi la un sunet echilibrat. Solutia cu difuzoare montate in spate nu prea am agreat-o. Placa cu care e echipata masina nu e rezistenta iar sa pui tu o placa din pal sau mdf nu prea e elegant. Daca vrei bass mai mult cea mai buna solutie e sa ai un subwoofer separat in portbagaj, astfel difuzorul o sa se bucure de o incinta rigida si etansa. O alta solutie mai scumpa ar fi sa apelezi la cineva care sa-ti customizeze un subwoofer din fibra de sticla asa cum vrei tu.


Interesanta idee... dar difurile astea sunt un pic mai mari decat cele stock de pe portierele din spate ... daca nu ma insel. Cum se vede montajul? Ai ceva poze? M-ar interesa sa aud acest sistem daca se poate.
Sonorizarea stock e ok, se aude destul de bine, eu ce as vrea este sa se auda mai tare. Stiu ca trebuie neaparat amplif. Problema e cum sa fac cu boxele ?!? Mai ales ca eu nu vreau sa amplific doar basul ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mai 03, 2009 5:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut, nu, difurile sunt ok ca diametru de 6.5". Passatul pe care am lucrat eu avea difuzoare de stoc numai pe fata si In Phase-urile se auzeau mai tare si mai clar chiar si amplificate de pe HU. In lipsa inelului adaptor din plastic, am confectionat eu un inel din lemn. Nu am poze cu fata de portiera pusa, insa ramane masca originala a masinii, nu folosesti masca cu care vin difuzoarele. Nu se vede difuzorul decat daca te uiti printre gaurelele mastii. Uite in schimb poze de la instalare.
De auzit, daca esti din Iasi, pot vb cu proprietarul cand are timp sa faci o auditie.



CIMG2130.JPG
 Description:
 Filesize:  168.54 KB
 Viewed:  376 Time(s)

CIMG2130.JPG



CIMG2132.jpg
 Description:
 Filesize:  150.8 KB
 Viewed:  361 Time(s)

CIMG2132.jpg



CIMG2131.jpg
 Description:
 Filesize:  158.36 KB
 Viewed:  400 Time(s)

CIMG2131.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mishu.daniel



Conectat la: 03 Mai 2009
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 03, 2009 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

arata bine. trebuie sa fac o comparatie intre sistemul meu stock si un sistem cu in phase. eu nu sunt din iasi dar acolo am facut facultatea si peste 3 saptamani ajung acolo deci daca nu ar fi un deranj chiar as vrea sa vad si mai ales sa aud sistemul. eu nu sunt strain de auditii, ultimul sistem pe masina continea cd-playerul stock, statie Pioneer 5300T si 2 boxe facute cu DLS W312 si tweetere. Boxele au fost calculate, simulate, filtrele am muncit foarte mult sa le aduc in banda dorita. Sistemul se auzea foarte bine.Ideea e ca boxele erau destul de maricele, au fost facute sa fie portabile. Le-am vandut ca sa pun ceva care ocupa mai putin spatiu si sa se auda mai bine. Si acum sunt la stadiul asta. Eu am mai avut inainte pe masinile precedente ceva sisteme facute cu difuzoarele sub luneta. Nu se auzeau rau mai ales ca o placa de pal pusa sub difuzoare schimba total rezonanta lor. Eu sunt deschis la orice solutie ca nu ma grabesc Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mishu.daniel



Conectat la: 03 Mai 2009
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 03, 2009 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

apropo, cum ai facut inelele alea de lemn?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mai 03, 2009 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inelele sunt facute din MDF cu o freza. Poate iti dai seama din pozele de mai jos. Despre DLS am si eu o parere f buna, in special ptr amplificatoare. Intr-o vreme se gaseau Hertz Dieci pe care le recomand si care pot fi amplificate cu usurinta de HU. In ultima vreme pe unde am cautat nu am mai gasit insa. Poti sa mai cauti si Focal.
Ai putea monta ceva sub luneta insa trebuie fixat foarte bine sa nu vibreze nimic. Raman totusi la parerea mea ca un subwoofer in portbagaj in incinta dedicata va avea performante mai bune.
Cand ai drum prin Iasi lasa-mi un mp inainte si vorbesc cu proprietarul poate are timp sa ascultam sistemul.



CIMG2125.jpg
 Description:
 Filesize:  161.52 KB
 Viewed:  315 Time(s)

CIMG2125.jpg



CIMG2127.jpg
 Description:
 Filesize:  146.05 KB
 Viewed:  310 Time(s)

CIMG2127.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mishu.daniel



Conectat la: 03 Mai 2009
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 03, 2009 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu tine in legatura cu o incinta dedicata. Totdeauna se va auzi mai bine pentru ca e calculata pentru difuzorul respectiv. In portbagaj e cu totul altceva ... Ideea e ca daca pun o incinta in portbagaj voi avea bas. Cum aduc niste inalte mai puternice sa ehilibrez ? Mediile le obtin din cele 4 difuzoare stock ale masinii. E clar ca mediile se vor auzi mai incet decat restul frecventelor dar asa si trebuie. Eu nu sunt adeptul unui bubuit de la tun si restul nici nu mai percepi ...
In vreo 3 saptamani ajung in iasi, te caut in saptamana respectiva pentru o intalnire, sunt foarte curios cum se aude sistemul cu in phase.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Mai 04, 2009 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e o regula ca odata ce ai pus un subwoofer sa strici echilibrul sunetului. Statia care amplifica subwooferul se regleaza in asa fel incat sa se impace cu restul difuzoarelor. Prin adaugarea unui subwoofer in portbagaj poti insa sa cobori raspunsul in frecventa a sistemului. De exemplu daca difuzorele stock coboara pana in 60Hz sa zicem atunci prin adaugarea unui subwoofer poti cobora pana la 32hz, asta asa ca un exemplu. Cat de tare se aude poate fi reglat. Bineinteles daca schimbi difuzoarele de stoc atunci poti alege ceva cu un SPL mai mare eventual conduse de un amp dedicat si astfel daca ai un HU bun elimini si distorsiunile cand dai din HU volum mare. Toate astea depind doar de cati bani vrei sa investesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mishu.daniel



Conectat la: 03 Mai 2009
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 04, 2009 11:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As fi curios sa aud un sistem in care difuzoarele stoc sunt inlocuite cu difuzoare cu SPL mai mare. Pentru ca daca ar merita intr-adevar as inlocui toate 4 difuzoarele, daca nu, as lasa instalatia masinii asa cum este si as monta ceva suplimentar. Trebuie sa ascult niste sisteme sa imi fac o parere ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Mai 04, 2009 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai timp treci prin magheru, in cladirea service-ului ciclop la etajul 1 este un showroom Falcon. Iti vor arata baietii de acolo niste sisteme si subwoofere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mishu.daniel



Conectat la: 03 Mai 2009
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 04, 2009 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o sa imi fac maine timp, cum sa nu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Mai 17, 2009 10:12 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Intr-o vreme se gaseau Hertz Dieci pe care le recomand si care pot fi amplificate cu usurinta de HU. In ultima vreme pe unde am cautat nu am mai gasit insa.

.................................

difuzoare ieftine si bune (rar intalnit acest lucru) .din pacate pe masina expluatarea lor la potential maxim e cam imposibila. hu uzuale sunt slabe ca si sunet (nici statiile uzuale nu sunt mai presus). portierele trebuiesc preparate si asta costa de trei ori cat difuzoarele. am aceste dif pe masina si sper sa am timp sa modific HU ca sa mai dreg putin sunetul. (sibilanta si vocea strangulata sunt prezente pe un HU clarion cu dsp catalogat de multi cu un sunet analogic) Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Mai 17, 2009 10:27 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

pe un A6 are un amic pe fata dls UR6 (cu membrana fagure )cu tw montate in locul celor originale, pe spate dls R6 fara tw amplificate de un helix p400 (4ch), in porbagaj un subwofer JL 10w6 (s-a bulit mecanic intre timp spre rusinea lor si e pe la garantie), amplificat de un amplif mono dedicat JL de 500w (am uitat modelul). HU e folosit ca deck si cross-over activ ;urmeaza a fi reglat sistemul " imprint" pt ca e un alpine nu mai stiu ce model de varf.
pretul acestui sistem e cam piperat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Mai 18, 2009 8:48 am    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:
Intr-o vreme se gaseau Hertz Dieci pe care le recomand si care pot fi amplificate cu usurinta de HU. In ultima vreme pe unde am cautat nu am mai gasit insa.

.................................

difuzoare ieftine si bune (rar intalnit acest lucru) .din pacate pe masina expluatarea lor la potential maxim e cam imposibila. hu uzuale sunt slabe ca si sunet (nici statiile uzuale nu sunt mai presus). portierele trebuiesc preparate si asta costa de trei ori cat difuzoarele. am aceste dif pe masina si sper sa am timp sa modific HU ca sa mai dreg putin sunetul. (sibilanta si vocea strangulata sunt prezente pe un HU clarion cu dsp catalogat de multi cu un sunet analogic) Shocked


Dieci au un spl frumusel de aia am zis ca merg si direct pe hu. Poti sa le pui pe un amplif dedicat daca vrei sa scoti tot ce pot.

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community