FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
subwoofere pt incinta "portbagaj"
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Lun Mai 18, 2009 8:02 pm    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

Hentai a scris:
vizitator a scris:
Intr-o vreme se gaseau Hertz Dieci pe care le recomand si care pot fi amplificate cu usurinta de HU. In ultima vreme pe unde am cautat nu am mai gasit insa.

.................................

difuzoare ieftine si bune (rar intalnit acest lucru) .din pacate pe masina expluatarea lor la potential maxim e cam imposibila. hu uzuale sunt slabe ca si sunet (nici statiile uzuale nu sunt mai presus). portierele trebuiesc preparate si asta costa de trei ori cat difuzoarele. am aceste dif pe masina si sper sa am timp sa modific HU ca sa mai dreg putin sunetul. (sibilanta si vocea strangulata sunt prezente pe un HU clarion cu dsp catalogat de multi cu un sunet analogic) Shocked


Dieci au un spl frumusel de aia am zis ca merg si direct pe hu. Poti sa le pui pe un amplif dedicat daca vrei sa scoti tot ce pot.


pe auto cu statie jensen (de aia veche originala made in sua), modificata fara corectii si defazari(80%din amp noi merg defazat ,adica 1s intarziere pe un canal), nu suna nici pe departe precum in casa cu acelasi amplif dar cu cd player de casa decent . deci, prelucrarea din HU e de vina si din pacate cam toate au aceste compromisuri (ma refer la alpine/clarion/pioneer pana in 15mil). am testat si un naka(doar cd player) laudat de unii si era chiar mai slab decat cele noi cu dsp.

deci avantajul acestor dif e ca merg direct pe HU datorita spl-ului si sunt ieftine. e un compromis acceptabil atat timp cat sursa de semnal destul de scumpa va limita orice investitie in componente mai scumpe (statii,dif,cabluri,cond). cine vrea mai mult ar trebui sa se uite din start la HU capde gama de 1000eur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 18, 2009 8:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 11:35 am    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:


pe auto cu statie jensen (de aia veche originala made in sua), modificata fara corectii si defazari(80%din amp noi merg defazat ,adica 1s intarziere pe un canal), nu suna nici pe departe precum in casa cu acelasi amplif dar cu cd player de casa decent . deci, prelucrarea din HU e de vina si din pacate cam toate au aceste compromisuri (ma refer la alpine/clarion/pioneer pana in 15mil). am testat si un naka(doar cd player) laudat de unii si era chiar mai slab decat cele noi cu dsp.

deci avantajul acestor dif e ca merg direct pe HU datorita spl-ului si sunt ieftine. e un compromis acceptabil atat timp cat sursa de semnal destul de scumpa va limita orice investitie in componente mai scumpe (statii,dif,cabluri,cond). cine vrea mai mult ar trebui sa se uite din start la HU capde gama de 1000eur.


inteleg ce vrei sa spui si sunt de acord insa testul tau nu stiu cat de concludent este.
Ar trebui sa tragi un prelungitor la masina si sa asculti de pe cd player de casa dar cu difuzoarele montate pe masina.
Camera si masina au proprietati acustice diferite plus ca si difuzoarele sunt montate diferit.

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Mai 21, 2009 8:40 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

am pus pe a6 la care hu e pe post de deck , playerul de casa. diferentele erau uriase. din pacate hu pana in 15mil sunt niste jucarii scumpe si frumoase in comparatie cu un player stationar decent care la sh e la un sfert de pret.
e suficiennt sa se testeze un hu cu iesiri rca intr-un sistem home pentru a-i evalua slabiciunile, si din pacate sunt cu duiumul in gama de pret precizata.
deci cine vrea sa investeasca in sunet pe auto ,primul pas ar fi sa-si cumpere un hu bun, dar asta cred ca o sa gaseasca doar la capurile de gama ,adica la peste 1000eur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community