FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Defectiune CANON EOS 400 D

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
partenecatalin



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 306
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 1:48 pm    Titlul subiectului: Defectiune CANON EOS 400 D Raspunde cu citat (quote)

Apelez la ajutorul vostru si in special la cei care au, sau au avut vreodata astfel de probleme cu aparatele foto.

De doua zile nu mai pot face poze, din cauza unui mesaj care apare pe display, Mesajul suna un felelul urmator:

" ERROR

ERR 99
Sooting is not possible
Turn the power switch to OF and ON again or reinstal the battery"


Desii fac ce-mi cere, mesajul apare in continuare la fiecare declansare care o fac.

Trebuie sa-l duc la service sau exista o modalitate mai usoara de a rezolva problema.

Precizez ca sunt singurul proprietar , aparatul are aproape 2 ani de folosinta, si este intretinut foarte bine.

Catalin

_________________
Muzic is Art - Audio is Science.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 1:48 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca poti incerca prin scoaterea obiectivului si curatirea contactelor.

M-am referit atat la contactele dispuse pe corpul aparatului cat si pe obiectiv.

Normal ar trebui sa nu mai apara mesajul de eroare.


Succes !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sk



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 96
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Am patit si eu ceva in genul asta tot ls 400D, nu mai tin minte exact eroarea, dar era cam la fel. Am reincarcat bateria si mi-a mers dupa.

Pe diverse forumuri este recomandat sa inlocuim lentila si sa urmarim daca face la fel (cum zicea MarianS e posibil sa fie ceva de la contactele corp-obiectiv)...sau mai recomandau chiar o curatare completa a aparatului.

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Contactele la obiectiv sau s-a dus diafragma; aparatul incearca sa o inchida dar nu poate. Daca nu ai un alt obiectiv de proba, pune pe manual sau prioritate de diafragama cu deschiderea maxima a obiectivului si daca nu mai da eroare e diafragma. Daca nu cumva s-a blocat deja inchisa, dar asa o vezi cu ohii ca e blocata pe inchis. Se inlocuieste cam cu 350 ron.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
partenecatalin



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 306
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Sam Mai 23, 2009 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma cred ca este aparatul, face aceeasi figura si cand obiectivul este scos, sau cand cardul este scos, se pare ca trebuie sa-l trimit la service.


Catalin.

_________________
Muzic is Art - Audio is Science.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
gabizuz



Conectat la: 12 Noi 2008
Mesaje: 7
Locatie: pitesti

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 9:23 pm    Titlul subiectului: canon 400d Raspunde cu citat (quote)

problema este de la diafragma...ramane blocata...o curatare rezolva tot
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Vin Iun 26, 2009 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca face la fel si cu obiectivul scos, a murit shutter-ul.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community