FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
bookshelf-uri - solutie High-End
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Copii se poate sa va mutati discutia pe privat.
Boxele arata superb asta este clar. Very Happy Cum suna, asta-i intrebarea!? Sincer sunt oarecum invidios pe proprietarul lor, mai ales ca am auzit ca basul coboara mai jos decat in cazul boxelor mele.
Peace! Trink

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 11:44 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
da, dupa cum ma asteptam iarasi bati campii !!!! doar tu esti destept, zeu al audiofiliei.
din pacate singurul care divagheaza aiurea profitand de lipsa moderatorilor esti chiar tu Confused nu m-am laudat nicaieri cat sunt de destept, dar iti multumesc pt. apreciere. oricum e infinit mai bine sa fii un "zeu al audiofiliei" decat un personaj obscur lipsit de educatie Very Happy
diy-audio a scris:

legat de semisferele din silicon - ai dreptate, ele absorb vibratiile si le transmit spre stand, iar niste spike-uri decupleaza standul de boxa. upssss........
da, upssss... ti-a explicat si bzfcocon, dar nu capisce ca esti prea dens Very Happy
diy-audio a scris:
da, eu am inteles, si asa e cum spui tu, dar..... matricea aia de silicoane distribuita pe toata suprefata talpii oare reuseste sa decupleze la fel de eficient ca niste spike-uri pozitionate in punctele de amplitudine minima?????????
am experimentat si cu spike-uri, dar aceasta solutie cu matrice de semisfere de silicon este mai buna si ideea este folosita si de Canton la incintele lor din seria Vento Reference. bine, la Canton aceste absorbante (cu forma cilindrica) sunt mult mai mari pt. ca si boxele sunt mult mai mari. am observat ca spre deosebire de spike-uri aceasta matrice de silicon decupleaza mai bine incinta de stand si implicit reduce mai bine transferul vibratiilor prin sunet la celelalte echipamente audio din preajma. alta observatie personala e ca aceeasi matrice de silicon micsoreaza influenta frecv. joase mai bine ca spike-urile nu numai asupra podelei camerei de auditie ci si asupra peretilor adiacenti! nu in ultimul rand m-am gandit si la stabilitatea incintei pe stand care este mult mai buna decat pe spike-uri.
rezultate si mai bune am obtinut cu fonoabsorbantele IsoPuck de la Manger si cu TRI de la Viablue, dar acestea sunt in optiune Wink

Comprende?
diy-audio a scris:
legat de filtru - hai sa zicem ca ai o scuza, notch-ul..... ai vazut filtru de KEF Reference.....vai, care a fost dobitocul care te-a lasat sa ii macelaresti boxele???? Si daca le-ai vazut ce, ai castigat un punct in plus la IQ. Daca e vorba de vazut filtre din boxe celebre e plin netul asa ca treaba asta nu ma impresioneaza...
imi place exprimarea asta la persoana a II-a de parca ai fi mai multi experti Very Happy si ce dragut din partea ta ca imi "gasiti" o scuza Laughing daca nu-ti ziceam ca-i notch credeai in continuare ca-i undeva pe tweeter in calea semnalului Laughing am vazut si upgradat ceva filtre din cateva boxe celebre, intotdeauna este loc de mai bine. nu cred ca am castigat nimic la IQ poate doar experienta si am amintit de aceste filtre nu ca sa te impresionez ci ca raspuns la comentariul tau infantil legat de pretul componentelor ca sa intelegi (da nu cred) ca si in boxe de 5000 de lire sterline se pun bobine pe miez de ferita si cond. electrolitice!
in rest imi exprim inca o data dezamagirea fata de limbajul pe care il folosesti Embarassed sa spui cuiva ca e dobitoc asa gratuit si fara sa-l cunosti denota inca o data nivelul de educatie la care ai ajuns sau mai degraba la care ai ramas Confused poate ca o atentionare (sau o excludere) te-ar impresiona mai tare???
diy-audio a scris:
incinta inchisa - incinta bas reflex - dupa cum spuneam tu esti zeul audiofiliei si le stii pe toate, eu sunt "mitocan" si nu stiu, nu inteleg nimic.
tu ai spus-o, nu ma opun Smile
diy-audio a scris:
legat de pret... da, este MARE. nu vreau sa explic de ce, o stii tu prea bine.
nicaieri pe acest forum nu am vorbit de pretul acestor boxe si oricum explicatiile tale despre asta nu au nici o relevanta la DIY. pot fi mai scumpe decat multe boxe pt. ca nu se incadreaza in categoria lor de performanta, dar in acelasi timp sunt si mult mai ieftine decat boxe cu difuzoare identice si caracteristici similare. daca in schimb tot amintesti obsesiv de pretul lor mare ca sa convingi lumea sa nu le cumpere cred ca de fapt imi faci un bine pt. ca deja am primit 2 comenzi cu avans de cand te tot scremi sa-mi bagi bete-n roate Very Happy
diy-audio a scris:
nici nu stiu ce sa mai zic..... bati campii intr-o veselie despre cat esti tu de destept. bravo nene. apoi ma acuzi pe mine ca vorbesc cu un aer de sus.....te rog sa revizuiesti ce am scris eu si sa compari cu atitudinea ta. si....eu sunt MITOCANUL......
daca nu mai stii ce sa zici te sfatuies sa taci pt. ca orice vei spune poate fi folosit impotriva ta Laughing imi place ca la final ai uitat ca ai scris la inceput acelasi lucru sau poate ai vrut sa intaresti chintesenta interventiei tale intelectuale in acest subiect??? Laughing Atunci intaresc si eu ultima ta (sper) propozitie simpla, dar plina de adevar...
diy-audio a scris:
legat de realizarile mele, doar atat ai de spus????? ceva observatii mai tehnice nu ai????
realizare e un cuvant pretentios pt. o carpeala de proiect de pe net si realizari e deja la plural, prea mult Rolling Eyes si sa scrii "ProAc Clone" mi se pare de prost gust ca ProAc nu foloseste difuzoarele acelea si nici minunatul tau filtru. in plus combinatia difuzoarelor eu ti-am ales-o ca tu erai cu pluta Very Happy din cate stiu "realizarile" tale au beneficiat de subiecte proprii si am facut observatii f. tehnice si drept multumire am fost luat in balon in acelasi stil ca aici... asa ca iti amintesc ca acesta este subiectul meu si daca il mai poluezi tu vei avea de pierdut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 7:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

apanoiu a scris:
Daca stam sa ne gandim, multi avem podea de parchet melaminat care nu ofera o stabilitate prea buna. Niste spike-uri chiar nu fac nimic deosebit in acest caz.
Pt acest tip de podea eu prefer picioare cauciucate, pt a nu distruge parchetul.
Am experimentat si am diverse standuri si cu picioare de cauciuc (neopren), dar parca tot mai bine percep sunetul pe spike-uri specializate din metal, iar Viablue QTC se incadreaza perfect in aceasta categorie. In plus am ales intotdeauna spike-uri cu "farfuriute" de protectie pt. parchet Wink

apanoiu a scris:
Din cate stiu eu, spike-urile ascutite sunt asa pentru a strapunge un eventual covor. Daca ai podea dura, 3 picioare sunt mai bune decat 4 Wink
E adevarat ca un plan este generat de 3 puncte si de multe ori 3 spike-uri sunt suficiente, dar si Mr. Bean avea masina cu 3 roti si s-a rasturnat Very Happy Marea majoritate a standurilor sunt cu 4 spike-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Boxele arata superb asta este clar. Very Happy Cum suna, asta-i intrebarea!? Sincer sunt oarecum invidios pe proprietarul lor, mai ales ca am auzit ca basul coboara mai jos decat in cazul boxelor mele.
Multumesc inca o data dinica si AlexAndrei pt. apreciere Trink
Cum suna? Pai au fost deja 2 forumisti care si-au exprimat parerile. Stim cu totii ca se practica prin diverse reviste, dar sper ca nu crede cineva ca le-am cumparat review-urile Very Happy Mai astept alti doi, si in general am spus ca oricine este bine venit la auditii in diverse configuratii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
Multumesc inca o data dinica si AlexAndrei pt. apreciere Trink
Cum suna? Pai au fost deja 2 forumisti care si-au exprimat parerile. Stim cu totii ca se practica prin diverse reviste, dar sper ca nu crede cineva ca le-am cumparat review-urile Very Happy Mai astept alti doi, si in general am spus ca oricine este bine venit la auditii in diverse configuratii.


Eu il astept pe prietenul meu Father sa ajunga cu boxele la Bucuresti. Pentru mine el este singura sursa de incredere. Wink

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dinica, difuzoarele sunt FOARTE bune, si unora le place enorm sunetul lor; iar altora nu le place.
Cum Marco Polo nu este omul care sa faca vreo greseala in proiectarea incintei si a filtrului, este extrem de probabil ca incintele suna FOARTE BINE. Acum, daca vei agrea sau nu acel tip de sunet, ramane de vazut.
Mie mi-au placut Revelatoarele si sunt primele pe lista de achizitii cand vor intra banii.

Detalii de tipul formei perfect sau imperfect rounjite a cutiei, sau tipul spike-urilor sau al amortizoarelor nu pot afecta major sunetul (nu la nivelul inlocuirii difuzoarelor).
Din pacate vad ca sunt preferate in discutii, probabil datorita "strugurilor prea acri". Sad
Culmea este ca intr-un an, folosind un management extrem de bun al fondurilor si renuntand la multe nimicuri ( Twisted Evil ) se pot cumpara 4 difuzoare de acelasi calibru. Apoi poate urma inca unul in care delectarea sa fie tunarea: inlocuirea bornelor, a unor componente din filtru, a cablurilor (era sa le uit Very Happy )


Marco Polo a prezentat destul de multe proiecte (felicitari !), toate foarte bune, si mai scumpe, si "buget", iar acum un mic High-End.
De fiecare data s-a abtinut sa prezinte realizari similare - industriale - cu aceleasi difuzoare. Poate ar fi trebuit...

Daca aceste incinte (sau vreo surioara de-a lor) vor ajunge la Bucuresti cu ocazia Arenei sau la vreun showroom, voi trece neaparat sa le ascult.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bacanutinu2



Conectat la: 26 Noi 2008
Mesaje: 30

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marco Pollo,ai facut treaba buna!
Imi place la tine ca stii sa-ti argumentezi afirmatiile.
Succes in continuare.Tinu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
De fiecare data s-a abtinut sa prezinte realizari similare - industriale - cu aceleasi difuzoare. Poate ar fi trebuit...

Well, not anymore Twisted Evil
Cu EXACT aceleasi difuzoare producatorul francez Venus Acoustic propune incintele bookshelf Caldeira Cristal (referinta in Haute Fidelite) la un pret de peste 2,5 ori mai mare intr-o cutie extrem de simpla cu colturile perfect drepte si difurile dispuse exact pe centru Surprised

La fel, cine este familiarizat cu lucrarea de renume mondial al celebrului Vance Dickason a observat ca difuzoarele alese pt. acest proiect au fost prima si ultima sa alegere in prezentarea perpetua a celebrelor sale monitoare de studio. Pt. cine are curiozitatea, proiectul meu nu este nici pe departe o copie a lucrarii lui V. Dickason, aceasta din urma fiind optimizata pt. studio - cutie inchisa si optimizarea filtrului astfel incat sa se potriveasca unei auditii tipice de studio sub 1,8m, fara bass profund (in studio nu se urmareste asa ceva!!!), dar foarte placut atenuat cu un raspuns in impuls superior si cu mediile lasate bine in spate datorita distantei mici de auditie. La fel si tweeter-ul este atenuat mai putin ca la mine din aceleasi considerente de acustica de studio mult mai absorbanta decat o camera de auditie obisnuita. Si apropo de tweeter adaug ca este alegerea preferata a canadienilor de la Focus Audio, dar a fost intalnit de-a lungul existentei sale in multe boxe de renume Cool


Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Sam Iul 04, 2009 11:27 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bacanutinu2 a scris:
Marco Pollo,ai facut treaba buna!
Imi place la tine ca stii sa-ti argumentezi afirmatiile.
Succes in continuare.Tinu

Multumesc Tinu! Si daca tot esti mai mult pe drumuri (prietenii stiu de ce Wink ) poate ajungi si in Cluj la o auditie. Wine

dinica a scris:
Eu il astept pe prietenul meu Father sa ajunga cu boxele la Bucuresti. Pentru mine el este singura sursa de incredere. Wink
FATHER este chiar unul din cei doi care au scris aici despre cum suna aceste boxe Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@marco polo

nu mai raspund ca nu mai are nici un farmec, dar asta cu "tu vei avea de pierdut" este o amenintare???????

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Dum Iun 21, 2009 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma bag si eu ca musca... publica o realizare identica (sau mai buna) sau... mucles, ciocu' mic... Twisted Evil
Marco Polo> bravo , once again... Rolling Eyes
Sus
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Iun 21, 2009 1:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bramburel a scris:
Ma bag si eu ca musca... publica o realizare identica (sau mai buna) sau... mucles, ciocu' mic... Twisted Evil
Marco Polo> bravo , once again... Rolling Eyes


Ti-ai tras net in cutia de la banane Dole sau furi wireless de la vreun bloc vecin cu cartonul tau?

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Iun 21, 2009 2:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@diy-audio
vai de mine cum sa fie o amenintare??????? Shocked
este o promisiune Wink

@Bramburel
Multumesc Trink

@Hentai
Nu te supara, nu mai e loc la Cafenea? Nu de alta, dar va crede lumea ca va platesc sa dati "UP" Very Happy

@Vasile
Stiu cat esti de ocupat, dar nu ai cumva o matura sa fac putin curat pe-aici? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sorin_denver



Conectat la: 15 Noi 2005
Mesaje: 51
Locatie: constanta

MesajTrimis: Dum Iun 21, 2009 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut Mircea . Frumoasa si inspirata realizare , mi-ar place sa vin cu prietenii din Constanta sa le vedem pe viu si mai ales sa le ascultam , dar cam greu cu distanta ... Asteptam cu nerabdare proiectul cu beriliu. Si nu-ti mai bate capul cu toti amatorii ca nu merita sa pierzi timpul(care este pretios) . Sunt curios cam la ce nivel ar iesi (ca performanta) o pereche de boxe cu seas Exotic W8-X2 si Exotic T35-X3 .Succes in continuare cu proiectele si nu uita de beriliu .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
eugenius



Conectat la: 08 Iul 2005
Mesaje: 213
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 23, 2009 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bine, dar cat costa ? acum ca s-au vandut nu e o problema nu?
_________________
YM: suceveanu_eugen, Tel: 0721.229.121
Câștigă cine moare cu mai multe jucării.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 4 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community