FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
bookshelf-uri - solutie High-End
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 23, 2009 9:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorin_denver a scris:
mi-ar place sa vin cu prietenii din Constanta sa le vedem pe viu si mai ales sa le ascultam , dar cam greu cu distanta ... Asteptam cu nerabdare proiectul cu beriliu.
daca ati fost o data a doua oara e mai simplu Very Happy Vine si proiectul cu beriliu don't worry Smile
Sorin_denver a scris:
Sunt curios cam la ce nivel ar iesi (ca performanta) o pereche de boxe cu seas Exotic W8-X2 si Exotic T35-X3 .
W8-X2 merge in incinte bass-reflex, dar si mai bine in incinta tqwt unde poate profita de toate avantajele acestei cutii. Sensibilitatea confortabila (94dB) il fac o companie ideala pt. amplificatoarele cu tuburi. Din pacate nu numai performantele sunt exotice ci si pretul Sad
eugenius a scris:
bine, dar cat costa ? acum ca s-au vandut nu e o problema nu?
ai mp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 23, 2009 9:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am mai lovit o legenda Razz - Sonus Faber Concerto Domus, floorstand-uri pe 2 cai vazute f. bine... Dar unde scot ele 35Hz nu stiu... E adevarat ca nu se specifica la minus cati dB au 35Hz, dar oricum nu au bass-ul bookshelf-urilor mele Very Happy, iar inaltele din Vifa XT25TG30-04 sunt mult sub cele de la Revelator Rolling Eyes Midbass-ul este un Seas modificat din clasa Ca18RLY, bunicel dealtfel, dar nu la nivelul lui 18W/8545K Wink Nu in ultimul rand Domus sunt si pe 4 ohmi ca sa poata sa se laude cu un Power Handling de max. 200W... Finisajul este totusi impecabil si poate atrage multi audiofili in special pe cei cu WAF mic Smile Nu ca bookshelf-urile ar fi mai mari sau mai putin atragatoare Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 5:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda. Eu sint posesorul.
Tot ce pot spune in apararea mea este ca beneficiez de un WAF urias, cladit prin munca in 20 de ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La inceputul lunii iulie, aflindu-ma intimplator in Cluj, am decis sa-i fac o vizita lui Marco Polo (pe care nu-l cunosteam si cu care nu mai vorbisem niciodata). Am avut ca intentie sa achizitionez un kit de boxe floor-standing, pe 3 cai, sigur, nu pe loc, ci ca urmare unei decizii ulterioare in vederea construirii unei perechi de boxe DIY.
Dupa ce am ascultat niste floorstandere, gazda a sugerat sa ascultam si boxele care fac obiectul acestui thread. Am fost surprins de calitatea lor, cu atit mai mult cu cit totdeauna am subestimat bookshelf-urile. In zilele urmatoare am hotarit ca acest proiect ar fi o alegere mai buna avind in vedere lipsa mea de experienta, cu atit mai mult cu cit, in situatia unei reusite, boxele sint de exceptie.
Mentionez de la bun inceput ca nu am nici un fel de experienta in constructia unei boxe, tot ce stiu este din lectura acestui forum (+ link-uri).
Asadar am facut comanda, am primit instructiunile pe mail, si am demarat lucrarea. Pe parcursul ei am incercat sa imortalizez etapele mai importante (unele le-am ratat), pentru a ilustra procesul, in speranta ca cineva le poate considera de folos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa primirea schitelor am modificat putin forma cutiei insa am avut grija sa pastrez volumul. Am facut un sablon cu sectiunea pe care o doream si am purces la achizitionarea MDF-ului. Am cumparat doua placi, una de 18 si una de 8mm. Am vrut sa cumpar de 6 dar nu am gasit. Vroiam ca lateralele care sint curbate sa le fac din 3 straturi pentru a se putea indoi mai usor asa cum am vazut intr-un link dat de cineva de pe forum: http://www.cinetson.org/phpBB3/menuiserie-f12/morel-excel-moxcel-evo-t9304.html
Cele doua placi au costat 320 lei.
Debitarea am facut-o pe un fierastrau circular, din aproape in aproape pentru raze, urmata de slefuire. Am si freza (router) dar ar fi trebuit sa fac alte sabloane si nu aveam rabdare. Canalele din peretii laterali le-am facut cu circularul de mina, adincimea am stabilit-o prin incercari pine ce placa a fost suficient de flexibila (e un fel de a spune flexibila) sa poata fi trasa pe raza asa cum veti vedea imediat.
Atasez poze cu semifabricatele.



IMG_1221 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  237.28 KB
 Viewed:  223 Time(s)

IMG_1221 (2).JPG



IMG_1220 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  279.86 KB
 Viewed:  206 Time(s)

IMG_1220 (2).JPG



IMG_1219.JPG
 Description:
 Filesize:  202.75 KB
 Viewed:  241 Time(s)

IMG_1219.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Baffle-urile le-am facut din 2 placi lipite intre ele si suplimentar asigurate cu holzsuruburi.
Adezivul este o mostra pe care am primit-o intimplator de la firma Emfi Franta (nu ma ocup cu asta) si nu se gaseste pe piata. Este ceva tot gen aracet insa cu actiune foarte rapida (2 ore ).
Prelucrarea am facut-o cu ajutorul unui prieten pe o masina care de obicei prelucreaza metal (cred ca Hille se numeste- o masina de frezat in coordonate).



IMG_1240 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  252.42 KB
 Viewed:  213 Time(s)

IMG_1240 (2).JPG



IMG_1238 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  298.5 KB
 Viewed:  212 Time(s)

IMG_1238 (2).JPG



IMG_1222 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  242.54 KB
 Viewed:  260 Time(s)

IMG_1222 (2).JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 10:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inceput apoi montajul. Baffle-ul a fost montat doar provizoriu pentru a avea piesa de legatura si a permite montajul celorlalte componente. Am folosit acelasi adeziv mentionat, hozsuruburi si mai multe chingi decit se vad in poze (4).
Am folosit si niste rigle de lemn pentru asigurare suplimentara.
Din pacate nu pot atasa mai mult de 3 poze pe post.



IMG_1242 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  279.05 KB
 Viewed:  290 Time(s)

IMG_1242 (2).JPG



IMG_1243 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  230.87 KB
 Viewed:  232 Time(s)

IMG_1243 (2).JPG



IMG_1244 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  294.67 KB
 Viewed:  330 Time(s)

IMG_1244 (2).JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Continui cu o poza mai elocventa de la montajul peretilor laterali. Peretele a trebuit putin "coafat" la imbinarea cu baffle-ul si apoi si ca lungime pentru ca nu m-am hazardat sa-l tai de la inceput la cota finala (pe care oricum nu puteam decit s-o aproximez).
Santurile frezate le-am chituit cu un ameste de aracet cu rumegus (a intrat ceva!).
Exteriorul a fost chituit cu chit auto si apoi slefuit.
Canturile le-am facut cu freza, ceva mai usor cele din spate si mult mai greu cele din fata. problema majora a fost ca nefiind unghi drept am facut tot felul de improvizatii (o talpa cu sectiune triunghiulara) pe care sa stea talpa frezei. Mai mult decit atit, cel mai neplacut a fost ca vrind sa cumpar o freza cu raza mai mare (15mm) am constatat ca m-ar usura de 300 lei asa ca am confectionat una foarte primitiva la strung si apoi detalonata cu flexul si biaxul.



IMG_1245 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  280.45 KB
 Viewed:  303 Time(s)

IMG_1245 (2).JPG



IMG_1251 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  154.54 KB
 Viewed:  297 Time(s)

IMG_1251 (2).JPG



IMG_1253 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  140.63 KB
 Viewed:  307 Time(s)

IMG_1253 (2).JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A renascut DIY Thumb Up Felicitari Trink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Urmind instructiunile foarte detailate ale lui Felixx, caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru rabdarea de a impartasi tuturor experienta lui, am inceput sa punem furnirul, aplicind adezivul (prenadez) pe ambele suprafete, lasind sa se usuce si apoi aplicind alt strat. Am incercat sa imperechem foile de furnir (stejar) tinind cont de de textura. Latimea lor este de 200mm asa ca a trebuit sa pun 2 foi si ceva. Am pus furnirul orizontal pentru ca am considerat ca arata mai bine la final si nu cred ca m-am inselat prea tare. Decizia de a-l pune orizontal a avut si efecte negative, in special la raze pentru ca s-a pliat mult mai greu perpendicular pe fibra decit ar fi facut-o pe lungimea ei. Au aparut unele fisuri dar au disparut dupa o usoara slefuire.
La una din raze am folosit si apa pentru a inmuia furnirul dar nu cred ca a fost o idee buna. Imi pare rau ca nu am incercat cu un foen industrial, poate ar fi mers mai bine. Foile consecutive au fost suprapuse citiva milimetri si apoi slefuit excesul. Am folosit un slefuitor cu banda dar din pacate pentru acesta nu am gasit banda cu granulatia peste 120 pentru a-l putea folosi si in faze mai avansate ale lucrarii. Excesul a fost taiat cu cutterul insa manopera e destul de dificila pentru ca furnirul este foarte greu de taiat in lungul fibrei. Apoi am slefuit usor muchiile pentru a nu mai avea asperitati.



IMG_1256 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  302.04 KB
 Viewed:  277 Time(s)

IMG_1256 (2).JPG



IMG_1254 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  261.12 KB
 Viewed:  282 Time(s)

IMG_1254 (2).JPG



IMG_1255 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  286.73 KB
 Viewed:  326 Time(s)

IMG_1255 (2).JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
A renascut DIY Thumb Up Felicitari Trink


Multumesc, sinteti foarte amabil Smile .
Sa vedem si urmarea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alte imagini cu operatiunea de furniruire.
Este primul moment in care iti dai seama ca te apropii si incepe sa capete contur. Deja de aici manipularea se face cu mare atentie, orice reparatie fiind aproape imposibila.



IMG_1261 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  153.57 KB
 Viewed:  360 Time(s)

IMG_1261 (2).JPG



IMG_1258 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  151.47 KB
 Viewed:  248 Time(s)

IMG_1258 (2).JPG



IMG_1257 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  161.92 KB
 Viewed:  328 Time(s)

IMG_1257 (2).JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 4:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Exclamation Hurrah
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby a scris:
Felicitari Exclamation Hurrah


Multumesc!

Au urmat acoperirea cu bitum la interior si inceperea operatiunilor de vopsire. Am folosit bitum lichid care se aplica la rece. Are dezavantajul ca se usuca destul de greu insa elimina toate inconvenientele celui care se aplica fierbinte. Pentru a-l fixa mai bine l-am "armat" cu o plasa rara de rafie. Se usca greu si exista tendinta de scurgere cind intorceai cutia. Asa a fost o varianta foarte eleganta de a grabi mersul lucrarilor.
La partea de vopsire am incercat fel de fel de baituri si lacuri colorate, insa nu mi-a placut niciunul. Pina la urma mi-a dat tot Marco Polo un bait "red violin" care s-a apropiat destul de mult de ce vroiam eu. Nu stiu daca e o culoare frumoasa, poate fi apreciata ca un pic tipatoare insa mie imi place.



IMG_1265 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  167.23 KB
 Viewed:  404 Time(s)

IMG_1265 (2).JPG



IMG_1267 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  353.86 KB
 Viewed:  292 Time(s)

IMG_1267 (2).JPG



IMG_1268 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  347.06 KB
 Viewed:  314 Time(s)

IMG_1268 (2).JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am dat un singur strat de bait, poate era mai bine sa dau 2, nu vom sti niciodata. Mi-a fost frica sa nu inchid prea tare.
In privinta lacului pot spune ca in nici un magazin de DIY n-am gasit lac mat. Doar stralucitor si nu ma incinta deloc asta. Finally, tot Marco Polo mi-a furnizat un lac mat.
Am dat citeva straturi, am slefuit, am mai dat vreo 2 straturi si mi s-a parut deschis la culoare. Am facut un experiment, si am dat cu un lac colorat teck de la Savana, lac lucios. Am incercat pe partea inferioara, mi-a placut asa ca le-am dat integral, apropiindu-ma si mai mult de ce cautam. Nenorocirea a facut ca peste lacul asta n-a mai mers cel mat pe care il aveam, in sensul ca facind o proba, lacul s-a "brinzit", ceea ce este normal avind in vedere ca sint cu certitudine sisteme diferite. In situatia asta ma aflu acum. Am sa mai stau putin sa se usuce foarte bine ultimul strat dupa care am sa incerc din nou. Trebuie sa mearga. Nici acum nu cred ca arata chiar rau.
Am montat lina fonoabsorbanta, filtrele, la partea inferioara, conectorii si difuzoarele.



IMG_1270 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  170.64 KB
 Viewed:  424 Time(s)

IMG_1270 (2).JPG



IMG_1274 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  176.69 KB
 Viewed:  312 Time(s)

IMG_1274 (2).JPG



IMG_1279 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  89.13 KB
 Viewed:  351 Time(s)

IMG_1279 (2).JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 5 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community