FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
bookshelf-uri - solutie High-End
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi place ca sunt mai inalte ca Domus Concerto Razz Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 5:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand ai chituit canelurile, esti absolut sigur ca nu au ramas spatii goale - chiar mici, sub chit ?
Pentru ca daca au ramas, ai muncit degeaba si in realitate proiectul realizat este un esec.
Eu as fi chituit inainte de montare - curbare, si apoi doar as fi indepartat excesul eliminat la indoire.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sint sigur si din motivul ca acele caneluri nu se inchid decit foarte putin dupa montare dupa cum se poate vedea si din poza cu montajul peretelui lateral.
Baffle-ul a fost demontat si accesul a fost foarte onorabil. Amestecul a fost cu aracet usor in exces ca sa patrunda bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
Imi place ca sunt mai inalte ca Domus Concerto Razz Very Happy


Sigur, cu asa o parte fieroasa! Wink

Masca am facut-o dintr-o singura bucata de MDF de 8. Am vrut sa evit imbinarile care cu siguranta mai devreme sau mai tirziu s-ar fi slabit si nu este un consum atit de mare de material. Pinza a fost doar lipita. Nu am vrut sa pun capse si sper sa tina asa, daca nu, pun capse. Rama am dat-o cu marker negru inainte de a pune pinza sa nu apara culori nedorite.



IMG_1280 (2).JPG
 Description:
 Filesize:  192.79 KB
 Viewed:  489 Time(s)

IMG_1280 (2).JPG



IMG_1298.JPG
 Description:
 Filesize:  337.96 KB
 Viewed:  303 Time(s)

IMG_1298.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intre timp am fost nevoit sa construiesc si niste standuri. Inspirindu-ma dupa multe modele pe care le-am vazut pe aici si in alte parti, le-am "inventat" pe cele de mai jos. Am folosit 4 table de 6mm debitate oxigaz cam stingaci dupa un sablon cu forma boxei, dar micsorat. Am mai folosit niste vinilin cu care le-am imbracat (mult mai simplu decit sa stai la mina unui vopsitor care poate da si rasol), 4 bare de otel de 30mm diametru, filetate la ambele capete, 4 picioare de masa pe care le-am achizitionat cu vreo 25 de lei (cele mai ieftine) si apoi le-am scurtat. Toate suruburile sint facute din alama de un strungar amabil (no cost).
Deocamdata nu am completat cu nisip sau altceva la interior pentru ca imi par destul de grele (14,5 Kg). Ma gindeam sa fac totusi niste saculeti cu alice de sablat.



IMG_1300.JPG
 Description:
 Filesize:  128.68 KB
 Viewed:  323 Time(s)

IMG_1300.JPG



IMG_1301.JPG
 Description:
 Filesize:  241.48 KB
 Viewed:  218 Time(s)

IMG_1301.JPG



IMG_1302.JPG
 Description:
 Filesize:  231.56 KB
 Viewed:  266 Time(s)

IMG_1302.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In final vreau sa-i multumesc lui Marco Polo pentru promptitudinea cu care mi-a raspuns mereu la intrebari, mai ales in perioada "after sale" si pentru sfaturile pe care mi le-a dat in general, si in particular legat de acustica spatiului de auditie si pozitionarea incintelor.
Vreau sa-i mai multumesc colegului cu care am lucrat si care a facut toate joburile "murdare" (nu neaparat in sensul propriu al cuvintului) si care nu va citi niciodata rindurile astea pentru ca habar nu are de acest forum si nu cred ca are nici internet.
Am lecturat toate topicurile din aceasta sectiune (cele legate de boxe) si am si inteles unele lucruri, cred. Asta numai datorita celor care au postat incercind sa ajute incepatori ca mine si ca altii.
Nu am vrut sa postez nimic din desfasurarea acestui proiect pina ce nu m-am asigurat ca rezultatul este onorabil si ca sunetul obtinut este cel pe care il doream (al originalului). Am vazut prea multe topicuri incepute furtunos si nefinalizate (sigur, fiecare poate avea motivele lui).
Am optat pentru o varianta aproape "la cheie" pentru ca nu ma pricep deloc la electronica in general si nici nu am cunostintele necesare sa aleg combinatii de difuzoare, filtre etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru o prima realizare DIY, si incintele si standurile arata incredibil.

Am totusi o nelamurire: tijele standurilor - cele 2 tevi argintii ale fiecaruia, sunt acele picioare de masa (din tabla subtire sau din plastic metalizat) ?

Si inca o observatie - dintr-o lunga experienta - tot acel bronz va oxida (urat) si pana la urma le vei vopsi sau inlocui cu spike-uri factory made.
Se poate incerca o solutie extrem diy - a se lustrui f bine si apoi acoperi cu un lac incolor (cu un suflai "tiganesc").

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 8:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitarile mele atat lui glucica, cat si lui marco-polo !
Bravo !!!


tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 8:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felicitari glucica - very nice stuff!

as avea insa cateva obiectii de ordin estetic (deci subiective):
- nu-mi place forma greilei (unghiuri ascutite) care dupa parerea mea nu merge cu forma onduita a incintei - onduire care a iesit mai bine ca la marco_ polo.
- bornele de conexiune ale boxei le-as fi montat cu ajutorul unei placute metalice, dar din punct de vedere functional sunt foarte bine si asa.
- picioarele standului ar trebui vopsite cu negru - prea multe culori in ansablu.
- piciorusele - spike-urile standului mi se par cam lungi.

in rest, foarte frumos. Thumbs up

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro


Ultima modificare efectuata de catre diy-audio la Joi Aug 13, 2009 7:24 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
Pentru o prima realizare DIY, si incintele si standurile arata incredibil.

Am totusi o nelamurire: tijele standurilor - cele 2 tevi argintii ale fiecaruia, sunt acele picioare de masa (din tabla subtire sau din plastic metalizat) ?

Si inca o observatie - dintr-o lunga experienta - tot acel bronz va oxida (urat) si pana la urma le vei vopsi sau inlocui cu spike-uri factory made.
Se poate incerca o solutie extrem diy - a se lustrui f bine si apoi acoperi cu un lac incolor (cu un suflai "tiganesc").


Multumesc.
Tevile sint picioare de masa metalice, din tabla subtire. Ele sint pe post de "distantier". Rezistenta este data de rotundurile din interior.
Din pacate ai dreptate cu bronzul. Deja nu arata prea bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tvicol a scris:
Felicitarile mele atat lui glucica, cat si lui marco-polo !
Bravo !!!


tibi


Multumesc.
Cu atit mai mult cu cit vin de la cineva mai experimentat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 8:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
felicitati glucica - very nice stuff!

as avea insa cateva obiectii de ordin estetic (deci subiective):
- nu-mi place forma greilei (unghiuri ascutite) care dupa parerea mea nu merge cu forma onduita a incintei - onduire care a iesit mai bine ca la marco_ polo.
- bornele de conexiune ale boxei le-as fi montat cu ajutorul unei placute metalice, dar din punct de vedere functional sunt foarte bine si asa.
- picioarele standului ar trebui vopsite cu negru - prea multe culori in ansablu.
- piciorusele - spike-urile standului mi se par cam lungi.

in rest, foarte frumos. Thumbs up


Multumesc.
Am vrut la un moment dat sa le fac rotunjite dar poate totusi discrepanta cu forma unduita le pune mai mult in valoare ambele.
Am incercat sa ma feresc de vopsitorie. Pe viitor le-as putea imbraca.
Intr-adevar, spike-urile sint cam lungi. Mi-am dat seama seama dupa ce mi le-a facut. Acum insa mi se par "originale".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si din partea mea felicitari.
sunt convins ca ai avut ceva de munca, insa cu cat curge mai multa transpiratie cu atat satisfactia este mai mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Human a scris:
si din partea mea felicitari.
sunt convins ca ai avut ceva de munca, insa cu cat curge mai multa transpiratie cu atat satisfactia este mai mare.


Multumesc. Asa este. Si daca si sunetul te rasplateste cu atit mai mare bucuria.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 12, 2009 10:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum sa trecem la partea de interes major.
Setup-ul in care le ascult este urmatorul:
-amplificator Jadis Orchestra Reference
-cd-player Naim CD5i
-interconect cupru argintat marca Human
-cabluri alimentare cu filtru, marca Human
-cabluri boxe -1.Chord Carnival Classic, 2.home made Triple T (TNT Audio), 3.o improvizatie de cablu hibrid cupru-argint
Ocazional, mai folosesc si un amplificator PSAudio GCC250 pe care l-am adus special pentru teste.
La primele teste, nu aveam aproape de loc bass. Bass-ul fusese unul din motivele pentru care am achizitionat acest kit. In schimb medii si inalte extrem de prezente si foarte curate. S-a dovedit ca le asezasem prost. Dupa asezarea corecta a aparut si bass-ul.
Nu vreau sa fac multe consideratii pe tema sunetului. Au facut-o altii mai competenti inainte. In citeva cuvinte am sa sintetizez parerea mea: bass-ul este precis, energic, percusiv (si mai prezent in varianta doi de amplificare), mediile si inaltele foarte curate, exacte cu un detaliu deosebit. Impresia generala e de real, de prezenta. Diana Krall, Leonard Cohen, Gainsbourg, Forcione par sa fie acolo. Cablul 3 a fost cel mai folosit si cu ajutorul lui am obtinut un soundstage remarcabil.
Toate aceste consideratii sint pur subiective (in mod evident) si reprezinta parerea mea de audiofil in curs de educare.
Intr-un cuvint sint incintat de aceste boxe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 6 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community