FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
bookshelf-uri - solutie High-End
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 2:56 pm    Titlul subiectului: bookshelf-uri - solutie High-End Raspunde cu citat (quote)

Serby a scris:
Pe cand ne prezinti si un proiect pe doua cai cu Scan Speak? Razz

shambala a scris:
Marco Polo, ma faci curios - o varianta cu Revelatoare ar fi solutia High-End la aceste bookshelf-uri ?

In cele din urma am avut ocazia sa construiesc un proiect High-End de bookshelf pe doua cai cu Revelator si excelentul midwoofer 18W/8545K de la ScanSpeak.



Incintele sunt din mdf de 18-35mm ranforsate si cu partile laterale curbate pt. o mai buna atenuare a undelor stationare. Baffle-ul este inclinat pt. a contribui la alinierea centrelor acustice a celor 2 difuzoare. Interiorul boxelor este captusit cu bitum si material fonoabsorbant. Tubul bass-reflex este in spate pt. a ajuta bass-ul impreuna cu pozitionarea fata de pereti in camera de auditie.



In filtre am folosit componente de calitate Mundorf, Goertz, Ero etc.
Pt. legaturi am folosit cabluri din OFC de 2,5mmp.



Ultima modificare efectuata marco polo la Joi Mar 17, 2011 2:47 pm, modificat de 3 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 2:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incintele. Terminalele sunt WBT-0730.01 Topline Gold.



Si standurile aferente. Spike-urile sunt Viablue QTC.



Toate suprafetele atat la incinte cat si la standuri sunt furniruite cu nuc american si lacuite mat in cateva straturi.



Ultima modificare efectuata marco polo la Joi Mar 17, 2011 2:48 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 3:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari, foarte frumos. Singura obiectie ar fi faptul ca talpa standuli nu urmeaza forma curbata a incintei.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 3:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt. felicitari.
Standurile sunt universale nu neaparat pt. aceste incinte, dar poate urmatoarea versiune va avea pilonul si placa superioara mai inguste sau se pot pune pe alte standuri si atunci nu va mai fi aceasta problema Wink


Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Iun 09, 2009 7:21 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari, arata foarte bine.
Asteptam si impresii despre sunet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 5:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un sincer OAU! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca le-ai fi prezentat doar terminate eu nu m-as fi prins ca sunt artizanale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 7:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos, prezentarea optica este de nota 10. Cred ca in realitate arata chiar si mai bine.
Ai contorizat orele de munca(inclusiv proiectarea)?
Chiar sunt curios cum suna intr-o camera de 20-25 m2..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
Asteptam si impresii despre sunet.
Well, desi aceste difuzoare nu ar mai trebui sa convinga pe nimeni, voi spune ca este o combinatie castigatoare pe care am ales-o studiind si alte modele cum ar fi ScanSpeak Revelator 18W/4531G + Illuminator D3004/6600 sau Seas Excel W18E001 + Millenium. M-am oprit la config. de mai sus pt. ca ofera (in opinia mea) maximum de performanta indiferent de pret! In primul rand un echilibru tonal extrem de reusit livrat cu un efort minim. Bine, cu D2905/9900 am mai lucrat, iar voicing-ul pt. obtinerea acestui timbru de vis nu s-a facut chiar cu minimum de efort Rolling Eyes In alegerea lui 18W/8545K a cantarit greu bass-ul obtinut cu acest dif intr-un volum relativ mic: 35Hz (F6) in 20litri, suficient de grav si profund, dar mai ales scurt si percutant tradand un raspuns tranzitoriu f. bun. La calitatea sunetului participa ambele difuzoare (Fc~2000-2300Hz). Mediile sunt restituite natural si fara coloratii, incinta fiind f. inerta si studiata pt. a minimiza undele stationare si difractia. In plus, eventul br este pozitionat pe spate astfel incat mediile reziduale din cutie sunt deturnate dinspre zona de auditie. Mediile-inalte sunt reproduse cu suplete si eleganta, tweeter-ul avand un rol covarsitor in acest sens. Atenuarea lui cu grija si in urma a numeroase teste de auditie au dus in final la obtinerea unor medii libere si aerisite, deloc agresive sau obositoare. Am ascultat aceste incinte ore in sir fara sa simt cea mai mica urma de oboseala! Inaltele luminoase si matasoase specifice unui dom textil de calitate superioara se integreaza de minune fara nici o granulatie artificiala in spectrul sonor care devine f. omogen si fluid in acelasi timp Cool Alt criteriu pt. care am ales aceste difuzoare a fost spl-ul lor confortabil si tinuta in putere foarte buna. Astfel sistemul dezvolta un comportament dinamic f. coerent si total lipsit de stres. Cu un spl de 90dB/1W/1m (in stereo) cand incepi sa dai de volum, boxele astea nu se ineaca si sunetul ramane degajat (fara amestec de voci si instrumente) chiar si pe pasaje complexe cu un ritm f. bine sustinut! Surprinzator, confortul auditiei se mentine si la nivel mare cu acelasi bass adunat si inalte f. concise de o transparenta rara. Detaliile devin astfel de o bogatie tonala inevitabila, senzatie care se simte cu prisosinta in perceptia sonora foarte limpede. Poate si flansa f. usor concava a tweeter-ului care sugereaza un wave-guide vestigial sa fie responsabila de aceasta rezolutie de mare anvergura Rolling Eyes In final voi mai spune doar ca soundstage-ul este imens, pe unele inregistrari ai impresia ca sunetul vine din lateral spate! In acest sens am fost foarte impresionat de albumul Spirit Chaser al lui Dead Can Dance...

Ultima modificare efectuata marco polo la Joi Iun 11, 2009 8:05 pm, modificat de 8 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 7:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

24fret a scris:
Daca le-ai fi prezentat doar terminate eu nu m-as fi prins ca sunt artizanale.
Multumesc, Wine asta a fost si ideea Very Happy
apanoiu a scris:
Ai contorizat orele de munca(inclusiv proiectarea)?
Chiar sunt curios cum suna intr-o camera de 20-25 m2..
Fiind un prototip, proiectarea si realizarea au durat aproximativ 3 luni cu tot cu standuri, dar urmatoarele nu cred ca vor depasi o luna Cool
Auditiile si voicing-ul s-au facut intr-o camera putin mai mare de 25mp, dar nu au nici un motiv sa nu sune spectaculos si in camere mai mici!


Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Joi Iun 11, 2009 8:05 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 8:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Absolut spectaculos!!
Imi pare rau ca nu pot spune altceva decat "felicitari", dar felicitarile sunt complete si entuziasmate Smile

Se pot asculta ? Rolling Eyes

Pe ce sistem s-a facut testarea?

marco polo a scris:
In acest sens am fost foarte impresionat de albumul Spirit Chaser al lui Dead Can Dance...

Daca imi permiti - unde l-ai gasit?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt. felicitari!

Se pot asculta in Cluj Napoca.

Testarea s-a facut cu precadere pe cd player Jungson Moon Harbour CD-S3, Jungson JA-88D (120W AB) atat pe post de pre cu ampl. meu de putere Audio Alchemy Vendetta 150 cat si in configuratie integrat, dar si cu cd-player East Sound E5 SE MKII cu power+pre Bryston 25BP+4B sau cu cd Pioneer PD-S702 direct pe Vendetta 150. Cablurile interconect au fost Viablue NF-S1 Quattro Silver si cablurile mele de argint Audio Alchemy Silver2, iar cele de boxe, Viablue SC-2 Silver si cablurile mele Ag+Cu Audio Alchemy Silver Sonic Hybrid. Materialul muzical a fost numai de pe cd, sacd hibrid si shm cd originale.

Referitor la Dead Can Dance - Spiritchaser te pot ajuta pe mp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un proiect superb!!! Very Happy
Sper ca boxele astea canta la fel de bine pe cat arata.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xixo



Conectat la: 21 Mai 2007
Mesaje: 2
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Mie Iun 10, 2009 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NU mai am cuvinte,Felicitari! Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Iun 10, 2009 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravo, domnule! Enjoy!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 1 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community