FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
cablu usb mic - firewire mare sau...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Iun 13, 2009 7:41 am    Titlul subiectului: cablu usb mic - firewire mare sau... Raspunde cu citat (quote)

salut, am nevoie de puțin ajutor
am un MacBook pe care import filmulețele de familie făcute cu o cameră video cu minidvd ca să le fac meniu cu iDVD și mai pun și fotografii într-un slideshow. iMovie mi le importă, dar le reorganizează într-o ordine care nu mai e cea de pe disc.
aș vrea să rearajez clipurile exact in ordinea filmarii lor. nu m-am prins cum ce face asta în iMovie.
ca să nu pierd tipul cu editarea (oricum nu tai nimic din ce am filmat) aș vrea să folosesc doar iDVD, dar ca să import de pe cameră cu iDVD trebuie să conectez camera prin portul firewire. Camera nu are decât USB.
Astfel, un cablu cu o mufă usb mic la un capăt și firewire mare la celălalt cred eu că mi-ar rezolva problema. Există așa ceva?
mulțumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iun 13, 2009 7:41 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Sam Iun 13, 2009 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu exista.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Iun 13, 2009 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

evident, voiam să scriu adaptor...
și nu-l înțeleg pe Steve Jobs, ce zicea mai deunăzi că toate ”noile HD camcorders folosesc USB (http://blogs.zdnet.com/Apple/?p=2412). ok, evident că nu e așa, dar aplicația ta nene, de ce nu folosește USB, ci tot firewire ăla la care-i cântai prohodul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.usbfirewire.com/Parts/rr-300008044.html
uite că am găsit ceva... există... dar prețul îmi pare prohibitiv
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 7:34 pm    Titlul subiectului: Re: cablu usb mic - firewire mare sau... Raspunde cu citat (quote)

amlethus a scris:
....o cameră video cu minidvd ....................................dar ca să import de pe cameră cu iDVD trebuie să conectez camera prin portul firewire. Camera nu are decât USB.
Astfel, un cablu cu o mufă usb mic la un capăt și firewire mare la celălalt cred eu că mi-ar rezolva problema. Există așa ceva?
mulțumesc

1. Nu cunosc aplicatia iDVD, dar mi-e greu sa cred ca o aplicatie pentru editare video nu functioneaza decat pe FireWire.
Dar daca e intr-adevar asa, foloseste alta aplicatie, care"stie" si USB.
Cel mai simplu e sa folosesti aplicatia cu care a venit camera, daca functioneaza pe Mac.
2. Daca e o camera cu DVD de 8cm (impropriu denumit miniDVD), atunci fisierele video se afla deja comprimate MPEG2 pe disc si nu ai decat sa le transferi cu o aplicatie oarecare, ca pe niste date , pentru aceasta folosind un cablu USB normal.
3. "Adaptorul" pe care il cauti nu e de fapt un adaptor, ci un convertor care efectueaza hardware conversia intre cele doua standarde. De aceea e asa scump si parerea mea este ca sunt bani aruncati si ca iti va deprecia semnalul, care deja e comprimat MPEG2.
Oricum, FireWire nu se foloseste decat la camerele cu caseta, nici o camera cu DVD, HD sau SD card nu are FireWire.
De altfel sunt multe camere cu caseta (fie ele SD sau HD) care au si FireWire SI USB. E vorba de cele care folosesc FireWire pentru caseta si USB pentru Memory Stick sau SDcard.
De aceea cred ca cea mai ieftina solutie este sa vezi de ce aplicatia ta nu-ti pune filmuletele in ordine cronologica.
Poate ca ai facut inregistrari in diverse zile pe acelasi disc si intre timp cineva s-a jucat si ti-a schimbat data la camera?
Atunci e normal ce se intampla, aplicatia le ia in ordine cronologica.
Ceva asemanator am patit cand am pus in acelasi folder fotografii de la acelasi eveniment, facute cu trei camere diferite:una din camere avea data (de fapt si anul!) gresita si alta era cu ora neschimbata vara/iarna; a iesit o varza:acelasi moment, surprins simultan de cele trei camere era in trei puncte diferite in acelasi folder, practic s-a pierdut cronologia evenimentului.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi&Fan merci pentru răspuns.
cu iDVD fac discul, e o aplicație foarte faină de dvd authoring.
ce am filmat pe cameră descărcam pe Mac cu iMovie, care e aplicația de editat. dar are un bug, și anume faza asta de a nu recunoaște time stamp, se pare doar la camcordere ce filmează pe dvd sau stick... am găsit pe forumul oficial apple că se mai plângeau și alții de problema asta și nu i-au găsit rezolvare și se pare că și în suita iLife09 problema e prezentă...
eu speram să transfer rapid filmarea de pe cameră în aplicația de dvd authoring, dat fiind că nu am eu timp de editat serbarea puștiului sau concediul de la mare..., dar pentru cum face meniurile și restul chestiilor de dvd authoring iDVD e foarte fain și pentru asta îmi mai găseam timp...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

amlethus a scris:
Hi&Fan merci pentru răspuns.
cu iDVD fac discul, e o aplicație foarte faină de dvd authoring.
ce am filmat pe cameră descărcam pe Mac cu iMovie, care e aplicația de editat. dar are un bug, și anume faza asta de a nu recunoaște time stamp, se pare doar la camcordere ce filmează pe dvd sau stick... am găsit pe forumul oficial apple că se mai plângeau și alții de problema asta și nu i-au găsit rezolvare și se pare că și în suita iLife09 problema e prezentă...
eu speram să transfer rapid filmarea de pe cameră în aplicația de dvd authoring, dat fiind că nu am eu timp de editat serbarea puștiului sau concediul de la mare..., dar pentru cum face meniurile și restul chestiilor de dvd authoring iDVD e foarte fain și pentru asta îmi mai găseam timp...

Eu folosesc Adobe Premiere Elements, care de la captura din camera si pana la arderea discului face tot. Daca vreau tranzitii, cu meniuri complicate cu sunet si imagine in miscare sau simplu de tot, fara meniuri depinde doar de mine. Mi-a venit cu laptop-ul si il folosesc foarte des.
Inainte foloseam ULead Video Studio, tot foarte simplu si usor de folosit, valabil si pe USB si FireWire.
Pentru material HD am de la Sony Picture Motion Browser, foarte util si asta.
Pentru aplicatii profesionale am Sony Vegas Pro 8, dar ala e mare consumator de timp si timp nu prea e...rezultatele sunt insa exceptionale.
Nu stiu insa cate din astea au versiune pentru Mac.
De fapt n-am lucrat niciodata cu adevarat pe Mac, asa ca experienta mea in domeniul Mac e foarte limitata, eu il ingras numai pe Bill Gates Rolling Eyes .

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 8:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi&Fan
merci pentru răspuns
Am fost cuminte și am primit la fiurmă un macBook, așa căî pot folosi doar aplicațiile care au venit împreună cu sistemul de operare, nu am eu fonduri de achiziționat aplicații dedicate, că nu vreau să îngraș pe nimeni... Very Happy și oricum nevoile mele sunt "basic", altfel, sunt foarte mulțumit de ce oferă Leopardul, ăsta e singurul bug ce mă enervează
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community