FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dilema...
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 9:44 pm    Titlul subiectului: Dilema... Raspunde cu citat (quote)

Salut,dupa cum vedeti sunt nou pe acest forum,dar am mai intrat si am citit topicurile multor useri cu diverse ocazii. Very Happy Desi initial am intrat dezinteresat,acum ma roade o problema pe care cu ajutorul vostru sper sa o rezolv. Confused Ei bine,dilema mea este urmatoarea:merita dpdv a calitatii sunetului un receiver av(in speta yamaha RX-V1900)sau unul entry level si amplificator stereo cam din aceeasi clasa(ma refer la un nad,sau ceva de genul asta).Intreb pentru ca ascult muzica in format stereo,nu surround,avand ca sursa PS3 si ocazional pc-ul.La boxe m-am orientat spre M.A.RS6.Mentionez ca la filme nu ma uit foarte des(de cateva ori pe luna),televizorul fiind o plasma Panasonic Hd ready de 37".Sincer sa fiu,inclin spre modelul asta de Yamaha,dar daca nu se aude o.k....Totusi nu as vrea sa dau peste 1000E pe ceva care sa nu merite mai ales in privinta sunetului.Eu ascult muzica foarte variata de la genul clasic la rock s.a.m.d.A si inca ceva:se va observa o diferenta in calitatea imaginii daca trec PS3-ul prin receiver?Multumesc mult pentru eventualele sfaturi si recomandari
P.S.Mai trebuie sa mentionez ca nu sunt un audiofil inrait
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 9:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un amplificator stereo e cea mai buna solutie. La bugetul MA RS6 exista variante mai bune Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 10:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum ar fi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 11:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ca nu m-am facut pe deplin inteles.Receiverul Yamaha de mai sus are si ceva pretentii de audiofilie sau dau banii aiurea.Nu va ascund faptul ca ma incanta faptul ca are o conectica mult mai buna decat un amplif. Very Happy Stiu,poate ca sunt superficial si cu siguranta incepator dar vreau sa investesc intr-o solutie fiabila,in ce e mai bun si de preferinta nou pentru ca nu sunt genul de om care sa schimbe des sculele...Am sa merg sa ascult receiverul cu pricina,dar pana atunci mi-ar prinde bine niste raspunsuri din partea voastra.O alta intrebare la care sunt curios sa aflu raspunsul este daca as achizitiona receiverul,s-ar imbunatati imaginea de pe BD din PS3 semnificativ?Amplificatoarele stereo au intrare optica?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 8:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Reciver VS Amplificator stereo in aceai bani:

1.Recieverul are o conectivitate mult mai buna, tehnologii de ultima generatie dar care se schimba de la un an la altul si cu sanse sporite de a crea probleme in timp ce un amplif stereo nu stie prea multe dar nici nu se demodeaza si nici probleme nu creeaza.
2. La sunet amplif stereo clar in avantaj.
3.PS3-ul poti sa-l conectezi optic la un reciever dar la un amplif stereo nu.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Reciver VS Amplificator stereo in aceai bani:

1.Recieverul are o conectivitate mult mai buna, tehnologii de ultima generatie dar care se schimba de la un an la altul si cu sanse sporite de a crea probleme in timp ce un amplif stereo nu stie prea multe dar nici nu se demodeaza si nici probleme nu creeaza.
2. La sunet amplif stereo clar in avantaj.
3.PS3-ul poti sa-l conectezi optic la un reciever dar la un amplif stereo nu.


Subscriu cu o mica observatie:exista amplificatoare stereo care au intrare optica(hk990 harman/kardon)

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 9:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce mergi si asculti toate modelele din bugetul tau oferite de dealerii de mai jos o sa iti dai seama daca sunt sau nu alternative mai bune:wink: Important e sa mergi sa asculti!

http://realacustic.ro/
http://www.stereoclub.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult pentru raspunsurile clare si la obiect.Sigur voi merge sa ascult toate variantele,dar mai am o intrebare:merita oare sa iau un receiver asa scump,sau unul mai modest gen Yamaha RX-V663 si de diferenta(cca 2500 Ron)sa-mi iau un amplificator stereo bunicel?Calitatea video a acestuia este mult imbunatatita fata de PS3 legat direct de tv prin HDMI?Aici trebuie sa spun ca folosesc numai DVD originale si bd-uri.Cum am precizat si anterior nu sunt un fin ascultator de muzica,dar imi place un sistem care sa se auda bine,spre f. bine(ma rog,in bugetul respectiv).Multumesc tuturor care isi dau silinta sa ma ajute.

P.S.Am sunat la AV Store si mi-au recomandat in banii astia un Primare I21. Wink Cat de buna este aceasta companie la amplificatoare?Ma refer d.p.d.v. al fiabilitatii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 5:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Primare i21 costa ~1200 euro nou Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radub



Conectat la: 23 Apr 2005
Mesaje: 299
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 17, 2009 8:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti incerca si un AV Receiver NAD T747, nu te lasa pacalit de specificatiile cu 60W / canal, sunt reali si cu toate canalele simultan in sarcina ... sunet stereo extrem de apropiat in calitate cu cel oferit de un amplificator stereo.
Personal iti recomand sa asculti acest receiver cu Monitor Audio Silver RS8 si eventual cu Paradigm Monitor 7, functie de buget. Cred ca te vei incadra si in bugetul propus avand in vedere preturile la Yamaha v1900...

_________________
Home of Audio Hi-Fi : www.realacustic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mie Iun 17, 2009 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult,am sa merg sa ascult toate variantele saptamana asta sau cealalta sa vad despre ce e vorba.Pentru amplificator sau receiver am alocat un buget in jur de 5000 ron.Oricum sunt deschis si la alte sugestii si pana la urma nu am o afinitate pentru o firma anume.Ma gandeam la acest receiver Yamaha pentru simplu motiv ca e foarte apreciat pe diverse forumuri si teste de specialitate. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 18, 2009 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

5000 RON este o suma f mare pt un receiver. Faptul ca are un upscaling in el nu inseamna ca face minuni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 18, 2009 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dant a scris:
Multumesc mult,am sa merg sa ascult toate variantele saptamana asta sau cealalta sa vad despre ce e vorba.Pentru amplificator sau receiver am alocat un buget in jur de 5000 ron.Oricum sunt deschis si la alte sugestii si pana la urma nu am o afinitate pentru o firma anume.Ma gandeam la acest receiver Yamaha pentru simplu motiv ca e foarte apreciat pe diverse forumuri si teste de specialitate. Wink


Pai cu banii acestea poti sa-ti cumperi un amplif audiofil decent. Idea

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 12:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gata m-am hotarat.O sa-mi cumpar un amplificator stereo bun si un receiver decent pentru a putea conecta PS3-ul la amplificator.Ceva sugestii pentru acestea doua?Si eventual ce boxe s-ar potrivi cu acestea?De Yamaha A-S100 ce parere aveti? Rolling Eyes Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze...de Yamaha A-S1000 vroiam sa intreb...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community