FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Syabas Popcorn Hour C-200
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 10:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cine il comercializeaza la noi?
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 10:42 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
adimacke



Conectat la: 23 Sep 2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 9:14 pm    Titlul subiectului: eu l-am comandat deja Raspunde cu citat (quote)

Salut,
am vazut ca multi intreaba daca l-a comandat cineva.
Ei bine, cu echipare standard, adica fara BlueRay si fara HDD intern, astea le iei de pe aici, comandandu-l de la ei de pe site te va costa asa:
299 USD media playerul + 49 USD Romania shipping = 348 USD adica 998 RON.
Buuun, acuma am vazut ca playerul costa in jur de 10 mil. lei vechi la care trebuie sa facem vama (pe care o plateste cumparatorul) si sa platim TVA-ul. Dar inainte de asta, trebuie sa va spun ceva f. important si anume trebuie ales curierul (DHL, UPS, EMS, TNT etc). Pentru romania curierul este TNT (asa figureaza pe site la ei) Vama costa in jur de 10% si cu tva-ul 19% rezulta aprox. 30% deci, 1300 RON. in magazine la noi (vezi www.pro.ro ) costa 1447RON, ce scutim? scutim in jur de 150 RON.
Partea frumoasa este ca daca media-playerul este considerat PC este scutit de taxe vamale, deci mai dai jos un milion. Deci pt o suma cuprinsa intre 150 - 200 RON trebuie sa cantaresti daca il iei din tara sau il comanzi pe net. Am uitat sa va spun ca daca-l comanzi pe net timpul de shipping din China e cam de 2 saptamani...
E prea mare tevatura si in primul rand asteptarea, plus ca daca ai probleme cu el, ai pus-o, garantia trebuie sa ti-o faca chinezii, ca baietii de la noi nu cred ca vor sa te vada pe la ei. Asa ca acei 150-200 RON diferenta ii poti considera ca si servicii de garantie (sa poti dormi linistit)
Eu unul l-as lua maine din magazin de la noi si gata, fara tevatura si timpi de asteptare...
Asta e... daca traiam in China il luam la 10 mil... sau mai bine, daca si noi romanii ne-am apuca de facut ceva (ex. asamblat playere de-astea la noi in tara) ar fi fost mai ieftin...

Ciao
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 9:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adimake, eu cred ca mi-l aduce direct acasa si nu platesc vama, nici tva. Contez sa-l scot la 10 bulioane.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totusi diferenta este aproape 50% intre 1000 ron si aproape 1500 ron! Eu zic ca merita incercat sa le cumperi de afara...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unitra



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 89
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Sep 25, 2009 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu stie nimeni la ce se refera asta ?
** Commercial DVD or Blu-ray Disc playback are NOT applicable for Composite output

scrie la specificatiile produslui.


Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Sep 25, 2009 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adică îți "iese" imaginea doar pe hdmi dacă rulezi discuri originale
din câte am înțeles eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 25, 2009 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
Adimake, eu cred ca mi-l aduce direct acasa si nu platesc vama, nici tva. Contez sa-l scot la 10 bulioane.

Fals. TNT-ul plateste darile (vama, TVA) si ti le cere cand iti aduce coletul la usa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unitra



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 89
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Sep 26, 2009 12:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu cred ca are legatura cu discuri originale sau nu, eu inteleg ca daca leg o unitate DVD sau Bluray tot ce folosesc in unitatea respectiva se vede numai pe HDMI iar daca am TV CRT ma uit la PROTV Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adimacke



Conectat la: 23 Sep 2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Noutati baieti...

Am facut un pre-order la ei pe site... Am primit un mail (sa zicem: de confirmare) prin care ma anuntau ca figurez in coada lor de asteptare bla, bla... Shipping: 20 Octombrie...
Adica peste o luna il pun astia pe vapor, mai face vreo 2 sapt. pana aici si de revelion o sa avem si noi playere... (sau daca suntem optimisti, de Craciun)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

să ne spui și nouă cum e cu plata tva și vamă (dacă e cazul). merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdans



Conectat la: 12 Oct 2007
Mesaje: 43
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Oct 11, 2009 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La avstore e 1349 lei. De ce va mai complicati cu comanda din China ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 13, 2009 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ceva noutati?
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Oct 13, 2009 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Western Digital a lansat WD TV Live. Pare f interesant...

http://www.wdc.com/en/products/index.asp?cat=30

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Oct 13, 2009 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, noutatea e conectivitatea ethernet. dar dacă rulează fișiere de pe dvd extern nu se spune (oficial nici precedentul model nu merge, dar se putea moda) parcă totuși popcornul e mai ok, dar mai scump..., oricum, majoritatea cred că arhivează pe discuri optice, nu pe HDD, deci e un element de care trebui ținut cont.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 13, 2009 7:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As mai adauga si Zyvel DMA-2500

http://www.zyxel.com/web/product_family_detail.php?PC1indexflag=20051111175909&display=7966&CategoryGroupNo=F04DA03F-9377-4D88-B08E-7AF5C02E718C

Eu folosesc de vreun an modelul vechi DMA-1000 care a fost f.ieftin (<100 euro) comparativ cu restul pietei si ma astept ca nici acesta sa nu sara calul.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community