FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Paypal - un mijloc sigur de plata?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin2000



Conectat la: 26 Iul 2007
Mesaje: 75
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 12:01 am    Titlul subiectului: Paypal - un mijloc sigur de plata? Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor! Vreau sa achizitionez una alta de pe net, problema este ca ceea ce caut eu am gasit doar in Germania, Italia sau UK. Unicul mod de plata este cu Paypal. Intrebarea mea ar fi: exista riscuri daca optez pentru un asemenea mod de plata, care ar fi etapele unei astfel de plati si daca exista forumisti care utilizeaza frecvent un asemenea procedeu ii rog sa-mi impartaseasca din experienta lor.
Cu multumiri anticipate! Very Happy

_________________
Bucura-te azi! Maine s-ar putea sa fie prea tarziu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 12:01 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
damnwords



Conectat la: 10 Mai 2008
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti/Constanta

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut

e foarte simplu si sigur.
dupa prima tranzactie trebuie sa verifici cardul, adica sa pui in contul de paypal un numar care se adauga unei tranzactii (si il vezi pe extras de cont sau selfbanking)
iar de acolo nu ai nici o problema.

am facut cred 15-20 de tranzactii, si toate au fost incheiate cu succes Smile

spor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 26, 2009 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este sigur.
Dar acest lucru nu garanteaza in vreun fel ca vei primi obiectele pe care le platesti.
Acestea pot fi in situatia de a se rataci in sistemul postal ori sa nu fie trimise de catre vanzator chiar daca a primit in siguranta banii.

Avantajul acestui sistem de plata este ca in mod obligatoriu cel care primeste banii are un cont PayPal.
Astfel ca, atunci cand nu am primit obiectul cumparat, PayPal m-a ajutat sa-mi recuperez banii platiti.
Parafrazand, "Asta-i treba cu PayPal-ul...Poti spera ca-ti recuperezi banii daca nu primesti marfa!"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 02, 2009 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lucrez cu ei de mai bine de 4 ani...nu cumpar decat via paypal...cum spunea si antevorbitorul meu pe linga asigurarea rapida simpla si sigura a transferului de bani,culmea, ei se mai ocupa si de primirea obiectului in cauza...oricum ei sunt mana in mana cu eBay...este forma lor preferata de plata si functioneaza pana acuma perfect.
Am cumparat si in afara eBay via paypal si a functionat perfect...ca sa nu mai spun ca imi trimit din cand in cand mesaje cu privire la functionarea lor si cum si-ar putea imbunatatii prestatia si pana acu nu le-am putut da un raspuns coerent.
Atata doar ca iei f greu legatura cu ei,cand am avut o problema mi-au trebuit cateva zile pana i-am contactat si le-am reprosat acest lucru.

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 8:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.streteclaudiu.ws/files/Tutorial%20PayPal.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In general platesc direct cu card dar sunt magazine care accepta doar PayPall. Nu am avut niciodata probleme in ambele moduri de plata.

Un singur lucru m-a nemultumit recent la PayPall, si anume ca fac ei conversia in lei la niste cursuri jecmanitoare... Am cumparat un incarcator de masina pt eeePC si mi-au aplicat un curs de schimb care includea o marja cam de 10% fata de BNR (bancile folosesc maxim 3%). Mai exact mi-au transformat 22$ in 71lei. Puteam sa nu finalizez tranzactia dar imi trebuie neaparat acel incarcator pt vacanta...

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 3:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde la ce banca ai cardul, la mine mai mult de 2,2% nu a luat niciodata
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
s3bash



Conectat la: 22 Mai 2007
Mesaje: 66
Locatie: Baia Mare,Cluj-Napoca,Hanovra,Londra

MesajTrimis: Sam Aug 01, 2009 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
In general platesc direct cu card dar sunt magazine care accepta doar PayPall. Nu am avut niciodata probleme in ambele moduri de plata.

Un singur lucru m-a nemultumit recent la PayPall, si anume ca fac ei conversia in lei la niste cursuri jecmanitoare... Am cumparat un incarcator de masina pt eeePC si mi-au aplicat un curs de schimb care includea o marja cam de 10% fata de BNR (bancile folosesc maxim 3%). Mai exact mi-au transformat 22$ in 71lei. Puteam sa nu finalizez tranzactia dar imi trebuie neaparat acel incarcator pt vacanta...


Inainte sa faci plata si sa alegi cardul pe care doresti sa-l folosesti alege CONVERSION OPTIONS.

Acolo vei debifa use paypal currency exchange rate si vei folosi rata de schimb a cardului mastercard sau visa(din pacate pe site-ul mastercard nu mai este accesibila) care este aproape de cea BNR.Vei constata asta pe extrasul de cont sau online banking.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
s3bash



Conectat la: 22 Mai 2007
Mesaje: 66
Locatie: Baia Mare,Cluj-Napoca,Hanovra,Londra

MesajTrimis: Sam Aug 01, 2009 12:39 pm    Titlul subiectului: Re: Paypal - un mijloc sigur de plata? Raspunde cu citat (quote)

Cosmin2000 a scris:
Salutare tuturor! Vreau sa achizitionez una alta de pe net, problema este ca ceea ce caut eu am gasit doar in Germania, Italia sau UK. Unicul mod de plata este cu Paypal. Intrebarea mea ar fi: exista riscuri daca optez pentru un asemenea mod de plata, care ar fi etapele unei astfel de plati si daca exista forumisti care utilizeaza frecvent un asemenea procedeu ii rog sa-mi impartaseasca din experienta lor.
Cu multumiri anticipate! Very Happy


Ai nevoie de un card embosat in primul rand,de ex nu visa electron.

Apoi trebuie sa mergi la banca emitenta sa iti alegi suma maxima zilnica permisa tranzactionarii(in speta la BT ai nevoie de asta)si alegi acolo cat doresti maxim xxxxRON sau euro.

Dupa crearea contului paypal vei adauga cardul si va trebui sa il verifici.

Acest lucru inseamna ca ti se vor percepe 1.5euro iar in decurs de aprox.1 sapt pe extrasul de cont alaturi de aceasta tranzactie de 1,5 euro vei vedea un pin de 4 cifre.

Dupa introducerea pinului in paypal cei 1.5 euro ti se vor rambursa si te vei numi verificat.

Daca doresti doar sa cumperi alege cont PERSONAL.

Daca doresti sa si primesti bani trebuie upgrade la PREMIER SAU BUSINESS.

In cazul in care primesti bani fiecare suma primita de la un alt utilizator verificat iti va adauga un feedback care va spune de la cati utilizatori verificati ai primit tu plata in cele din urma.Asta va creste credibilitatea ta si va reduce limitarile contului tau.

Dupa o anumita suma ti se vor cere acte pt verificarea identitatii tale.Permis,CI,pasaport Factura utilitati care sa-ti dovedeasca adresa reala.De asemenea trimiterea banilor direct la adrese de mail fara intermediere ebay presupune o alta limita/an.

Pe masura ce vechimea ta si sumele tranzactionate vor creste accesul la customer support va fi foarte rapid.Vei primi raspuns in maxim 48ore,in general 24.

Aviz pt unii vanzatori care-ti vor cere sa trimiti si comisionul perceput de paypal pt ei.Tot e mai rentabil decat un transfer bancar de la noi.Comisionul e modest si vine 0.35euro +3,4% din suma totala trimisa.Procentul scade pana la 1.9% dar pt sume foarte mari doar.

orice alta intrebare ai,te ascult
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
s3bash



Conectat la: 22 Mai 2007
Mesaje: 66
Locatie: Baia Mare,Cluj-Napoca,Hanovra,Londra

MesajTrimis: Sam Aug 01, 2009 12:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

legat de visa electron,pe scurt nu-l recomand desi dupa 10 formalitati in functie de banca emitenta il poti folosi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 14, 2009 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vasile are dreptate...depinde la ce banca ai cardul...de ex eu il am la ING bank si la ultima tranzactie de acu cateva zile rata de transfer a fost de 4,3 Ron pt un euroi.
Acu 2 luni am cumparat ceva de pe eBay germania in valoare de 230 EUR
Vanzatorul nu avea cont paypal si am incercat sa platesc prin transfer bancar...banca imi lua 22 EUR pt aceasta suma.
Pana la urma nu m-am inteles la conturi cu banca si l-am rugat pe vanzator sa-si faca cont paypal si asta dupa o sapt de alergatura.
L-am platit pana la urma prin paypal dar vanzatorul m-a rugat sa-i dau in plus comisionul paypal de 4 % adica aproape 10 EUR.
Atentie ! paypal care este motorul bancar al eBay-ului specifica clar ca cei 4% se vor retine de la cumparator.
Din experienta mea vanzatorul iti cere acest procent,numai in cazul in care pe pagina eBay a produsului e specificat pretul transportului si include ca forma de plata paypal-ul,vanzatorul nu poate sa faca acest lucru.
In felul asta folosesti forma de plata eBay accesand paypal si vanzatorul e obligat sa incalte cei 4%.
Pana la urma platesc numai prin paypal ca sa nu ma doara capul.
eBay germania si numai ei, vor in special wire transfer,putini accepta paypal,ori banca mea nu face wire transfer.Nu stiu ce implica asta ca costuri.

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Vin Aug 14, 2009 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Paypal este util, inainte de toate!

Am incercat de mai multe ori sa fac o tranzactie pe HDTracks utilizand un card Visa Clasic International (emis in valuta) si de fiecare data imi genera eroare la procesare.

Prin Paypal functioneaza fara probleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
florin_shopy



Conectat la: 19 Ian 2006
Mesaje: 247
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 14, 2009 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am patit de cel putin 3 ori sa nu primesc nici bunul cumparat si nici banii inapoi, iar la ultimul claim m-au tinut 3-4 luni.... In penultimul caz, doar platisem prin paypal o piesa pentru masina, dar tranzactia s-a efectuat inafara ebay-ului, vanzatorul mi-a trimis un "money request". Cat timp am deschis "dispute" a fost ok, insa cand am transformat-o in "claim", in cateva secunde mi-au inchis cazul, pe motiv ca degeaba am platit prin paypal daca nu am cumparat prin ebay... Si nu sunt singurele ciudatenii care le-am patit cu ei... Concluzia mea: nu sunt nicidecum siguri, in sensul ca pana la urma iti primesti ori bunul cumparat ori banii inapoi, poti foarte bine sa ramai fara ambele! Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
gid



Conectat la: 11 Feb 2008
Mesaje: 374
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 29, 2011 8:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru a nu mai deschide un nou topic intreb aici.

Vreau sa-mi fac un card pentru plata facturilor si pentru cumparaturi online din tara si strainatate.
Ce tip de card imi recomandati?
Ce banca are cele mai avantajoase preturi pentru dobanda, comisioane si administrare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mar Mar 29, 2011 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.ing.ro/ing/ro/Carduri/Card-Cont-ROL.html
Dobanda pentru banii aflati in cont este de 3% pe an si poti plati de acasa daca iti faci cont HOMEBANKING. Ti se da un DIGIPASS cu care poti plati si de acasa( e un generator de coduri ca o jumatate de pachet de tigari pe care nu-l patesti). Nu stiu acuma cat are banca comisioane, dar nu ma mai intereseaza, pentru (parca)3 lei pe luna platesc de acasa sau de la self bank in alte conturi bancare, prin PayPal, s.a. Poti depune si bani numerar la orice self-bank ING ca sa alimentezi contul Super flexibil...
E card cu chip si a fost recunoscut imediat la orice inscriere sau palta electronica. Binenteles ca poti plati si cumparaturi in tara.
Du-te la o sucursala ING care are si self-bank, pentru a vedea si intreba in cunostiinta de cauza.
In 3 zile am facut cu acest card si cont PayPal. Despre asta, e scris in alta parte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community