FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Proba de comparatie CD/vinil
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 61, 62, 63  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 4:16 pm    Titlul subiectului: Proba de comparatie CD/vinil Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Am facut o mica proba ale carei rezultate vreau sa le impartasesc cu voi.
Ca sa nu sariti cu picioarele pe mine declar de la bun inceput ca nu vreau sa fac lobby pentru unul din cele doua suporturi, sa il critic pe celalalt sau pe oamenii care le sustin. De asemenea nu as vrea sa dau nastere inca unei polemici despre care mediu este mai bun. Vreau numai sa prezint observatiile.
Asadar am luat acelasi album pe CD si LP, ambele originale, Black Sabbath - Paranoid. CD-ul a intrat in Philips CD830 iar LP-ul a intrat in Unitra GS424. Nici unul din aparate nu are modificari.
Diferenta pe care am observat-o eu si inca 5 oameni care erau in camera este ca pe vinil basul si toba mare precum si cinelele se detaseaza de "mijloc" pe cand pe CD sunetul este mult mai ingradit. Nu vreau sa folosesc termeni gen "dinamica", "relief sonor" sau "compresie" pentru ca nu m-am documentat suficient, insa pe CD sunetul mi se pare mai sarac decat pe vinil. Chiar si cei care asculta acasa numai muzica pe calculator au zis ca se aude mai bine pe disc. Bineinteles pe vinil apar diverse fasaieli si pacanituri de la praf care pe CD nu exista precum si un oarecare "vrum" de la deplasarea acului pe disc.
Cam asta ar fi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 4:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 4:25 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

rezultatele sunt normale tinand cont de aparatele incriminate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 5:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cd-playerul este destul de bun, dar pickup-ul este destul de nasol. Daca ai folosit si doza originala Unitra Mf 104, nu prea vad sa fi sunat mai bine ca cd-playerul. Oricum, ca aparatele sa fie pe picior de egalitate, ar trebuii sa folosesti scule din aceeasi categorie de pret si perioada.
_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar in acest moment ma delectez cu noul meu Jon and Vangelis - Short Stories, un vinil extrem de bine intretinut si care se aude exceptional...

Comparatia cu CD-ul audio nu isi are rostul; sunt categorii diferite, precum fructele (merele si perele), des utilizate aici, pe forum, si pe buna dreptate...

Cred si ca a face o comparatie intre aparatele ce redau aceste doua medii de inregistrare (inclusiv la "aceeasi categorie de pret") este futila, inutila si pretentioasa (fara suparare!)...

Bineinteles ca sunt diferente ca sunet, insa, <24fret>, bucura-te si de CD si de vinil; asculta-le fara a incerca sa faci comparatii, doar pentru placerea muzicii si pentru a descoperi sunete si spatii sonore noi; ar fi pacat sa nu faci asta...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o problema, din punctul meu de vedere: calitatea vinilurilor actuale...
Am vazut albume noi, scoase si pe CD si pe vinil; n-am nimic impotriva, daca masterizarea n-ar fi comuna, diferind doar mediul de inregistrare, iar materialul initial fiind prelucrat tot digital.
Mai pregnant se observa la reeditarea unor albume, iar un exemplu este In-A-Gadda-Da-Vida, a lui Iron Butterfly, pe care l-am cumparat recent si care este o cvasi-deceptie, in sensul ca se simte ca materialul este remasterizat.
... asa incat, pana la urma, daca este acelasi material, tras atat pe CD, cat si pe vinil, ce rost are sa iei vinilul?
OK, standardele de compresie la inregistrare sunt diferite (CD vs vinil), sunetul difera (cum spunea cineva: "este altceva"), insa sper ca intelegeti ceea ce am dorit sa spun: magia dispare!
Asa incat mai bine cautati vinilurile vechi, bine conservate si nu neaparat "audiofilele" viniluri actuale...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 12:31 am    Titlul subiectului: Re: Proba de comparatie CD/vinil Raspunde cu citat (quote)

24fret a scris:

Diferenta pe care am observat-o eu si inca 5 oameni care erau in camera este ca pe vinil basul si toba mare precum si cinelele se detaseaza de "mijloc" pe cand pe CD sunetul este mult mai ingradit.


Deși sunt total de acord că vinilul este peste CD, mai ales la dinamică, cred totuși că ceva în testul ăsta nu a fost în regulă. Spun asta pentru că, din experiența mea, dimpotrivă, sunetele sunt mult mai bine delimitate pe CD, iar imaginea stereo este mult mai bună.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 12:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

După niște vizite făcute dincolo zilele trecute, am fost uimit de comeback-ul pe care îl are vinilul. Au început să apară cantități industriale de "audiophile heavyweight vinyl", la prețuri rezonabile. Lăsând la o parte faptul că din nefericire majoritatea sunt remasterizări, totuși acestea conțin multe materiale suplimentare, postere, booklet-uri "heavyweight", istorii, stickers, etc.
Practic la Saturn sau Muller pe Mariahilfer am găsit colecții impresionante de viniluri, la Saturn mai ales din zona heavy metal, visul umed al oricărui iubitor al genului.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 5:48 am    Titlul subiectului: Re: Proba de comparatie CD/vinil Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Deși sunt total de acord că vinilul este peste CD, mai ales la dinamică [...]
Am mai auzit aceasta afirmatie... am citit si discutii pro si contra pe 'net, scrise de persoane "cu greutate". Sincer, eu nu sunt convins!
Se vehiculeaza ideea ca dinamica CD-ului ar fi limitata de cei 16 biti (desi exista voci care sustin ca se mai obtine 1/2 bit din dithering) iar dinamica LP-ului ar fi limitata doar de... moleculele vinilului (deci practic infinita considerind limitarile de dinamica introduse de alte verigi ale lantului audio). S-au emis insa si ipoteze ca si aici este vorba de dither - audibil, de aceasta data - este vorba de fisiitul clasic al vinilului.
In teoria transmisiunii informatiei este cunoscut faptul ca adaugarea unui zgomot (pseudo)aleator creste inteligibilitatea semnalului in conditii de zgomot... dar deja divaghez Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 9:18 am    Titlul subiectului: Re: Proba de comparatie CD/vinil Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:

In teoria transmisiunii informatiei este cunoscut faptul ca adaugarea unui zgomot (pseudo)aleator creste inteligibilitatea semnalului in conditii de zgomot... dar deja divaghez Wink

Asta e doar partial adevarat. Daca semanlul este afectat de un zgomot necorelat cu el, atunci adaugarea de zgomot nu face nimic bun. Aceasta adaugare(dithering) ajuta atunci cand avem de a face cu pertrubatii corelate cu semnalul util, pentru ca zgomotul alb ajuta la largirea spectrului si reducerea covariantei intre sursa de zgomot si semnal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am senzatia ca problemele discurilor (masterizarea), ca sint ele cd sau vinil, sint mult mai mari decit cele ale player-elor.

Geaba dam banu' gros pe scule cind casele de discuri ne cam baga moloz ambalat audiofil. Aici mi se pare mie cea mai mare dificultate, sa gasesti muzica trasa cinstit.

Mai ales pe vinil, unde normal ar fi sa avem sunet full analogic, adica de la inregistrare pina la masterizare. Decit sa inghitim digital convertit in analog si pus pe vinil, mai bine un player digital bun. Nu ma pricep la aparatura de studio, doar ma intreb, au studiourile aparatura analogica pentru a face un vinil cinstit?

Sau raminem la sacd? Eu sint intr-o perioada in care m-am dezorientat de tot. Este sacd-ul mai bun decit cd-ul? Merita banii mai multi pe un sacd(atit discul cit si player-ul), sau sintem victimele marketing-ului?
La mine, pe discuri hibride, layer-ul sacd suna evident mai bine decit cel cd, care este sarac armonic, cu un soundstage vai de mama lui.
Dar daca bag un cd suna frumos. Insa nu am, in acest caz comparatia cu acelasi album tras pe sacd. Ar trebui sa am albumul de la aceeasi casa de discuri pus atit pe cd cit si pe sacd. Si tot nu-i o garantie ca este o comparatie corecta, atit timp cit am 2 sacd Chesky(am mai scris despre asta) si pe unul un cintec suna bine, iar pe celalalt, care este o antologie, acelasi cintec suna prost.

Si atunci, cit este de usoara comparatia vinil vs.digital, cind nu pare o intreprindere usoara nici sa compari doua formate digitale care sint cd-ul si sacd-ul.

Un lucru este cert, vinilul inseamna mai multi bani cheltuiti, mai multa munca pentru multiplele setari ale pickup-ului, mai multe hachite la alegerea cablurilor si o permanenta munca de ingrijire.
Cei care au vinil spun ca merita din plin, trebuie doar sa dispui de bani, timp si energie pentru a ingriji acest animalut mecanic, capricios si sensibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este o comparatie ale carei rezultate sunt irelevante.
Experimentul se desfasoara in conditii inegale si derularea sa, precum si evaluarea rezultatelor, au un grad ridicat de subiectivitate.

Pentru a da un exemplu, calitatea sunetului oferit de pick-up este sensibil influentata de precizia cu care este aliniata doza, o operatie laborioasa, de altfel.
Iar calitatea ei este in mare masura dependenta de cel care o realizeaza.
Sunt mai multe astfel de variabile in tehnologia redarii discurilor vynil si tocmai ele au reprezentat unul dintre motivele pentru care s-a renuntat la pick-up.
Cu CD-ul lucrurile sunt simple:il bagi in aparat, iar partea tehnica este treaba celor care au fabricat playerul.

Sunt, de asemenea, importante calitatea dozei, a cablurilor si a premplificatorului, iar adaptarea capacitatii si impendantei precum si acuratetea corectiei RIAA (care uneori difera si dupa casa de discuri) reprezinta tot atatea elemenete variabile ce trebuie avute in vedere la evaluarea vynil-ului.

Cred ca mai importanta este observatia facuta anterior, anume ca sunetul este diferit si este apreciat in mod diferit in functie de preferintele fiecaruia.
Este greu de spus ca unul este " mai bun" decat altul.

Poate fi preferat, precum in cazul meu spre exemplu, pickup-ul, dar la mine este vorba mai degraba despre nostalgia pentru vynil si tuburi electronice care-mi amintesc de vremurile trecute...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eugenroca



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 482
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 12:49 pm    Titlul subiectului: Re: Proba de comparatie CD/vinil Raspunde cu citat (quote)

24fret a scris:
Salut,

Am facut o mica proba ale carei rezultate vreau sa le impartasesc cu voi.
Ca sa nu sariti cu picioarele pe mine declar de la bun inceput ca nu vreau sa fac lobby pentru unul din cele doua suporturi, sa il critic pe celalalt sau pe oamenii care le sustin. De asemenea nu as vrea sa dau nastere inca unei polemici despre care mediu este mai bun. Vreau numai sa prezint observatiile.
Asadar am luat acelasi album pe CD si LP, ambele originale, Black Sabbath - Paranoid. CD-ul a intrat in Philips CD830 iar LP-ul a intrat in Unitra GS424. Nici unul din aparate nu are modificari.
Diferenta pe care am observat-o eu si inca 5 oameni care erau in camera este ca pe vinil basul si toba mare precum si cinelele se detaseaza de "mijloc" pe cand pe CD sunetul este mult mai ingradit. Nu vreau sa folosesc termeni gen "dinamica", "relief sonor" sau "compresie" pentru ca nu m-am documentat suficient, insa pe CD sunetul mi se pare mai sarac decat pe vinil. Chiar si cei care asculta acasa numai muzica pe calculator au zis ca se aude mai bine pe disc. Bineinteles pe vinil apar diverse fasaieli si pacanituri de la praf care pe CD nu exista precum si un oarecare "vrum" de la deplasarea acului pe disc.
Cam asta ar fi.


Dan trebuie sa spui si restul componentelor din lantul audio folosit: amplificator, incinte acustice ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 1:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

West a scris:


La mine, pe discuri hibride, layer-ul sacd suna evident mai bine decit cel cd, care este sarac armonic, cu un soundstage vai de mama lui.


Din păcate, în majoritatea cazurilor așa este: la discurile hibride, casele de discuri pun pe stratul CD o remasterizare prezentată cu bullshit audiofil (știm cu toții ce înseamnă o remasterizare în ziua de azi: când vezi remaster scris pe un CD, acest lucru înseamnă o singură chestie: stay away), cred ei că astfel te determină să cumperi mai repede SACD-ul. Din păcate se înșeală rău de tot. SACD-ul teoretic se adresează mai degrabă audiofililor, însă audiofilii s-au lămurit de ceva timp cam ce înseamnă remasterizare, deci faza nu mai ține.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Constantin C. a scris:
...acuratetea corectiei RIAA (care uneori difera si dupa casa de discuri)...


Corectia RIAA este aceiasi la toate casele de discuri inca din 1954 Rolling Eyes

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Iun 20, 2009 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am testat si eu azi toata ziua un jvc pick-up . Sunetul este mai bogat decit cel de pe cd dar asta vine si din distorsiunile zgomotul lui specific.
Oricum se aude mai aerisit si mult mai muzical.
Nu ma asteptam dar vinilul e mai bun decit un cd.
Acum astept sa fac un test dintre o statie pe lampi si una pe tranzistoare sa vad ce iese.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 61, 62, 63  Urmatorul
Pagina 1 din 63

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community