FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
amplificare subwoofer 250w - are sau nu ?! si daca are cum
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Katalin, din cate stiam eu in cl. H tensiunea de alimentare este comutata, nu modulata, amplificatorul functionand practic in clasa B, dar fiinf alimentat cu tensiune variabila. Probabil ca asta ai vrut sa spui cu "modulata".
Disipatia este astfel pastrata mica si la puteri medii (unde la o clasa B este maxima).
Intradevar, diferenta de putere electrica intre 150 si 250W este mica si poate fi inlocuita de un difuzor cu SPL mai mare doar cu 2dB.
Si la fel de adevarat este ca cel mai important este cum suna - atat amplificatorul cat si subwooferul cu totul.
Personal as prefera un amplificator cu puterea nu neaparat de multe sute de W la Z difuzor, cat mai ales capabil sa sustina perfect varfurile de putere la Z/2 sau Z/3. Din pacate asta in limbaj comercial inseamna tot unul de multe sute de W ... Naughty

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 1:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 3:14 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

"katalin" daca era al meu ii testam puterea de mult .
dar la ce pret l-ai aproxima ?

ceea ce mi-ai recomandat depaseste bugetu
daca ar fi totusi sa cumpar ceva de genu - as lua tot dayton de 500w care este vre-o 200 euro .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 3:28 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

am gasit ceva relativ ok la pret
http://www.prescomaudio.com/?ppage=15&rchapter=36&subchapter=325&prodID=346

pacat ca nu se poate gasi nimic - nici o specificatie detaliata nicaieri .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ampurile in clasa G au tensiunea de alimentare "comutata" adica la puteri mici e alimentat la +/- 35V la puteri mari +/- 50V fix. In clasa H tensiunea aia mai mare este modulata dupa semnalul de intrare la care se adauga asa cum zicea Katalin cativa volti in plus.
_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 3:39 pm    Titlul subiectului: Re: aha Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
am gasit ceva relativ ok la pret
http://www.prescomaudio.com/?ppage=15&rchapter=36&subchapter=325&prodID=346

pacat ca nu se poate gasi nimic - nici o specificatie detaliata nicaieri .


am vazut in realitate acest amplif si nu mi-a inspirat prea multa incredere. Eu am optat pentru varianta DIY si am facut modulul AV400 care nu se compara cu ampliful din link-ul de mai sus.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 3:49 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

am prin casa un ipa400 si pute cu 2 condensatori de 10000 100v
dar nu gasesc transformator .
si parca nu am mare incredere in kitu asta . sa nu ia foc prin cutie .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hentai, ai dreptate.
Katalin, scuzele mele.

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_amplifier#Class_G_and_H

_________________
Filtre la comanda.


Ultima modificare efectuata de catre shambala la Lun Iun 22, 2009 4:31 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kappa - poti sa pui kitul afara - intr-o alta cutie lipita de spatele sub-ului, dar prevazuta cu aerisire. In afara de finali, la ipa 400 trebuie sa se raceasca si driverii, si rezistentele de putere.
_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 6:32 pm    Titlul subiectului: Re: aha Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
am prin casa un ipa400 si pute cu 2 condensatori de 10000 100v
dar nu gasesc transformator .
si parca nu am mare incredere in kitu asta . sa nu ia foc prin cutie .


cu un traf bun si radiatoare suficient de mari nu o sa ai probleme. Nu stiu cum functioneaza amplifurile mai sus amintite dar cu niste condensatori de 50v si una sau doua perechi de tranzistoare nu se compara cu ipa400 care are 2x4 tranzistoare si alimentare de 2x70v cc.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 7:08 pm    Titlul subiectului: Re: aha Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
kappa_ii a scris:
am prin casa un ipa400 si pute cu 2 condensatori de 10000 100v
dar nu gasesc transformator .
si parca nu am mare incredere in kitu asta . sa nu ia foc prin cutie .


cu un traf bun si radiatoare suficient de mari nu o sa ai probleme. Nu stiu cum functioneaza amplifurile mai sus amintite dar cu niste condensatori de 50v si una sau doua perechi de tranzistoare nu se compara cu ipa400 care are 2x4 tranzistoare si alimentare de 2x70v cc.


Corect. Plus un amplasement corect (si totodata firesc) al amplifului elimina pericolul focului.

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 12:25 am    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

mi-a venit amplificatoru - dar am constatat ca necesita intrare preamplificata - ar trebui sa ii fac o modificare .

si am mai constatat pe unu din condensatorii de 10000uF are o subtanta cenusie moale la imbinarea capacului cu baza - pare a fi supurat .

precizez - traful are o infasurare de 25-0-25v si respectiv a 2 infasurare 45-0-45 v

primi 2 condensatori sint la 40v 4700uF - iar cei de 10000 sint la 63v - nu este tensiunea prost aleasa ? imi pare prea putin - sau cel mult la limita


- si am mai constatat ca are filtru si pe fr sub 50hz - ceea ce nu este ok deloc - la 20 hz dau semnal enorm sa se miste foarte putin difuzoru .
are voltaj maxim pina intra in clip 29v rms .
dar poate urca si la 35 in clip .

poza cu preu
din conectorul cu multi pin iese semnalul audio
se regaseste in spatele condenzatorilor mari
o sa incerc sa scot schema = doar ca nu stiu ce sa caut ca si baza - pentru a gasi unde este pozitionata filtrarea !

mufele de line in sint cele mai deschise la culoare - iar cele de line out sint cele negre .

toti operatorii sint ne5532



3.jpg
 Description:
 Filesize:  292 KB
 Viewed:  182 Time(s)

3.jpg



2.jpg
 Description:
 Filesize:  213.19 KB
 Viewed:  159 Time(s)

2.jpg



1.jpg
 Description:
 Filesize:  269.41 KB
 Viewed:  163 Time(s)

1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 2:21 am    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

inca citeva poze

DACA IMI ADUC BINE AMINTE - condensatorii de pe intrare pusi in serie pot avea rol de filtru trace sus ! este corect ?
daca da acei condensatori albastri de pe intrare or fi problema ?



6.jpg
 Description:
 Filesize:  183.18 KB
 Viewed:  145 Time(s)

6.jpg



5.jpg
 Description:
 Filesize:  191.77 KB
 Viewed:  142 Time(s)

5.jpg



4.jpg
 Description:
 Filesize:  211.16 KB
 Viewed:  157 Time(s)

4.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 12:42 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

are cineva datele tehnice de la tl074cn ?

si eventual un exemplu de circuit de filtrare cu acest operator .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 5:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca daca imi aduc aminte gasesti in datasheet niste exemple de circuit de filtrare.
Sa iei cel mai mare pdf care il gasesti, de obicei acela are exemple.
Si da, daca ii pui condensatori in serie cu intrarea, o sa lase doar frecventele mari sa treaca. dar nu este o filtrare cu panta abrupta, vezi sa nu mai fie si altceva pe acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 30, 2009 1:56 am    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

este asa de stufoasa treaba - ca nu pot urmarii tot ce se petrece pe placa asta
am scos cit am reusit

rezistenta reblabila este volumul .
nu stiu daca am trecut toate valorile corect ca sint obosit .



tl074t.jpg
 Description:
 Filesize:  88.84 KB
 Viewed:  164 Time(s)

tl074t.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community