FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Un sfat pt. un upgrade!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
adiiordache333



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 46
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Iul 02, 2009 11:25 pm    Titlul subiectului: Un sfat pt. un upgrade! Raspunde cu citat (quote)

Detin un sistem Technics SC EH790 http://www.superfi.co.uk/index.cfm/page/moreinfo.cfm/Product_ID/3332 dar nu prea sunt multumit de sunetul pe partea de inalte , in schimb imi place foarte mult basul pe care il scot aceste boxe si de aceea nu vreau sa renunt la ele , credeti ca daca le schimb tweeterele cu unele mai de calitate se poate modifica sunetul in mai bine , amplificarea acestuia este be-wiring , aveti idee daca boxele au filtre ?Din ce am mai citit cam toate boxele technics au deficienta la partea de inalte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 02, 2009 11:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu te sfatuiesc sa nu faci modificari la sistem. Verifica mai bine daca dispui de posibilitatea de a egaliza raspunsul si rezolvi asa in modul cel mai elegant problema.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este vorba de deficienta pe inalte, ci deficienta generala..
Niste tweetere noi ii pot imbunatati sunetul, dar mai degraba eu creg ca este o deficienta pe medii-inalte. Nu prea vad ce ai putea sa ii faci, poate in curand sa o schimbi cu ceva mai fin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adiiordache333



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 46
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Userul apanoiu are dreptate, sunetul este deficitar si pe medii si inalte dar cel mai mult ma afectau inaltele , de reglat am facut tot ce s-a putut din egalizator , problema este clar de la boxe ,ce ziceti atunci de inlocuirea boxelor cu KEF IQ3 de exemplu mai ales ca si ele au terminatii be wiring?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La acel nivel biwireing-ul este 100% abureala, nu are nici cea mai mai importanta.
_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 4:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sfatul meu este sa il lasi as cum este!
Cel mai bine ar fi sa cauti sa il vinzi si sa iti faci un setup de la 0 pe gustul tau, de preferat cu unele componete de la sh pt a iesi mai ieftin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adiiordache333



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 46
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt dispus sa cheltui prea mult , mai ales ca eu de fapt doresc un microsistem pe care sa il tin in dormitor si care sa se auda cat mai bine , de aceea ma gandesc daca inlocuirea boxelor ar fi o solutie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atunci e ok sa schimbi doar boxele, insa va trebui sa le testezi pe amplificarea ta inainte sa le cumperi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adiiordache333



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 46
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 6:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca cea mai buna solutie ar fi schimbarea boxelor imi puteti face o recomandare intre aceste boxe : monitor audio rs1 si kef iq3 ?nu doresc un sunet cu mult bas , ma intereseaza fidelitatea pe care pot sa o obtin cu niste boxe in categoria acestora de pret , daca aveti si alte sugestii in alegerea boxelor va rog sa imi scrieti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 11:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adiiordache333 a scris:
Daca cea mai buna solutie ar fi schimbarea boxelor imi puteti face o recomandare intre aceste boxe : monitor audio rs1 si kef iq3 ?
Cea mai buna solutie este intr-adevar schimbarea boxelor, dar daca nu vrei sa faci asta prin DIY de ce nu intrebi la rubrica "Ce sa cumpar?". Se poate schimba fara probleme tweeter-ul, dar sunt cativa "daca" ce intra in discutie... si poate trebuie sa cheltui mai mult decat pe niste boxe noi Rolling Eyes Dar asta inseamna DIY si daca nu ai mai facut nimic si nici nu intrevezi vreun proiect in acest domeniu ai gresit rubrica...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cea mai simpla varianta: lasa basul mai jos din eq! Pe urma o sa ai si inalte si medii...

Serios vorbesc, daca ai inaltele la maxim din eq si nu iti ajunge, dai basul mai jos si mai ridici un pic de volumul general.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atentie, combina ar putea avea un filtru activ inainte de amplificare. daca este asa, nu prea se pupa cu nici o boxa din comert. In plus trebuie sa stii ca amplificarea aceea are un TDA de 25 w pe canal la iesire.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community