FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Michael Jackson a murit, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bineînțeles, cum vede un post de-al meu, hop și userul XRCD24 se simte dator să-și spună părerea din care oricum nu înțelege nimeni nimic. Încearcă mai bine să scrii direct în germană, că din româna asta de baltă nu mai înțelege nici dracu nimic. Am reușit totuși să-mi dau seama că nu îți place Michael Jackson. Să fii sănătos, who gives a shit, anyway….Din bălmăjelile alea cu producția, am reușit doar să-mi dau seama că ești complet varză și habar nu ai ce implică o producție bună. Salut!
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Din bălmăjelile alea cu producția, am reușit doar să-mi dau seama că ești complet varză și habar nu ai ce implică o producție bună. Salut!


Acuma chiar m-ai facut curios :
CE IMPILCA O PRODUCTIE BUNA?
Numai pe LINNurile tale sau si altundeva ai avut senzatia ca MJ se aud deasupra
sau macar comparabil cu inregistrari audiofile?
Ca ascultator de muzica Rock banuiesc ca nu-ti este strain R. Waters- Amused to death,
la tine se aude mai rau decit (oricare!) MJ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bacanutinu2



Conectat la: 26 Noi 2008
Mesaje: 30

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Xrcd24 esti un ratat.
nu-l simpatizez nici pe rychter,nici pe tine.Dar sa spui ca inregistrarile Mj
sunt unele proaste te face pe tine un stift.
habar n-ai si mai esti si mincinos pe deasupra.
rusine sa-ti fie,marlan batran!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD24 a scris:

Numai pe LINNurile tale sau si altundeva ai avut senzatia ca MJ se aud deasupra
sau macar comparabil cu inregistrari audiofile?
Ca ascultator de muzica Rock banuiesc ca nu-ti este strain R. Waters- Amused to death,
la tine se aude mai rau decit (oricare!) MJ?


Da, în mod sigur producția de pe Amused To Death nu poate fi comparată cu producția de pe Thriller, din punctul meu de vedere. Și fac pariu că dacă îi ceri părerea lui Roger Waters va spune la fel. Producția de pe Thriller e unică și după părerea mea nu a fost atinsă și va mai trece mult până să fie depășită.
E normal ca producția lui MJ să fie super-cosmetizată, asta e muzica lui, e aberant să ceri "sunete naturale" de la o melodie MJ.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"bacanutinu2"
N-am zis ca inregistrariile MJ sint proaste, doar ca nu sint comprabile cu inregistarii
audiofile sau nici macar cele pseudo-audiofile cu ambitii de sunet "natural", fapt
de altfel verificabil pina si pe o statie bugetara!!!!! A se asculta un oarecare disc
audiofil in comparatie cu MJ, daca statia nu are vreo defectiune grava discul
MJ vasuna "sinteticos" cu un "pseudo-soundstage de studiou", pe scurt ARTIFICIAL!
Un cu "ambitii" va avea un profil sonor complet opus!!!!!!!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD24, opreste-te, tu faci confuzie între înregistrare și producție! Ia studiază tu înainte ce e una și ce e cealaltă și apoi discutăm.

Apropo, ascultați aranjamentele vocale de pe Billie Jean, de exemplu (care au fost făcute de Michael, by the way). Asta înseamnă geniu, feeling, de asta producția de pe Thriller e genială.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Rycher" - tot respectul pentru dedicatia de care dai dovada fata de lucruriile
care-ti plac, dpdv sonic pina si cele mai proaste cotatii "Amused to.." depasesc
cele "Thriller!!" Vorba fiind de productii artificiale pe ambele discuri!!!!! insa unul
creeaza senzatie de spatiu, efectele sonice fiind impresionant de autentice, vii,
prezente, iar pe cel din urma pur si simplu inalte-medii-bass, sunet "planar" & sinteticos!

Uitate si la Reviewurile ambelor discuri! Citeste pe forumuri internationale
cu profil hifi cam ce se scrie de unul si de altul!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, n-o să-ți vină să crezi, dar Amused... e unul dintre albumele mele preferate și am vorbit despre el aici pe forum laudativ cu mult înaintea ta. Însă ca producție e mult inferior lui Thriller, cu tot Q Soundul aferent.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am abtinut pana acum sa scriu in acest thread, si s-a vazut ca a degenerat si acesta ca de obicei, cu atacuri la persoana si josnicii.
Michael Jackson a fost un adevarat Superstar, cu "S".
Ca unora le place sau nu muzica lui, ca unora le place sau nu omul MJ, ca unora le convine sau nu ca MJ este un Superstar este alta mancare de peste.
Ca a fost "cineva" acum 30 de ani este iar o aberatie, cele 400.000 de bilete de la concertele din Londra au fost vandute in cateva ore, asta acum nici 2 luni de zile.
Despre viata personala a unui om nu este bine sa vorbim daca nu cunoastem adevarul-adevarat.
Personal am ramas socat sa aflu ca un idol al tineretii mele, scriitorul Arthur C. Clark era pedofil - SO WHAT? - cine sunt EU sa-l judec?
Eu nu pot decat sa-i judec opera, viata lui o va judeca Cel-de-sus.

MJ a fost (si inca este) un adevarat fenomen, care, desi nu a mai scos un album nou de ani buni de zile este apreciat de milioane de fani din intreaga lume.
Nu cred sa fi existat alt artist in lumea asta care sa faca vanzari de "platina" dupa moartea lui (nici chiar Elvis nu s-a bucurat de un asemenea succes).

Dar, daca noi, cei marunti si neinsemnati, care nu lasam nici macar o urma minuscula in urma noastra dupa moarte putem sa atacam un Superstar ca MJ, de ce n-am face-o, ca doar da bine sa nu fii cu "turma" Twisted Evil

Auzi aberatie, ca muzica lui MJ nu este "audiofila" Knight

Rycher, tu faci rau ca mai stai la discutii - pur si simplu lasa-i sa scrie ce vor, sunt prea mici pentru un om asa de mare Exclamation

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 4:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bacanutinu2 a scris:
Xrcd24 esti un ratat.
nu-l simpatizez nici pe rychter,nici pe tine.Dar sa spui ca inregistrarile Mj
sunt unele proaste te face pe tine un stift.
habar n-ai si mai esti si mincinos pe deasupra.
rusine sa-ti fie,marlan batran!


Helaaaauuu!!!
Oameni buni, ce dreaq aveti? Embarassed
Io ma mut pe-un forum de manele! Macar acolo ma astept la astfel de confruntari: Salam vs. Minune... Si sustinatori pe masura, mancati-as! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca ai pomenit Amused inaintea mea are vreo importanta?
Am discul din ziua cind a aparut, impreuna cu editiile si re-editiile sale limitate!
A fost si este si printre albumele mele preferate, preferat chiar daca vorbim de
cariera solo a lui Waters!
Faptul ca la tine Thriller se aude mai bine totusi pune semne mari de intrebare,
INDIFERENT DE PAREREA MEA LEGATA DE ACESTE 2 DISCURI!!

Pina acuma bateai cu pumnul in masa cind era vorba de LINN, cotatia cutare si
cutare, daca o iei de buna ceea la aparetele preferate, este tot asa valabila si la
discuri! Absolut pe nici un forum demn de luat in considerar nu vei vedea cotat
Thriller deasupra Amused, fie ca "TIE" ti se pare mai bun!!!!!
Tot asa "TU" desigur poti considera pe MJ deasupra intregii discografii Waters & Floyd,
dar reusit sa imbine APARENTE Show + SUBSTANTA Valoare Muzicala!!
Motiv pentru care supravietuies timpul si fara "sclipici"!!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 5:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
sunt prea mici pentru un om asa de mare Exclamation


Care om, Rycher ?

Bre Nicule, ce argumente's astea bre ? Pai sa vezi matale jale si tristete cand o muri adi minune! Sa vezi acolo super-star, sa vezi sensibilitati, aranjamente vocale la sentiment cu simona senzual, copilarie nefericita,suflet neinteles si toate cele. Vai si-amar va fi daca se va gasi vreunu' care sa aminteasca timid ca insu' a fost un manelist....

Deci sa recapitulam: cineva pune un banc cu mj (bun, prost, cum o fi) la cafenea, printre zecile de alte bancuri(bune, proaste) si e facut idiot, dobitoc sau mai stiu eu cum. Valeu! Cand aveam 'fo 10 ani si jucam fotbal pe strada era cate unu care incepea sa planga in pumni si sa arunce cu amenintari patetice cand era injurat de mama sau ceva de genul. Am senzatia ca recunosc personajul...

_________________
C.E.C cd3300(putin modificat)/Myryad Z140/Elac FS68
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD24, Repet, tu faci confuzie între înregistrare și producție, așa cum înainte făceai între laser și transport. Să-ți explic: laserul este doar o componentă a transportului, la fel cum înregistrarea este doar o componentă a producției. Deci înțelege omule, că nu e vorba de "care se aude mai bine".

Păcat că nu poți aprecia Thriller din cauza unor prejudecăți. Valoarea muzicală a acestui album este enormă, de neatins. Este o piatră de hotar în industria audio-video. O piesă ca Billie Jean este o capodoperă inestimabilă. Și când mă gândesc că a fost scrisă în întregime de Michael, parcă mi se adâncește golul din suflet pe care îl am de la moartea lui.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

L-aș complet pe Nicu spunând că Michael este singurul artist care de la lansare n-a văzut stadion pe jumătate plin, sau 70% plin, nici măcar 90% plin: ci este singurul artist care concerta doar cu stadionul arhiplin, atât în urmă cu 25 de ani, cât și recent, oriunde ar fi fost.
Pentru dumnezeu, care artist își mai poate programa 50 de concerte pe același stadion, UNUL DUPĂ ALTUL, și să vândă toate biletele la toate concertele dintr-un foc! Și asta într-o perioadă în care se spunea că nu mai este în plină glorie.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Lun Iul 06, 2009 6:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD24 a scris:

Inregistrariile supra-incarcate si arhi-mixate (unde pina si ultimul strop de"naturalete"

Doar 1 exemplu: "Roger Waters - Amused to death", facatura de studiou, absolut
non-audiofil DAR bine facuta!

Sorry de offtopic, da' e ceva ce-mi scapa. Sintagma "facatura de studio" are in ea ceva peiorativ, sau doar mi se pare mie? Adica Hendrix sau Zappa au scos...facaturi de studio? Embarassed Cat despre ideea de muzica audiofila, scuze, da' mi se pare un nonsens: adica Coltrane de pilda a facut muzica audiofila in XRCD si non-audiofila in editie "normala"? Fara sa mai amintesc ca Kind Of Blue a devenit monumentul "care este" la viteza gresita pana sa se prinda cineva... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 5 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community