FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Informatii construtie boxe 3 cai DIY
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
romanescu



Conectat la: 25 Mar 2009
Mesaje: 54
Locatie: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 6:32 pm    Titlul subiectului: Informatii construtie boxe 3 cai DIY Raspunde cu citat (quote)

Salutare natiune !

Acum cateva luni am terminat de completat linia AKAI si trebuie sa imi cumpar o pereche de boxe.
Ampliful folosit este AKAI AM-55 - 2 * 150 W pe 4 Ohmi sau 2 * 100 W pe 8 ohmi.
M-am tot uitat pe piata sh si nu am vazut nimic deosebit, pana in 1500 ron, care sa ma determine sa cumpar.

Ascult mult muzica ( FLAC-uri in special ) bazata pe instrumente ( chitara clasica,pian, saxofon... ) :
- Tracy Chapman
- Damien Rice
- Milow
- Norah Jones
- Sarah Maclachlan
etc...

Acum ma bate gandul sa imi fac singur boxele insa sunt destule lucruri pe care nu le stiu - aici va rog sa ma ajutati voi :

1) Cai :
- 3 cai ( bass, medii , inalte ) - eu as merge pe 3 cai. Cred ca fiecare difuzor isi are rolul lui
sau
- 2 cai ( bass-medii , inalte )

2) Buget - pentru difuzoare as da 1500 ron - restul nu mai conteaza, cat o fi o fi

3) Producator difuzoare ? care ar fi mai indicat ?

Am gasit site-ul http://www.hi-end.ro si are multe marci insa nu stiu erarhia.
Eu m-am uitat pe la HI-VI, Vifa, Seas,Usher. Aici care ar fi erarhia ?
Seas >= Usher > Peearless > Vifa >= Hi-Vi ?

5) Crossover = frecventa de taiere = adica frecventa de la care incepe sa functioneze urmatorul difuzor ?
- cum se alege sau cum se calculeaza ? sau se poate lua de pe specificatiile producatorilor de difuzoare ?

4) Filtre:
- cum si cu ce program se calculeaza ?
- daca am toate datele filtrelor unde sau cine stiti ca mi le poate face ?
- producatori buni care ar fi ?

5) Incinta:
- cum si cu ce soft se calculeaza ?
- de ce nu se mai folosesc incintele inchise ( pe compresie ) ?

6) Puterea:
- aici mi-ar trebui cel putin 100 w pe 8 ohmi sau 150 w pe 4 ohmi
- cum se calculeaza puterea totala ?

Exemplu:
- dif bass 100 w pe 8 ohmi
- dif medii 90 w pe 8 ohmi
- inalte 60 w pe 6 ohmi
Care ar fi puterea totala si impedanta ?

Am multe intrebari dar mai studiez.
Daca puteti sa ma ajutati ar fi minunat ..... Smile)

_________________
My country is the world and my religion is to do good !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 6:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

No offence, dar la nivelul de cunostinte prezentat mai sus, singura sansa - cat de cat - ar fi de urmarit un proiect clasic, perfect documentat - in genul celor de la Visaton, sau a celui cu Tonsil prezentat pe forum (pt a se incadra in buget).

A-ti imagina ca o sa scrie cineva aici O CARTE despre cum se construiesc incinte acustice este o copilarie, sau, in cel mai bun caz, o fantasma Laughing
La fel si ideea ca din franturile de informatii pe care le vei primi - eventual, si putine pertinente, ai putea sa iti faci macar o idee ultra superficiala despre subiect.
Sorry, dar asta e adevarul.

*Later edit: Tonsil, nu Unitra, scuze.

_________________
Filtre la comanda.


Ultima modificare efectuata de catre shambala la Sam Iul 04, 2009 11:32 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
romanescu



Conectat la: 25 Mar 2009
Mesaje: 54
Locatie: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 1:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din fericire stiu care este adevarul.
Nu ma astept sa scrie nimeni o carte ci doar franturi..restul e studiu.
Ii multumesc insa userului MP care mi-a scris pe private cateva cuvinte folositoare si o oferta pe care o voi lua on considerare.
Adevarul si momentul "acum" il stim toti .... maine nu stie nimeni ce va fi.

Noapte buna.

_________________
My country is the world and my religion is to do good !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 10:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1) incinte pe 2 sau 3 cai? teoretic nu exista nici un motiv serios ca un design pe 3 cai sa fie mai bun decat unul pe 2 cai si invers! totusi e adevarat ca unele sisteme pe 3 cai suporta putere mai mare decat altele pe 2 cai - cam asta ar fi singurul avantaj la boxele pe 3 cai, dar este relativ.

2) buget? in 1500,00lei se pot gasi difuzoare satisfacatoare/bune pt. un design 3 cai sau difuzoare bune/f. bune pt. un proiect pe 2 cai!

3) producator de difuzoare? pt. un sistem pe 3 cai s-ar incadra in buget: Dayton, Hi-Vi, Tonsi si Visaton. pt. 2 cai deja te poti gandi la Seas. bineinteles exista si alte marci sau combinatii intre ele. la ce te-ai uitat tu, in general ierahia este Seas >= Usher >= Vifa >= Peerless >= Hi-Vi. am spus in general pt. ca sunt difuzoare care exceleaza in fiecare marca. de ex. Usher are un tweeter high end (9950-20) mai bun decat D2905/9500 de la ScanSpeak. Vifa are si ea un tweeter f. bun care s-ar incadra in buget - XT25TG30-04. Peerless sunt f. buni in subwoofer-e, iar Hi-Vi au si ei tweeter-e ribbon si woofer-e cu preturi rezonabile.

4) legat de filtre, aici intr-adevar se pot scrie carti (s-au si scris). exista pe net la liber sau de cumparat diverse programe mai mult sau mai putin bune, sursa cea mai cautata fiind FRD Consortium. nu exista producatori specializati de filtre pasive pt. ca nu exista filtre pasive universal valabile. in general producatorii de incinte acustice isi fabrica si filtrele. exista in schimb producatori de componente de calitate - Mundorf, Solen, Clarity, Jantzen, Bennic, Visaton etc.
5) si despre incinte si cum si cu ce se calculeaza ele s-au scris gramezi de carti - cea mai citita carte despre acest subiect pe planeta este "Loudspeaker Design Cookbook" (LDC-ul) a lui Vance Dickason ajunsa deja la a 7-ea editie. se mai folosesc incinte inchise, dar difuzoarele pt. acest tip de incinta sunt f. scumpe.

6) dpdv al calitatii reproducerii sonore, puterea este aproape irelevanta la o incinta. parametrul legat si de putere care intr-adevar conteaza este nivelul de presiune sonora (spl) care se masoara in decibeli. de ex. pt. un nivel de referinta de sa zicem 100dB sunt difuzoare care obtin acest nivel cu 10W, iar altele cu 120W... in functie de specificatiile difuzoarelor, al nr. acestora, al topologiei filtrului si a altor factori se poate recomanda un interval pt. puterea nominala si maxima pe care o va suporta incinta.
altfel e destul de greu si costisitor si nu la indemana multor producatori ce sa mai spun de DIY-eri... stabilirea puterii suportate de o incinta se obtine de multe ori doar prin expunerea experimentala a incintei mai mult timp la o putere f. mare! de cele mai multe ori Smile acest experiment se termina cu demisia difuzoarelor Sad
la fel si cu impedanta, nu exista o singura si sigura valoare a ei din simplul motiv ca nu este constanta cu var. frecv.... la ex. dat de tine unii ar scrie pe boxe 8 ohmi, iar altii poate 6 ohmi Confused am vazut cazuri in care incintele aveau ~3 ohmi in zona 50-100Hz, iar la inalte ajungeau chiar peste 10ohmi si erau cotate 8ohmi Smile (Focal face des chestii de astea). singurul care stie cel mai bine cat de corecta e impedanta unei incinte e amplificatorul din spatele ei. o impedanta chinuita cu var. mari nu va fi pe placul multor amplificatoare... in general e f. bine sa mentinem cat mai constanta impedanta pe intervalul de lucru al boxei si in jurul val. de 8ohmi Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 11:28 am    Titlul subiectului: Re: Informatii construtie boxe 3 cai DIY Raspunde cu citat (quote)

romanescu a scris:

2) Buget - pentru difuzoare as da 1500 ron - restul nu mai conteaza, cat o fi o fi...


Doar ca idee - mdf-ul pt 2 incinte 3 cai de aprox. 1.2m inaltime plus taierea acestuia (pe un cnc, e drept) depaseste 2000 lei.
Daca in loc de mdf se foloseste placaj gros, doar costul acestuia este aprox. 2000 lei.
Mai pui si furnirul, antifonul, materialul absorbant, conectorii, materialele consumabile, si la urma - filtrele - mai urci 7-800 lei. Fara materiale exotice !

Exemplul initial este putin extrem (doar foarte putin), dar ideea este ca bugetul pt incinte + accesorii il cam egaleaza pe cel pt difuzoare.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la ce spune sambala mai ales in cazul boxelor de podea si filtrelor pe 3 cai. Acessoriile si filtrele se apropie vertiginos de costruile difuzorelor. In plus vor aprea tot felul de cheltuieli neprevaute cu diferite scule care trebuiesc cumparate pt proiect(burgihe, smirghel de mai multe tipuri, cleme pt a incleia incintele corect, panze pentru pendular, etc..).
In caz ca vrei sa faci ceva sa sune cu adevarat bine va trebui sa faci obligatoriu modificari la filtre asta insemna bani cheltuiti pe componente(nu tocmai ieftine) cu sanasa minimia de reutilizare dupaceea.

Un proiect Diy aduce chletuieli mai mairi decat asteptate intial
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
romanescu



Conectat la: 25 Mar 2009
Mesaje: 54
Locatie: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AM facut un calcul sumar si ei cam asa:

- MDF de 25 mm sa zicem - 2 placi de 2.8*2.75 = 15.4 mp * 12 euro/mp = 776 ron

- 2 terminale = Cupă intrare TD cu posturi duble = 2 * 11 euro = 93 ron

- 2 tubuti bass-reflex = Tub bass-reflex Audio Alchemy ARV = 2 * 8.2 euro = 70 ron

- Lână fonoabsorbantă Audio Alchemy DM 1550 - 1500mmx1000mmx50mm = 4 buc * 3.73 euro = 65 ron

- spike-uri - Vârf suport LChrome - 8 buc * 2.3 euro = 80 ron

- clei, dibluri, autocolant..... x lei
- filtre bune - 400 ron

Total accesorii = 1484 RON
Total difuzoare= 1500 RON
-------------------------------------
Total final = 3000 RON - din pacate , trebuie sa recunosc, e mult. Singurul avantaj este ca pot cumpara in timp toate piesele.

Boxe noi pana in 3000 ron ar fi:
- KEF iQ50 = 2550 ron
- KEF C7 = 2100 ron
- Dali Concept 8 = 2920 ron
- Focal Chorus 714 V = 3050 ron
- Jamo C 607 = 2850 ron
- JBL JBL ES100 = 3000 ron
- Klipsch F-2 ( vad ca au SPL mare 95 db )- 2500 ron
- Magnat Quantum 607 - 2900 ron
- Mission M34i - 2200 ron
- Monitor Audio Silver RS6 - 2550 ron
- PSB T55 - 2500 ron
- Wharfedale 9.5 - 1700 ron
- Yamaha NS-777- 2100 ron

Din lista asta care ar trebuie excluse si care ar trebui ascultate ?

Eu inclin spre:
- Klipsch F-2 ( SPL mare )
- KEF C7
- Focal Chorus 714 V
- Mission M34i
- Wharfedale 9.5

Ce ziceti ?

_________________
My country is the world and my religion is to do good !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 3:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- E adevarat ca mdf-ul se vinde in max jumatati de placa, dar exista solutii incat nu esti obligat sa cumperi 15mp (de ex. un kit de incinte ce include si panourile de asamblare) mai ales ca pt. o pereche de boxe pe 3 cai cu dimensiuni decente e nevoie de doar ~3mp si cu pierderi undeva la 4mp!!!
La banii pe care ii dai pe 15mp de mdf poti achizitiona cabinetele boxelor (pretul este totusi limitat de volumul incintelor) complet finisate (furnir, lac) cu tot cu masti si fonoabsorbant Rolling Eyes
- Nu e obligatoriu sa cumperi terminale de 11euro, sunt si de 3euro Smile
- La fel si la tuburile br, poate sunt suficiente unele de 4 euro Wink
- Iar 4 metri de fonoabsorbant lat de 1,5m si gros de 5cm sunt suficienti pt. 4-6 boxe!!!
- Iti mai trebuie cablu intern, conectori (papuci) si alte materiale, dar cu tot cu filtre, suma poate ajunge la ~900-1000lei...

Toate boxele insirate sunt dintr-o categorie de calitate medie si inafara (poate) de Mission M34i care are cel mai bun raport pret/calitate, dar este si un design pe 2 cai cu 3 difuri, restul ar trebui excluse pt. ca sunt doar plasmuirea marketingului desantat din ziua de astazi Twisted Evil In regim DIY cu un buget de max. 2500lei pur si simplu se matura pe jos cu ORICARE din aceste modele Very Happy
Spl-ul este un factor important, dar Spl-ul (foarte) mare poate sa nu insemne nimic (daca nu esti lautar) pt. un design de inalta performanta. Sunt miriade de exemple de boxe cu Spl-ul la 87dB mult mai bune decat altele cu 95dB Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
romanescu



Conectat la: 25 Mar 2009
Mesaje: 54
Locatie: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 4:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iarasi ma intoarce marco polo !
Nici Klipsch nu sunt OK ?

Shocked Smile

Am gasit sh boxele astea: B&W DM305:
http://www.okazii.ro/catalog/28373227/BOXE-B-amp-W-120-WATT.html

_________________
My country is the world and my religion is to do good !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

romanescu a scris:
Nici Klipsch nu sunt OK ?
Ba da, cum sa nu - Klipsch Palladium P-39 F sau Palladium P-37 F Very Happy
Sau la pret mai democratic RF-82.
romanescu a scris:
Am gasit sh boxele astea: B&W DM305:
http://www.okazii.ro/catalog/28373227/BOXE-B-amp-W-120-WATT.html
Asa e, unii le arunca, unii le cumpara Embarassed Daca te fascineaza doar ca scrie B&W pe ele, siglele costa sub 5euro perechea Wink
Pana la urma exista vreo dorinta/vointa DIY sau iarasi e un caz tipic de "Ce sa cumpar?"? Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
romanescu



Conectat la: 25 Mar 2009
Mesaje: 54
Locatie: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai Marco Polo .... dar bine le zici !
Pai ma uit si la sh ca na , ar fi primele boxe cumparate insa tot ma bate gandul la DIY stai linistit.
Trebuie sa imi fac doar curaj !

Singura mea temere este ca nu stiu cum o sa se auda, atat !

Inca ma mai uit pe lista de preturi - Seas ...... Smile

_________________
My country is the world and my religion is to do good !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 9:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si alea B&W esti sigur de cum o sa se auda?Cum le probezi.Eu am ales DIY si nu-mi pare rau.Mergi pe DIY si n-o sa regreti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 9:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Romanescu - te rog sa nu ma intelegi gresit. Eu sunt un adept al solutiei DIY, si pe cat posibil o recomand tuturor.
Totusi mi se pare corect sa atrag atentia incepatorilor la ce trebuie sa se astepte - in mod real. Altfel spus - sansele de esec al primul proiect sunt de 90-99%. Sad
Cu cat te pregatesti mai bine, cu atat cresc sansele de reusita, si cu cat kitul cumparat este mai complet, cu atat mai bine.
Perfect de acord cu cele spuse de Marco Polo; totusi, te sfatuiesc sa nu cumperi conectori de 4 euro la un proiect de aproape 1000 - SIGUR vei regreta si ii vei inlocui in cateva saptamani.

De asemenea, daca te hotarasti pt. DIY, te sfatuiesc sa iti faci un plan de studiu pe etape de lucru - incepand de la principiul incintei (model, calculare, simulare), trecand prin constructia propriu zisa (asamblari, ranforsari, frezari flush) si terminand cu finisarea.
Pt filtre sugerez sa urmezi un proiect complet documentat - care include si filtrul. De altfel aceasta sugestie este aplicabila intregii constructii - there is not enough saying that !

_________________
Filtre la comanda.


Ultima modificare efectuata de catre shambala la Sam Iul 04, 2009 11:44 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La cel putin jumatate din modelele de boxe amintite mai sus, terminalele sunt scumpe daca sunt de 4euro Laughing, dar in regim DIY cand te chinui sa scoti ce poti mai bun si ai un buget considerabil (1000e este un buget considerabil pt. un incepator) sunt perfect de acord cu shambala ca nu vei avea decat de castigat daca vei prevedea niste terminale de calitate! Chiar si la cei 600euro pe care ti i-am calculat eu iti poti permite niste terminale mai bune de 4euro Very Happy Daca asta ar fi singura ta problema ca fresh DIY-er Rolling Eyes
Daca tot s-a pomenit de Mission M34i si tu studiezi difurile Seas, un proiect f. asemanator cu Mission ar fi 2 x CA18RNX in d'Appolito sau 2 1/2 cu Vifa XT25TG30-04. Daca ar alege Sonus Faber aceste difuri (si chiar o fac pe alocuri) un sistem facut de ei ar costa cu siguranta de 3 ori mai mult Rolling Eyes Crezi ca nu ar suna bine? Poate ca nu, daca asculti mp3-uri "dupa calculator" intr-o camera patrata Laughing, dar asta e deja alta discutie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
romanescu



Conectat la: 25 Mar 2009
Mesaje: 54
Locatie: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marco configuratia urmatoare crezi ca e fericita pentru incinte pe 3 cai ?
- Bass 8" - PEERLESS 831868 ( aici ar fi si variante Seas Ca21rex dar parca din datele tehnice arata mai bine Pearless )
- Medii 4" - PEERLESS 830870 ( nu stiu ce alta varianta ar mai fi in categoria asta de pret )
- Inalte 1" - VIFA XT25TG30-04 ( varianta USHER 9950-20 )

Cred ca depaeste bugetul, dar... vedem noi !
Ce zici ? merg imperecheate ?
Filtrele merg facute ?

_________________
My country is the world and my religion is to do good !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community