FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator simplu cu Mosfeti Laterali
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
LIV.YO



Conectat la: 05 Sep 2009
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Drunk

Ultima modificare efectuata de catre LIV.YO la Dum Sep 13, 2009 6:12 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 2:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LIV.YO a scris:
sa redai cu el un program sonor de calitate,intelegand prin aceasta un program sonor cu un bit rate de 320kbps, s-au track-uri si ai sa descoperi in zona freqvenyelor joase sonoritati de care nu aveai habar inainte ca ar putea exista


eu cred ca te inseli amarnic.
In primul rand marco polo nu asculta mp3 indiferent de bit-rate ci doar cd-uri si ale originale!!!!
Apoi, daca nu ai fi familiarizat cu acest forum am sa-ti spun eu ca marco polo a lucrat si lucreaza cu cele mai bune difuzoare din lume, ceea ce nu se compara cu niste pocnitori facute in china de eltax.

nu sunt avocatul lui mp, ba chiar am avut niste match-uri destul de tari cu el, dar cu toata consideratia pentru proiectul tau, in ceea ce priveste cunostintele lui mp "cred" ca nimeni de pe acest forum nu este mai competent decat el !!!

Legat de felul in care masori tu temperatura bobinei la 5Hz cred ca pe mp l-a umfalt rasul, asta iti spun asa prieteneste.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LIV.YO a scris:
Multumesc pt. compliment ,in ceeace privesc boxele ,ELTAX CONCEPT 700,au un raspuns foarte bun in freqventa mai ales difurile de bass respund foarte bine in sensul ca nu am mai auzit un bass atat de rotund si plin ca bass-ul rezonat de aceste boxe,lucru de care nu stiu daca ai idee, insensul ca ,proabil nu ai avut ocazia sa le asculti vreodata. E drept ca nu le poti compara cu o pereche de boxe cu difuri de bass de 350mm diametru si twetere horn driver, concepute de o firma mai renumita,dar pt. casa eu zic ca sunt arhisuficiente Arrow ...PAREREA MEA.In linia de preamplificare am introdus un preamplif de frecventa joasa ,ce amplifica controlat de la 0Hz pana la 50Hz pana la un nivel de 22dB .Daca difurile sunt slabe calitativ ,ai ocazia garantata sa le distrugi redand cu ele aceste freqvente care face practic ca tensiunea de iesire a amplificatorului sa tinda catre curent aproape continuu. Cu aceste boxe am redat aceste freqvente fara probleme in sensul ca nu au aparut distorsiuni la volum mare iar bobina difuzorului sa incalzit destul de rezonabil ,fara sa le puna in pericol. De aceea consider aceste boxe ca fiind in "carti" cu cerintele acestui etaj final ,fara sa-l compromit calitativ din punct de vedere al redarii freqventelor de bass ,medii ,si inalte +nivelul de raspuns al acestora in dB. Asta inseamna ca ,dupa ce fac un up-grade la boxe ,sa-mi cumpar si o vila cu camere mai mari ca sa pun in valoare si boxele prin capacitatea lor totala de rezonanta Laughing


De asculatat le-am ascultat si pot sa iti spun ca nu au nimic special(de aceea iti si ziceam ca nu sunt boxe hi-fi de calitate). E adevarat ca au bass mult(au doua difuri de 10 inchi) dar problema este ca acel bas e mai mult o bubuiala decat bas corect. Mai mult in acest domeniu nu inseamna neaparat mai bun, adica o incinta cu difuzor de bas de 12 inchi nu e automat mai buna ca una cu 10 inchi sau cu 8 inchi. Noi aici discutam de fidelitate nu de putere iar un bas care sa si coboare si sa fie si de calitate este foarte greu si scump de obtinut din pacate. Basul contine multa informatie iar un bas prea bubuit(one note - cam asa e si la eltaxurile alea) strica si restul spectrului si murdareste sunetul.
Al doilea aspect ar fi ca la incinte hi-fi difuzoarele nu au voie sa se incalzeasca sub nicio forma atunci cand functioneaza normal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LIV.YO



Conectat la: 05 Sep 2009
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 5:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Beer

Ultima modificare efectuata de catre LIV.YO la Dum Sep 13, 2009 6:06 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LIV.YO a scris:
Prietene diy-audio ,eu nu stiu ce pielea lui Avram Iancu l-a umflat pe Marco Polo ,daca rasul s-au altceva,dar te intreb cinstit, asta daca nu cumva comentezi pe forum cu intentie de bascalie, cum masori tu temperatura bobinei unui difuzor in care ai injectat un semnal sub 10Hz cu generatorul de semnal, si la o pwtere de ,sa zicem ,peste 30W ?



Raspuns: NICICUM!

Sincer nu vad ce rost ar avea sa masori temperatura bobinei la frecvente sub 10hz. Poate imi spui tu ce rost are, ca program muzical cu frecvente de 10hz sau mai jos.........nu stiu sa existe.

Sper ca nu se supara mp daca am sa raspund si am sa spun ce l-a umflat. L-a umflat experienta care a acumulat-o lucrand cu cele mai bune difuzoare de pe aceasta planeta, difuzoare Scanspeak,Seas, Manger, Accuton, etc...doar sa mentionez cateva difuri hi-fi si de asemenea Beyma, RCF si mai stiu eu cate din domeniul PRO. Mai mult de atat a demonstrat nu o data ca stie despre ce vorbeste. Marturie stau proiectele realizate de el pe care te rog sa le cauti si sa vezi cum stau lucrurile. (nu am sa dau link-uri sau adrese web ca sa nu fiu acuzat de reclama).

In ceea ce priveste sunetul - eltax - ce sa mai comentez, se vede ca nu ai ascultat o incita cu adevarat hi-fi niciodata.

PS: nici nu-mi vine sa cred ca i-am luat apararea lui mp........ Duel

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am o rugaminte, hai sa nu mai discutam in contradictoriu pentru ca nu ajuta pe nimeni la nimic si plus de asta se si deviaza si polueaza subiectul.

@Liv.yo
Daca tie iti plac boxele eltax este ok, nu am nimic impotriva(si nimeni nu ar trebui sa aiba!). Putem sa ne intelegem f. bine chiar daca nu suntem de acrod cu anumite aspecte, fiecare cu preferintele lui. Tot ce vreau eu sa te sfatuiesc este ca s-ar putea sa iti para rau daca dai bani pe componente scumpe, dar desigur esti liber sa incerci ce vrei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LIV.YO



Conectat la: 05 Sep 2009
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK Thumb Up

Ultima modificare efectuata LIV.YO la Dum Sep 13, 2009 6:18 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok, asa o fi cum spui tu, dar tot nu ai raspuns la intrebarea mea:

Ce rost are sa masori temp bobinei, difului ca nici nu am inteles de fapt ce masori tu acolo, la frecvente de sub 10HZ.

Cat despre reviste...........e plin podu......

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

siiiiii.......DA.....cunosc unele din brandurile mai sus amintite, chiar foarte bine...... Wink
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
LIV.YO



Conectat la: 05 Sep 2009
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 7:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Thumb Up

Ultima modificare efectuata de catre LIV.YO la Dum Sep 13, 2009 6:07 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LIV.YO a scris:
Iar legat de comparatia cu curentul continuu pe care am facut-o cu privire la freqventa joasa,in zona 0 - 5 Hz,nu am emis-o nici din prostie ,nici din vreun rateu de constructie al finalului, doar studiaza si tu o sinusoida pe osciloscop, la o freqventa de 5Hz,si timpul in care persista fiecare polaritate a sinusoidei din tensiunea de iesire a amplif. ce cade pe bobina difului, si vei consta(probabil) ca un dif cu bobina mica in diametru si construita pe suport de hartie,deci fara racire buna,si cu putere sub 150w,nu va rezista cu siguranta unor astfel de freqvente chiar la un volum mic.
Crede-ma ca am lucruri mult mai bune de facut decat sa studiez sinusoide la 5Hz. Si apropo, zona 0-5Hz nu e "frecventa joasa" ci infrasunete si sub 20Hz sunt periculoase pt. orice dif in incinta bass-reflex indiferent de constructia difuzorului!!!
Sub aceasta frecv., membrana unui dif in br poate depasi usor limita liniara, bobina putand chiar iesi din canal… Problema se rezolva de multa vreme cu filtre subsonice atat in amplifuri cat si in filtrele incintelor si nu are legatura cu suportul bobinei, daca are racire buna sau nu sau cu puterea suportata de dif! Se poate distruge un Visaton GF 250 - woofer de inalta calitate cu suportul bobinelor (ca are 2) din Kapton, super ventilat si care suporta max. 200W – cu doar 20W daca ii bagi numai semnal sub 23Hz (in incinta br) fara filtru subsonic!!!
LIV.YO a scris:
Prietene diy-audio ,eu nu stiu ce pielea lui Avram Iancu l-a umflat pe Marco Polo ,daca rasul s-au altceva
Prietene, te asigur ca Avram Iancu nu are nici un amestec, dar daca mai stai pe aici, poate ne spui odata cum a nimerit orbu’ Braila.
diy-audio a scris:
nici nu-mi vine sa cred ca i-am luat apararea lui mp
Never say never ROFL
Oricum multumesc f. mult pentru apreciere Beer


Ultima modificare efectuata marco polo la Lun Sep 14, 2009 9:11 pm, modificat de 4 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subiectul nu merita poluat cu "ELTAX CONCEPT 700 - Agonie si/sau extaz" sau parabola orbilor.

Il rog pe Vasile sa splituiasca subiectul - aceasta pagina poate fi mutata la Stereofile.

Ahegyes - bv. pt corectitudine ! Nici eu nu credeam ca vei scrie vreodata ceea ce ai scris despre MP. Trink

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
LSD



Conectat la: 23 Oct 2004
Mesaje: 13
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 10:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari katalin pt realizare, se cunoaste ca ai pus suflet in ceeace ai facut si sigur ca suna excelent. LIV.YO eu te sfatuiesc sa mai inveti cate ceva despre electronica, despre sunet, despre limba romana si dupa aceea sa te iei de astia mai trecuti prin viata. E o regula la generatiile astea puerile...daca fac ceva cat de mic devin agresiv de "inteligenti"...vor sa arate lumii ca fara ei nu se poate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 11:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru aprecieri! De sunat suna bine, insa nu excelent(eu prin excelent inteleg nivel de referinta)! Insist aspura acestui aspect pentru ca foarte multa lume foloseste adjective la superlativ pentru descrierea sunetului produs chiar de sisteme slabe, lucru care nu mi se pare normal, eu sunt de parere ca trebuie sa ne exprimam adecvat.
Implemetare nu se ridica la nivelul unui amplificator de referinta nici nu are cum, datorita bugetului.
Sper sa reusesc sa il pun la tranta cu amplificatore de firma deabia apoi voi putea sa trag concluzii mai pertinente despre sunet! Momentan nici nu am cum sa ii fac un test corect deorece nu am la dispozitie niste boxe adevarate si complete ca banda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LIV.YO



Conectat la: 05 Sep 2009
Mesaje: 15

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Beer

Ultima modificare efectuata LIV.YO la Dum Sep 13, 2009 6:11 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community