FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator simplu cu Mosfeti Laterali
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eltax stinks Idea
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 5:57 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 6:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@LIV.YO

Scuza-ma ca ma bag iar dar explicatiile date sunt total aiurea. De unde deduci tu ca daca calota are 20-25 de grade atunci bobina are 50-60 de grade. Eu zic ca are tot 20-25 asta fiind temperatura camerei, nu????? Asta e doar una din explicatiile aiurea.

Eu cred ar fi mai bine sa o lasam balta ca vad ca nu ne intelegem si nu trecem de la 1 la 2 nicicum.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
LIV.YO



Conectat la: 05 Sep 2009
Mesaje: 15

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 7:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai bine,vorba ta hai sa o lasam balta.Fishing
In definitiv e topicul tau si nu merita sa deviem de la subiectul tau,si anume amplificatorul pe care tu l-ai realizat Thumbs up


Ultima modificare efectuata LIV.YO la Dum Sep 13, 2009 6:22 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
LIV.YO



Conectat la: 05 Sep 2009
Mesaje: 15

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 7:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa-mi spui prin ce metode ai realizat cablajul,si ce soft ai folosit la proiectarea lui?
Eu folosesc DipTrace
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar as aprecia foarte mult daca nu s-ar mai discuta in contradictoriu pe langa subiect!

Cablajele au fost realizate practic prin metoda foto, dar nu de mine personal pentru ca nu am echipamentele necesare. De proiectat, le-am proiectat in Ultiboard(softul de pcb cad care acompaniaza Multisim).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LIV.YO



Conectat la: 05 Sep 2009
Mesaje: 15

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 8:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK -Personal am sa incerc sa-ti respect dorinta.
In ceeace priveste cablajul,am inteles.Intradevar prin foto i-ti trebuie ceva echipament,fiind si un pic mai complexa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Sep 13, 2009 2:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LIV.YO a scris:
boxe Peavey de 400W,si a fost pus in functie prima data pe aceste boxe ,care ne-au oferit un superb program sonor...
Sper ca m-am facut inteles,dandu-va o explicatie mai in amanunt ,si nu mai sustine-ti ca sunt un adept al boxelor Eltax.('Naughty')
Nu ca boxele Peavey chiar ar oferi "un superb program sonor", dar nu am scris nicaieri Naughty ca ai fi un adept al boxelor Eltax ci ca ai fi un detinator al acestora. E totusi o mare diferenta.
LIV.YO a scris:
Referitor la modulul simulator de freqvente joase, ..., pt a fi introdus in lantul acustic al unei linii audio spre a asigura o amplificare selectiva in zona 15 – 50Hz,datorita faptului ca sistemele de incinte dotate cu difuzoare cu diametrul cuprins intre 250mm si 350mm ,se limiteaza in banda in zona 20 – 50Hz,ceeace nu inseamna ca aceste difuzoare nu pot radia in acest domeniu de freqvente.Important este sa-i oferim difuzorului sansa de a munci din greu in acest domeniu de freqvente.
Unde naiba s-a scris pana acum aici de acest "modul simulator de freqvente joase" Laughing si daca intelege cineva limbajul asta de casa pionierului, sa-mi explice si mie cum "se limiteaza in banda in zona 20–50Hz" si mai ales de ce, sistemele de incinte dotate cu difuzoare cu diametrul cuprins intre 250mm si 350mm??? Ca sa nu mai aiba bass cumva??? ROFL Inteleg sa limitezi in amplitudine si sa atenuezi raspunsul unui difuzor in zona infrasunetelor 0-20Hz cu un filtru subsonic, dar nu vad de ce sa o faci peste 20Hz si in special in aplicatii domestice…
LIV.YO a scris:
am avut sansa de a avea acasa o pereche de boxe Meloman ,a caror difuzoare au fost schimbate cu difuzoare Visaton (doar bass-ul si tweter-ul,diful de medii fiind cel original)de 100W pe 4Ohmi si un diametru al difurilor de bass de 250mm,pe care am testat acest modul la o freqventa de 18Hz ,si o putere de peste 30W,timp de 20 de min.Comportamentul difuzorului a fost unul normal din punct de vedere a acuratetii semnalului ,si bobina nu a iesit
Boxele Meloman sunt incinte inchise si se stie ca difuzoarele in aceste incinte, daca se preteaza si daca incintele sunt corect acordate, sunt mult mai putin sensibile la material sonor sub frecv. de rezonanta a boxei decat difuzoarele in incinte bass-reflex!!!!!! Asa ca tu compari mere cu carnati… La 30W, Visaton W 250 S 4 ohmi (caci el este misteriosul Visaton) are excursia membranei liniara pana sub 10Hz in incinta inchisa si puteai sa-l tii si 20 de ore sau pana-ti cadea ceara din urechi, ca din cauza atenuarii de 12dB/octava (data de cutie), la 18Hz si 30W nu avea mai mult de 80dB in camera si era normal ca radiatia sonora sa ramana acurata si bobina sa ramana la locul ei!!!!!!
Dar ia tine acelasi dif la 30W si 18Hz in incinta bass-reflex si vei vedea cum va crapa in mai putin de 20 de min. Twisted Evil
LIV.YO a scris:
Temperatura calotei a ajuns pana la aproximativ 20- 25 de grade celsius,ceeace inseamna ca temperatura la suprafata bobinei era probabil in jur de 50-60 de grade celsius. Calota difuzorului preia din caldura bobinei prin transmisie directa,fiind foarte aproape de punctul de montura mecanica a bobinei cu diafragma,si din aerul incalzit si ventilat din camara magnetului,iar prin palparea acesteia nu faci decat o masuratoare relativa si prin comparatie a temperaturii bobinei. In principiu temperatura normala ,s-au maxim constanta ,pe o perioada mare de timp de functionare,este 120 grade celsius,si doar pt maxim 30 de secunde se poate atinge 250 de grade,aceasta fiind o conditie extrema
Doar in cazul in care esti X-Man poti “masura” temperatura bobinei prin palparea calotei Laughing
Cum nu cred ca e cazul, afla ca prin aceasta “metoda” nu faci decat sa-ti incalzesti putin buricele degetului ROFL si nimic mai mult. Exemplul cu 250grade a fost intr-adevar extrem, dar exista numeroase difuzoare pro pt. care aceasta temperatura se atinge in conditii normale de exploatare. Ca sa vezi cat de departe esti de adevar sa luam exemplul acestui Visaton W 250 S 4ohm care fiind un dif de uz domestic, 250grade Celsius este chiar limita max. universal acceptata in industria audio pe care o poate atinge un dif din aceasta categ.. Astfel, la o temperatura ambianta de 22grade care daca vrei poti presupune fara sa gresesti ca e si temperatura calotei difului (desi nu are nici un rol in aflarea temp. bobinei), la o putere de 30W sa zicem, cu material sonor divers, pe intervalul de frecv. al difului, temp. la care ajunge bobina destul de repede (bineinteles nu ajunge brusc, exista o inertie inerenta data de mai multi factori) este de 97grade Celsius si nu de 50-60grade!!!!!! Daca tii acest dif la 30W cu material sonor la 18Hz, dupa 20min. precis ca temperatura lui va creste peste aceasta val.!!!!!! Daca vrei, facem si un experiment ca sa nu mai pierd vremea sa-ti explic ce si cum: iti platesc eu diful, pt. ca va fi distrus in timpul experimentului, dar tu ai curajul sa tii limba pe bobina proaspat scoasa din intrefier dupa ce am tinut diful 20min. cu 18Hz la 30W?????? Poate dupa asta ai sa vorbesti mai putin, dar mesele tale sigur vor consta numai din “supa cu paiu” Twisted Evil


Ultima modificare efectuata marco polo la Lun Sep 14, 2009 9:29 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Sep 13, 2009 9:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LIV.YO, inainte sa raspunzi la ultima interventie si daca chiar tii sa te certi cu marco polo, deschide un subiect nou(in care copiezi ultimul post al lui mp). Vezi tu, aici nu mai exista moderatori ca sa faca curatenie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LIV.YO



Conectat la: 05 Sep 2009
Mesaje: 15

MesajTrimis: Dum Sep 13, 2009 6:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai linistit ,chiar am sa-ti respect dorinta si promisiunea facuta,si nu am sa mai continui disputa care oricum s-ar mai fi intins pe cateva pagini.Am sa-i dau satisfactia ultimului cuvant sa se bucure si el.Cheerleader
Chiar am sa sterg si comenturile facute pana acum ,si care nu fac obiectul subiectului deschis de tine,cerandu-mi totodata SCUZE daca te-am jignit s-au am aruncat cuvinte cu conotatii jignitoare. Trink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fojica



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 136
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 5:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:

In continuare o sa postez si ultimele modificari aduse: am schimbat placa de sursa(am trecut de la 4 punti de diode la 2 punti + un singur star-ground


salut, Katalin
de curiozitate....de ce aceasta schimbare ? ce anume nu ti-a placut in varianta initiala cu 4 punti si ce anume s-a imbunatatit in varianta cu 2 punti ?
merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin.felicitari,frumos lucrat.
Am citit cate ceva din topic in graba ,Simt nu esti complet multumit de autoritatea basului ,vestea proasta ca asta nici nu se va intimpla ,din pacate acest aspect este negativul mosurilor ele sint extrem de bune peste 400hz din pacate sub aceasta frecventa bipolarii sint castigatori factorul damping este mult mai slab in cazul mosuriilor faptul ca sint folosite in mai multe proiecte de succes este adevarat dar daca vrei performantele bipolariilor la registere joase trebuiee sa folosesti cel putin 4 perechi pentru fiecare canal Crying or Very sad

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Ian 29, 2011 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Motivul pentru care am trecut la doua punti este obtinerea unor tensiuni mai echilibrate fata de masa.

Caliatea basului nu este rea deloc. De curand am avut ocazia sa il aduc in bucuresti si l-am testat pe niste boxe opera calas, si elac 249 si s-a comportat aceptabil.
Acest design are potential insa mai trebuie rafinat, mai sunt cateva pucte unde se pot face imbunatari, din pacate nu mai are cine, fratele meu este plecat din tara si nici nu am niste boxe de calitate pentru a face teste relevante.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zsolt, poti sa dai mai multe detalii despre DF-ul cu mos-uri si DF-ulcu bipolari?
Ma gandesc ca rezistenta relativ mare de trecere ar fi argumentul cheie, in combinatie cu rezistentele din emitor care la mosfeturi se foloseste una de valoare mai mare.
Dar totusi, nu ar trebui reactia negativa sa rezolve aceste probleme? In special la joase unde castigul in bucla deschisa este imens, deci reactie din belsug.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 10:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu pot sa dau nici un argument stintific. Embarassed
A fost asta tema discutiei intre mine si prietenul meu inginer in electronica si nu am ajuns la o concluzie evidenta dar am facut experimente unde s-a dovedit ca mosurile in regim linear au un comportament ciudat la frecvente joase pur si simplu se pierde impactul basului si controlul asupra difuzorului,cu cit sint mai multe perechi de mosuri problema se diminuiaza. Idea

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles. Ai putea sa dai niste detalii despre schema folosita?
Fiind un forum nu stii niciodata de unde sare iepurele (explicatia).

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 4 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community