FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnetofon Akai 635DB vs. 646

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 16, 2009 10:36 pm    Titlul subiectului: Magnetofon Akai 635DB vs. 646 Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Dupa o experienta de 6 luni cu magnetofonul AKAI 635DB pe care l-am cumparat in iarna si pe care l-am adus la un stadiu multumitor, incomparabil cu ce era cand l-am luat, vezi http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22282 , ma gandesc sa fac un upgrade la un Akai 646. Ce are 646 si imi lipseste la 635 este in primul rand reglajul de bias. Din pacate nu am reusit inca sa pun mana pe schema de la 646 sa ma uit la diferentele de schema electronica pe audio.
Ce o sa pierd prin trecerea la 646 ar fi Dolby NR care aducea un plus de dinamica fara a facce banda incompatibila cu cei care nu aveau Dolby. Dar acest lucru este cu siguranta mult mai putin important decat castigul cu reglajul de BIAS.

Astept opiniile voastre.
Multumesc,
Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 16, 2009 10:36 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
laszlo2



Conectat la: 16 Iul 2007
Mesaje: 65
Locatie: maramures

MesajTrimis: Vin Iul 17, 2009 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e ft simplu sa faci bias reglabil la 635,ca sa nu bag un potentiometru in plus si sa gauresc carcasa eu am folosit potentiometrul 22k existent de MIC LEVEL care nici asa nu il folosesc pe intrarea microfon si am dus un cablu coax miniatura rg58 ecranat de la cele 2 semireglabile de pe placa direct pe POT astfel ai bias reglabil stanga-dreapta iar daca vrei reglaj comun pe ambele canale unesti cele 2 fire pe un sigur potentiometru (de ex. pe cel mare din mijloc care regleaza canalul stanga MIC)
asa ramai cu beneficiile dolbyului de pe 635 si ai si bias reglabila din exterior
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 18, 2009 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este interesant ce spui tu dar nu sunt sigur ca am inteles exact unde trebuie conectat in schema originala. Am vazut ca la frequency response sunt trimeri nu potentiometri. Poti sa imi dai te rog detalii unde trebuie conectat potentionetrul.

Multumesc,
Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community