FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Lectura suplimentara
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2004 10:48 pm    Titlul subiectului: Lectura suplimentara Raspunde cu citat (quote)

http://www.kingston.neostrada.pl/

Project 10: DYI $3700 speakers.

Chiar as fi curios sa le aud...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Oct 22, 2004 10:48 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ovi



Conectat la: 18 Apr 2004
Mesaje: 111
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 7:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

The point era ca nu ai nevoie de 100W sinus ca sa asculti muzica la nivel decent acasa in camera.

Uiti cam repede ce postezi pe aici .....pe forum Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

The point ar fi acela ca tare mult mi-as dori si eu posibilitatea unei auditii cu asemenea incinte acustice, cuplate la un amplificator pe lampi de 30W "in pure class A". Proiectantul chiar subliniaza faptul ca incintele sale se preteaza pentru incaperi intre 30-80mp - deci undeva pe aproape cu dimensiunile camerelor majoratatii forumistilor, in opinia mea...
The point este ca ceeace am vazut pe site-ul de mai sus m-a facut sa iau tot mai in serios ideea de a intra in posesia unui amplificator pe lampi in viitorul apropiat...
Multumim pentru link danb Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce am vazut eu , baiatul ala spune ca o boxa mare cu difuzor de 15" suna mai bine decat incinte de firma tip chistoc si scumpe ca dracu .

O fi , nu o fi ?

Eu inclin sa il cred !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ovi a scris:
Uiti cam repede ce postezi pe aici .....pe forum :lol:


Huh? Pai omul chiar foloseste amplifuri pe lampi de putere mica. Nu ma prind cu ce m-am contrazis.

PS: care are frate camera >30mp? Eu stau la casa si am vreo 27mp in camera mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Din ce am vazut eu , baiatul ala spune ca o boxa mare cu difuzor de 15" suna mai bine decat incinte de firma tip chistoc si scumpe ca dracu .

O fi , nu o fi ?

Eu inclin sa il cred !


Ai tu ce ai cu difuzoarele mici Laughing

DST-urile din ce grupa de marime fac parte ?

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vrut sa spun camere mai mari de 20mp, precum se regaseste si in afirmatiile celui de pe site-ul respectiv Very Happy

DST-urile sunt o specie aparte, care pe langa chistoace prezinta si difuzoare de 20-25-26-30cm... eu personal abia astept lansarea produselor pe piata pentru a transpune in practica cateva proiecte care asteapta de ceva vreme...

Referitor la cele vazute pe site-ul in cauza, tare curios sunt sa ascult si o pereche de incinte cu difuzorul de medii radiind liber, ne fiind introdus in incinta... respectivul spune ca vom avea parte de un soundstage care pur si simplu trasnforma camera intr-o adevarata scena...

O fi asa..., nu o fi asa...? Trink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 4:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am , asa este !

Ma enerveaza pretul nu dimensiunile . Nu sunt calic dar am ceva cu aia care cred ca restul lumii este compusa din fraieri .

Pe de alta parte de ce sa dai bani pe un chistoc cand cu banii aia iti poti lua un difuzor . Laughing .

Lasand gluma la o parte , si DST-ul are o gramada de chistoace la vinzare dar macar ei nu cer asa de multi bani pe ele . DST-ul face produse cu valoare mare , adica au specificatii corecte , masurate in mod cinstit , pe care te poti baza atunci cand faci un proiect si care nu costa mai mult decat este normal sa coste un difuzor de astfel de dimensiuni .
Eu nu prea ma las impresionat de povestile cu cercetarile . Stiu bine cum se freaca menta in deoartamentele R&D si nu dau pe spate ca au pus aia un cerc de cupru in piesa polara .
Cred ca ai observat cat de rezervati sunt cei de la DST in aprecierea produselor lor . Altii le lauda , ei doar le fabrica . Ar avea cu ce sa se laude . De exemplu , inalta de la Scan Speak ( Revelator ) cam da clasa la tot ce misca , inclusiv inaltelor din Dynaudio , dar nu o sa ii auzi pe cei de la DST ca spun ceva despre marfa lor . Ei iti dau caracteristicile si pretul produsului . In rest este treaba facatorilor de boxe sa-si laude marfa .

Pentru mine , difuzoarele mici ( nu ma refer la tweetere sau medii ) sunt doar un surogat de difuzor , bune doar pentru amatori . Pe mine nu ma incanta pentru ca nu am ce sa fac cu ele .
Ca marfa o sa le aduc , dar nu o sa am tupeul sa le vind ca pe niste minuni ale tehnicii . O sa fac si eu la fel ca cei de la DST .

Frunzila , o sa ma convertesc doar atunci cand o sa aud si eu macar un singur difuzor de 16 - 20cm capabil sa produca un bass placut urechii mele.
Pina acum nu am auzit decat niste tentative de basi in niste boxe indecent de scumpe . Este vina mea ca sunt pretentios si ca am ca referinta sunetul unor boxe bune . Anyway , eu caut in continuare pt. ca poate ma insel Wink !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK,

Eu unu nu ma vad (pe mine) sa-mi bag in casa boxe cu difuzoare de bas de 18" si cu medii de 10" Laughing

Oricum fiecare cu preferintele si pretentiile sale Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Niciodata sa nu spui niciodata !

Nu se stie cum o sa auzi niste boxe bune ( cat frigiderul ) si te convertesti tu . Eu nu vad nici un impediment pentru cine este cocos la el acasa sa isi faca o camera doar pentru el .

Am avut un caz de nene audiofil ce a cuparat de la mine 4 ( patru ) boxe de cate 100 litri cu cite un C12-300MB + PHT411 dupa ce le-a ascultat intimplator . Il aud de la mine de acasa ( 400m - distanta ) cind face chef cu prietenii ( ingineri , arhitecti , medici , avocati , toti peste 40 - 42 de ani , cu copii marisori ) . Tot cartierul canta " Hey , teacher ! Live the kids alone ! "
Babele zic :
"Las' muica ca pe lumea ailalta nu o sa-mi mai cinte nimeni ! Da frumos mai cinta baietii aia ... ! Ehei , pe vremea mea si eu ma ducem la hora si tot asa cinta muzica , pina noaptea tirziu ... "
Nimeni nu reclama si nu face scandal ca este muzica tare .

In fond sculele audio sunt niste " boys toys " .
Cui nu ii convine poate sa plece de acasa cind asculta capul familiei ceva muzici Twisted Evil sau sa se adapteze la mediu .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 6:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze Daniel ca trebuie sa te contrazic

Discoteca gratuita pentru toata strada si ascultatul de muzica in casa nu sunt aceeasi lucru.

La ce naiba sa-mi bag boxe de naispe mii de wati daca eu ascult la 3 w ?

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2004 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2004 3:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am un sub cu 2x18" + 2 sateliti cu 15"+6.5"+1" cu care ascult in casa. Si tot la puteri mici ascult cu ele chiar daca folosesc doua amplifuri QSC de 2x500 W. Un prieten de-al meu spunea ca o boxa de 300 W RMS merge si la 10 W dar una de 10 W RMS nu o sa mearga niciodata la 300 Smile. Cei care am lucrat cu cateva scule profesionale nu cred ca vom putea trece niciodata la boxe de buzunar, cum le numesc eu. Mi-ar placea ca toti audiofilii sa asculte macar o data o incinta profesionala adevarata. Cred ca si-ar schimba radical conceptia despre cum trebuie sa sune o boxa.
_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2004 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord ca boxele profi se aud bine (vedeti aici ce zice un client) dar eu raman la ce am zis mai sus si nu-mi schimb parerea Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mar Oct 26, 2004 2:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar bag un off-topic de ti-i mai mare dragul.

Ce e confuzant e faptul ca intotdeauna o sa existe n-spre mii de pareri contradictorii, si mai mult, toate vor fi sustinute cu aceleasi argumente, principalul fiind experienta. Deci concluzia pe care ar putea-o trage un eventual observator neutru si poate chiar neinitiat ar fi ca experientele conduc spre orice, dar numai nu converg.

Vine un Sonus Faber si-ti baga un argument gen "am facut baffle-ul inclinat ca sa omorim undele stationare, si le-am impracat in piele nu numai pt looks dar si ca sa va scapam de infricosatoarea difractie."

Vine Dynaudio si nu face nici un baffle inclinat sau imbracare in piele dar zice "am montat conectorul direct pe cross-over ca sa minimizam pierderile."

Si astea sint niste nume considerate referinte in domeniu. Ce putem noi sa deducem de aici?

Si vine DJ si zice ca ori Audioquest ori sirma de intins rufe e totuna.

E prea mult, prea multe pareri contradictorii, o sa inebunesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community