FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
am amplificare buna/decenta pentru casti AKG k601 sau K701?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diasomie



Conectat la: 19 Ian 2008
Mesaje: 19
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Dorin
multumesc,
exact raspunsul cautat, ca sa inteleg si eu de ce putea sa nu fie compatibil amp-ul cu castile. date tehnice pe care nu le cunosteam.

Poate gresesc dar am inteles ca se poate face un adaptor la iesirea pe casti unui amp oarecare ca sa se adapteze la impedanta castilor ( adica sa il trec de la 30 ohmi la ...sa zicem la 200 ohmi) Exista asa ceva? am inteles bine?

Cum pot ( cu aparatura de masurat sau cu ce o fi ) sa masor impedanta ( am zis corect ?) a iesirii de la sculele de care dispun? Ca sa am ideie de caracteristicile lor


@kerio intr-un post mai sus am raspuns intrebarilor tale, definindu-mi gusturile muzicale , dar necunoscand sunetul tipic al diferitelor branduri de cati , acest aspect nu ma ajuta.
altcineva tocmai vazand preferintele mele a indicat mai sus de 2x K601
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 11:19 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 11:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am avut eu k701 mai bine de 2 ani si pot sa-ti confirm ca nu sunt nici prea muzicale,nici prea echilibrate.Au inaltele f in fata ,f fine si detaliate,fara sibilantza sau granulatie,media este mai in spate din pacate,in filme spre exemplu trebuie atentie sporita la dialog cu actiune,nu suna deloc bine pe anumite genuri,melodii,avand un soundstage fortat,proiectat cumva in departare si pe muzica simpla si neaudiofila suna aiurea
Joasele sunt f corecte,scurte,din pacate fara impact,sunt destul de atenuate si nu coboara prea mult
Sunt f insensibile(impedanta nu e totul!),pe majoritatea placilor cu iesire pe opampuri volumul statea undeva la maxim si deja se simtea ca distorsioneaza (iesirile din placi)
Am incercat pe amp seprat ,de fapt mai multe si suna mult mai bine,dar ridicarea din eq a joaselor duce prematur la scaderea drastica a puterii suportate,putand ajunge la un volum moderat si sa simti cum 'zbarnaie' driverele
Sunt f incomode,nu stau bine pe cap,lucratura nu este de acest nivel al pretului,iar banda aceea de se strange pe cap este f deranjanta,fiind foarte tare si creand durere in creset...
Nu suna prea bine pe ampuri ,mai ales vechi,avand brum,bazaieli,zgomot de fond si distorsiuni ridicate la puteri asa de mici(care se simt f repede in casti,spre deosebire de boxe).Iesirea de casti la ampurile comerciale de duzina consta in inserierea unor rezistente de cateva sute de ohmi direct de pe iesirea de boxe,si in unele cazuri,si un releu.
Este recomandata doar clasa A cu un snr cat mai mare,peste 100db minim,sau un amp de casti cu iesire pe tranzistori(opampuri,sau fara mai bine decat bazaconii,doar in pre-uri).Alimentare cat mai mare,macar 12v,exclus dac-uri sau alte bazaconii alimentate direct din usb
Sunt f pretentioase la inregistrari,o sa ai surpriza ca nu prea poti sa iti mai asculti f multe din inregistrari,si daca ai preferinte spre rock sau metal cu subgenuri ale lor...nu-ti recomand.Jazz,clasica..audiofila... Smile
Per ansamblu suna f deshis cu inaltele in fata,bas subtirel,spl f mic.Exceleaza la detaliu,transparetnta,dar au un sunet clinic si putin rece.Nu prea te implica in muzica.Chitari ,corzi,cinele,totul suna f f bine,dar se aud oarecum separate in acel soundtage 'fals',nu ca un totunitar
Habar n-am cum sunt 601,dar din cate am citit ,inafara impedantei duble,spl-ului asemanator,sunetul ar trebui sa fie relativ propiat ca echilibru tonal,nelegandu-ne de mici detalii.Pretul mi se pare aberant la k701,si si mai aberant la senn 650.
As zice sa incerci sa asculti niste beyerdynamic,modele mai de varf,sunt cam tot in banii de niste k601 si din ce mi-au zis mai multi prietni dupa ce au incercat si akg si senn,au f multumiti de BD
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diasomie



Conectat la: 19 Ian 2008
Mesaje: 19
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 12:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc CBI

multi dintre cei care au avut 701 au afirmat aceleasi lucruri ca si tine. Din pacate imi vine in cap un singur tip de raspuns, care nu imi apartine si care era mereu dat in astfel de caracterizari ( vezi gurux pe computergame):
parafrazez : o caracterizati asa si va suna asa pt ca nu aveti nici pe departe amplificarea potrivita.
Repet ...nu imi apartine , dar poate scote si mai mult importanta amplificarii.

Evident vreau un sunet cald, detaliat si spatial, dar nu am cu ce sa il asociez.
Multi spuneau ca 601 e mai calda si pastreaza din detaliul si soundstage-ul k701.

E careva in Iasi cu produsele de top AKG sau Sen la care sa pot face o auditie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diasomie



Conectat la: 19 Ian 2008
Mesaje: 19
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am primit mai sus un link pt Grado

nu il mai scriu sa nu se zica ceva de reclama

am ramas uimit ce preturi mici au , mai mici decat pe OK**zii
e vb de versiunile noi alea cu I

Grado 60I la 299 lei
si

80I la 399 lei .
dar din caracterizari am inteles ca au multe deficiente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

casca/boxa nu-si schimba timbrul/semnatura sonica nicidecum,poate sa sune mai curat sau mai ramolit (daca ampul este de f prosta calitate)
gurux se afla in categoria audiofililor care se uita dupa fineturi,eu in schimb privesc muzica din pct de vedere al placerii auditiei.nu ca se aude mai central stanga cu 2 cm flautul sau etc...oricum dpmdv imaginea stereo la casti tinde spre 0,iar castile audiofile de varf au manareli care incearca sa improvizeze un soundstage,dar pt cineva cu putina ureche obs ca e magarie.Castile din gama medie in schimb suna mai corect,in fata(in head cum se zice) si nu incearca sa creeze de la ele ceva ce nu se poate
Grado suna stralucit,adica echilbrul tonal este facut 'la ureche',cui i se potriveste bine,nu sunt nici astea mai 'universale'.In schimb reda detaliat fata de sennheiser,nu inchis,dar nicidecum neutru si relaxat.La 3 milioane ar fi de incercat,nu pierzi mare lucru
Eu momentan am ramas cu niste senn595 care au un caracter neutru,totul este la locul lui,media in fata,inlatele mai 'moi',extensie in joase,sesnsbilitate buna.Singura chestie pe care am facut-o la ele a fost sa schimb cablul lor original ca era f lung si avea si rezistenta cam mare si le-am umplut locul din spatele driverelor cu vata medicinala rara,ca sunau cam a 'plastic',avand carcasele goale si din plastic chior,si sunau 'pe masura'.Se simtea acel bas mediu vuit si rezonant.La akguri 701 nu am simtit acest lucru,dar nu mi-a placut semnatura sonica,eu asta urmaresc,nu care are mai mult bas sau care suna 'mai in departare orchestra'.
k701 sunt casti de genul le pui,bagi cateva melodii audiofile,compari una alta,innebunesti ,te plictisesti si cauti altceva.Prea clinice si fara un echilibru tonal care sa le faca utilizabile pe mai multe tipuri de muzica
Castile in general au deficiente ,si decat sa dai 300E pe ele,plus alti 3-400 pe amplif,plus ce o o fi,dac/cdplayer etc,ajungi sa iti iei niste boxe la mana a doua si iti vezi de treaba
Multi aiureaza/exagereaza pe forumurile de profil,avand interese,sau din pura placere,le place sa se laude.Realitatea este mult mai crunta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
imaginea stereo la casti tinde spre 0,iar castile audiofile de varf au manareli care incearca sa improvizeze un soundstage,dar pt cineva cu putina ureche obs ca e magarie.Castile din gama medie in schimb suna mai corect,in fata(in head cum se zice) si nu incearca sa creeze de la ele ceva ce nu se poate
Grado suna stralucit,adica echilbrul tonal este facut 'la ureche',cui i se potriveste bine,nu sunt nici astea mai 'universale'.In schimb reda detaliat fata de sennheiser,nu inchis,dar nicidecum neutru si relaxat.La 3 milioane ar fi de incercat,nu pierzi mare lucru
Eu momentan am ramas cu niste senn595 care au un caracter neutru,totul este la locul lui,media in fata,inlatele mai 'moi',extensie in joase,sesnsbilitate buna.Singura chestie pe care am facut-o la ele a fost sa schimb cablul lor original ca era f lung si avea si rezistenta cam mare si le-am umplut locul din spatele driverelor cu vata medicinala rara,ca sunau cam a 'plastic',avand carcasele goale si din plastic chior,si sunau 'pe masura'.Se simtea acel bas mediu vuit si rezonant.La akguri 701 nu am simtit acest lucru,dar nu mi-a placut semnatura sonica,eu asta urmaresc,nu care are mai mult bas sau care suna 'mai in departare orchestra'.
k701 sunt casti de genul le pui,bagi cateva melodii audiofile,compari una alta,innebunesti ,te plictisesti si cauti altceva.Prea clinice si fara un echilibru tonal care sa le faca utilizabile pe mai multe tipuri de muzica
Castile in general au deficiente ,si decat sa dai 300E pe ele,plus alti 3-400 pe amplif,plus ce o o fi,dac/cdplayer etc,ajungi sa iti iei niste boxe la mana a doua si iti vezi de treaba
Multi aiureaza/exagereaza pe forumurile de profil,avand interese,sau din pura placere,le place sa se laude.Realitatea este mult mai crunta


Scuza-ma dar nu ma pot abtine.
Debitul de aberatii per fraza este mult prea mare. javascript:emoticon('Very Happy')
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 5:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smile
eu nu vad ce nu se intelege
nu esti de acord ca si la k701 si la Hd650 sounstageul este fals si umflat,uneori chiar exagerat pt o casca?
era mai bine daca scriam ca nu sunt liniare? si rezistenta in curent continuu nici aia nu e ceva important,cablu de 595 este f lung si are cateva litze sub invelis,ale mele aveau aproape 2 ohmi rdc,este mult/putin pt o casca cu pretentii?
melodii audifile,adica melodii de pe discurile de test,cu 1 vioara 1voce divina si efecte puse fortat in soundstage ,dand impresia de live,'adancime' 'facuta in studio' ma refer mai ales la cele minimaliste care suna bine pe orice
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diasomie a scris:
... am inteles ca se poate face un adaptor la iesirea pe casti unui amp oarecare ca sa se adapteze la impedanta castilor ( adica sa il trec de la 30 ohmi la ...sa zicem la 200 ohmi) Exista asa ceva? am inteles bine?

Cum pot ( cu aparatura de masurat sau cu ce o fi ) sa masor impedanta ( am zis corect ?) a iesirii de la sculele de care dispun? Ca sa am ideie de caracteristicile lor


Daca exista deja iesirea de casti trebuie doar usor modificata in cazul te opresti la o casca de impedanta mare si sensibilitate mica. Ar trebui sa luam un caz concret de amplif si de casca pe care intentionezi sa le cuplezi in modul cel mai potrivit si pe acest caz sa facem modificarile necesare.

Nu pot sa expediez in cateva cuvinte toate situatiile posibile si mai mult, e riscant pt. cineva nu foarte sigur pe legea lui Ohm sa le aplice citindu-le de pe net. Poti sa strici/arzi ceva si sa ma dracui dupa aceea. Nu e nevoie sa masori impedanta sculelor, se poate deduce din schema si de cele mai multe ori nu e necesar pt. adaptarea castilor.

La casti, ca si la boxe semnalul (audio) ar ca purtoare componenta tensiune electrica. In acest caz, pt. ca informatia sa se transmita corect e nevoie ca raportul impedantelor intre sursa si sarcina sa fie mult in favoarea sarcinii, sa zicem de 20, 50, 100 de ori. Daca nu e asa, atunci sarcina va "canta de capul ei" in sensul ca sursa (ampliful) nu mai controleaza bine procesul. Toate problemele sarcinii ca rezonante si variatii de impedanta se vor face auzite. Unora s-ar putea sa le placa si mai mult asa, insa informatia e afectata, inginereste nu e corect transmisa.

Parerea mea este ca toate discutiile legate de schimbarile sunetul castilor/boxelor la schimbarea amplificatorului/cablurilor au la origine adaptarile sau ne-adaptarile impedantelor. Ideea este ca marimea purtatoare a informatiei, ca este tensiune, ca este curent sau putere electrica dicteaza rapoartul impedantelor intre iesirile si intrarile componentelor din lant.

Dar am o intrebare, daca tot iti plac castile, nu te-ai gandit la unele electrostatice, gen Stax sau Koss?! Acestea au inclus amplificatorul si formeaza un sistem inchegat, nu trebuie decat sa-i aplici sursa de semnal. O singura data am ascultat niste Koss si-am ramas mut de cum putea sa se auda. Mi se pare ca erau la un moment de vanzare chiar aici pe forum unele, nu mai stiu marca.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DIP3



Conectat la: 04 Feb 2007
Mesaje: 93
Locatie: Calarasi

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diasomie a scris:


Poate gresesc dar am inteles ca se poate face un adaptor la iesirea pe casti unui amp oarecare ca sa se adapteze la impedanta castilor ( adica sa il trec de la 30 ohmi la ...sa zicem la 200 ohmi) Exista asa ceva? am inteles bine?

Cum pot ( cu aparatura de masurat sau cu ce o fi ) sa masor impedanta ( am zis corect ?) a iesirii de la sculele de care dispun? Ca sa am ideie de caracteristicile lor




nu se poate.
conecteaza castile la iesirea ptr. boxe si da volumul amplificatorului la minim
sau mergi cu amplificatorul la un electronist si cere-i sa limiteze voltajul legand rezistorii de iesire in serie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 7:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recomandarea mea, costa relativ putin si-ai terminat povestea:

http://www.koss.com/koss/kossweb.nsf/p?openform&pc^es^ESP950#pd

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 7:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
Smile
eu nu vad ce nu se intelege
nu esti de acord ca si la k701 si la Hd650 sounstageul este fals si umflat,uneori chiar exagerat pt o casca?
era mai bine daca scriam ca nu sunt liniare? si rezistenta in curent continuu nici aia nu e ceva important,cablu de 595 este f lung si are cateva litze sub invelis,ale mele aveau aproape 2 ohmi rdc,este mult/putin pt o casca cu pretentii?
melodii audifile,adica melodii de pe discurile de test,cu 1 vioara 1voce divina si efecte puse fortat in soundstage ,dand impresia de live,'adancime' 'facuta in studio' ma refer mai ales la cele minimaliste care suna bine pe orice


Soundstage-ul mai amplu este intr-adevar unul simulat in cazul celor doua modele mentionate de tine.
Nu cred totusi ca ti-ai dori sa asculti o orchestra de 80 de instrumentisti aflati in primul rand cantand la unison cu vigoarea unei trupe de glam rock aflata la inceputul carierei.
Exista totusi diferentele de care spuneai:
HD650 este o casca mai retinuta,cu o coloratura aparte a sunetului care ii confera muzicalitate si o face mai pretabila in cazul auditiilor prelungite.
AKG 701 este o casca neutra,cu soundstage superior fata de HD650,extrem de rezoluta.Acest lucru ,dupa cum am precizat anterior, poate nemultumi atunci cand se folosesc surse si inregistrari slabe.

Ambele sunt produse de exceptie si alaturi de Beyerdynamic DT880 formeaza tripleta celor mai dezbatute casti pe forumurile de specialitate.
Pentru mine este doar o chestie de gust in a alege unul dintre cele trei modele.

Grado personal nu mi-a placut si nici nu cred ca imi va place vreodata.
Asta nu inseamna ca sunt casti slabe ci doar ca preferintele mele muzicale si anumite conceptii despre constructia pe care trebuie sa o aiba un produs m-au facut sa nu agreez acest brand.

Daca ar fi totusi sa mentionez singura casca care pentru mine este un best buy absolut din toate punctele de vedere (raport pret/performanta ,confort,fiabilitate,adaptabilitate,disponibilitate spre cumparare) atunci raspunsul ar fi unul singur:Sennheiser PX100.

P.S.
Un Sennheiser HD650, un Beyerdynamic DT880 / DT990 si mai ales AKG 701 neamplificate suna mult mai slab decat casti din categorii inferioare de pret si ca atare NU JUSTIFICA INVESTITIA.

Este ca si ideea de a-ti cumpara un Lamborghini in speranta ca, la un moment dat, se vor face si sosele de calitate in Romanica.

Am omis din discutie din motive clare de pret,domeniul electrostatic precum si brand-uri care nu se prea gasesc pe piata noastra sau nu sunt suficient de populare:Ultrasone,Denon,Audio Technica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt in totalitate de acord cu cele precizate Very Happy
beyerdinamic as vrea in viitor sa ascult ,dar nu asa in 'treacat',pt ca din cele 2 deja discutate nu mi s-a mulat niciuna de 'gust',,ambele fiind intr-adevar la poluri opuse,unele prea smooth si prea relaxate,altele prea incisive si rezolute.As fi vrut sa pastrez 650-urile,dar intr-un final sunetul incepuise sa devina prea lesinat si monoton,si 595 stau o idee mica mai bine la agresivitate.Din pacate vin cu o alta serie de compromisuri...
Asa e este,nu-mi doresc sunetul unei orchestre(chiar si neamplificat) la mine in camera/la casti din mai multe motive,am mai purtat astfel de discutii cu cei fani difuri mari,pro,in spatii mici si discutia a luat-o pe campii
Majoritatea din pacate comit crima majora,fac cum fac si pun mana pe o pereche de casti de top,si apoi le infig in gaura cea mai la indemana,placa de sunet de pc sau un amplificator modest vintage ,cu semanal din pc sau alt cdplayer vintage.Ce bagi...aia iese Evil or Very Mad ,dar la final castile suna naspa,deci ele sunt de vina Laughing
Castile sunt mult mai susceptibile la fineturi decat boxele si ele in sine sunt o sarcina,nu se pot pune direct asa pe iesirea unui cdplayer sau placi de sunet cu 1 operational cu alt rol acolo decat amplificator de casti
Electrostaticele din pacate nu sunt accesibile tuturor,nici macar pt ascultare Sad ,asa ca ne multumim cu ce gasim...

am vazut ca exista un user din Pitesti care aduce beyer
http://forum.computergames.ro/106-electronice-electrocasnice/487779-casti-beyerdynamic-mai-multe-modele.html
o sa-l contactez in curand sa vad dc se poate asculta ceva,nu-l cunosc personal

Din pacate Diasomie cred ca mai rau a intrat la ganduri,dar cu parere de rau nu-i pot spune decat ca asa ceva se asculta,parerile sunt f puternic influentate individual si de gusturile personale,cultura muzicala,asa ca ce-i place unuia poate sa nu altuia...
Personal dupa cum am spus primul lucru la care ar trebui sa conteze este echilibrul tonal,pt ca daca nu ai joase,sau ai prea multe,sau inalte sau etc,sunt sanse mici sa se potriveasca pt uz 'general'.Apoi intervine timbrul,raspunsul tranzient,coloratiile..etc
Pt aparatele detinute as tinde sa recomand sa se orienteze spre altceva decat cele 2 modele avute in vedere..sigur nu va obtine ceva multumitor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu ii recomand HD650 sau AKG 701.
Daca doreste ceva mai bun decat PX100 atunci HD595 mi se pare o solutie acceptabila cu mentiunea ca sunt casti deschise deci va "transpira" sunet afara si totodata va avea parte de ambient daca nu se va afla intr-o locatie "tacuta".

HD595 este o casca cu un caracter mai energic decat HD650,prezentarea este mai in fata,cu o extensie modesta dar suficienta in spectrul de jos al frecventelor si care "minte" frumos urechea in zona inaltelor in sensul ca nu dau dovada de un rafinament iesit din comun dar redau intr-un mod pregnant acele frecvente incat sa dea senzatia ca nu este neaparat deficitara la acel capitol.

In plus cred ca merge cu orice gen de muzica deoarece este suficient de energica si directa pentru a presta electronica ,rock sau pop iar dramul de soundstage si caracter-ul de baza Sennheiser o poate recomanda si pentru auditii nepretentioase de muzica culta.

Este mai confortabila fata de HD650 sau AKG 701 si ,in plus,merge bine si pe surse portabile.
Alte varianta in zona aceasta de pret care nu necesita amplificare dedicata ar mai fi Beyerdynamic DT770 (preferata de iubitorii de hip-hop/techno/trance/drum&bass) dar care este mult prea bassy pentru a fi considerata un all-rounder.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diasomie



Conectat la: 19 Ian 2008
Mesaje: 19
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da,
m-ati zapacit..dar multumesc de informatii..multe pe cm patrat

o sa va recitesc posturile mai pe indelete si o sa mai raspund, sau mai intreb.

multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Sep 30, 2009 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As dori si eu sa-mi iau o casca cat mai "prietenoasa" atat cu auzul (open back) cat si cu sursele audio (Xonar Essence ST cat si DAC extern sau amplif dedicat, mai rar cate un media player portabil), corecta, neutra, usor de purtat si placute de ascultat... Smile
Cineva mi-a recomandat castile Audio-Tehnica ATH AD700, dar as vrea sa mai aflu pareri si despre alte marci. Pretul sa fie max 1000lei.

Pa langa astea, as mai vrea niste casti portabile care sa stea "pe urechi" (exclus "doape"), potrivite pt plimbarea cu bicicleta, pastrand cam aceleasi calitati cu cele mai "mari".

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community