FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Calitate slaba la dvd - ce gresesc?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ladybird



Conectat la: 21 Aug 2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Vin Aug 21, 2009 1:28 pm    Titlul subiectului: Calitate slaba la dvd - ce gresesc? Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.
Am trecut de curand pe Premiere Pro CS3 si sunt putin dezamagit de calitatea dvd-urilor rezultate. Eu fac in felul urmator: transfer de pe minidv, editare (in Premiere) si apoi din Premiere dau Export to Encore cu setarile PAL High Quality (mentionez ca pun 1h 50min pe dvd - am incercat sa pun 2h si nu vrea, in fine).
Ce ma deranjeaza e ca la inceput, in generic fac zoom out pe o imagine si se observa pixelat (si e vorba de o imagine la rezolutie destul de mare, pe care nu se observa deloc zgomot), iar cand ajung la partea de video se observa zgomotul binisor.
Aveti idee cu ce gresesc? Am lucrat pana acum in Pinnacle si pot sa spun ca scotea calitate mai buna decat ce mi-a iesit pana acum in Premiere. Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 21, 2009 1:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 30, 2009 8:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Eu nu lucrez cu Premiere dar din experienta mea ajungi la un bitrate foarte mic probabil la 4-5 MB/s de unde si imaginea de calitate slaba. Iti recomand sa nu bagi mai mult de 90 minute pentru o calitate decenta si undeva la 60min pentru calitate buna. Vorbim de un DVD single layer de 4.7 GB.

Cu siguranta mai conteaza si setarile si performantele codecului folosit.

Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 3:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Transferul de pe minidv cum il faci? Daca cumva encodezi materialul la transfer tot in ceva MPEG, se va vedea foarte urat cand este encodat a 2-a oara, la exportul final.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu fac editarea in MPEG decat daca nu am alternativa. Cand am sursa caseta DV fac captura in DV, editez in DV, fac randare in DV, transcodare MPEG apoi authoring DVD. Vezi ca exista multe site-uri care dau diverse metodologii in detaliu ca www.aftredawn.com si www.videohelp.com parca.

Daca vrei calitate foarte buna randeaza mpeg cu cinemacraft sau cu tmpeg. Oricum nici un codec indiferent de performanta nu va face minini la un bitrate de 4MB/s.

Mai exista si softuri integrate cu care poti face mai multe operatii dintr-o data cu compromisurile de rigoare.

Referitor la editarea MPEG la fiecare randare pierzi calitate. Sunt anumite softuri care fac re-randarea numai pentru portiunea care trebuie modificata, parca softul de la Ulead facea asa.

Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community