FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce stiti si ce nu stiti despre LCD-uri
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 04, 2009 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu toate panelurile se fabrica in China Wink
Defapt, Taiwanul are o mare "felie" din productia de paneluri.
Doar ca, marile "nume" si-au facut (si continua sa faca, prin investitii enorme) propriile fabrici de paneluri, la ei in tara, sau, oricum, in afara Chinei Wink

Spre exemplu, Sharp a deschis a doua fabrica de paneluri in Japonia, deoarece nu faceau fata la vanzari si erau total dependenti de importul de paneluri din Taiwan, LG/Philips a deschis o imensa fabrica de paneluri in Polonia, cu o capacitate de 11 milioane de paneluri/an, dar, Taiwanul vine si el tare din urma, firma AU Optronics vroind sa investeasca 3,3 miliarde de dolari in constructia unei noi fabrici de paneluri.

"Top 5 producatori" arata cam asa:
1. LG/Philips
2. Samsung
3. AUO
4. CheMei
5. CPT

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 04, 2009 12:07 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 04, 2009 12:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am uitat de "EM" - tot chinezeasca Wink

http://lillian1985.ec51.com/

Uitati pentru ce firme produc ei panelurile - TOATE aceste paneluri sunt identice Rolling Eyes

Si alti producatori, tot din "top 10":
Chi Mei Optoelectronics si Chungwa Picture Tubes Cool

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 04, 2009 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, dupa o documentare mai serioasa se pare ca Polonia va deveni in curand una din cele mai mari fabricante de paneluri LCD din lume Cool
Funai, LG-Philips, Quanta, Sharp, Toshiba si, mai nou Dell au deschis sau vor deschide fabrici imense de paneluri LCD in Polonia, care vor atrage si firmele "mici" care "graviteaza" in jurul unei fabrici de paneluri.

Mai pe larg:
http://www.eetimes.eu/eastern_europe/197006984

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 04, 2009 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si, ca o ultima curiozitate - Europa este cea mai mare piata de desfacere pentru LCD-uri (40% din vanzarile mondiale, adica vreo 27 de milioane de LCD-uri anual) Shocked
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sauvignon



Conectat la: 28 Ian 2010
Mesaje: 1
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 6:35 pm    Titlul subiectului: Re: Ce stiti si ce nu stiti despre LCD-uri Raspunde cu citat (quote)

Salut, sunt lucruri noi pe care le aflu despre criteriile de alegere a unui LCD. Deh, nu sunt parte din bransa asta.
Te rog, ajuta-ma cu cateva pareri despre LG . Ce modele de 32'' ai intalnit , pe care mi le poti recomanda , pentru sufrageria mea?

Multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 29, 2010 12:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer, nu am analizat deloc modele de LCD-uri LG.
Oricum, nu ar fi prima mea alegere in materie de LCD-uri.
Trebuie insa sa fim constienti ca la un LCD se aplica cu succes vorba "cat dai, atata face".
Un LCD ieftin se va comporta ca atare.
Panelurile sunt aproximativ la fel la mai multe firme (cu precizarea ca sunt de mai multe categorii), insa cel mai important este procesorul de imagine.
Cu cat LCD-ul costa mai mult, cu atat este si acest procesor mai performant.
Deci, LCD-urile ieftine nu le recomand.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am o bănuială că și din software se fac multe artificii care pot reduce / umfla prețul. Practic la clase de prețuri diferite, diferă doar designul iar restul diferențelor se fac din software, cu același panel / procesor. E doar o bănuială...
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciuhapu



Conectat la: 22 Mai 2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Apr 13, 2010 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum putem sa stim cu ce panel este echipat un anumit model de LCD, ce clasa, ce calitate?
Si in general cum putem alege un LCD bun la un pret corect? Cum aflam daca are panel si procesor de imagine de buna calitate inainte de a-l cumpara?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 14, 2010 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, nu putem afla aceste informatii.
Tot ce putem face este sa analizam pretul.
Daca este scazut, atunci sa nu ne asteptam la calitate superioara...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Apr 14, 2010 12:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Din pacate, nu putem afla aceste informatii.
Tot ce putem face este sa analizam pretul.
Daca este scazut, atunci sa nu ne asteptam la calitate superioara...


Intr-adevar ,un pret scazut se materializeaza de cele mai multe ori intr-o calitate slaba a display-ului cumparat.
Din proprie experienta pot spune totusi ca un pret mare nu garanteaza intotdeauna si o calitate pe masura.
Mai mult ,o parte din producatorii de renume folosesc modele si cateodata chiar tehnologii diferite de paneluri in cadrul aceluiasi model de monitor/televizor vandut

Exemple in acest sens sunt ambele televizoare Samsung pe care le detin:
-LE32R81 (trei paneluri folosite :AU Optronics,Chi Mei si Samsung) modelul meu folosind panel Samsung
-37B651 (utilzeaza pentru acest model de 37 inch doar paneluri AU Optronics)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ciuhapu



Conectat la: 22 Mai 2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Apr 14, 2010 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, multumesc pentru raspunsuri, inteleg cum stau lucrurile...
Am un LCD Samsung LE40B620 de care sunt foarte multumit, dar eram curios daca are panel bun, mediocru sau slab.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Apr 14, 2010 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/

Iti recomand un search pe acest forum si in aceasta sectiune.
Vei gasi foarte multe informatii utile in ceea ce te intereseaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

-Nota 10 pentru acest thread.
Exista posibilitatea ca in codul lcd-ului sa fie marcat cu cifra ce fel de panel se foloseste de fapt mai mult ca sigur asa este nimic nu este facut la intimplare.
Apropo Panasonic ce panel foloseste in general stie cineva???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djxilaa



Conectat la: 19 Sep 2009
Mesaje: 37
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

viox a scris:
-Nota 10 pentru acest thread.
Exista posibilitatea ca in codul lcd-ului sa fie marcat cu cifra ce fel de panel se foloseste de fapt mai mult ca sigur asa este nimic nu este facut la intimplare.
Apropo Panasonic ce panel foloseste in general stie cineva???


-DIN cate stiu eu panasonic isi dezvolta singuri panourile( si nu o fac deloc rau) Laughing

_________________
Ideas For Life
Owned
LcdTv Samsung 37B651 ~~ Wharfedale Diamond 9.5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifi-lover



Conectat la: 08 Apr 2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mar Apr 27, 2010 4:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Postul este foarte util. Vin si eu cu informatii suplimentare legate de acest subiect. Mai multe detalii legate de tehnologia de producere a LCD-urilor: http://www.pchardwarehelp.com/guides/lcd-panel-types.php

Cateva sugestii legate de modul in care puteti face o estimare a calitatii LCD-ului cumparat: http://www.pro-face.com/support/technical/00apr2.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community