FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce stiti si ce nu stiti despre LCD-uri
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ultrascri



Conectat la: 11 Aug 2009
Mesaje: 25
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 23, 2010 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ciuhapu a scris:
OK, multumesc pentru raspunsuri, inteleg cum stau lucrurile...
Am un LCD Samsung LE40B620 de care sunt foarte multumit, dar eram curios daca are panel bun, mediocru sau slab.

de la 40 inch in sus samsung foloseste paneluri produse de ei,cel putin de la seria 6(din cate m-am documentat)
am un samsung 40B651 si l-a seria de pe spatele lui scrie ceva de genul Sxxx,adica daca incepe cu S panelul este facut de samsung.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mai 23, 2010 9:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 23, 2010 10:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu cei mai mari producatori de paneluri LCD sunt Sharp si Samsung.

Sony, de exemplu, nu produce paneluri LCD. Este mai ieftin sa cumpere decat sa investeasca intr-o asemenea fabrica.
Pana la 31 decembrie 2009 a folosit paneluri Samsung.
Din 2010 s-a rasucit catre Sharp, care are in momentul de fata cea mai mare fabrica din lume si ultima tehnologie. Se afla in Japonia si este capabila sa produca folii de sticla cu diagonala de 3 m si o grosime comparabila cu un card bancar Exclamation

Toate aceste informatii erau valabile la sfarsitul anului 2009. Nu cunosc ultimele evolutii Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Mai 24, 2010 9:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Din cate stiu cei mai mari producatori de paneluri LCD sunt Sharp si Samsung.

Sony, de exemplu, nu produce paneluri LCD. Este mai ieftin sa cumpere decat sa investeasca intr-o asemenea fabrica.
Pana la 31 decembrie 2009 a folosit paneluri Samsung.
Din 2010 s-a rasucit catre Sharp, care are in momentul de fata cea mai mare fabrica din lume si ultima tehnologie.


Totuși Sony are paneluri cu un aspect diferit de cel de la alte TV-uri. Mi-am luat un Bravia, iar panelul are un aspect mătăsos-lucios pe care am încercat să-l găsesc la alte mărci, dar nu l-am găsit. Oare produce Sharp acest tip special pentru Sony? De fapt, nu știu ce să spun, deoarece am observat același tip de panou atât la modelele 2009, cât și la acestea din 2010. Sigur nu au același producător?
Inițial am avut un Philips cu un panel al cărui aspect îl puteam găsi ușor la LG-uri. Produs bineînțeles de LG-Philips. Mă refer la aspectul fizic (textura) panelului.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Mai 24, 2010 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La capitolul 3D, am avut ocazia să văd cum fac ochii unui individ care se uită la o imagine 3D. Vă spun sincer că în viața mea nu mă voi mai uita la ceva 3D.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fs6870



Conectat la: 08 Iul 2008
Mesaje: 65
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Mai 24, 2010 9:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum fac ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Lun Mai 24, 2010 9:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fs6870 a scris:
Cum fac ?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Lun Mai 24, 2010 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sau


megaeyerollvg5.gif
 Description:
 Filesize:  229.87 KB
 Viewed:  128 Time(s)

megaeyerollvg5.gif



_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 24, 2010 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Panelurile folosite de Sony (incepand cu 2010) sunt 100% fabricate de Sharp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
melomanul



Conectat la: 02 Mai 2010
Mesaje: 23
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 11, 2010 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar cum fac ochii unuia care se uita la 3d? link ceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 11, 2010 1:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

www.youtube.com/watch?v=zBa-bCxsZDk&NR=1

Filmeaza-te in timp ce te uiti la clipul asta si ai sa vezi cum fac ochii cuiva care se uita la 3D Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community