FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Probleme brum in boxe
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2010 1:22 am    Titlul subiectului: Probleme brum in boxe Raspunde cu citat (quote)

salutare

poate ca cineva de aici s-a mai lovit de o problema similara si daca a gasit o solutie optima l-as ruga sa mi-o spuna si mie !

Am un av yamaha home cinema , mai exact un v1900 la care am conectat pe spate si centru bookshielf-uri, pentru front am iesit din iesirea pre-front si am dat semnal intr-un amplif Naim care amplifica o pereche de boxe standfloor !

pana acum cateva zile nu am avut aceasta problema, ea a aparut absolut din senin, si anume :
- un brum in boxele front, brum pe care statia Naim il prea din Yamaha doar cand toate sursele audio si video sunt conectate la yamaha. Mentionez ca sursele sunt un Blueray, un media center si un receiver ip tv de la romtelecom, absolut toate merg pe conexiunea hdmi in av yamaha si din yamaha semnal video catre televizor !
cum am decuplat cablurile hdmi acest brum inceteaza imediat, el practic apare chiar si in momentul in care yamaha este inchis , chiar scos din priza as zice si practic folosesc doar naim cu boxele front pe parte de stereo !

am incercat sa schimb cablurile hdmi si se intampla exact acelasi lucru, mai mult daca ating toata partea de spate a statiei yamaha cu o mufa se aude pacanit in boxe

ca, concluzie personala este limpede ca am o problema de masa insa unde oare ? masa la alimentarea statiei yamaha ? o masa aiurea la panoul interior de conxiuni hdmi ? o masa aiurea la iesirea de pre front al statie ? poate fi altceva ?

daca aveti vreo idee astept sugestii, multumesc
razvan

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mai 13, 2010 1:22 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Una din probleme este ca nu ai impamantare la Yamaha. Brumul vine de la TV si se transmite prin HDMI in receiver si apoi la finalul Naim. Ca sa scapi de el trebuie sa folosesti un filtru pe intrarea semnal CATV ( daca folosesti tv cablu). Incearca o masa comuna intre Naim si Yamaha.
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cineva bandaja stecherul aparatului banuit ca sa nu mai existe contact la impamintare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut Razvan,

Yamaha este alimentata din acelasi prelungitor cu Naim-ul?Daca da, incearca sa alimentezi Yamaha separat, si eventual cuplata printr-un filtru banal, CLC.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am patit si eu cind am avut pe impamintare ceva scapari de curent de la un vecin !!! In subwoofere era sesizabil. Si tot cu Yammy amplif si blu-ray. Asta odata si doi am renuntat la orice conexiune HDMI, folosesc videocomponent, nu ma doare capu'.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 12:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare

In seara asta am facut tone de teste si deja fac spume !
Nu folosesc aceasi priza, mai ales ca naim le tin direct in priza, Yamaha + BD Yamaha si alte de astea le tin cele audio in PS Quintesence si ce inseamna video ( gen TV LCD ) pe un prelungitor Furutech complet separat, stiind ca nu trebuie sa amestec vreodata cele 2 categorii de aparate.

Am realizat practic ca doar in momentul in care conectez TV cu hdmi in Yamaha deja apare brumul mentionat ! Am schimbat cablu de alimentare , trecand pe un Oyaide Tsunami la LCD si brumul a devenit mai mic, insa exista si este suparator

Am 2 receivere digitale , ambele de la Romtelecom, cel banal Dolce si cel cu fibra optica IP-TV, ambele aparate sunt tinute si ele in priza separata fata de Yamaha, am renuntat deja la conxiunea ip-tv versus hdmi Yamaha deja, insa vreau sa folosesc conexiunea asta avand in vedere ca doar asa pot beneficia din media center si blueray de master audio hd practic !

Cum se face masa comuna intre Yamaha si Naim ?
Ce filtru si de unde pot cumpara sa interpun intre cablu CATV care da semnal receiverului de Dolce si device in sine ? Ma gandesc sa filtrez tot care ar putea minimaliza sau sfarsi cu acest brum deranjant ?

Merita desfacut yamaha inauntru si refacuta masa acesteia ? Am observat ca daca lovesc spatele statiei cu un rca de ex simplu, fara sa fie conectat de ceva la celalalt capat pacane boxele, deci undeva este o buba

Stiam clar ca orice statie digitala stie sa regleze bucla de masa avand filtre digitale pentru asta, insa iata ca din pacate nu sunt insa de calitate acestea interne

Deja cand doresc sa ascult stereo, strict partea Naim + Transport scot toaste mufele hdmi din yamaha sa nu mai aud brumul din boxe, este aiurea, plictisitor si deranjant !

Daca mai aveti ceva sugestii spuneti-mi si mie ce ar fi de facut
Multumesc, seara buna

Razvan

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 12:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

glucica a scris:
Cineva bandaja stecherul aparatului banuit ca sa nu mai existe contact la impamintare.


Nu cred sa fie de vina stecherele, sincer folosesc numai cabluri de alimentare de la Furutech in sus, inclusiv IEC si Schuko furutech aurite dupa caz si mai nou Scuko cu silver pentru cablurile de alimentare silver pure care le am puse pe surse

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MariusO a scris:
Salut Razvan,

Yamaha este alimentata din acelasi prelungitor cu Naim-ul?Daca da, incearca sa alimentezi Yamaha separat, si eventual cuplata printr-un filtru banal, CLC.


Unde gasesc un filtru CLC ?

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 12:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

steliani a scris:
Una din probleme este ca nu ai impamantare la Yamaha. Brumul vine de la TV si se transmite prin HDMI in receiver si apoi la finalul Naim. Ca sa scapi de el trebuie sa folosesti un filtru pe intrarea semnal CATV ( daca folosesti tv cablu). Incearca o masa comuna intre Naim si Yamaha.


de unde pot cumpara un filtru foarte bun pentru semnalul CATV ?

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 7:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:

Nu cred sa fie de vina stecherele, sincer folosesc numai cabluri de alimentare de la Furutech in sus, inclusiv IEC si Schuko furutech aurite dupa caz si mai nou Scuko cu silver pentru cablurile de alimentare silver pure care le am puse pe surse

Nu e vorba de stechere sau cabluri. Am inteles ca poate aparea o "bucla". Nu ma pricep sa-ti explic. Acum ceva timp, chiar dealerul mi-a bandajat stecherul de la unul din aparate ca sa evitam o asemenea problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aha, insa cum se face practic asta ?
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 9:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs am avut si eu aceleasi probleme la DSP Z7. Daca folosesti semnal CATV, acela este sursa problemei. Ca sa problezi, scoate mufa de antena din tv si verifica daca dispare brumul. Filtru de semnal nu gasesti decat la tipii care fac instalatii CATV. Problema este ca are ceva atenuare. Eu am impamantat spliterul si am optinut ceva rezultate. Dar am scapat total de brum dupa ce am folosit un amplif CATV. Practic semnalul care intra in casa a fost reamplificat dar si separat de sursa de brum. Daca priza ta din perete are impamantare, cumpara un prelungitor cu mai multe iesiri. Desfa-l si scoate afara un fir de masa cu sectiune de minim 1,5mm. Adaga un papuc si leaga-l la Yamaha, cred ca trebuie sa ai un surub de masa pe spate. Bafta!
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 9:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sfat
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cauta ceva in genul asta:

http://www.alibaba.com/product-gs/219136501/CATV_Galvanic_Isolators_1way.html

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2010 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact, poate arata diferit dar de asta ai nevoie. Daca nu gasesti, foloseste un spliter cu doau cai si leaga-l la masa. Bine este daca poti sa fie nul-ul de protectie care intra in apartament/ casa.
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community