FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Akai 747
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 2:03 am    Titlul subiectului: Akai 747 Raspunde cu citat (quote)

Saptamana viitoare trebuie sa-l primesc. Am dat pe el 700 eur. Cu 2 nab Ahai, o rola metalica goala, si una metalica cu banda. Trebuie curelele de la intinzatoare schimbate. Cine ma poate ajuta?
De altfel, cine ma poate ajuta in achizitia unui adaptor dbx?
De asemenea am aflat ca exista o telecomanda wireless, ce cred ca o inlocuieste pe cea cu fir. Nu am retinut codul, cam cat ar costa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 2:03 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 8:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Akai Rc 90, se numeste telecomanda fara fir pentru Akai 747. De pret nu am idee, pentru ca se gaseste foarte greu. Am vazut de unde ai luat Akai-ul, ai grija cand ti-l aduce tipul ala, sa-l verifici cum trebuie! Din ce poza pusese acolo intinzatoarele de banda erau cam tocite, semn ca a muncit ceva la viata lui. Iar la intinzatoare, se poate sa nu fie curelele de vina! Modul dbx are freetechplus, sau gasesti pe ebay ceva mai ieftin.
_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hm, nu-i a buna ce-mi scri. Dau o gramada de bani. Ce inseamna intinzatoare tocite? Am inteles ca nu sunt prea reusite intinzatoarele astea cu motoare de la 747.
Partea proasta este ca nici de verificat nu prea o voi putea face, deoarece ne vom intalni in strada. Am un convertor si voi lua o pereche de casti.
Nici magurile nefolosite nu-s de treaba, am inteles ca pot fi mai rele ca cele folosite.
Ii contramandez toata treaba, mai are unul un mag cu 800 eur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand spui "tocit" sper ca nu te referi la uzura fizica metalica a intinzatoarelor. In acest caz si capetele "pe viata" pot fi pe moarte, 150000 de ore nu e foarte mult, in atatia ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema sta cam in felul urmator dupa parerea mea. Din experienta proprie ( am luat doua Revox de la el, eu si un bun prieten ), daca ai cumparat de la S.M de pe okazii magnetofonul eu zic ca este ok ( nu il cunosc decat de la telefon pe S.M nu am nici un interes sa ii fac reclama), el nu "serviseaza" aceste aparate le da exact cum le aduce de afara, situatie care nu se compara nici pe departe cu sculele folosite pe intern la noi - indiferent cat de "servisate" si "ingrijite" ar fi. Fa probe cu mag-ul la redare pe FWD cat si pe revers la redare si inregistrare, sunt totusi multi bani. Acele intinzatoare ce se vad in poza calca pe banda numai pe derulare nu si la redare ( este vb de intinzatoarele din zona capetelor), in general la orice 747 acestea au o oarecare uzura fiind vorba de derulare, este normal dupa atata timp. Sfatul meu este sa te feresti de achizitionarea acestui tip de mag de la tipi cunoscatori care se ocupa si cu servisarea lor, am avut aceasta experienta iar ce mi-a fost dat sa gasesc in interior m-a scarbit de-a dreptul.
Bafta la achizitie si tine-ne la curent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 6:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, si eu sunt de aceeasi parere. Daca poti verifica cat mai bine magnetofonul. Cel mai important este sa nu aiba urma de uzura pe capetele de stergere! La bratele pt derularea benzii, daca au un sant putin mai mare nu e asa grava problema, se pot intoarce. Principalul e la capetele de stergere. Ar fi OK sa nu fi fost umblat nici la azimutul capetelor. Aici iti poti da seama dupa picatura de vopsea verde, care se afla pe surubelele capetelor. Eu nu iti zic sa anulezi tranzactie, ci doar sa deschizi ochii bine cand il cumperi sa nu te entuziasmezi. Eu am fost PROST de 2 ori si am primit 2 magnetofoane Akai prin curier, si nu am avut cum sa fac proba. Un Gx 625 si un gx 77. Gx-ul 77 avea o problema la motorasul principal, de la cabestane incat nu se putea asculta la el datorita fluctuatiilor de viteza foarte mari si avea scrisul de pe fata partial sters. La gx 625, un grad de uzura increbilil de mare, sant pe capete, pe acele distantiere era incredibil de mare, inauntru rugina cat cuprinde si inca cateva Wink . Acum stau si ma gandesc cat de idiot am fost de le-am luat prin curier fara sa le probez si verific la sange. Uite o poza ca dovada:
Daca te uiti atent se vede santul pe capetele de stergere si rec, pe intinzatorul de banda nu se vede, pentru ca a fost intors pe partea cealalta.

_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 6:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, de la SM.
Multumesc mult pt raspunsuri.
As mai avea o intrebare: modulul dbx, este un fel de dolby? Adica se poate folosi de ex si la un casetofon deck? Se bazeaza pe principiul inregistrat cu el, redat cu el? Sau e doar un denoiser?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e chiar un fel de dolby, face acelasi lucru, reduce zgomotul de fond, dar lucreaza pe o plaja de frecvente mai mare. Se potiveste si la deck-uri cu conditia sa inregistrezi prin el, la fel si la benzi. Nu merge sa asculti o banda integistrata normal, ci doar inregistrata tot prin acest modul dbx.
_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Excelent punctat de Colectionaru. F graitoare poza. Trebuie sa verifici magul cu atentie, din cele discutate pana acum iti vei face destul de rapid o parere avizata. Daca capetele arata bine, o reazimutare daca este nevoie se face nu este dracul atat de negru. Fii atent insa si la vopseaua aceea verde inchis de pe suruburile de reglaj.
Personal nu iti recomand sa te complici cu modulul DBX, este totusi ceva artificial, inevitabil altereaza sunetul. Da, este un fel de denoiser daca vrei, creste dinamica,daca tragi cu el asculti tot cu el, il poti folosi si la deck. Eu nu m-am complicat cu asa ceva, 747 LED daca este pus in parametri trage si reda exceptional.
Cu intinzatoarele de banda daca nu s-a umblat la ele, nu sunt probleme. Inlocuiesti acele cureluse, in mod normal numai ele pica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am cumparat de la "sorinmarchis" (la el va referiti, nu?) de pe okazii un mag. Era intr-o stare estetica deplorabila fapt ce mi-a fost precizat inainte de catre vanzator si exemplificat prin poze destul de detaliate. De asemenea, am apreciat ca nu a incercat sa ciobaneasca mag-ul pentru a castiga ceva mai multi bani de pe urma sa, ci l-a lasat exact cum a fost adus. Eu am putut apoi sa il reconditionez cu toata rabdarea si atentia pe care o merita un astfel de aparat.
Sper sa fie asa si in cazul tau...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andy_barosanu a scris:
Si eu am cumparat de la "sorinmarchis" (la el va referiti, nu?) de pe okazii un mag.

Da, despre el e vorba.

_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ECL



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 89
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mie Sep 02, 2009 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu de la Sorin Marchis (din Baia Mare) am cumparat deja 2 maguri (Pioneer si Teac), benzi etc. pe bani multi, si toate erau exact in conditiile descrise de el. Iti poate trimite si poze mai detaliate.

Omul nu exagereaza cu nimic in descriere si le vinde exact cum le aduce (asta e super bine, ca nu isi baga desteptaciunea de roman care le stie pe toate, dupa ureche), la preturi f.bune cu mult ce am gasit similar pe ebay US sau German, unde tranzactionez. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Sep 03, 2009 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci situatia e clara.
Acum, Colectionare, cum apreciezi in ore, uzura de pe capul de stergere?
Este deja stiut ca am nevoie de curele pt intinzatoare, orice ajutor (cat mai complet) mi-este de real folos.
Cu tine clau am o problema mai complexa: ai scris undeva, ca folosind un compresor la inregistrare, si apoi un expandor la redare ai obtinut performantele dbx (sau similare).
Eu am un T1952 cu tuburi si un DEQ2496 de la Behringer. Primul e chiar specializat pe procesare dinamica. Cum se parametrizeaza sa obtin maximul de performante? Poate nu se compara cu DBX (ca firma), dar e mai modern.
Multumesc tuturor pt raspunsuri. Imi plac sculele nemanarite. Colectionarule, ma uitam la vopseaua de la suruburi, cea din poza. Pare-se intacta. Si faptul ca a pus o poza cu capetele, inseamna ca nu vrea sa ascunda nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 03, 2009 11:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu pot preciza in cate ore capetele de stergere prind sant. Nu am avut un Akai gx de nou, sa-ti pot zice exact asta. Poate cineva care a avut akai de nou in anii 80 ne poate spune asta. Cert e ca sunt din plastic si prind sant mai repede decat cele de rec si play. Pun niste niste poze cum ar trebui sa arate intinzatoarele si capetele la un akai 747, pe care dai o gramada de bani, si ca tot romanul, speri sa te tina 20 de ani de acum in colo:


Sper ca ti-ai facut o idee despre cum trebuie sa verifici aparatul, si sa faci decizia corecta cand o sa-l cumperi Wink

_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 03, 2009 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In legaruta cu vopseaua de pe suruburi, poti misca surubul si sa nu sara vopseaua. Ar trebui sa ceri poze clare la capete si placuta pe care sunt prinse.
_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 1 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community