FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Akai 747
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 8:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitări! Sincer.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 8:55 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 8:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari si din partea mea! Ma bucur ca ai reusit sa il repari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ECL



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 89
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Lun Oct 12, 2009 1:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc!!
Vintange inseamna nostalgie.
Din dragoste pt sculele mele, am ajuns sa le invat pe de rost in depanare. Cu toate ca, fara lauda, acum, as putea cumpara scule de sute de milioane, fara sa ma intereseze.
Cum as putea inlocui orga de lumini cumparata in 1990 cu 2000 lei, si dupa ce mi-a facut scurt in dulie un bec, plangeam? Era o luna de munca, toate tiristoarele arse. Am reparat-o. Dupa ea, a urmat totul: reparare amplif Electromures (de cel putin 50 de ori, o rezistenta de 100 ohmi, isi micsorase valoare, si-mi ardea finalii canal stanga la volume mici; o dioda crea fasait, am scos toate piesele, pana sa o gasesc: cine se gandea ca ar fi de vina o dioda? era fisurata legatura superioara intre piciorus si dioda; apoi imbunatatiri, fel de fel de filtre nu le mai retin, stiu ca era unul cu un bobinaj pe o rezistenta de putere), bobinare difuzoare Jazz, Star, mecanica video (am un Grundig cu una din cele mai performante mecanici de la Panasonic), etc.
Imi aduc aminte ca am bobinat spire sa maresc tensiunea amplif, crezand ca ii maresc si puterea de iesire. Alimentarea amplif era la 40 v, am ridicat-o la 55 v. Luam finali direct de la IPRS, le stiam curentii, tensiunile, etc. Ii luam pe cei mai tari, se ardeau, am pus ventilatoare controlate bimetalic pe raciri. Defectul cu rezistenta aceea m-a urmarit vreo 2 ani. Aveam kilograme de 2N, sarma sau numai putin atinse (astea putin atinse incalzeau traf, bazaia criminal. In spate avea 4 iesiri pt boxe, am facut punti, dadeam amplif la prieteni, le ziceam: daca nu mai merge, scoti puntea de pe canal stanga: anularea alimentarii canalului ars, permitea functionarea pe celalalt canal). Scriu de pe un laptop ce sub el e el.

Pot cumpara aproape orice, mai putin fericirea ce mi-o dau lucrurile vechi (audio) ce le am. 747, intra numai acum. Fiind mag, fascinatia rolelor ma va duce mereu cu gandul la primul meu mag: Kashtan.

Rycher, stiu ca ai acasa de nou, un 747 dbx.
Curata rulmentii, baga vaselina proaspata, daca nu, vei pati la fel. Acum il astept cu zgomote pe motorul de play. Asta va fi cu distractie. Se demonteaza jumatate de mag. Electronica sa nu cada, restul, se repara. Insa, auditia e departe de CD. Am cateva min dintr-o inregistrare de formatie, asemenea definitie a sunetului e interzisa CD. Asteptand musafiri, am pus aceasta banda, intrand pe usa, acestia au zis ca nu era cazul sa platesc formatie. Le-am zis: 700 eur; Pt cate ore? Pt totdeauna. Cine are mag si inregistrari de exceptie, stie ca nu mint.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 12, 2009 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
Am cateva min dintr-o inregistrare de formatie, asemenea definitie a sunetului e interzisa CD. Asteptand musafiri, am pus aceasta banda, intrand pe usa, acestia au zis ca nu era cazul sa platesc formatie. Le-am zis: 700 eur; Pt cate ore? Pt totdeauna. Cine are mag si inregistrari de exceptie, stie ca nu mint.


Cat adevar se ascunde in spatele acestor afirmatii Exclamation

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Oct 15, 2009 1:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit un articol interesant: existau mag cu 12, 24, 36, 48 de canale, pe benzi de pana la 2 inci. 17 min pe turatia de 78 cm/sec (90 min pe 19, 45 pe 36, 22 pe 78, nu bate). Articolul se referea la inregistrarile in studio, aceste maguri fiind superioare si acum CD, datorita curentilor de saturatie, ce dau caldura sunetului.
Ca intrebare, cineva spunea ca 747 ar avea 4 canale: se poate asa ceva avand capete separate rec - rec revers?
Cu multumiri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Stalin



Conectat la: 18 Sep 2009
Mesaje: 27

MesajTrimis: Joi Oct 15, 2009 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
Am citit un articol interesant: existau mag cu 12, 24, 36, 48 de canale, pe benzi de pana la 2 inci. 17 min pe turatia de 78 cm/sec (90 min pe 19, 45 pe 36, 22 pe 78, nu bate). Articolul se referea la inregistrarile in studio, aceste maguri fiind superioare si acum CD, datorita curentilor de saturatie, ce dau caldura sunetului.
Ca intrebare, cineva spunea ca 747 ar avea 4 canale: se poate asa ceva avand capete separate rec - rec revers?
Cu multumiri.
poate 4 piste. Rolling Eyes
_________________
Akai
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 16, 2009 8:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
Am citit un articol interesant: existau mag cu 12, 24, 36, 48 de canale, pe benzi de pana la 2 inci. 17 min pe turatia de 78 cm/sec (90 min pe 19, 45 pe 36, 22 pe 78, nu bate). Articolul se referea la inregistrarile in studio, aceste maguri fiind superioare si acum CD, datorita curentilor de saturatie, ce dau caldura sunetului.
Ca intrebare, cineva spunea ca 747 ar avea 4 canale: se poate asa ceva avand capete separate rec - rec revers?
Cu multumiri.

Teoretic ar avea 4 piste, ca si capete, dar circuite electronice care sa le deserveasca sunt doar 2, ele sunt comutate in functie de sens ( normal<-->reverse ).
Si chiar daca s-ar adauga (prin absurd) inca doua circuite electronice (canale) tot ramane o problema:capetele sunt dispuse in ordinea urmatoare Erase->Rec->Play, pentru fiecare sens, dar daca s-ar folosi intr-un singur sens toate 4 pistele, la unul din grupele de capete capul de stergere fiind ultimul, el ar sterge ceea ce tocmai a inregistrat capul de rec, presupunand ca banda e noua. Si capul de play fiind inainte de cel de rec, nici vorba de monitor pe acel grup de capete.
Ca sa nu mai vorbim de decalajul fizic pe banda intre cele doua grupuri de capete :30 centimetri despart doua piste de celelalte doua, deci banda aceea ar putea fi redata doar pe acel magnetofon, nu ar fi o adevarata banda pe 4 piste.De fapt asa e la 636-le meu, insa nu vad un motiv ca la 747 sa fie altfel.
Oricum, mi-a placut aia cu "curentii de saturatie care dau caldura sunetului".

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 2:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ramanem pe termenul de canale.
O faza tare la akai 747 si variante, daca ti comutatorul 9.5-19 la mijloc, si cu pitch control inspre max., ai exact 38 cm/sec.
un aspecttt
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 7:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Track inseamna pista, deci toate gunoaiele au 4 piste. Canale inseamna altceva. Ce am scris se refera la o lucrare de doctorat de acum cateva zeci de ani.
sTALIN, te rog sa nu mai intervi in topicul meu .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 7:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt iti ordon!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 5:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
De fapt iti ordon!


Mai usor cu ordinele pe aici, ca nu mai este sat fara caini Twisted Evil

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Stalin



Conectat la: 18 Sep 2009
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:
De fapt iti ordon!
Prietene , chiar nu inteleg ce naiba ai. Sincer esti un (modedit by nicu_martin - rog insistent fara epitete!) si aceasta parere o au si majoritatea despre tine. De cand si pana cand dai tu ordine aici pe forum? Fa-ti un control psiho si mai vorbim dupa.
_________________
Akai
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mie Noi 04, 2009 12:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este un aspect faptul ca eu sunt luat la rost. sTALIN nu a scris nici un post util, si mie care nu am de ce sa-l rog sa iasa, deoarece nu am nici macar de ce sa fiu amabil cu el, mi se atrage atentia.
Nicule, te asigur ca eu tot ce am scris, asa cum am stiut, am facut-o cu bun simt. Ar fi bine sa citesti ce am scris eu, si daca am jignit pe cineva. Apoi vezi si sTALIN.

Sa inchei acest topic (a cata oara?), la mag akai 747 si variante, pitch control nu functioneaza la inregistare. Poti inregistra o banda undeva pe la 30-35 cm/s (inreg e bestiala), dar numai in redare poti folosi o banda inreg pe 38 cm/sec.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Stalin



Conectat la: 18 Sep 2009
Mesaje: 27

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 8:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 crezi cumva ca posturile tale au adus ceva beneficii acestui forum !? Nu vreau sa ma dau "MARE" dar iti depasesc cu mult cunostiintele in domeniu. In primul rand poti intreba toata lumea ca ai scris numai si numai tampenii pana acum. Te-ai apucat tocmai tu sa dezbati un subiect destul de complicat. Stai linistit ca nu ai ajutat pe nimeni cu revelatiile tale cu Paula Seling sau Tudor Gheorghe, etc. Ca fapt divers , am si eu in colectie AKAI747 si multe altele. Daca am ceva sa intreb , intreb , dar nu umplu forumul cu prostii . Referitor la faza cu comutatorul de viteze , asta am observat-o la : gx620/625/630/635/636/747, dar nu ai nicidecum 38 cm/s! Rolling Eyes . De unde ai dedus tu ca sunt 38 cm/? Te-ai simtit jignit , de ce? Ca ti-am atras atentia la toate greselile tale (fie ele de ortografie/exprimare, etc.) ?
_________________
Akai
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 9 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community