FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Intrebare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pes2009



Conectat la: 07 Sep 2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Sep 08, 2009 10:54 am    Titlul subiectului: Intrebare Raspunde cu citat (quote)

Salut la toata lumea ,sunt membru nou pe forum si vreau sa ma ajutati cu o chestie.Am un reciver Yamaha RXV -461 si un sistem de la Jamo S 606,acest sistem sta bine pentru filme,concerte etc.nu prea au bass pe iesire analogica mentionez ,ca cd playerul este Yamaha CDX-670 High End Reference Class .Acum as vrea o idee pentru un subwoofer sau sa cumpar un amplificator .Va multumesc si respect la toata lumea !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 08, 2009 10:54 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Sep 08, 2009 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asa, si care e intrebarea????
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 08, 2009 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Desi intrebarea este intrebatoare, banuiesc ca vrei sa spui ca esti multumit de bas pe intrarile digitale (optice sau coaxiale) si esti nemultumit de bas pe intrarea stereo analogica (provenind de la CD player.
Singura solutie (numai daca amplitunerul permite asta, nu cunosc modelul) este sa intri in setarile de boxe ale amplitunerului si, pentru intrarea analogica pentru CD sa modifici tipul boxelor din "small" in "large" - asta daca este setat asa.
Deasemenea, te mai poti juca din meniu cu o crestere a nivelului la boxe cu cativa decibeli (deobicei merge pana la + 10 dB).
Deasemenea, recomand sa scoti in cazul ascultarii stereo orice DSP al amplitunerului (adica, sa asculti stereo "pur", nu 5.1, nici 2.1, nici Prologic, nici orice altceva).

Dar, eu banuiesc ca boxele sunt puse pe "small", de aceea basii sunt filtrati si nu mai ajung la boxe.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pes2009



Conectat la: 07 Sep 2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Sep 08, 2009 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este deja setat pe "large" pe fronturi, ramane varianta cu cresterea nivelului la boxe cu cativa decibeli cum ma sfatuiesti tu. Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mar Sep 15, 2009 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu prea bine cum se aude un set S606 , dar vad ca in fata dispui de woofere de 200 mm pe fiecare turn , ceea ce ar trebui cit de cit sa fie deajuns . Acuma este adevarat ca mai depinde si ce fel de bas doresti ; daca vrei sa iti vibreze stomacul la volum mic ai nevoie de un subwoofer specializat .
Amplificatorul are eq intern ? are reglaj de bass pe fata ? El este totusi un pic limitat ; nu ar fi rau macar unul din seria 600.
Dupa parerea mea , chiar daca schimbi amplificatorul , tot ai avea nevoie de un subwoofer daca vrei bas ca sa vibreze geamul vecinului.
fa cercetari ; cupeaza boxele la un alt amplificator ca sa te lamuresti unde este lipsa .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
pes2009



Conectat la: 07 Sep 2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Sep 16, 2009 9:54 am    Titlul subiectului: Multumesc inca o data ! Raspunde cu citat (quote)

M-am hotarat cred ca o sa las reciverul pentru filme si pentru muzica o sa-mi cumpar un amplif Denon PMA700 la-m ascultat si imi place cum suna o sa revin cu pareri .multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community