FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
cd audio vs dvd audio vs sacd vs dts-master audio

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
radu02



Conectat la: 08 Sep 2009
Mesaje: 14
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 08, 2009 9:21 pm    Titlul subiectului: cd audio vs dvd audio vs sacd vs dts-master audio Raspunde cu citat (quote)

care este parea audiofililor despre
cd audio
dvd audio
sacd
dts master audio - blue ray[/b]

care este cea mai buna sursa ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 08, 2009 9:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
radu02



Conectat la: 08 Sep 2009
Mesaje: 14
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 08, 2009 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

opinia mea este ca muzica se indreapta spre un nivel cel putin hd
a murit pick-ul
a murit casetofonul
magul e cu un picior in groapa
cd audio incepe sa dea semne de imbarinire
nu stiu cei cu dts master audio
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 09, 2009 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca ai facut o catalogare prea corecta.
Chiar un subiect interesant.

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca mai putin conteaza mediul de stocare ;mediul de stocare conteaza doar in ceea ce priveste catitatea de stocat ; adica sa spunem ca putem satoca pe un cd 3 minute , pe un dvd 20 minute , pe un br 1h .
Cred ca important este formatul in care se stocheaza si posibilitatile calitative ale formatului .
Acuma nu stiu daca sint formate sofisticate pentru stereo , mai performate decit sa zicem DTS 24/96 . Oricum formatele HD au posibilitati calitative mult peste potenta umana de perceptie si probabil se pot folosi si pentru audio-2 canale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
radu02



Conectat la: 08 Sep 2009
Mesaje: 14
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

formate dvd audio 5.1 24/95 care au compresia MLP am ascultat , prima impresie mi s-a ridicat parul pe mana , de acuratete , si de o rezolutie impresionanta ,
am ascultat si dvd audio 2.0 in mod strereo 192/24 super calitate ,
sacd nu am avut ocazia , insa e tot pe acolo ca performante cu dvd audio

nu mai mentionez formatele anterioare dolby digital , si dts ca sunt prea slabute , au gradul de compresie foarte ridicat , si sunt compromise

sunt curios , daca cineva a ascultat hd master adio (blue ray) , si ar putea sa ne spuna ceva despre rezolutie si performante

dupa opinia mea , magnetofonul , pickupul , orice marca , sunt depasite si si fizic si moral , in fata noilor formate hd ,

nu stiu daca formatul cd audio 44/16 2 canale va mai rezista mult in fata tehnologiei

am auzit ca si blue ray este depasit de un alt format
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La treaba cu magnetofonul si pickul depasite ar mai trebui sa reflectezi.Multi isi iau pickupuri de mii de euro si investesc cat pot in analogic(are de ce? ca ar avea bani de orice scula digitala si orice format).Iar cd-ul audio o sa mai reziste destul.N-avem noi destui bani sa scoatem tot din el.Daca blurayul e deja depasit(de ce oare), ce ar mai putea urma?Cata muzica pe bluray exista?Or fi niste formate nemaipomenite, cu o fidelitate superioara, dar poate ca nu au ajuns inca la maturitate, la o promovare ptr mase corespunzatoare.Iar doua canale or sa mai fie mult timp.Poate un segment mai restrans.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Facand o analogie , ai putea spune ca si amplificare pe tuburi e pe moarte, ptr ca e aparuta de mult si invechita.Realiatea spune cu totul altceva, la fel ca in cazul vinilului si cd-ului, care inca dau semne de sanatate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 11:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

radu02 a scris:
am auzit ca si blue ray este depasit de un alt format


Sunt curios care o fi ăla...

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu02



Conectat la: 08 Sep 2009
Mesaje: 14
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 13, 2009 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

4k hd
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Sep 13, 2009 12:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Faci o confuzie, Blu-Ray e un suport, nu un format.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu02



Conectat la: 08 Sep 2009
Mesaje: 14
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 13, 2009 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt de acord de tine ca blue ray e un suport , insa m-ai inteles ceea ce voiam sa spun , ca insasi formatul de pe blue ray , a fost depsit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Sep 13, 2009 2:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Păi tocmai asta e, un Blu-Ray poate conține mai multe formate. Probabil tu te referi la formatul mai obișnuit 1080p, dar asta nu are nicio legătură cu Blu-ray-ul în sine. În prezent sunt dezvoltate Blu-ray-uri de 200 GB, care pot conține inclusiv 3,5 ore din formatul 4K de care spui tu, care va putea fi citit de playerele blu-ray prin upgrade de software. Deci Blu-Ray-ul nu are cum fi depășit, ci pare să aibă un viitor luminos și este o eroare să asociezi Blu-ray-ul exclusiv cu un format precum 1080p.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu02



Conectat la: 08 Sep 2009
Mesaje: 14
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 30, 2009 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca recomandare si totodata ca o intrebare , merita sa mai investesti in mediu de stocare analogic ??? cind formatele digitale se perfectioneaza aprox din 2 in 2 ani , Opinia mea este ca nu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community