FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
conectare subwoofer la amplificator

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tibian



Conectat la: 10 Sep 2009
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 11:22 am    Titlul subiectului: conectare subwoofer la amplificator Raspunde cu citat (quote)

Am un amplificator technics din 1987 (2 x 85 w in 8 ohm sau 2 x 125 w in 4 ohm) si urmeaza sa cumpar un subwoofer si doua boxe.
1. ce impedanta si rms recomandati la subwoofer si boxe ?
2. cum conectez subwooferul la amplificator ?
3. subwoofer activ sau pasiv ?
4. iesirile de boxe sunt 4 la numar - 2 main, 2 remote - care este diferenta intre ele ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 11:22 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce folosesti ca sursa de redare? Pc-ul?
Sus
tibian



Conectat la: 10 Sep 2009
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uneori pc-ul fara placa de sunet dedicata, alteori un dvd player ieftin insa nu ascult mp3-uri, ci wav.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca amplificatorul suporta si 4 si 8 ohm cumpara de care suna mai bine.
Subwoofer-ul are parca 16 ohm, dar nu e problema.
Se leaga iesirile de la amplif la subwoofer si de la iesirile subwoofer-ului se leaga boxele.
Pasiv/activ depinde de buget, cat de tare vrei sa asculti, daca vrei sa ai control asupra volumului sub-ului ... Eu am asculat un sistem modest cu amplituner Pioneer, subwoofer Technics pasiv si boxe oarecare Chorus si nu suna rau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu orice subwoofer are iesiri pt alte boxe, si daca are, iesirile pot fi filtrate, la ele putandu-se lega numai sateliti. Nu poti lega un subwoofer la un amplificator stereo. Sfatul meu este ca bugetul alocat subwoofer-ului sa-l adaugi la cel de boxe si sa-ti cumperi unele mai de calitate, chiar si SH. Renunta la subwoofer, mai ales daca asculti intr-o camera de bloc de dimensiuni mici.
Sus
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 11, 2009 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu iti zic ca am legat subwoofer la amplificator stereo, dupa instructiunile subwoofer-ului, si tu imi zici ca nu se poate? Eu vorbesc din experienta practica, nu dau cu presupusul. Te rog sa nu ma contrazici daca nu stii despre ce este vorba. In afara de asta omul a intrebat cum se leaga un subwoofer, nu a cerut pareri daca sa-si ia sau nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 11, 2009 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arata-ne si noua in poze, sau macar o explicatie teoretica, cum ai legat subwooferul la amplificatorul stereo (si la care) pentru ca eu nu am reusit pana acum aceasta performanta. Mai mult, inca nu am vazut un amplif stereo care sa permita fizic acest lucru, tocmai de aia sunt curios...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
mihailll



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 227
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 11, 2009 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte simplu, sub-ul are dif cu bobina dubla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Vin Sep 11, 2009 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asteptam poze si/sau explicatia teoretica de la mihail pt ca chiar nu stiu despre ce e vorba. I-am oferit lui tibian o alternativa, nu era nevoie sa te aprinzi asa.[/b][/quote][/code]
Sus
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Vin Sep 11, 2009 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fraza de mai sus era adresata lui 24fret, scuze mihail.
Sus
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 11, 2009 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subwoofer-ul in cauza este Technics SB-W500. Din pacate nu am poza cu el si este la fratele meu.

http://www.imagehosting.ro/images/hcjku4xoqmyxpvej5gi5_thumb.jpg

Are doua difuzoare in interior, cate unul pentru fiecare canal. Avand in vedere faptul ca la amplificatoare este apreciata constructia dual-mono, mie mi se pare foarte bun acest tip de sub fata de cele cu un singur difuzor.
Se poate lega fie la o iesire amplificata de subwoofer, fie la iesirile normale de la un amplificator stereo. Nu am facut nici un artificiu, pur si simplu are intrari si iesiri si iti arata o diagrama cu conexiunile.
Presupun (recunosc) ca in acest mod de conectare fiecare difuzor din subwoofer merge in serie cu boxa de pe canalul respectiv. Adica e ca si cum ai lega doua perechi de boxe, numai ca o pereche (de fapt subwoofer-ul) are doar cate un difuzor de bas.
Presupun (din nou) ca la unele subwoofere, poate mult mai bune decat acesta, nu se poate face aceasta conexiune. Dar avand in vedere aplicatia colegului, anume subwoofer pe amplif stereo, eu i-as recomanda sa caute un subwoofer care suporta acest tip de conexiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tibian



Conectat la: 10 Sep 2009
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 29, 2009 1:13 pm    Titlul subiectului: ? Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri. Iesirile sunt pentru 4 boxe - 2 main, 2 remote - care este diferenta intre ele ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 29, 2009 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Presupun ca daca legi doar doua boxe le legi la main, daca legi 4 boxe le pui pe cele din fata la main si pe cele din spate la remote.
Daca iei subwoofer pasiv cu intrari/iesiri il vei conecta la main si din el pleaca mai departe semnalul pentru boxe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community