FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
curiozitate: conversie analog-dv

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
overdrive



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 70
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Dum Sep 20, 2009 12:03 am    Titlul subiectului: curiozitate: conversie analog-dv Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva daca se poate folosi o camera care are input AV doar pentru conversie fara a folosi caseta minidv(pentru captura direct pe pc)?Eu am incercat si doar daca inregistrez pe caseta minidv pot avea un format digital. Surprised Va multumesc anticipat!
_________________
vivat tubes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 20, 2009 12:03 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ak2



Conectat la: 21 Mai 2004
Mesaje: 39
Locatie: brasov

MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 8:49 pm    Titlul subiectului: salutari ! Raspunde cu citat (quote)

Depinde foarte mult de modelul camerei pe care o ai.
Eu am folosit functia pe mai multe camere sony(vx2100, pd 150.. plus ceva camere mici gen trv22 sau hc42) si a mers. Are o optiune in meniu av to dv .. sau ceva de genu asta.. depinde de la camera la camera.
Daca in camera iti intra imaginea .. si camera are functia de care ti-am spus in principiu ea se comporta ca un convertor realtime. Ar trebui sa vezi in calculator in fereastra de captura imaginea si ii dai rec .. dar nu o sa vezi nici un timecode mergand.
Nu toate camerele sunt dotate cu aceasta functie .. cele care o au sunt si putin mai scumpe dar te scapa de alte cheltuieli suplimentare pentru a realiza conversia.
Practic poti folosi camera pe post de placa de captura (pentru semnal analogic). Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 10, 2009 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De exemplu daca tin bine minte, DCR-TRV460Esau 480E de la Sony are facilitatea asta, in pozitia player daca ii aplici un semnal Video(prin RCA sau si mai bine prin S-Video daca ai de unde) si audio stereo, la iesirea DV il vei regasi "impachetat" in format digital.
Nu mai stiu sigur, dar da o cautare pe Google cu cuvintele-cheie:
"Analog to Digital Conversion with Pass Through Convert" si vei afla mai multe.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
adimoroaca



Conectat la: 09 Sep 2005
Mesaje: 7
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 12, 2010 2:13 pm    Titlul subiectului: conversie Raspunde cu citat (quote)

dai rec fara sa bagi caseta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ainfo



Conectat la: 19 Apr 2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

folosesc obțiunea asta la o camera de 8, trv110e, prin comutare pe play fără casetă în ea.

dar nu știu cum să procedez pentru o camera trv11e, nu merge la fel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community