FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DILEMA Blu-ray pe partea audio

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 4:40 pm    Titlul subiectului: DILEMA Blu-ray pe partea audio Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva ce poate scoate un Blu-ray pe canalele analog (7.1) ?
Oare scoate true-HD , DTS master audio pe analog ?
Ce sunt diferentele intre HDMI si analog (7.1) la partea audio.?

Daca cineva care este mai bagat putin in domeniu , sa-mi spuna si mie...
MULTUMESC ?

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 4:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 7:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

!!!!!!!!! nimeni !!!!!!!!
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 10:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai nimanui nu cred ca i-a dat prin cap sa conecteze analog 7.1
Ce sa faci cu atatea fire?
Singurul motiv ar fi sa nu stie receiverul sa decodeze.. dar cine are 7.1 nu cred ca duce lipsa de decodare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 12:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Blu-Ray nu scoate decat digital, absolut orice, nu exista nimic analog pe discurile alea cum nu exista nici pe DVD sau pe mai vechiul CD.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 5:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

apanoiu a scris:
Pai nimanui nu cred ca i-a dat prin cap sa conecteze analog 7.1
Ce sa faci cu atatea fire?
Singurul motiv ar fi sa nu stie receiverul sa decodeze.. dar cine are 7.1 nu cred ca duce lipsa de decodare...

Uite mie mi-a dat prin cap sa leg analog 7.1 sau 5.1 pentru SACD.

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 8:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca playerul are decodare interna a formatelor audio HD(daca are iesiri analoge 5.1 sau mai mult are sigur si decodare interna a formatelor audio HD) va scoate semnal analog. Iesirile 5.1 de la player se cupleaza cu intrarile 5.1 de la receiver utilizind un cablu de tip 5.1. Receiverul primeste semnal analog si nu face decit sa-l amplifice.

Aceasta varianta este folositoare pentru receiverele care nu decodeaza intern formatele audio HD.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un receiver Onkio 706 si nu cred ca nu decodeaza in format digital...

Deci concluzia ar fi ....... :
Prin HDMI se respecta adevarata iesire 7.1 ?????

Am un sistem audio de care as vrea mult sa profit de aceasta auditie....
(Mission M34i + M31i + M3C2 + Epos M sub )

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de testat, am testat; dar nu stiu cat o sa te ajute raspunsul...
Blue ray playerele din generatia a doua nu decodificau pe analogic Dolby THD si nici DTS MA pe iesirea 7.1. Aceasta este dedicata celor care au receivere mai vechi, sau celor care au doar aplificatoare surround. Nici acum cand cele doua formate au ceva vechime, sunt branduri de renume care nu produc scule cu decodarea interna ( la receiver/ amplif) pe formatul HD.
Seria noua de la Sony, Pioneer, Marantz, Denon, Onkyo au iesire 7.1 cu decodarea tuturor formatelor (de la modele medii in sus).
Ca sa iesi afara sunt cabluri speciale de 5.1 plus un stereo; daca ai scule de varf cablurile te mai costa vreo 200E. Asta in cazul in care ai sa zicem o scula mai veche din clasa high end si ai luat un blue ray cu iesire analog. Diferente intre sunetul decodat in BR si cel decodat in Receiver sunt, normal..depinde ce scule ai. Daca ambele scule sunt cam din aceiasi clasa valorica mai bine iesi pe HDMI pt ca te costa mai ieftin un singur cablu. In opinia mea, sunetul era mai detaliat pe HDMI.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma refer la claritatea sunetului , ci strict la efectul de 7.1 la analog sau HDMI : care format ar fi mai sesizabil la 7.1 canale ?

Blu-ray-ul este un panasonic BD80

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Receiverul Onkyo TX-SR 706 (daca de el e vorba) decodeaza intern formatele audio HD.

In acest caz trebuie doar un cablu HDMI de la playerul blu-ray la receiver atit pentru informatia video cit si pentru ceea audio.

Receiverul decodifica bit streamul audio si boxele primesc ce le trebuie.

Diferentele de calitate in sunet in cazul decodarii in player si iesirii 5.1 (sau mai multe) spre receiver sau iesirii din player prin HDMI si decodarii in receiver sunt date de calitatea celor doua decodoare si de calitatea cablurilor folosie in cele doua cazuri specifice(cablu 5.1 sau HDMI).

In rest nu sunt diferente mai mari de detalii prin HDMI.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Nu ma refer la claritatea sunetului , ci strict la efectul de 7.1 la analog sau HDMI : care format ar fi mai sesizabil la 7.1 canale ?"

Din cele 7.1 canale(boxe) auzi un singur lucru: sunet.

Fraza: "efectul de 7.1 la analog sau HDMI : care format ar fi mai sesizabil la 7.1 canale" este o varza.

Utilizind decodarea interna a playerului si iesirea 7.1 analoga sau prin HDMI si decodare interna in receiver dpdv al efectului multicanal 7.1 nu este nici o diferenta.

Diferenta de calitate a sunetului poate fi data de calitatea diferita a celor doua decodoare si a celor doua cabluri.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de preferat este sa nu o "dam in cabluri" la nivelul acesta de pret.
Orice interconect care face contact bun este ok.
Am ascultat la cineva care mai vinde scule pe forum un sistem la care interconectul era facut cu cablu de boxe. Era chiar ok, nu suna deloc mai prost decat ar putea suna acea combinatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CONCLUZIA

Cu Playerul panasonic BD80 si receiverul Onkyo TX-SR706 , cablul HDMI este cel mai recomandat.....

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihai2



Conectat la: 24 Oct 2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sam Oct 24, 2009 1:44 pm    Titlul subiectului: sherwood rd -7502 Raspunde cu citat (quote)

Salutari!
Am un receiever Sherwood Rd -7502.Am inteles ca ma pot bucura de sunet True HD,DTS-HD Master Audio si de toate celelalte variante de sunet HD daca Blu-ray playerul decodeaza el sunetele acestea si apoi le trimite gata ambalate la receiver.Intrebarea este prin cablu HDMI sau prin analog 7.1?
Specific ca receiverul meu nu decodeaza sunetul HD in comparatie cu modelul de receiver al celui care a initiat acest inspirat topic.
Va multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ProAcoustic



Conectat la: 11 Oct 2009
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 24, 2009 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Aici avem documentatie oficiala DTS despre sandardul DTS-HD Master Audio.

http://www.dts.com/Search/Documents.aspx?q=white%20paper

pagina 16 despre subiectul nostru.

Daca playerul blu-ray incorporeza decodarea multich atunci poate transmite via 7.1 pcm continutul audio masterat in DTS-HD
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community