FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Verificarea fisierelor ( .wav )

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
idneo



Conectat la: 10 Dec 2004
Mesaje: 66

MesajTrimis: Mie Sep 30, 2009 4:32 pm    Titlul subiectului: Verificarea fisierelor ( .wav ) Raspunde cu citat (quote)

exista vreo metoda prin care pot verifica calitatea ( existenta erorilor ) unui material .wav ( si aici ma refer la o melodie nu la o imagine in format wav a unui CD ) ?

multumesc ,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 30, 2009 4:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Sep 30, 2009 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da este, eu folosesc programul Audiochecker v2beta, cred ca asta este ultima versiune. Poti sa verifici cu el pe langa wav si flac, ape, shorten, lpac. Foloseste modulul de verificare de la true-audio. Verifica si imagini si melodie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
idneo



Conectat la: 10 Dec 2004
Mesaje: 66

MesajTrimis: Mie Sep 30, 2009 7:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

excelent , chiar il testam si mi se parea ciudat ca mereu imi spune :
Conclusion: this track is CDDA with probability 100%

apoi am pus sa verifice un .wav facut din mp3 si surpriza :
Conclusion: this track is MPEG with probability 95%

foarte tare ...
intrebare acum - daca fisierul are 'probleme' adica este corupt -

sesizeaza ?
multumesc frumos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Joi Oct 01, 2009 12:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Nu prea ai cum sa vezi daca fisierul este corupt deoarece formatul (container-ul) wav este foarte simplu si nu contine date aditionale pentru detectia si corectia erorilor ci contine doar un header urmat de datele propriu-zise (PCM in cazul tau). O eroare in fisier va fi tradusa in semnal audio exceptand cazul in care eroarea este chiar in header, fisierul devenind atunci inutilizabil. Daca asta este problema, atunci il poti deschide cu un program gen Sound Forge sau omologul sau gratuit Audacity, alegand optiunea de a-l deschide "raw" si introducandu-i caracteristicile manual (sample rate, bit depth etc.). Cu putin noroc se va deschide corect, avand doar putin "zgomot" la inceput (deoarece si headerul va fi interpretat ca semnal audio). Acea portiune o poti taia iar softul ii va atasa un header nou si corect la salvarea fisierului ca .wav.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
idneo



Conectat la: 10 Dec 2004
Mesaje: 66

MesajTrimis: Joi Oct 01, 2009 9:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru interventie ,
intre timp , am mai obtinut si din alte surse ceva informatii si am aflat ca pot merge pe metoda aceasta :

Incarc fisierul .cue cu un soft ce acceseaza baza de date Accuraterip (eu am folosit CUE tools cu optiunea Verify/don't encode) si voi avea ca rezultat un logfile cu extensia .accurip


[Disc ID: 00312957-028d71e0-0211ab12]
Track [ CRC ] Status
01 [b7ed1072] (00/06) No matches
02 [d31261c4] (00/06) No matches
03 [f0d92238] (00/06) No matches
04 [136bc0f7] (00/06) No matches
.
.
.
iar mai jos pentru acelasi disc , Offsetted by 96:
01 [cfcf29b3] (06/06) Accurately ripped as in pressing(s) #1
02 [d6884450] (06/06) Accurately ripped as in pressing(s) #1
03 [b0313618] (06/06) Accurately ripped as in pressing(s) #1
04 [8edbf08f] (06/06) Accurately ripped as in pressing(s) #1

interpretare :
pe scurt ,chiar daca am mai multe 'strofe' unele cu offset altele fara , cel putin una din ele va trebui sa aiba in capatul 'versurilor' notificarea "Accurately ripped as in pressing(s)" pentru a arata faptul ca imaginea este ripuita ok , direct din sursa CD si nu prezinta erori .

Desigur sunt situatii in care peste tot voi gasi 'No matches' dar asta nu inseamna neaparat ca fisierul meu are probleme , ci exista posibilitatea ca materialul meu sa nu se regaseasca in biblioteca Accuraterip.

kind regards
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
rmaucigasha



Conectat la: 04 Apr 2009
Mesaje: 12
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 02, 2010 12:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am inteles altceva defapt si anume daca nu cumva fisierul este corupt, incomplet sau asa ceva prin "existenta erorilor". Daca la asta te referi, atunci recomand AudioTester:

http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Audio/Other-AUDIO-Tools/AudioTester.shtml
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
idneo



Conectat la: 10 Dec 2004
Mesaje: 66

MesajTrimis: Vin Iul 02, 2010 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, in sensul acesta am intrebat , cu ce pot verifica in afara de ureche (ascultand) un fisier .flac/wav/etc ....

softul mentionat vad ca nu isi face treaba , am un fisier .flac cu ceva probleme (probabil discul de pe care a fost facuta ripuirea a fost zgariat ) si nu sesizeaza nimic.

cazul ramane deschis Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
rmaucigasha



Conectat la: 04 Apr 2009
Mesaje: 12
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 02, 2010 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

idneo a scris:
da, in sensul acesta am intrebat , cu ce pot verifica in afara de ureche (ascultand) un fisier .flac/wav/etc ....

softul mentionat vad ca nu isi face treaba , am un fisier .flac cu ceva probleme (probabil discul de pe care a fost facuta ripuirea a fost zgariat ) si nu sesizeaza nimic.

cazul ramane deschis Smile


initial faci un rip , apoi daca alterezi fisierul in asa fel incat se poate deschide...dar pe la minutul 40/52 de exemplu are o problema si se blocheaza si playerul iti da eroare atunci este corupt. softul nu testeaza calitatea ci mai degraba integritatea fisierului

Daca vrei ceva frumos iei Tischmeyer Technology Dynamic Range Meter:

http://www.megaupload.com/?d=CRWXP5YT

si iti las un tabel sa iti dai seama pe unde se afla discul (presupunand ca este fisier 16 bit 44.1 khz )



Desigur aici este vorba mai degraba de problema Loudness War si trebuie sa testezi fisiere lossless.

Sper ca te ajuta cu ceva asta si nu am batut campii din nou Laughing Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Iul 02, 2010 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce legătură există între Dynamic Range Tester și calitatea ripului ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 02, 2010 10:56 pm    Titlul subiectului: Re: Verificarea fisierelor ( .wav ) Raspunde cu citat (quote)

idneo a scris:
exista vreo metoda prin care pot verifica calitatea ( existenta erorilor ) unui material .wav ( si aici ma refer la o melodie nu la o imagine in format wav a unui CD ) ?

multumesc ,


Nu inteleg ce vrei defapt sa verifici?
Adica, acel .WAV nu este un ripp de pe un CD, nu?
Atunci, de unde provine?
Daca nu sti de pe ce anume ripp provine, posibilitatea de a verifica erorile = 0.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rmaucigasha



Conectat la: 04 Apr 2009
Mesaje: 12
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 02, 2010 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
Ce legătură există între Dynamic Range Tester și calitatea ripului ?


Daca fisierul e corupt - AudioTester, s-a discutat
Accurate rip - CUE tools, s-a discutat
Lossy/CDDA source - audiochecker, TauAnalyzer, etc, s-a discutat

Deci DR a mai ramas, defapt tocmai s-a epuizat si chestiunea asta. DR meter nu apreciaza calitatea ripului, ci calitatea masterizarii in sine. Adica la cd-uri din 80 si-un pic poti sa ai DR 12-14 iar acelasi album remasterizat in 2008 poate sa aiba DR 6-7 sau chiar 4 (probeaza Death Magnetic Twisted Evil de la Metallica - albumul e nou dar e scos in 2008 dupa "obiceiurile" contemporane ).

[quote=nicu_martin]Daca nu sti de pe ce anume ripp provine, posibilitatea de a verifica erorile = 0.[/quote]

Daca fisierul e corupt - AudioTester , s-a discutat .

Eu cred ca problema tine strict de ceea ce face AudioTester.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Iul 03, 2010 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

era o întrebare retorică
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
rmaucigasha



Conectat la: 04 Apr 2009
Mesaje: 12
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 03, 2010 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
era o întrebare retorică


Nu stiu care e ordinea pe aici dar sunt sigur ca majoritatea oamenilor de buna credinta prefera sa lase putin din timpul lor pentru a ajuta pe cineva, nu pentru a fi luati la misto. Stima !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
idneo



Conectat la: 10 Dec 2004
Mesaje: 66

MesajTrimis: Sam Iul 03, 2010 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vad ca s-a aprins discutia Very Happy
uite am pus aici o melodie (nu e genul meu , e doar un exemplu si are probleme )

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-03jul-d3ff8e7020e.zip

in log am asa :

Filename G:\...\Enur feat. Natasja - 12 Calabria (Junkyard Remix) - Enur feat. Natasja.wav

Peak level 96.6 %
Track quality 100.0 %
Test CRC 922B92DC
Copy CRC 922B92DC
Track not present in AccurateRip database
Copy OK

Acest lossless provine de pe un CD (o confirma Audiocheckerul) exceptand melodia asta ,imi spune ca provine din mpeg (95%) insa putin probabil deoarece restul compilatiei provine din CDDA (100%) . Sa fie acesta oare un raspuns la eroarea ce o are ?


Acum , la ureche am observat ca are probleme (probabil discul a fost zgariat sau ceva in genul asta ) dar vreau sa stiu in principiu cum pot verifica in viitor un material pe care din diverse motive nu il ascult in momentul scrierii.


testat cu Audio tester , spune ca nu are erori .
testat cu Audiochecker , am zis mai sus (ramane de vazut daca acesta e un raspuns la erori)

Cue tools (in cazul asta nu am cum sa vad, nu are .cue) deci prin comparatie cu baza de date AccurateRip cade ...

DRTM in acest caz nu cred ca m-ar ajuta , oricum ms pentru interventie .


Prin urmare, la genul acesta de erori ma refer (de intergitate daca vreti) in conditiile date.


Din ce am mai citit intre timp, putin probabil ca in afara de ureche sa existe ceva care sa faca verificarea .

cele bune
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Iul 03, 2010 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sare în cîteva locuri Laughing

În plus se aude destul de rău de zici că e un mp3.

Morala ? Pe internet circulă chestii foarte interesante dar și o sumedenie de gunoaie. Alege originalul ! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community