FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Help cu zgomot de fond
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 1:38 am    Titlul subiectului: Help cu zgomot de fond Raspunde cu citat (quote)

Am achizitionat recent un sistem home theatre Panasonic, pe bucati, mai precis un TV cu plasma TH-42PW5, un receiver SA-XR10, DVD-XV10 si un video NV-HS880. Video-ul indeplineste functia de TV-tuner, lucru de care nu sunt foarte multumit dar fondurile (si asa obtinute cu eforturi considerabile) erau limitate si nu imi puteam permite un receiver pt plasma, care la Panasonic urca pe la 50 de mil. In afara acestei mici carpeli am facut una mai mare, temporara, nescotand sunetul prin receiver ci printr-un minisistem audio Philips cu surround. Sigur ca pierderile calitative sunt mari dar repet, este doar temporar. Ce ma deranjeaza insa este ca la volum maxim al minisistemului apare un zgomot de fond (bazait fluctuant in intensitate). Initial am crezut ca e o problema a Philips-ului dar tot facand teste cu cabluri am ajuns la concluzia ca totul pleaca de la video-in al TV. Este singurul cablu (RCA) care odata scos face ca zgomotul de fond sa dispara (sigur nu are rost sa discut despre cablurile legate in mod direct de transmisia sunetului spre combina). Am incercat sa pun boxele in receiver si este aceeasi situatie. Sfaturi? Ce pot face? Sunt destul de newbie in astfel de probleme si desi imi place si apreciez aparatura de calitate nu pot sa spun ca am intotdeauna solutii la probleme. Ca sa concluzionez va rog sa ma ajutati cu tweakuri sau cu sfaturi (chiar daca presupun achizitii) pentru a dormi si eu linistit:p
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 1:38 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 2:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa ma lamuresc si eu un pic, schema ta curenta - pe partea de audio - arata acum ceva de genul:

Antena/Cablu->(intrare antena)Video NV-HS880 (stereo RCA out)->(stereo RCA in)mini-sistem Philips

si pe partea de video:

Antena/Cablu->(intrare antena)Video NV-HS880(composite RCA out)->(composite RCA in)plasma

Sunt corecte schemele, sau am inteles eu prost?

Daca spui ca zgomotul e fluctuant in intensitate si apare numai la volum maxim, banuiesc ca putem exclude un circuit electric defectuos.

SVHS-ul tau are iesire S-Video. Ai incercat sa-l conectezi la plasma pe aceasta conexiune? Mai apare fenomenul de zgomot?

Ai incercat sa schimbi cablul RCA respectiv? Este uneori si asta o cauza (lipituri facute prost, masa aiurea, etc.). E pe de alta parte posibil sa fie prost izolata partea de video fata de cea audio pe placa optionala a plasmei tale (cea component+composite), dar e putin probabil.

De asemenea, ai incercat sa iesi din video cu un adaptor SCART in video+2 RCA care sa intre in plasma? In felul acesta elimini iesirea (posibil) defectuoasa RCA a video-ului.

Esti sigur ca minisistemul Philips nu produce respectivul zgomot si din alte surse - CD Player, tuner radio, etc.?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Schema e ceva de genul
cablu -> HS880 ->(semnal audio si video prin scart-RCA)-> SA-XR10
SA-XR10->(semnal video prin RCA)-> Plasma
SA-XR10->(semnal audio prin RCA)-> sistem Philips

Zgomotul apare la volum maxim ca deranjant insa de la un anumit volum (peste 25 unde maxim e 40) incepe sa se simta, mai ales in momentele "linistite", fara mult zgomot.
S-video este exclus in schema asta deoarece receiverul nu are o astfel de iesire (deh, compromisul estetic vs ultra-dotat, adica XR10 vs HE200).
Despre circuitul electric nu stiu ce sa spun. Probabil ca exista fluctuatii, insa eu am un pseudo-UPS, adica o priza surge-protect cu control activ al tensiunii si intensitatii... Nu stiu... Exista vreun aparat de rack destinat controlului semnalului electric accesibil mie?
Thx anyway.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai incercat totusi sa conectezi direct SVHS-ul la plasma (chiar RCA-RCA, sau SCART-RCA), fara sa treci prin XR10? Se comporta la fel? E important sa testezi asta, ca sa elimini un factor din ecuatia cu multe "necunoscute".

Am inteles aspectul cu S-Video, insa pe de alta parte, pentru plasma ta e cu adevarat pacat sa nu o contectezi pe o conexiune video de calitate. Banuiesc ca si DVD-player-ul il treci tot prin receiver, tot via RCA/composite. Nu stiu daca ai avut curiozitatea sa incerci macar o varianta pe S-Video, daca nu chiar pe componente, ca sa vezi ce diferenta spectaculoasa e de calitate.

Daca spui ca ai un power conditioner cat de cat decent, atunci e putin probabil sa fie un zgomot indus din retea (plus ca acela este constant de obicei). Si din cate inteleg, restul aparatelor audio nu sufera in nici un fel de acel zgomot, corect?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 3:38 pm    Titlul subiectului: Re: Help cu zgomot de fond Raspunde cu citat (quote)

Elven Archer a scris:
Ce ma deranjeaza insa este ca la volum maxim al minisistemului apare un zgomot de fond (bazait fluctuant in intensitate).

Doua posibile raspunsuri:
1. - power supply f.f.f. prost la Philips
2. - ai probleme cu instalatia electrica (pt. chestia asta'i simpla: stai pana pe la 12 noaptea, urmaresti cand frigideru'i oprit, caloriferu' electric nu functioneaza etc. si asculti zgomotu' in aceste conditii)
Eu inclin spre nr.2 (datorita variatiilor de intensitate)!
Solutia insa... Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca intr-adevar e o problema de instalatie electrica, atunci solutia este un UPS adevarat online care sa decupleze de la retea partea audio (practic ea ruleaza intotdeauna pe "baterie" - eliminand orice spike s.a.m.d. din reteaua externa). Cele semi-online sau interactive, chiar daca spun ca au control al fluctuatiilor s.a.m.d., de fapt nu fac decat sa le oglindeasca la iesire.

Evident, depinde daca vrei sa investesti intr-o astfel de unitate audiofila ($$$) sau te multumesti cu un UPS de rack pentru "calculatoristi" (uratel, dar mai ieftin).

Insa repet, incearca intai ce te-am rugat mai sus, ca sa vedem exact de unde apare problema. Fiind atatea scule implicate, sunt o multime de posibilitati.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 3:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Explica pls. Ce diferente de calitate sunt? Eu stiu ca pentru video recording TV->Computer mi s-a recomandat RCA... de-aia am si mers pe RCA si de-aia am dedus ca e superior calitativ. Sigur insa... nu posed informatii concrete. Pe-de-alta parte sunt deschis la sugestii asupra cum as putea sa conectez aparatura folosind S-video si fara a renunta la receiver.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca este de la retea, celelalte echipamente nu sunt afectate, si in plus, problema apare cand baga cablul video in plasma. Sa nu fie o problema de ecranere sau ceva de genunl asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Explica pls. Ce diferente de calitate sunt? Eu stiu ca pentru video recording TV->Computer mi s-a recomandat RCA... de-aia am si mers pe RCA si de-aia am dedus ca e superior calitativ. Sigur insa... nu posed informatii concrete. Pe-de-alta parte sunt deschis la sugestii asupra cum as putea sa conectez aparatura folosind S-video si fara a renunta la receiver.


Semnalul transmis via S-Video are o calitate mai buna decat composite (adica cel transmis via mufe RCA), pentru ca "stocheaza" informatia de luminanta si cea de crominanta separat. Nu trebuie sa intram in mari amanunte, insa ce trebuie sa retii e ca ofera o rezolutie ceva mai buna, "interferente" la detaliile foarte mici reduse plus o reproducere a culorilor mai fidela. Evident, diferentele sunt cu atat mai vizibile cu cat sursa e mai buna calitativ (pe un semnal de cablu prost e posibil sa nu vezi nimic diferit, in schimb pe un DVD bine facut e ca intre zi si noapte).

Dupa cum spune si Dode, daca restul sculelor nu sunt afectate si problema apare doar la scoaterea/introducerea cablului video, tind sa cred ca e o izolare proasta la TV sau receiver.

Sfaturi despre configuratie iti putem da dupa ce descoperim "vinovatul" adevarat pentru problema. Deci intai incearca sa conectezi dupa cum te-am sfatuit, si vedem ce se intampla.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 5:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
... atunci solutia este un UPS adevarat online care sa decupleze de la retea partea audio (practic ea ruleaza intotdeauna pe "baterie" - eliminand orice spike s.a.m.d. din reteaua externa.

Hmmm...
P'afara se pune des problema asta (sa folosesti UPS in loc de power conditioner); apare o problema: maj. unitatilor au la iesire, in loc de sinewave, o forma rectangulara, asa ca...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mar Ian 03, 2006 6:29 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am incercat 2 chestii. In primul rand am trecut pe S-Video. Bazaiala s-a redus dar nu a disparut. Adica la volum maxim pe canalul 0 este in continuare enervanta, desi redusa. Pe de-alta parte e total inestetic acum pentru ca video-ul are iesirea in fata... si nu mai pot inchide usita de la dulapior:)Smile. Ma rog... asta e mai putin important. Am ascultat mai atent bazaiala si rectific ce am scris mai sus... NU este fluctuanta, este constanta in intensitate. Ceea ce m-a indus in eroare este faptul ca are 2 "game"... un mai joasa... un barait... si una inalta... un tiuit.
Dupa aia am montat boxele la receiver ca sa scot si combina din ecuatie. Sunetul a castigat mult in putere si calitate... baraiala este insa inca acolo. Si asa cum era logic se aude mult mai tare la volum maxim.
Incep sa cred ca e de la TV... de la panoul de conectori. Bag cablul S-Video in panou si apoi ating incet, in trecere, iesirea S-Video de la HS880 cu capatul celalalt al cablului si apare bazaitul.
Va multumesc tuturor pentru ajutorul oferit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Dum Noi 02, 2003 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda. Am trecut pe S-Video si nu se mai aude deloc bazaitul. Cu un post inainte spusesem ca se aude, dar omisesem atunci sa scot RCA. Stupid me (deh, oboseala). Vreau sa ma ajutati cu schema acum pentru ca nu stiu ce sa mai fac cu DVD-ul. Adica semnalul video vine acum din tuner (in acest caz video-ul) si nu din receiver, pentru ca acesta din urma nu are iesire S-video, iar DVD-ul tot la receiver a ramas conectat si video si audio. E clar ca audio va ramane dar cu partea de video ce fac?
Errrr. Acum arata asa:
CATV-> tuner -> (video via S-video) -> Plasma
-> (sunet via RCA stereo) -> receiver
DVD-ul are si el iesire S-video. Cum sa fac ca sa nu inlocuiesc de fiecare data cablul S-video cand trec de pe DVD pe TV? Pot folosi intrarile component sau RGB de la TV (DVD-ul nu are iesiri component)?
Si inca o intrebare... merita sa trec pe optic ca inlocuitor pentru sunetul clasic de RCA?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Dum Noi 02, 2003 6:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu pot sa te ajut decit cu ultima intrebare. Si asa, raspunsul e: vezi si tu. Shocked
Sa ma explic: daca scoti semnalul din RCA (analog) conversia D/A are loc in player. Daca scoti semnal optic din sursa, conversia se va face in receiver. Calitatea sunetului va depinde de modul cum e implementat convertorul in fiecare din scule. In mod normal, ai zice ca in receiver ar fi mai bine, caci se scurteaza lungimea conexiunii analogice (care e mai susceptibila la interferente etc.) dar din experienta am constatat ca un player bun are convertorul mai bun, deci => mai bine foloseste RCA. (Erau doua componente "pereche" din aceeasi serie facute sa fie folosite impreuna, deci nu ar fi trebuit sa existe discrepante de nivel de performanta; manualul recomanda de fapt iesirea digitala. Totusi, playerul "suna" mai bine.) Normal, YMMV

[O contributie astazi in valoare de 678.020 ROL.]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2003 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum spune si audiofool, daca folosesti sau nu conexiunea digitala optica depinde de care dintre scule are convertoarele mai bune. In cazul tau, banuiesc ca este totusi receiver-ul, asa ca as incerca sa o folosesc - cred ca vei fi surprins in mod placut de rezultate.

Despre conexiuni, chiar daca ai rezolvat problema, te-as sfatui sa nu lasi situatia asa cum e acum - cu alte cuvinte, cand exista disponibilitatea, cred ca plasma ar trebui sa treaca pe la service (placa de intrari a/v pare defecta - cel putin din ce incercari ai facut pana acum). Apropo, daca conectezi DVD-ul pe intrarea RCA la plasma, tot asa face?

Oricum, e clar ca S-Video e o conexiune mai buna. Ca sa eviti schimbarea cablurilor, poti sa folosesti intrarile component/RGB de la TV, insa va trebui sa cumperi un adaptor SCART/RGB, ca sa ai cele 3 iesiri pe mufe RCA. Player-ul tau DVD stie sa scoata semnal RGB iar plasma poate sa accepte astfel de semnale, deci totul ar trebui sa fie in ordine.

Daca apar cumva probleme din cauza sincronizarii (n-ar trebui, dar...), se gasesc si adaptoare SCART la RGB+syncro, cu 5 iesiri. Acestea sunt ceva mai scumpe.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community