FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Atentie! Pericol ! Sfarsitul lumii HI-FI!
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2004 5:15 pm    Titlul subiectului: Atentie! Pericol ! Sfarsitul lumii HI-FI! Raspunde cu citat (quote)

Din cauza ca "generatia PRO" habar nu are de muzica buna si de hi-fi prevad ca in cel mult 20-30 de ani fenomenul hi-fi si audiofilia va disparea! Pacat.Astept cu mare interes opinii si solutii!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Oct 31, 2004 5:15 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2004 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca de abia acum incepe noua epoca Hi-Fi , odata cu aparitia noilor formate de rezolutie mare . Abia de acum incolo vor conta cu adevarat performantele sculelor .
De acum vor conta si performantele cablurilor audio cu toate ca eu cred ca nu se vor mai folosi transferuri analogice ( fibra optica sa traiasca ) .

Cred ca se vor schimba multe si vor dispare asculele audiofile clasice. Totul va fi integrat - multimedia - PC .

Cred ca in 10 - 15 ani o sa incepem a ne implanta stimulatori si traductori auditivi conectati direct la nervul auditiv prin conexiune wireless .

Cred ca ne asteapta senzatii noi si lucruri frumoase .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eusebian.s.s



Conectat la: 11 Iul 2004
Mesaje: 192

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2004 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iata raspunsul scurt si la obiect.
pana la urma, culmea tehnicii este sa se transforme in ...mediu natural.
cred ca tehnologia se va integra in biosfera si va coabita cu toate fiintele in mod firesc si simbiotic.
asta e soarta care ne asteapta.
buna/rea - dar asta e!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2004 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aoleu, a dat pesimismul peste forum...pazea!
Hai fratilor ca nu-i d*ku chiar asa de negru... sunetul bun va ramane, indiferent sub ce forma.
Vinilul n-a murit, lampile n-au murit, atit timp cat vom avea (inca) 2 urechi formatul stereo n-o sa moara.
Iar atit timp cat formatele vechi ca acestea, alaturi de batranul 16bit/44khz, continua sa sune excelent, daca sunt bine implementate, nu cred ca trebuie sa ne facem atitea griji.
Concluzia : cine stie ce vrea si cauta, gaseste!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2004 9:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Cred ca in 10 - 15 ani o sa incepem a ne implanta stimulatori si traductori auditivi conectati direct la nervul auditiv prin conexiune wireless .


Si noi la ce mai facem review-uri atunci?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2004 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La creierele producatorilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2004 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cool
Trink



analog is not dead yet......sik!!!.JPG
 Description:
 Filesize:  55.99 KB
 Viewed:  281 Time(s)

analog is not dead yet......sik!!!.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2004 9:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La un moment dat s-a spus ca televiziunea va inlocui radioul. Nu a fost nici pe departe asa ...

La fel se va intampla si cu domeniul audio, o sa existe intotdeauna consumatori din toate componentele. Probabil o sa se modifice proportiile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2004 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se spune ca de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere. Oricum haioshica referirea la PROTV prin generatia Pro cand in semnatura mesajului avem 'Tineti aproape' Twisted Evil In fond toata zona care tine de TV e muci in Romania si e ultimul loc in care ar trebui sa cauti .. 'educatie' de orice fel, fie ea si hi-fi.
Si eu aveam 'pareri' -adica eram doxat Wink - despre tinerele generatii.... M-au tinut pana-n clipa in care l-am cunoscut pe D. (oricum numele nu va spune nimic) care este cu 10 ani mai tanar si care era o enciclopedie ambulanta din punct de vedere audio-melo-hi-fi. Cunoscator fin, pustiul era in legatura cu fanatici de aiurea, prilej cu care primea prin posta niste bootleg cd-uri de te durea mintea. Eu personal am reascultat si m-am aprovizionat cu Vanghelis vechi (Sex revolution si Fais que ton reve soit plus long que la nuit) si am aflat la el si colectie completa (!!) George Winston. Asa ca am agatat basca generalizarilor in cuier, loc in care se prafuieste si-n ziua de azi.
BTW D. a ajuns intre timp tanar emigrant in Canada. Are cineva chef sa generalizam despre cum pleaca tot ce-i bun din tara asta Laughing ?

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2004 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser a scris:
BTW D. a ajuns intre timp tanar emigrant in Canada. Are cineva chef sa generalizam despre cum pleaca tot ce-i bun din tara asta Laughing ?

Nu chiar... uite, tu ai ramas. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2004 1:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Orice s-ar iventa nu va avea mare valoare. De ce ? Pentru ca factorul plictiseala isi va spune cuvantul Ne vom plistisi de orice tehnologie cat de sofisticata ne va parea. Asa ca nu formatul conteaza, ci mai mult "cheful" tau.
Cat despre generatiile noi care asculta Animal X sau manuele nu cred ca sunt mai prosti ca noi.....pe vremuri se ascultau clasici, care sunt peste orice scos secolul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Moshulanu



Conectat la: 29 Oct 2004
Mesaje: 33
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2004 2:53 am    Titlul subiectului: In prag de pensie.... Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca lucrurile pe scena Hi-Fi se vor schimba chiar asa de dramatic

Cred ca de multe ori supraevaluam puterea consumatorului obisnuit de a asimila moral, practic si financiar noi tehnologii in ritmul in care sa ajungem la ceea ce se spunea mai sus

Cred ca vor aparea din ce in ce mai mult scule ieftine de calitatea, la care azi visam, dar nu cred ca o sa renuntam la un cd de calitate nici la 65 ani (adica in prag de pensie Wink ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DAVE



Conectat la: 16 Mai 2003
Mesaje: 355
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2004 4:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iata si prezicerile mele
In domeniul stocarii materialului audio lucrurile nu vor evolua. (evolutia in acest domeniu este dictata de masele populare, care nu au pretentii audiofile. Pentru ei e suficient CDul.)
Difuzoarele vor functiona pe acelasi principiu. Eventualele imbunatatiri vor aparea datorita evolutiei materialelor.
Amplifurile vor ajunge sa functioneze in clasa D. (cand vor aparea comparatoare precise si rapide)
Cablurile vor fi superconductori (R=0; si se incheie si povestea: "eu am un cablu mai scump deci mai bun")
Muzica hmmm......aici nu am nici o idee cum va evolua. Poate mixaje multicanal, dar la tendinta actuala de a scoate un album pe saptamana (exagerez) nu cred.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2004 4:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un lucru e sigur:
Va incepe cat de curand razboiul formatelor de inregistrare. Nu intre DVD Audio si SACD ci intre "piata" si casele de discuri. Pana acum piata a inclinat in favoarea formatului cel mai usor de piratat. Nu vad de ce acest lucru s-ar schimba pe viitor (aici DVD Audio are un usor avantaj fata de SACD). In consecinta sunt curios sa vad cine va castiga batalia: vanzatorii sau "cumparatorii"?

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2004 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce vad eu ca se intimpla ( pe termen lung ) presupun ca o sa dispara suportul informatiei in orice forma ar fi acesta . O sa ramana doar ca rezerva sau back-up .

Cred ca vinzarea se va face doar prin transfer de informatie prin noile linii de comunicatie globala . La un acces de 2 - 5 mbps si un pret mic , suportii devin inutili . Nu sunt povesti ! In citva ani o sa fie ceva comun sa-ti faci un program TV prin selectia de emisiuni tip Pay TV .

In acest fel si producatorii si consumatorii se vor impaca. Fiecare va putea asculta ce vrea dar nu va putea stoca informatia decat daca va plati . Solutiile software nu au fost si nici nu vor fi o cale sigura pentru combaterea pirateriei , asa ca producatorii se orienteaza pe crearea de cipuri dedicate cu solutii hardware anti-copiere seriala .
Integrarea avansata tip multimedia duce incet dar sigur la o reducere a preturilor pentru programele de orice tip . Eliminarea mediilor de stocare destinate vinzarii va insemna o economie importanta si toata lumea va cistiga .

In materie de traductori ( difuzoare , casti etc ), eu cred ca pentru prima oara , in ultima suta de ani , exista posibilitatea unei alternative . Nu glumesc cand spun ca traductorii neuro-stimulatori sunt solutia .
Nu este nevoie de implanturi sau operatii . Pur si simplu se ataseaza anumite dispozitive ce pot interactiona cu nervii simturilor ( toate Twisted Evil )
De mult timp exista acest tip de neuro-traductori si medicina a inceput sa ii foloseasca pentru a reda auzul surzilor sau vederea orbilor . Cercetarile sunt si mai avansate in domeniul militar . Revista Janes Defence a publicat in ultimii ani mai multe date concrete despre pasii uriasi facuti de catre americani in acest domeniu . Cyber-soldatul este perfect integrat cu computerul si interactioneaza cu acesta . Tehnologia este la inceput si nimeni nu este fraier sa o faca publica .
Legatura cu audiofilia este ca mai devreme sau mai tirziu aceasta tehnologie va fi folosita si in aplicatii civile . Nu este nimic nou si avem multe exemple de tehnologii dezvoltate initial pentru uz militar si folosite in final , cu preponderenta pentru uz civil . ( Internetul , GPS-ul , Fly By Wire , Satelitii de comunicatii de jasa altitudine , Telefonia celulara globala , etc ) .

Pentru cei mai pesimisti le pot da exemplu video - telefonia mobila . Daca as fi spus cuiva in 1994 ca peste 10 ani , in Romania , vom putea comunica in sistem de video -telefonie , cu ajutorul unor video telefoane ce incap in buzunarul pantalonilor , ar fi spus ca sunt un iremediabil visator dar fara simtul realitatii .

De obicei , moartea unei tehnologii survine brusc . Extinctia unei tehnologii are loc in momentul cand consumatorului i se ofera o alternativa mai economica si mai performanta . Vinilul , magnetofonul , caseta magnetica , CD-ul ( ? ) , au existat intr-un anumit moment dar au disparut din uzul comun sau vor dispare in curand .

Roata vietii se'n'virteste , tac , tac , pac ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community